Προς το περιεχόμενο

Ανεξαρτησία νέων


PortgasDAce

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ένα ακόμα. Η φοιτητική ζωή συνεπάγεται νέος κοινωνικός κύκλος, νέες υποχρεώσεις. Θα κάνεις το κολλητό ή τη κολλητή σου. Θα πάτε για έναν καφέ έξω. Θα έχει γενέθλια γιορτή. Θα έρθει και ο μήνας που θα χρειαστείς και μία πενηντάρα σε ένα γιατρό για ένα κρυολόγημα. Και και και....

Αυτά μερικά για να σκεφτεί, ότι τα έξοδα δεν είναι πάντα στάνταρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Τι έμεινε οέο;

 

 ...έμεινε ότι κι εγώ είχα φίλο φοιτητή που την έβγαζε τα σουκού με τα ιδιομαγείρευτα ρυζο-μακάρονα, τηλέφωνα δε έπαιρνε, παρά μόνο ενίοτε από τηλεκάρτες, ή γιατί δεν είχε και πολλούς για να πάρει, ή γιατί δεν είχε κατά περιόδους καν κινητό, κι όταν είχε έβαζε το ελάχιστο κρέντιτ για να μην του λήξει η κάρτα μέσα στο 12μηνο, κι όσο για τον καφέ,  28o λεπτό, 41ο δευτερόλεπτο, για 10 δευτερόλεπτα. Κι έτσι την έβγαζε σε διάφορες φάσεις, για πολλούς μήνες που ήταν στριμωχτά τα πράγματα, με πολύ λιγότερα απ' τα 250. Και δε μιλάω παρά μόλις για πριν 4-5 χρόνια.

 

 

 

Συμφωνώ, δεν ήταν ζωή αυτό, απλώς επιβίωση ήταν. Αλλά γι' αυτόν δεν γινόταν κι αλλιώς. Κι ίσως ούτε για τον τόπικ στάρτερ να μη γίνεται.

 

 

 

 

* edit : για τα κρυολογήματα, υπάρχει και η Πρόνοια, και το νοσοκομειακής χρήσης βιβλιάριό της. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι δε θα διαφωνήσω μαζί σου. Το πριν 4-5 χρόνια όμως, νομίζω έχει και μία διαφορά στις αυξήσεις των προϊόντων ε;

Καταρχήν δεν αξίζει να λέμε αν τη βγάζει ή όχι με 250 κατοστάρια. Για να φύγει από το σπίτι θα πρέπει να βρει δουλειά, αλλιώς θα κάνει ή τουμπεκί ή θα βγει στη ζητιανιά. Δουλειά να βρει με 250 κατοστάρια δε νομίζω. Πάντως το μόνο βέβαιο είναι ότι θέλει κότσια. Αν τα έχει που μάλλον τα έχει από όσα διάβασα, ας το κάνει μία ώρα νωρίτερα, να χαλαρώσει κιόλας αφού νιώθει πίεση. Και θα βρει μόνος του το δρόμο. Κανένας δε χάνεται.

 

*Όσο για τη δημόσια υγεία ντάντι δε το σχολιάζω. Μία φορά χρειάστηκε να πάω για αμυγδαλίτιδα σε δημόσιο νοσοκομείο ενώ ήμουν φοιτήτρια και η ερώτηση της δημοσίου κινδύνου (Δημόσιο Υπάλληλο εννοώ) που ήτανε στον κισσέ, ήταν αν έχω κλείσει ραντεβού :angry: . Αν της έδινα ένα 20ευρω δε θα χρειαζόμουν το ραντεβουδάκι. Από τότε προτιμάω ιδιωτικούς γιατρούς για τέτοια θέματα.

 

 

μαμάτο το βιντεάκι με το ΘΒ :lol:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω πως δεν με καταλαβαίνετε (εκτός από τον washcloud) θα κάνω ένα τελευταίο σχόλιο γιατί για μένα το θέμα έχει κλείσει.

 

Εστω ότι βρείς μια τρύπα 20 τ.μ με 200€. Δεν θες internet και κινητό; Άλλα 50. Φαγητό δεν θες κανα 10άρι την ημέρα; Αμέσως άλλα 300€. Άντε να στα κάνω 250. Σύνολο 500. Τσιγάρα; Καφέδες, μλκιες κανα 150άρι. Βλέπεις ότι για πλάκα πήγες 650. Δεν έχω βάλει μέσα ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, κοινόχρηστα, πετρέλαιο (κάνει και κρύο εκεί πάνω).Όπως και τίποτα για να βγείς έξω μια Κυριακή σαν άνθρωπος.

 

Έχω βρει αρκετά σπίτια στας Σέρρας με 120,130,150 ευρώ το μήνα, ψάξε και στον net αν θες. Όσο αφορά το internet και το κινητό, πρώτον έχω να βάλω κάρτα από τον Φεβρουάριο του 2010 (και "αναγκαστικά" θα βάλω τώρα επειδή θα κλείσει), δεύτερον έχω αγοράσει usb wifi με αποσπώμενη κεραία και μια κατευθυντική κεραία 14 dbi και μπαίνω στο Internet μέσω των ελέυθερων δικτύων (όπως και αυτή τη στιγμή). Δεν καπνίζω, καφέδες μια φορά το τρίμηνο, μλκίες δεν συνηθίζω να κάνω η μάλλον αναγκάστικα να μην συνηθίζω να κάνω. ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, κοινόχρηστα, πετρέλαιο είναι λίγο ζόρικα αλλά μην υπερβάλεις. Όσο για το φαγητό που λες ότι θέλω 10 ευρώ τη μέρα, μου φαίνεται αστείο. 20 τη βδομάδα και πολλά είναι.

 

Last comment by PortgasDAce 16:30:38

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε μπέμπα, δε συζητάμε τί είναι καλύτερο.

 

Αν είναι έτσι, του προτείνουμε και να πιάσει γκόμενο κα'ναν γκαλερίστα, και να μην χρειαστεί ποτέ Προνοιακή περίθαλψη.

 

Επίσης, ξαναλέω, το παληκάρι είχε "αντιδράσει" στο "δε μου χρειάζονται εξακόπενή για να τη βγάλω : Τη βγάζω και με διακόπενή, αρκεί να την κάνω σαν πρώτο βήμα από εδώ που είμαι". Απλά ανέφερε το ελάχιστο, όταν το ελάχιστο για τον άλλον μπορεί να είναι πεντακό, εφτακό, εννιακό, κουτουλουπού.

 

Και μη νομίζεις ότι του το "προτείνω" - στυλ "χέζε πσηλά κι αγνάντευε". Σε άλλο θρεντ -που ο άλλος όμως τα έλεγε πολύ πιο χαλαρά, στυλ "εχ, να ζήσω και 'γω μόνος μου πια, τώρα που θα έχω δουλειά"- έλεγα "...μάσε πρώτα 10 Χαρτιά για κα'να 2χρονο, απ' τη δουλειά, και ΜΕΤΑ κοπάνα την απ' το πατρικό. Για να μην χρειαστεί να ξαναγυρίσεις". 

 

Αυτή όμως είναι άλλη φάση. Ο ίδιος βέβαια ξέρει ποιά ακριβώς, κι όπως ξανάπα, δε μας ρωτάει περί αυτού (άμα έχει δουλέψει γιαπί όπως είπε, καλά κάνει και δε μας ρωτάει - ξέρει καλύτερα). Μεταξύ μας την κάνουμε την κουβέντα, στυλ  http://www.youtube.c...h?v=U9kLp6Soc50

 

 

...Κατά τ' άλλα κι επιμέρους : Ελλάντα βρε ζω και 'γω. Και ναι, πήρανε πάνω τα προϊόντα, αλλά μη φανταστείς. Δόξα δε να 'χουν τα Λίντλε, και κανείς δε χάνεται και με λιγότερα από 250, ακόμα και σήμερα (τα μακαρόνια 30 λεπτά είχαν τότε, και 35 έχουν σήμερα). Με την προϋπόθεση των όσων τζαμπέ παρέχει η φοιτητική ιδιότητα, βεβαίως βεβαίως.

 

Και στο κάτω-κάτω, το παληκάρι δε λέει με τόσα θα ζήσει για την υπόλοιπή του ζωή. 250 του φτάνουν για να βγάλει τον πρώτο μήνα, λέει (κι όσους άλλους χρειαστεί). Είναι, ας πούμε, το ποσό που του χρειάζεται για να κάνει το πρώτο βήμα (στυλ "αν είχα 250, θα παντρευόμουνα"). Και δε νομίζω να το ρίξει στο http://www.youtube.c...h?v=895iRNRBo9c . Προφανώς και θα δουλέψει εκεί που θα είναι, για να αυτοσυντηρείται, και καλώς εχόντων των πραγμάτων, θα βγάζει αρκετά περισσότερα από 250. Ή έστω θα υπο-απασχολείται (είτε λίγες ώρες την ημέρα-είτε λίγα μεροκάματα την εβδομάδα), κι αν το κοντέρ του μήνα σταματάει στα πεντακό, ή τετρακό, πάλι θα τη βγάζει.

 

 

 

 

Kαι λαστ μπατ μπατ μπάι νο φάκιν μηνς ληστ, ΘουΒου χαζ μπην, εντ γουίλ όλγουεϊζ μπη ρούλινγκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ωπ, ανησυχείς λίγο τον washcloud που (όντως) σε καταλαβαίνει παλήκαρε, όταν λες για ΝΟΙΚΙ.......αλλά και μόνο που γράφεις με τον ΤΡΟΠΟ που γράφεις το παρακάτω ->

 

στας Σέρρας

 

,σε βασίζομαι. Δε θα χαθείς.

 

(...παρ' ολ' αυτά, δες το καλά για εστία πρώτα, που λογικά θα δικαιούσαι....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε τώρα γιατί δε βγαίνει το 250αρι που να χτυπηθείς ντάντι. Ενοίκιο, όχι εστία; Μαμ όλη τη βδομάδα με 20 ευρά;

Σόρρυ αλλά νόμιζα το παλικάρι προσγειωμένο.

Πριν γιου μισαντρεστουντ μι. Δε το πήγαινα στο τι είναι καλύτερο, αλλά στο τι θα βρει μπροστά του. Καλά αυτός ξέρει καλύτερα αλλά σόρρυ κιόλας με 20 ευρώ τη βδομάδα θα τρώει πασατέμπο και ανάλατο κιόλας.

 

Είπα τη γνώμη μου και είναι γνώμη φρόμ μάι λάιφ, τα έσοδα έξοδα τα ζύγιζα κάθε μέρα.

 

2001 ήθελα με αρκετές στερίσεις 4.500 χιλιάδες δραχμές τη βδομάδα

άφτερ 2001 και με αλλαγή σε ευρώ 45 ευρώπουλα με μεγαλύτερες στερήσεις τη βδομάδα

2010????

 

edit: 2001-2005 δε κάπνιζα κιόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάρμεν.

Είσαι γυναίκα. Όχι χαμάλης.

Κι ας ξέκοψες από νωρίς από το πατρογονικό.

Προφανώς κι έχεις ανάγκες τύπου ανθρώπινη περίθαλψη, ένα κραγιόν το μήνα, ένα καφέ τη μέρα στη σχολή, και μια Κυριακή σαν άνθρωπος κλπ. Έστω κι αν βγαίνεις (ή έβγαινες) τσίμα-τσίμα.

 

 

...αλλά δε λέμε για 'σένα.  Δες μόνο ότι "του υπολόγιζες το κινητό που δεν το 'χε σκεφτεί", και το παιδί λέει αυτό που είχα ήδη αναφέρει : ένα ευρώ (σε σχετικό μαγαζί, κι όχι προπληρωμένη κάρτα) αρκεί τους 12 μήνες, για να 'χει το νούμερό του ζωντανό.

 

Οπότε δεν σε μισανταστούντ. Μια χαρά καταλαβαίνω, κι όταν λέω περί "καλύτερου", λέω περί του 50άρικου που αυτός ΔΕΝ θα δώσει, όταν δεν θα 'χει, αλλά θα αράξει νοσοκομείο όπως δεν έκανες εσύ (για να μη δώσεις και το 20άρι στην λαμακισμένη).

 

Βέβαια, αν είδες καλά, δε μ' άρεσε όταν μίλησε για νοίκια (και συνεπακόλουθα για νερορεύματα και πετρέλαια). Δεν το 'χα κόψει ότι το πάει στο τόσο τσίτα. ΟΜΩΣ, μη-προσγειωμένο δεν τον λες. Όπως μη-προσγειωμένο δεν λες πχ τον λαθραίο που για να φτάσει Ελλάδα από το Πουθενιστάν, πεθαίνει 5-6 φορές στον δρόμο. "Απελπισμένο"-αποφασιμένο τον λες. Με πιανς;

 

 

 

[...κι όποιος μαγειρεύει ΑΠΑΡΕΓΚΛΙΤΑ σπίτι του, και με ένα ευρώ (φαγητό) τη μέρα ζει. ΑΝ-ΟΤΑΝ-ΓΙΑ ΟΣΟ χρειαστεί. Στο ξαναλέω, μιλάμε για Σαρβάιβορ καταστάσεις. Όχι για "εχ περνάω μια στενότητα". Που γι' αυτόν όμως επιμένεις να ξεχνάς, Ελευθερία σημαίνει κάτι περισσότερο από Αρβανιτάκη]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάντι κραγιόν κλπ είτε το πιστεύεις, είτε όχι στη τσάντα μου δεν υπάρχουν ακόμα. Από καλλυντικά μόνο μερικά μανό. Δατς νοτ αουαρ ποιντ.

Αν πιστεύει ότι θα βγει τότε θα βγει. Αλλά ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ να βρει δουλειά και μετά να την κάνει, καθως ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ δε βγαίνει όπως τα λέει που να χτυπηθεί σα χταπόδι κάτω.

 

Αυτά πάω γλυφάδα είμαι καλεσμένη σε τραπέζι και μάλιστα με πασατέμπο τίνγκα στο αλάτι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε εγώ κολλάω; Εσύ κολλάς (κραγιόν, μανόν, καλσόν, και κάθε σχετικόν. Χάριν παραδείγματος ήταν).

 

Ξαναλέω : δε μιλάμε ούτε για 'σένα - ούτε για 'μένα.

 

Κι όσον αφορά τις γνώμες, κι η δικιά μου λέει "μάζεψε πρώτα ΚΑΤΙ", πριν την κάνεις. Δε διαφωνούμε - κι ούτε προσπαθώ να τον εξωθήσω να φάει το κεφάλι του.. Μόνο που αυτός είναι που ξέρει πώς θα είναι καλύτερα : στην πείνα "κι επιτέλους λέυτερος" - ή στην πίκρα και στο "περίμενε".

 

...Σ' αυτό που διαφωνούμε, είναι στο ότι εσύ "πιστεύεις πως δε θα βγει". Ή τουλάχιστον μέχρι πριν λίγο, αυτό δήλωνες. Και εδώ η γνώμη σου είναι φάουλ - αλλά ας μη ξαναναλύσω, και χάσεις τ' αλάτια.

 

 

πρόσεξε μη λυσσάξεις, ε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω πως δεν με καταλαβαίνετε (εκτός από τον washcloud) θα κάνω ένα τελευταίο σχόλιο γιατί για μένα το θέμα έχει κλείσει.

 

 

 

Έχω βρει αρκετά σπίτια στας Σέρρας με 120,130,150 ευρώ το μήνα, ψάξε και στον net αν θες. Όσο αφορά το internet και το κινητό, πρώτον έχω να βάλω κάρτα από τον Φεβρουάριο του 2010 (και "αναγκαστικά" θα βάλω τώρα επειδή θα κλείσει), δεύτερον έχω αγοράσει usb wifi με αποσπώμενη κεραία και μια κατευθυντική κεραία 14 dbi και μπαίνω στο Internet μέσω των ελέυθερων δικτύων (όπως και αυτή τη στιγμή). Δεν καπνίζω, καφέδες μια φορά το τρίμηνο, μλκίες δεν συνηθίζω να κάνω η μάλλον αναγκάστικα να μην συνηθίζω να κάνω. ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, κοινόχρηστα, πετρέλαιο είναι λίγο ζόρικα αλλά μην υπερβάλεις. Όσο για το φαγητό που λες ότι θέλω 10 ευρώ τη μέρα, μου φαίνεται αστείο. 20 τη βδομάδα και πολλά είναι.

 

Last comment by PortgasDAce 16:30:38

Νομιζω εχω γνωρισει ακομα πιο ακραιο κ μαλιστα στο Λονδινο.Ινδος εμενε σε ενα σπιτι με αλλα 11 ατομα σε ενα δωματιο 2χ2 χωρις παραθυρα ,νοικι and bills all inclusive 140 λιρες (νετ,φως,νερο,council tax)στην δουλεια πηγαινε με τα ποδια (40 λεπτα μας ελεγε το εκανε),δεν καπνιζε,ετρωγε καθε μερα δωρεαν στον Ινδικο ναο που εχουν 20 λεπτα με τα ποδια απο το σπιτι του.Καρτα στο κινητο 5 λιρες τον μηνα μονο για αναπαντητες κ οτι εβγαζε απο την δουλεια τα εστελνε ΟΛΑ στην Ινδια.Κραταγε 60 λιρες για παρτη του μονο.....Ζουσε το ατομο με 200 λιρες τον μηνα στο Λονδινο....Δεν εχω γνωρισει αλλο ατομο ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω εχω γνωρισει ακομα πιο ακραιο κ μαλιστα στο Λονδινο.Ινδος εμενε σε ενα σπιτι με αλλα 11 ατομα σε ενα δωματιο 2χ2 χωρις παραθυρα ,νοικι and bills all inclusive 140 λιρες (νετ,φως,νερο,council tax)στην δουλεια πηγαινε με τα ποδια (40 λεπτα μας ελεγε το εκανε),δεν καπνιζε,ετρωγε καθε μερα δωρεαν στον Ινδικο ναο που εχουν 20 λεπτα με τα ποδια απο το σπιτι του.Καρτα στο κινητο 5 λιρες τον μηνα μονο για αναπαντητες κ οτι εβγαζε απο την δουλεια τα εστελνε ΟΛΑ στην Ινδια.Κραταγε 60 λιρες για παρτη του μονο.....Ζουσε το ατομο με 200 λιρες τον μηνα στο Λονδινο....Δεν εχω γνωρισει αλλο ατομο ετσι

 

Αυτο γιατι σε 5 χρονακια με τα λεφτα που εστελνε απο Αγγλια στην Ινδια θα γυρισει και θα ειναι μεγιστανας. Αν ηξερα και εγω οτι σε 5 χρονια απο τωρα αν κανω ασκητικη ζωη θα ζησω πλουσιοπαροχα happy ever after το εκανα και εγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Συμφωνώ ότι δεν τον ξέρω δεν τον ξέρεις. Φοιτήτρια ήμουν και δεν έχουν περάσει και 100 χρόνια. Φίλοι ήταν σε εστίες. Αλλά ντάντι με 250 ευρά δεν έβγαιναν με τίποτα. Όταν μιλάει για ανεξαρτησία, συνεπάγεται το κουνητό του θα το πληρώνει μόνος του (θα είναι ο μόνος λογαριασμός, αν δεν έχει κάρτα, που θα του μείνει). Το μαμ του τα Σ/Κ που δεν έχει λέσχη θα το πληρώνει μόνος του (20ευρά χοντρικά το Σ/Κ = 80ευρά το μήνα). Ένα καφέ στη σχολή δε θα πιει τη μέρα (1.5ευρώπουλο x 22 μέρες - δε σου βάζω τα Σ/Κ = 33 ευρά). Τι έμεινε οέο;

 

 

 

πολυ λαρτζ εισαι βρε κοπελια. 1 καφε την μερα στο πανεπιστημειο; δεν με σφαζουν καλυτερα που θα δινω 1,5 -1,5 ευρω καθε μερα; καφεδακι απο το σπιτι σε θερμο και πινω ολη μερα. 20 ευρω για να φας δυο μερες μονο; ναι αν τρως σε ταβερνα σιγουρα, αν ψωνιζεις και μαγειρευεις σπιτακι σου με 5 ευρω εχεις φαει και για τις δυο μερες. δεν εισαι οικονομα κοπελια. εδω εγω κανω το σκατο μου παψιμαδι για να βγαινω με το ενοικιο που εχω. στο μονο που θα συμφωνισω ειναι οι γιατροι. εκει δεν μπορεις να κανεις τπτ. πας τα σκας και ελπιζεις να παρεις κανα φραγκο πισω. οπως και αλλα ασχετα εξοδα που βγαινουν στα καλα του καθουμενου. πχ μου χαλασαν οι ηλεκτρικες εστιες που ειχα για να μαγειρευω. ευτυχως ηταν ακομα στην εγγυηση. μου χαλασε ο εκτυπωτης και εγγυηση δεν παιζει πια μετα απο 6 χρονια. δεν θα πρεπει παρω καινουργιο; βγαινουν απο παντου εξοδα, αλλα αμα ξερεις να κανεις κουμοντο και να κρατιεσαι εισαι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...