Προς το περιεχόμενο

Ανεξαρτησία νέων


PortgasDAce

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ώπα κάτσε γιατί νομίζω με πήρες μπάλα χωρίς λόγο. Για ποιες συμβάσεις μιλάς; δεν είπαμε να πάει να δουλέψει σε αλυσίδα καταστημάτων, αν έχει ανάγκη για λεφτά τότε θα δουλέψει γκαρσόνι, θα δουλέψει ντελιβεράς, θα δουλέψει λάτζα άμα λάχει, στην τελική θα πάει να ραβδίσει και ελιές. Και μην ακούμε ότι δεν υπάρχουν δουλειές. Δουλειές υπάρχουν, συμφωνώ όχι πληρωμένες όπως θα έπρεπε ούτε με τις καλύτερες συνθήκες και ασφάλιση αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα και δυστυχώς θα πρέπει να τα αποκτήσει με κάποιο τρόπο.

 

Δεν ξέρω αν έχεις ασχοληθεί με το θέμα το τελευταίο ~6μηνο, αλλά ακόμα και οι δουλειές που αναφέρεις (γκαρσόνι - ντελιβεράς) τείνουν να εκλείψουν αν δεν έχουν ήδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν ξέρω αν έχεις ασχοληθεί με το θέμα το τελευταίο ~6μηνο, αλλά ακόμα και οι δουλειές που αναφέρεις (γκαρσόνι - ντελιβεράς) τείνουν να εκλείψουν αν δεν έχουν ήδη.

 

Νταξ, οχι να εκλειψουν κιολας. Απλα προτιμουν κοσμο που ειναι ο γνωστος του γνωστου κτλ. Εγω σταθηκα τυχερος (μα πολυ τυχερος ομως) σε αυτο το θεμα. Τωρα ομως ειναι η καταλληλη περιοδος για να βρεις κατι πανω σε τετοιο επαγγελμα. Ολοι ψαχνουν λιγο πολυ εξτρατζηδες. Να ξερεις οτι αμα εισαι καλος στη δουλεια σου και υπαρχει ατομο στην επιχειρηση που δεν εχει τον γνωστο του και ειναι χειροτερος απο εσενα τοτε απο εξτρατζης θα γινεις "βασικος" και ο "βασικος" εξτρατζης. Βεβαια ως εξτρατζης θα πρεπει να βρεις και δευτερη δουλεια για να καλυπτεις τις υπολοιπες μερες. Οτι πρεπει για να κανεις ενα "ξεκινημα" αλλα δεν φτανει για να μεινεις μονος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

you all got me wrong here

 

From where to where?

 

 

Μήπως ξέχασες ότι την αφοριστική αρχή του πρώτου σου ποστ στο θρεντ;

 

Να πω κάτι και εγώ...

αυτά που λένε για ποσοστά ανεργίας είναι μπαρούφες

 

 

With the pardon δηλαδή, αλλά μιας και ΚΑΙ εγώ ανέφερα την "υψηλή ανεργία", με παίρνει μπάλα λοιπόν το "μπαρούφες".

 

Οπότε, είμαι "υποχρεωμένος" να πω ότι η μόνη μπαρούφα που βλέπω στο θρεντ, είναι ο εν λόγω χαρακτηρισμός.

 

Πόσο μάλλον που ανεξαρτήτως των τζιπακίων που κυκλοφοράνε, ανεξαρτήτως των διάφορων μαγαζιώνε που γεμίζουνε, η ανεργία, και δη η υψηλή σε συγκεκριμένες δουλειές, όχι μόνο υψηλή είναι, αλλά τινάζει κόσμο ωσάν τις ελιές που προανέφερες.

 

Πράγμα που αν πει κανείς να ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΗΣΕΙ, δείχνει την άποψή σου αυτομάτως ως ενός ο οποίος ΜΑ ΚΑΜΜΙΑ σχέση δεν έχει με το ζήτημα "δουλειά" (δεν έχει σημασία το πώς ακριβώς βιοπορίζεσαι προσωπικά), ή έστω "δεν βλέπει" πιο μακρυά από μια ακτίνα που μόλις εκτείνεται στο δικό του περιβάλλον (όπου/όποιο κι αν είναι αυτό), και ΙΣΩΣ ο λόγος που διατηρεί αυτή την άποψη, είναι η παλαιού-τύπου-σκληροπυρηνική-αντίληψη "μην κλαίγεσαι, δουλειές υπάρχουν, σταμάτα να τεμπελιάζεις και βγες βρες τες" που έχει ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ.

 

Και ναι, είναι κι αυτός ένας τρόπος "για να μην το βάζεις κάτω", το να το βλέπεις έτσι το ζήτημα. Και ναι, όσο περισσότερο τρέξεις, γυρίσεις, ζητήσεις, παρακαλέσεις, γίνεις τσιμπούρι, ΤΟΣΟ θα βρεις για να βγάλεις ένα μεροκάματο. Όλο αυτό όμως δεν έχει να κάνει με την ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΗ, ειδικά αν δεν έχεις κάποια καβάτζα στην άκρη. Και όταν λέω περί εξασφάλισης, σημαίνει να βγεις μια Δευτέρα για αναζήτηση εργασίας, και μέχρι Παρασκευή ήδη να έχεις επιλέξει μία από 2-3 περιπτώσεις που βρήκες μέχρι Τρίτη, είτε από αγγελίες, είτε από προσωπική παρουσία, η οποία ΝΑ ΣΕ ΒΟΛΕΥΕΙ (να μην είναι στου διόλου τη μάνα πχ), να σου παρέχει έστω έναν βασικό τύπου 7-8 κατοστάρικα για 8ωρο-5νθήμερο ΜΕ ΙΚΑ. ...Διότι αν είναι να πας στον άλλον να του πεις "δωσ' μου ελιές να τινάξω για 15ωρο και 15ευρο", ε χαίρω πολύ (υπάρχει κι ένα θεματάκι για όσους πχ μένουν κέντρο Αττικής, συν το ότι ούτε όλο τον χρόνο έχει παραφορτωμένες ελιές να τον περιμένουν - ασε που καλώς-κακώς αυτές τις δουλειές "τις έχουν καβατζωμένες οι αλλοδαποί", για λόγους εκμετάλλευσής τους βεβαίως-βεβαίως, αλλά οκ, γάμα το).

 

Άμα είναι να κάνω ένα 2μηνο-3μηνο να βρω δουλειά με βασικό, ασφάλιση, και προοπτική να συνεχίσει να υφίσταται η επιχείριση, διότι η προσφορά είναι από ελάχιστη έως ανύπαρκτη, οι (κάθε είδους) επιχειρίσεις ΑΠΟΛΥΟΥΝ σωρηδόν (ΧΩΡΙΣ να παίρνουν άλλους=κάνουν μείωση προσωπικού), κουτσουρεύουν μισθούς (ΠΟΣΕΣ, μα ΠΟΣΕΣ περιπτώσεις ξέρω μέσα στον τελευταίο χρόνο, κι όχι μόνο απ' την περιοχή μου, που τους ειπώθηκε μετά από ΔΕΚΑΕΤΙΕΣ δουλειάς, ότι αν θέλουν να συνεχίσουν, θα πέσουν από τα 1000+,  στα 700) δεν το λες μπαρούφα αυτό, ανεργία το λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα να ξερα πόσοι πραγματικά έχουν δουλέψει σε χειρωνακτικές δουλειές. Επειδή έχω και συγγενείς και φίλους που κάνουν χειρωνακτικές δουλειές ( αναφέρομαι σε επισκευές μηχανημάτων κ.λ.π. ) τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα . Καταρχάς προτιμούν τους αλλοδαπούς από τους Έλληνες ( εννοώ ότι αντικαθίστανται Έλληνες που κάνουν αυτή τη δουλειά χρόνια από αλλοδαπούς ) , γίνονται μεγάλες περικοπές προσωπικού γενικότερα και πραγματικά σήμερα είσαι αύριο δεν είσαι. Επίσης αυτές τις δουλειές δεν μπορείς να τις κάνεις για πολλά χρόνια , υπάρχουν 30αρηδες που απαγορεύεται π.χ. πλέον λόγω μέσης να κάνουν την εργασία που έκαναν πριν ( και δεν μπορούν κιόλας να την κάνουν ) και δεν ξέρουν τι δουλειά να κάνουν πλέον.

 

Ό,τι δουλειά και να κάνει να κοιτάξει και τις σπουδές του παράλληλα και ας βρει συγκάτοικο για να μοιράζει τα έξοδα. Αθήνα δε ξέρω κανέναν που να μην συγκατοικεί εκτός και αν παίζει και γονική βοήθεια. Καλό θα ήταν να ρωτήσει και στο ΤΕΙ του μήπως παίζει καμία ασφάλιση από ΤΕΙ εάν δεν υπάρχει γονική προστασία .

 

Υ.Γ. Ο πατέρας μου που έφυγε από τα 15 του δούλευε σε καράβια , δε ξέρω εάν παίζουν ακόμα δουλειές σε αυτόν τον τομέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...θα 'θελες...

 

Για κάνε -έτσι από περιέργεια- μια βόλτα από Ακτή Τζελέπη και ρώτα τί παίζει τη σήμερον ημέρα με το θέμα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...θα 'θελες...

 

Για κάνε -έτσι από περιέργεια- μια βόλτα από Ακτή Τζελέπη και ρώτα τί παίζει τη σήμερον ημέρα με το θέμα...

 

Σε αυτο συμφωνω. Το καλοκαιρι που ψαχνομουν να την κανω με κανενα καραβι δεν υπαρχει σαλιο. Εξ αιτιας των απεργων και της καταληψης των λιμανιων δεν ναυλωθηκαν πανω απο 15 καραβια στο συνολο. Μονο για την ΑΝΕΚ ή την Minoan lines δεν πηραν στη δουλεψη τους 400+ ατομα. Ο ιδιος ο διευθυντης μας ειπε "παιδια περισυ ιδια εποχη ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ οσο οσο για να ερθουν ατομα για δουλεια και δεν εβρισκα ενω φετος δεν υπαρχουν αρκετα καραβια για να καλυψουν ουτε τους βασικους". Θελω να πιστευω οτι του χρονου θα ειναι καλυτερα πανω σε αυτον τον τομεα για να υπαρχει εστω μια εναλακτικη αν τα πραγματα πανε κατα διαολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το επιχείρημα μια χαρά λογικό μου φαίνεται... όταν βγαίνεις στα μπαρ και είναι τίγκα με 8 ευρώ το ποτό, που σκατά είναι η κρίση;

@Wizeman

Αν είχες μαγαζί που τα τελευταία 25 χρόνια κόβει σταθερά 2.000 αποδείξεις τη μέρα, αλλά ο τζίρος του πέφτει κατά 40% θα καταλάβαινες. Οι πελατεία υπάρχει δε γίνεται διαφορετικά, το δώσε πάρε είναι αναγκαστικό για να επιβιώσεις, απλά ο πελάτης πλέον περιορίζεται στα απολύτως απαραίτητα.

 

Όσο για τα 700 ευρώ που λες ότι μου χρειάζονται εγω μπορώ να ζήσω με 250 ευρώ το μήνα.

@topicstarter

Αυτό μόνο ανέκδοτο, με όλη τη καλή διάθεση πάντα. Με 250€ το μήνα δε ζει ούτε ένα κατοικίδιο. Μερικά και από μένα τώρα.

Παρόλο που η οικογένεια μου ήταν πάνω από το μέσο όρο όσον αφορά το οικονομικό θέμα, έφυγα από το σπίτι στα 17 μόλις πέρασα στη σχολή μου. Ασφάλιση είχα αρχικά τη φοιτητική, δουλειά έπιασα αμέσως ως σερβιτόρος σε καφετέρια (τότε άλλαξα και την ασφάλεια μου σε ΙΚΑ μετά από ένα μήνα μαύρης δουλειάς). Σπίτι νοίκιασα μία γκαρσονιέρα (200ευρώ). Βάλε το δίμηνο 40-50ευρώ ρεύμα + 10 ευρώ νερό+ 50ευρά λογαριασμός κουνητού +Supermarket + καφέδες + εισιτήρια για πήγαινε έλα στη σχολή (τότε δεν είχα τουτού) + φαγητό τα Σ/Κ καθώς η λέσχη ήταν κλειστή, για να μη στα πολυλογώ λοιπόν min με απίστευτη οικονομία έξοδα 650 με 700 ευρά το μήνα.

Όσο για τη σχολή. Διάβαζα στις εξεταστικές αλλά όλο το εξάμηνο έπαιρνα σημειώσεις από συμφοιτητές. Στη σχολή πήγαινα για τα απαραίτητα, δηλαδή εργαστήρια.

Επειδή η δουλειά στο καφέ με κούρασε πριν την αφήσω έψαξα για την επόμενη. Και σου ξανατονίζω δεν είχα ανάγκη να δουλέψω εάν δεν ήθελα. Βρήκα δουλειά ως γραμματέας σε μία εταιρεία που ασχολιόταν με εμπόριο τροφίμων. Αυτή ήταν η συμφωνία στην αρχή. Έλα όμως που το γραμματέας που έλεγε ο μάγκας ήταν και κουβάλημα τροφίμων και φορτώματα ξεφορτώματα. Οπότε πριν φύγω το ξανάψαξα. Μετά από τρέξιμο, διάβασμα από αγγελίες κλπ βρήκα άλλη δουλειά σε εταιρία με ξενοδοχειακό εξοπλισμό και ταυτόχρονα άρχισα ιδιαίτερα σε μαθητές που δίνανε πανελλήνιες, (χωρίς να βάλω κάποιο μέσο, απλά κάνεις υπομονή όταν έχεις μία δουλειά, η οποία σου εξασφαλίζει τα απαραίτητα και ψάχνεσαι για την επόμενη). Από εκεί έφυγα μετά από 2 χρόνια καθώς άρχισε η καραμέλα της οικονομικής κρίσης και δεν πλήρωνε. (Δε διαφωνώ οικονομική κρίση υπάρχει, αλλά το θέμα της πληρωμής του υπαλλήλου είναι ιερό. Γι’ αυτό το λόγο τον τσάκισα τον λ@λ@κ@). Και τέλος άφησα τη Κρήτη και ανέβηκα Αθήνα αξιοποιώντας το πτυχίο μου, σε μία δουλειά που πραγματικά μου δίνει πολλά περισσότερα από τα απολύτως απαραίτητα. Μετά από 10 χρόνια λοιπόν φεύγας από την οικογενειακή στέγη και μετά από μεγάλη υπομονή, ανταγωνίζομαι σε μισθό τον πατέρα μου και είμαι περήφανη γι’ αυτό.

Συμπέρασμα χτυπιέσαι κάτω, ιδρώνεις, παίρνεις το κωλόχαρτο και προσπαθείς με νύχια και με δόντια να βρεις δουλειά πάνω στην ειδικότητά σου. Μόνο έτσι θα πάρεις έναν αξιοπρεπή μισθό. Ξέρω είναι δύσκολο να βρεις κάτι πάνω στο τομέα σου αλλά στη τελική βρίσκεις άσχετες δουλειές και ΝΑΙ ακόμα και δύο δουλειές, χάνεις ώρες ύπνου αλλά επιβιώνεις.

Η ανεξαρτησία σου δεν εξαρτάται από το επώνυμό σου, από το αν σε έχει ασφαλίσει ο πατέρας σου ή και εγώ δε ξέρω τι. Για μένα η πραγματική ανεξαρτησία εξαρτάται από ένα και μόνο πράγμα. Το πόσο ΤΣΑΓΑΝΟ έχεις μέσα σου και μέχρι που μπορείς να φτάσεις. Και αυτό δε στο δίνει κανένα χαρτί και καμία υπηρεσία.

Επειδή όμως σε βλέπω και τρελαμένο ελαφρώς έως βαρέως με τους δικούς σου, μία τελευταία συμβουλή. Είναι οι μόνοι άνθρωποι που ότι και να πουν, όπως και αν το πάρεις εσύ, το μόνο που δεν θέλουν είναι το κακό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή όμως σε βλέπω και τρελαμένο ελαφρώς έως βαρέως με τους δικούς σου, μία τελευταία συμβουλή. Είναι οι μόνοι άνθρωποι που ότι και να πουν, όπως και αν το πάρεις εσύ, το μόνο που δεν θέλουν είναι το κακό σου.

 

το κακο σου μπορει να μην θελουν αλλα πολλες φορες αυτα που σου λενε δεν ειναι για το καλο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην είναι για το καλό σου, αλλά σίγουρα δε στο λένε για να σου κάνουν κακό. Η ανησυχία τους υπάρχει πάντα και στη τελική είναι και φυσιολογική, αφού για να σε κάνουν απο μουλαράκι μεγάλο γαϊδούρι παλέψανε αρκετά.

Εμείς απλά κρατάμε αυτά που πιστεύουμε ότι θα μας ωφελήσουν. Αν δεν μπορούμε να ξεκαθαρίσουμε τι μας ωφελεί και τι όχι, είμαστε ακόμα μουλαράκια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να μην είναι για το καλό σου, αλλά σίγουρα δε στο λένε για να σου κάνουν κακό. Η ανησυχία τους υπάρχει πάντα και στη τελική είναι και φυσιολογική, αφού για να σε κάνουν απο μουλαράκι μεγάλο γαϊδούρι παλέψανε αρκετά.

Εμείς απλά κρατάμε αυτά που πιστεύουμε ότι θα μας ωφελήσουν. Αν δεν μπορούμε να ξεκαθαρίσουμε τι μας ωφελεί και τι όχι, είμαστε ακόμα μουλαράκια ;)

 

σου κοβουν τα φτερα, το βλεπω απο τον πατερα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε evaki μου δεν έχεις δυνατά φτερά. Γίνε φίλτρο και άφηνε να περνάει ότι πιστεύεις ότι δε σε χαλάει. Αυτό, όχι μόνο για τους γονείς αλλά γενικά για όλους.

Εγώ προσωπικά δε χαλιέμαι με κανέναν, ότι και να πει. Κάθε άποψη σεβαστή, το τι θα κρατήσω εγώ και το τι όχι είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...με το μπαρδόν Κάρμεν, αλλά.

 

Το στάρτερ παληκάρι, όσο το ξέρω εγώ, άλλο τόσο το ξέρεις εσύ. Και τούμπαλιν. Οπότε, κατανοητή η μεγαλόσχημη δήλωση περί του καλού που θέλουν οι γονείς για τα παιδιά τους, όμως υπάρχουν λεβέντες που μπαλταδέψαν τον μπαμπά τους επειδή τους είχε φτάσει στο αμήν, και θυγατέρες που τον πυροβολήσαν επειδή τις βίαζε από την εφηβεία τους, που σίγουρα θα είχαν ενστάσεις σε αυτή. My point being : δεν είναι όλες οι περιπτώσεις το ίδιο.

 

Εμένα το παιδί μου φαίνεται τόσο σκεπτόμενο, όσο και μια ιδέα άπειρο. Οπότε όταν λέει περί διακοσίων πενήντα, μάλλον κάτι ξέρει (και βεβαίως ο καθ΄ ένας υποθέτει πως 250=φοιτητική εστία και λέσχη=ούτε νερά και ρεύματα και ασανσέρια, προφανώς δεν πίνει/καπνίζει -και καλά κάνει- και αφού έχει δουλέψει οικοδομή, ξέρει τί εστί λεφτά, πώς βγαίνουν, και πόσο "πιάνουν"). Οπότε αν έχει 250 για να μπορεί να επιβιώνει, απλώς, του φτάνει ν' ανασαίνει. Και σίγουρα, τα 250 τα έθεσε ως όριο κατώτατο. Με λιγότερα, απλά δεν βγαίνει. Αυτό δε σημαίνει ότι και αυτά είναι που (θα) επιδιώκει.

 

...βεβαίως όμως υπάρχει ΠΑΝΤΑ το ενδεχόμενο της υπερβολής, υπό το πρίσμα του πιεσμένου νέου. Μπορεί σε 10-15 χρόνια να "μετανιώσει" το πώς έβλεπε το ζήτημα. Εξαρτάται από το τί βιώνει, το οποίο επαναλαμβάνω πως ούτε ξέρουμε-ούτε και φυσικά μας πέφτει λόγος να ξέρουμε. Ότι το έχει όμως ανάγκη να "ξεκόψει", το έχει. Οπότε ας το κάνει, αν το θέλει. Άλλωστε δε μας ρώτησε πώς να τα βγάλει οικονομικά πέρα - μόνο για μια αμφιβολία περί "χαρτιών" έθεσε, αρχικά, θέμα (στην πορεία βέβαια, ζήτησε και γνώμες περί επαγγελματικού μέλλοντος, προφανώς γιατί το ΤΕΙ του δεν τον γεμίζει και μάλλον αναγκαστικά θα το συνεχίσει - αν ξεπεράσει και τον οικονομικό του σκόπελο, ο οποίος όπως είπε είναι ο λόγος που το έχει ψιλοαφήσει).

 

 

 

 

 

Κατά τ' άλλα πάντως, και μ' έμφαση στα πρώτα μπολντ, με δικαιώνεις για την πρόσκληση. Μ' αρέσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε evaki μου δεν έχεις δυνατά φτερά. Γίνε φίλτρο και άφηνε να περνάει ότι πιστεύεις ότι δε σε χαλάει. Αυτό, όχι μόνο για τους γονείς αλλά γενικά για όλους.

Εγώ προσωπικά δε χαλιέμαι με κανέναν, ότι και να πει. Κάθε άποψη σεβαστή, το τι θα κρατήσω εγώ και το τι όχι είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο.

 

εγω μια χαρα ειμαι ξερο ξερο κεφαλι κανω οτι θελω εγω, η αδερφη μου ηταν αυτη που τον ακουσε και τωρα βριζει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τ' άλλα πάντως, και μ' έμφαση στα πρώτα μπολντ, με δικαιώνεις για την πρόσκληση. Μ' αρέσω.

 

 

Έχω μετριόφρων ντάντι το ήξερα κατά βάθος :P

 

 

Συμφωνώ ότι δεν τον ξέρω δεν τον ξέρεις. Φοιτήτρια ήμουν και δεν έχουν περάσει και 100 χρόνια. Φίλοι ήταν σε εστίες. Αλλά ντάντι με 250 ευρά δεν έβγαιναν με τίποτα. Όταν μιλάει για ανεξαρτησία, συνεπάγεται το κουνητό του θα το πληρώνει μόνος του (θα είναι ο μόνος λογαριασμός, αν δεν έχει κάρτα, που θα του μείνει). Το μαμ του τα Σ/Κ που δεν έχει λέσχη θα το πληρώνει μόνος του (20ευρά χοντρικά το Σ/Κ = 80ευρά το μήνα). Ένα καφέ στη σχολή δε θα πιει τη μέρα (1.5ευρώπουλο x 22 μέρες - δε σου βάζω τα Σ/Κ = 33 ευρά). Τι έμεινε οέο;

 

edit: Και ας μην σχολιάσω και τη δωρεάν παιδεία στα Ελληνικά Πανεπιστήμια. Για να περάσεις αρκετά μαθήματα αγοράζεις συγγράμματα του καθηγητή, αλλιώς πας από Φεβρουάριο σε Σεπτέμβριο και ντούμπαλιν. Και δεν είναι και το μόνο...

 

εγω μια χαρα ειμαι ξερο ξερο κεφαλι κανω οτι θελω εγω, η αδερφη μου ηταν αυτη που τον ακουσε και τωρα βριζει :P

Ε, τότε το παραπάνω σχόλιο forward to your sister plzzzz :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...