Προς το περιεχόμενο

Ανεξαρτησία νέων


PortgasDAce

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ για τις λύσεις και τις συμβουλές σας. Να διευκρινίσω δύο πράματα. Το ΤΕΙ που έχω περάσει είναι στις Σέρρες την δεύτερη πόλη σε μεγαλύτερη ανεργία στην Ελλάδα (από ότι είχα δει στην τηλεόραση, πριν κάτι μήνες) αυτό το κάνει πιο δύσκολο, όσο για την σίτιση δικαιούμαι μέχρι τον Ιούλιο του 2012. Θέλω να τελειώσω το ΤΕΙ αλλά μου είναι πολύ δύσκολο να δουλεύω και ταυτόχρονα να τα πηγαίνω καλά στα εργαστήρια του ΤΕΙ, οι δουλειές που συνήθως κάνω είναι βρώμικες, βοηθός υδραυλικού, οικοδομές κτλ. Μου αρέσει να γράφω γενικά στον υπολογιστή αλλά από ότι έχω δει, μόνο κοπέλες ψάχνουν σε αυτόν τον τομέα. Και για να έρθουμε στο θέμα μας ο λόγος που ρώτησα για τα χαρτιά είναι επειδή κάποια μέρα μπορεί να "τρελαθώ" να φύγω από το σπίτι και να μην ξαναγυρίσω οπότε καλό θα ήταν να ξέρω τι να πάρω ώστε να μην χρειαστεί να ξαναγυρίσω πίσω.

 

Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι ο κάθε άνθρωπος εκτός από τις υποχρεώσεις που έχει απέναντι στον συνάνθρωπό του έχει και στον εαυτό του και πρέπει κάποτε να σταματήσει να κάνει κακό στον εαυτό του και να σταματήσει να δέχεται όλα όσα γίνονται γύρω του. Θα μπορούσα να πω STOP, αλλά όταν είσαι εξαρτημένος από αυτούς τους ανθρώπους τότε η λέξη STOP όταν βγαίνει από το στόμα ενός μικρότερου που δεν έχει συνεισφέρει στην «οικογένειά του» τον κάνει να φαίνεται γελοίος. Τέλος πάντων ευχαριστώ για τα λεγόμενα σας θα δω τι θα κάνω και ελπίζω να βρω σύντομα λύση, και συγνώμη αν εκνευρίζομαι μερικές φορές. Ευχαριστώ για το χρόνο σας washcloud και υπόλοιποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 106
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

...με τα νέα δεδομένα που έγραψες, σε χάρηκα ακόμη περισσότερο. Είμαι σίγουρος ότι αργά ή γρήγορα (και τείνω να πιστεύω το δεύτερο περιισσότερο) θα βρεις την άκρη σε πολλά που σε "βασανίζουν" έστω κι αν οι συνθήκες στη χώρα δεν είναι όντως πλέον οι καλύτερες.

 

Κουράγιο και υπομονή θέλει "μόνο" να έχεις. Είναι δε και τα δύο στοιχεία που καλύτερα να τα φτιάχνεις μόνος σου/τα ανασύρεις από μέσα σου. Αυτά τα τελευταία, να θυμάσαι ότι συνδέονται άμεσα από την συνειδητοποίηση του τελευταίου καιρού, που δήλωσες (ότι πρέπει "να κοιτάξεις και λίγο τον εαυτό σου", θέτοντας κάποια όρια σε καταστάσεις).

 

Προσωπικά θεωρώ πως και λόγους έχεις να είσαι γενικά "θυμωμένος", κι ακόμα και να αντιδράς κομμάτι "υπερβολικά" (όπως στην αρχή του θρεντ). Παρ' ολ' αυτά, καλό για 'ΣΕΝΑ θα είναι να το ελέγξεις και να μάθεις να διοχετεύεις την όποια σου ενεργητικότητα σε επωφελέστερα για 'σένα κανάλια.

 

[(Κι όλ' αυτά, δεν είναι πίπες. Ο "φιλοσοφημένος" τρόπος αντιμετώπισης τον πραγμάτων (οπτική/ ανάλυση/ σχεδιασμός κινήσεων), είναι κάτι ΠΟΛΥ βασικό στη ζωή - κι ΕΙΔΙΚΑ όταν αντιμετωπίζει κανείς ιδιαίτερες δυσκολίες, κάτω από αποκαρδιωτικές συνθήκες)] 

 

 

 

 

"Φαίνεσαι" καλή πάστα, και πιθανολογώ πως θα βρεις τρόπο πας μπροστά". Ξανακλείνω με την τελευταία πρόταση του προηγούμενού μου ποστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κάτι και εγώ...

 

αυτά που λένε για ποσοστά ανεργίας είναι μπαρούφες, ξέρεις πόσους βλέπω που αλλάζουν δουλειές κάθε μήνα επειδή πολύ απλά βαριούνται να δουλέψουν και όλο κάτι τους ξυνίζει;;;

 

νομίζω πως άμα θέλεις να δουλέψεις, άμα θέλεις να επιβιώσεις, όσο γίνεται ανεξάρτητος, τότε θα βρεις δουλειά. Και συμβουλή μου είναι να πας στο ΤΕΙ, να πάρεις το κωλόχαρτο αφού απ' ότι κατάλαβα δεν (θέλεις να) έχεις κάποια οικονομική στήριξη ή ακόμα και δουλειά μαζί με τους δικούς σου. Και αφού θέλεις να επιβιώσεις και αν δουλέψεις, θα βρεις δουλειά στις Σέρρες.

 

My 2 cents

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κάτι και εγώ...

 

αυτά που λένε για ποσοστά ανεργίας είναι μπαρούφες, ξέρεις πόσους βλέπω που αλλάζουν δουλειές κάθε μήνα επειδή πολύ απλά βαριούνται να δουλέψουν και όλο κάτι τους ξυνίζει;;;

 

νομίζω πως άμα θέλεις να δουλέψεις, άμα θέλεις να επιβιώσεις, όσο γίνεται ανεξάρτητος, τότε θα βρεις δουλειά. Και συμβουλή μου είναι να πας στο ΤΕΙ, να πάρεις το κωλόχαρτο αφού απ' ότι κατάλαβα δεν (θέλεις να) έχεις κάποια οικονομική στήριξη ή ακόμα και δουλειά μαζί με τους δικούς σου. Και αφού θέλεις να επιβιώσεις και αν δουλέψεις, θα βρεις δουλειά στις Σέρρες.

 

My 2 cents

 

Αναρωτήθηκες ότι ίσως όλοι αυτοί να μην αλλάζουν δουλειές επειδή βαριούνται αλλά επειδή δεν τους πλήρωναν ή επειδή έληξε η σύμβαση τους ( γίνεται χαμός με τις μηνιαίες - δίμηνες συμβάσεις ); Το επιχείρημα σου ότι δεν υπάρχει ανεργία επειδή έχεις κάτι φίλους τεμπέληδες ή πολύ απλά έτσι νομίζεις εσύ ότι είναι δεν είναι και το πιο λογικό επιχείρημα. Μου θυμίζει το επιχείρημα " δεν υπάρχει οικονομική κρίση , γεμάτες τις βλέπω τις καφετέριες " .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτήθηκες ότι ίσως όλοι αυτοί να μην αλλάζουν δουλειές επειδή βαριούνται αλλά επειδή δεν τους πλήρωναν ή επειδή έληξε η σύμβαση τους ( γίνεται χαμός με τις μηνιαίες - δίμηνες συμβάσεις ); Το επιχείρημα σου ότι δεν υπάρχει ανεργία επειδή έχεις κάτι φίλους τεμπέληδες ή πολύ απλά έτσι νομίζεις εσύ ότι είναι δεν είναι και το πιο λογικό επιχείρημα. Μου θυμίζει το επιχείρημα " δεν υπάρχει οικονομική κρίση , γεμάτες τις βλέπω τις καφετέριες " .

 

Ώπα κάτσε γιατί νομίζω με πήρες μπάλα χωρίς λόγο. Για ποιες συμβάσεις μιλάς; δεν είπαμε να πάει να δουλέψει σε αλυσίδα καταστημάτων, αν έχει ανάγκη για λεφτά τότε θα δουλέψει γκαρσόνι, θα δουλέψει ντελιβεράς, θα δουλέψει λάτζα άμα λάχει, στην τελική θα πάει να ραβδίσει και ελιές. Και μην ακούμε ότι δεν υπάρχουν δουλειές. Δουλειές υπάρχουν, συμφωνώ όχι πληρωμένες όπως θα έπρεπε ούτε με τις καλύτερες συνθήκες και ασφάλιση αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα και δυστυχώς θα πρέπει να τα αποκτήσει με κάποιο τρόπο.

 

Δεύτερον δεν είπα για φίλους είπα βλέπω κόσμο που κάνει αυτό σημαίνει γνωρίζω κόσμο και μου έχει τύχει να γνωρίσω πολλές τέτοιες περιπτώσεις. Και ναι είναι τεμπέληδες είτε είναι η 25χρονη η αραβωνιασμένη που θέλει να κάθεται σπιτι και ο άντρας της να δουλεύει είτε είναι ο τεμπελάκος που δεν καίγεται να χαλάει πολλά λεφτά αρκεί να είναι "χαλαρός"

 

Και το επιχείρημα μια χαρά λογικό μου φαίνεται... όταν βγαίνεις στα μπαρ και είναι τίγκα με 8 ευρώ το ποτό, που σκατά είναι η κρίση; τουλάχιστον όχι σε αυτούς που παραπονιούνται και τους βλέπεις μετά να βάζουν μπουκάλια στα club-άκια. Ας γίνουμε λίγο ρεαλιστές.

 

 

Όμπβιους ανγουάιζ μαν ιζ όμπβιους

 

Παρδόν;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το επιχείρημα μια χαρά λογικό μου φαίνεται... όταν βγαίνεις στα μπαρ και είναι τίγκα με 8 ευρώ το ποτό, που σκατά είναι η κρίση; τουλάχιστον όχι σε αυτούς που παραπονιούνται και τους βλέπεις μετά να βάζουν μπουκάλια στα club-άκια.

 

 

λιγο ασχετο με το θεμα μας αλλα εχεις αδικο σε αυτο που λες.

το οτι γεμιζουν τα club με 8 ευρω το ποτο, δε σημαινει οτι δεν υπαρχει κριση.

η λεξη "κριση" συνδεεται με τη λεξη "λεφτα"!

αρα δε μας νοιαζει ποσος κοσμος βγαινει εξω, αλλα ποσα λεφτα κινουνται στην αγορα.

 

οταν λοιπον πανε πχ 100 ατομα σε ενα club και περνουν 1 ποτο, τοτε αυτο ειναι 100 * 8 = 800 ευρω.

σε παλιοτερες εποχες μπορει παλι να ηταν τα ιδια ατομα τα 100 αλλα περνανε και παραπανω ποτα!

τοτε ο τζιρος δεν ειναι 800 ευρω αλλα πολυ παραπανω. πχ 1500

 

το τελευταιο καιρο εχω δει και το αλλο στα club. ΔΕ βαζουν εισοδο!

εκει που καποτε ειχανε....

 

ετσι αν σε μια παρεα απο 5 ατομα, οι 2 δεν εχουν λεφτα, πολυ απλα πανε και οι 5 μαζι,

μπενουν μεσα και περνουν οι 3 ποτα....

 

φανταστειτε που εχουν φτασει οι επειχηρηματιες και κανουν τετοιες κινησεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα κάτσε γιατί νομίζω με πήρες μπάλα χωρίς λόγο. Για ποιες συμβάσεις μιλάς; δεν είπαμε να πάει να δουλέψει σε αλυσίδα καταστημάτων, αν έχει ανάγκη για λεφτά τότε θα δουλέψει γκαρσόνι, θα δουλέψει ντελιβεράς, θα δουλέψει λάτζα άμα λάχει, στην τελική θα πάει να ραβδίσει και ελιές. Και μην ακούμε ότι δεν υπάρχουν δουλειές. Δουλειές υπάρχουν, συμφωνώ όχι πληρωμένες όπως θα έπρεπε ούτε με τις καλύτερες συνθήκες και ασφάλιση αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα και δυστυχώς θα πρέπει να τα αποκτήσει με κάποιο τρόπο.

 

Δεύτερον δεν είπα για φίλους είπα βλέπω κόσμο που κάνει αυτό σημαίνει γνωρίζω κόσμο και μου έχει τύχει να γνωρίσω πολλές τέτοιες περιπτώσεις. Και ναι είναι τεμπέληδες είτε είναι η 25χρονη η αραβωνιασμένη που θέλει να κάθεται σπιτι και ο άντρας της να δουλεύει είτε είναι ο τεμπελάκος που δεν καίγεται να χαλάει πολλά λεφτά αρκεί να είναι "χαλαρός"

 

Και το επιχείρημα μια χαρά λογικό μου φαίνεται... όταν βγαίνεις στα μπαρ και είναι τίγκα με 8 ευρώ το ποτό, που σκατά είναι η κρίση; τουλάχιστον όχι σε αυτούς που παραπονιούνται και τους βλέπεις μετά να βάζουν μπουκάλια στα club-άκια. Ας γίνουμε λίγο ρεαλιστές.

 

 

 

 

 

Παρδόν;;;;

δηλαδη σου φαινεται φυσιολογικο να δουλευει καποιος για ελαχιστα λεφτα χωρις ενσημα για να τα τρωει στα μπαρακια με 8 ευρω το ποτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά το έξοδο 8 ευρώ το Ποτό. Παλιότερα όταν έβγαινα θα έπινα 4-5 μπύρες 2-3 φορές την εβδομάδα. Τώρα θα βγώ ένα Σάββατο και θα πιώ ΜΙΑ μπύρα ή ΕΝΑ ποτό (που διαρκεί και περισσότερη ώρα). Τι να κάνουμε δηλαδή να κάτσουμε μέσα να μαραζώσουμε; Οκ 4 φορές έξοδος την εβδομάδα επί 10€ (με τα εισητήρια του Μετρό)= 40€. Οκ μια χαρά...σιγά το τρελό χρήμα που ξοδεύεται. Το ότι είναι γεμάτα δεν σημαίνει τίποτα (αν και εγώ βλέπω πολλά να βαράνε μύγες). Το ΤΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΤΑΙ στα μαγαζιά έχει σημασία.

Άλλωστε υπάρχει πολυς κόσμος που δεν θα αγοράσει ρούχα, ή θα κόψει απο αλλού για να έχει χρήματα για τις εξόδους του. Κάνεις σαν κάτι τύπους που βλέπουν σκαφάρες και αυτοκινητάρες σε Τουριστικά μέρη και λένε "να έχουν λεφτά οι έλληνες".

 

Anyway, στο θέμα μας. Νομίζω φίλε topic starter ότι είσαι λίγο εκτός πραγματικότητας. Έχεις ιδέα τι έσοδα χρειάζεσαι για να ζείς μόνος σου και ανεξάρτητος; 700€ χαλαρά - μόνο και μόνο για να επιβιώνεις. Δηλαδή ότι βγάζεις θα φεύγει για ενοίκιο, λογαριασμούς, φαϊ(το οποίο θα είναι ακριβό αφού δεν θα προλαβαίνεις να μαγειρεύεις). Είσαι τόσο σίγουρος ότι θέλεις να ανεξαρτητοποιηθείς; Για μένα ειδικά τη σημερινή εποχή δεν είναι ντροπή να μένεις μέχρι μεγάλος με τους γονείς. Οι δικές μας οικογένειες πως μεγάλωσαν δηλαδη; Κοιμόντουσαν όλοι στο ίδιο δωμάτιο, αδέλφια ξαδέρφια, θείοι, θείες...όπως κάνουν τώρα οι Πακιστανοί και λοιποί αλλοδαποί.

 

Έχεις ιδέα τι εργασιακή ανασφάλεια υπάρχει εκεί έξω; 1 μήνα δουλεύεις, 1 όχι. Τί γίνεται αν μείνεις 1-2 μήνες χωρίς δουλειά; Ούτε δάνειο δεν μπορείς να πάρεις απο τη Τράπεζα. Εμένα χωρίς δανειακές υποχρεώσεις και 2 χρονιές εκκαθαριστικό 12.000 δεν μου δίνουν δάνειο. Δουλειές σερβιτόρου, λαντζιέρη κτλ ναι υπάρχουν...οκ και πιό το νόημα να κάνεις μια τέτοια δουλειά; Να επιβιώνεις; Τι σου προσφέρει; Εργασιακή εμπειρία την οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις αργότερα; Οκ την κάνεις για μια βραχυπρόθεσμη ανάγκη (π.χ μέχρι να πάρεις το πτυχίο απο το ΤΕΙ) αλλά μέχρι εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά το έξοδο 8 ευρώ το Ποτό. Παλιότερα όταν έβγαινα θα έπινα 4-5 μπύρες 2-3 φορές την εβδομάδα. Τώρα θα βγώ ένα Σάββατο και θα πιώ ΜΙΑ μπύρα ή ΕΝΑ ποτό (που διαρκεί και περισσότερη ώρα). Τι να κάνουμε δηλαδή να κάτσουμε μέσα να μαραζώσουμε; Οκ 4 φορές έξοδος την εβδομάδα επί 10€ (με τα εισητήρια του Μετρό)= 40€. Οκ μια χαρά...σιγά το τρελό χρήμα που ξοδεύεται. Το ότι είναι γεμάτα δεν σημαίνει τίποτα (αν και εγώ βλέπω πολλά να βαράνε μύγες). Το ΤΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΤΑΙ στα μαγαζιά έχει σημασία.

Άλλωστε υπάρχει πολυς κόσμος που δεν θα αγοράσει ρούχα, ή θα κόψει απο αλλού για να έχει χρήματα για τις εξόδους του. Κάνεις σαν κάτι τύπους που βλέπουν σκαφάρες και αυτοκινητάρες σε Τουριστικά μέρη και λένε "να έχουν λεφτά οι έλληνες".

 

Anyway, στο θέμα μας. Νομίζω φίλε topic starter ότι είσαι λίγο εκτός πραγματικότητας. Έχεις ιδέα τι έσοδα χρειάζεσαι για να ζείς μόνος σου και ανεξάρτητος; 700€ χαλαρά - μόνο και μόνο για να επιβιώνεις. Δηλαδή ότι βγάζεις θα φεύγει για ενοίκιο, λογαριασμούς, φαϊ(το οποίο θα είναι ακριβό αφού δεν θα προλαβαίνεις να μαγειρεύεις). Είσαι τόσο σίγουρος ότι θέλεις να ανεξαρτητοποιηθείς; Για μένα ειδικά τη σημερινή εποχή δεν είναι ντροπή να μένεις μέχρι μεγάλος με τους γονείς. Οι δικές μας οικογένειες πως μεγάλωσαν δηλαδη; Κοιμόντουσαν όλοι στο ίδιο δωμάτιο, αδέλφια ξαδέρφια, θείοι, θείες...όπως κάνουν τώρα οι Πακιστανοί και λοιποί αλλοδαποί.

 

Έχεις ιδέα τι εργασιακή ανασφάλεια υπάρχει εκεί έξω; 1 μήνα δουλεύεις, 1 όχι. Τί γίνεται αν μείνεις 1-2 μήνες χωρίς δουλειά; Ούτε δάνειο δεν μπορείς να πάρεις απο τη Τράπεζα. Εμένα χωρίς δανειακές υποχρεώσεις και 2 χρονιές εκκαθαριστικό 12.000 δεν μου δίνουν δάνειο. Δουλειές σερβιτόρου, λαντζιέρη κτλ ναι υπάρχουν...οκ και πιό το νόημα να κάνεις μια τέτοια δουλειά; Να επιβιώνεις; Τι σου προσφέρει; Εργασιακή εμπειρία την οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις αργότερα; Οκ την κάνεις για μια βραχυπρόθεσμη ανάγκη (π.χ μέχρι να πάρεις το πτυχίο απο το ΤΕΙ) αλλά μέχρι εκεί

 

Μέχρι και σκλάβος θα πήγαινα για να ξεφύγω από την κατάσταση που είμαι τώρα ακόμα και αν "θυσίαζα την προσωπική μου ζωή και διασκέδαση", αρκεί να ξεχάσω και να μην ξαναδώ αυτούς τους ψυχολογικούς "φασίστες". Όσο για τα 700 ευρώ που λες ότι μου χρειάζονται εγω μπορώ να ζήσω με 250 ευρώ το μήνα. Δεν με ενδιαφέρει ακόμα και αν νοίκιαζα μια τρύπα 20 τμ. Τεσπά παιδιά επειδή το θέμα ήταν τα "χαρτιά" ας μην το συνεχίσουμε. Ευχαριστώ για τις συμβουλές και θα δω τι θα κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστω ότι βρείς μια τρύπα 20 τ.μ με 200€. Δεν θες internet και κινητό; Άλλα 50. Φαγητό δεν θες κανα 10άρι την ημέρα; Αμέσως άλλα 300€. Άντε να στα κάνω 250. Σύνολο 500. Τσιγάρα; Καφέδες, μλκιες κανα 150άρι. Βλέπεις ότι για πλάκα πήγες 650. Δεν έχω βάλει μέσα ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, κοινόχρηστα, πετρέλαιο (κάνει και κρύο εκεί πάνω).Όπως και τίποτα για να βγείς έξω μια Κυριακή σαν άνθρωπος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη σου φαινεται φυσιολογικο να δουλευει καποιος για ελαχιστα λεφτα χωρις ενσημα για να τα τρωει στα μπαρακια με 8 ευρω το ποτο?

 

you all got me wrong here

 

Εννοείται ότι ΔΕΝ είναι φυσιολογικό, αυτό προσπαθώ να εξηγήσω τόσα posts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά το έξοδο 8 ευρώ το Ποτό. Παλιότερα όταν έβγαινα θα έπινα 4-5 μπύρες 2-3 φορές την εβδομάδα. Τώρα θα βγώ ένα Σάββατο και θα πιώ ΜΙΑ μπύρα ή ΕΝΑ ποτό (που διαρκεί και περισσότερη ώρα). Τι να κάνουμε δηλαδή να κάτσουμε μέσα να μαραζώσουμε; Οκ 4 φορές έξοδος την εβδομάδα επί 10€ (με τα εισητήρια του Μετρό)= 40€. Οκ μια χαρά...σιγά το τρελό χρήμα που ξοδεύεται. Το ότι είναι γεμάτα δεν σημαίνει τίποτα (αν και εγώ βλέπω πολλά να βαράνε μύγες). Το ΤΙ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΤΑΙ στα μαγαζιά έχει σημασία.

Άλλωστε υπάρχει πολυς κόσμος που δεν θα αγοράσει ρούχα, ή θα κόψει απο αλλού για να έχει χρήματα για τις εξόδους του. Κάνεις σαν κάτι τύπους που βλέπουν σκαφάρες και αυτοκινητάρες σε Τουριστικά μέρη και λένε "να έχουν λεφτά οι έλληνες".

 

Anyway, στο θέμα μας. Νομίζω φίλε topic starter ότι είσαι λίγο εκτός πραγματικότητας. Έχεις ιδέα τι έσοδα χρειάζεσαι για να ζείς μόνος σου και ανεξάρτητος; 700€ χαλαρά - μόνο και μόνο για να επιβιώνεις. Δηλαδή ότι βγάζεις θα φεύγει για ενοίκιο, λογαριασμούς, φαϊ(το οποίο θα είναι ακριβό αφού δεν θα προλαβαίνεις να μαγειρεύεις). Είσαι τόσο σίγουρος ότι θέλεις να ανεξαρτητοποιηθείς; Για μένα ειδικά τη σημερινή εποχή δεν είναι ντροπή να μένεις μέχρι μεγάλος με τους γονείς. Οι δικές μας οικογένειες πως μεγάλωσαν δηλαδη; Κοιμόντουσαν όλοι στο ίδιο δωμάτιο, αδέλφια ξαδέρφια, θείοι, θείες...όπως κάνουν τώρα οι Πακιστανοί και λοιποί αλλοδαποί.

 

Έχεις ιδέα τι εργασιακή ανασφάλεια υπάρχει εκεί έξω; 1 μήνα δουλεύεις, 1 όχι. Τί γίνεται αν μείνεις 1-2 μήνες χωρίς δουλειά; Ούτε δάνειο δεν μπορείς να πάρεις απο τη Τράπεζα. Εμένα χωρίς δανειακές υποχρεώσεις και 2 χρονιές εκκαθαριστικό 12.000 δεν μου δίνουν δάνειο. Δουλειές σερβιτόρου, λαντζιέρη κτλ ναι υπάρχουν...οκ και πιό το νόημα να κάνεις μια τέτοια δουλειά; Να επιβιώνεις; Τι σου προσφέρει; Εργασιακή εμπειρία την οποία μπορείς να χρησιμοποιήσεις αργότερα; Οκ την κάνεις για μια βραχυπρόθεσμη ανάγκη (π.χ μέχρι να πάρεις το πτυχίο απο το ΤΕΙ) αλλά μέχρι εκεί

 

Σε βρισκω προσγειωμενο και αρκετα λογικο αλλα δυστυχως καποιες καταστασεις δεν μπορεις να τις διαπραγματευτεις. Εγω δεν εχω καποιο προβλημα με το σπιτι μου ή τους γονεις μου αλλα για να επιστρεψω πισω στο πατρικο μου για να μεινω θα πρεπει πραγματικα να πεινασω και να μην βρισκω πραγματικα τιποτα απο αποψη δουλειας οποτε καταλαβαινω απολυτα τον OP που εχει και προβλημα κιολας. Απο την αλλη τον βρισκω αρκετα απελπισμενο και δεν νομιζω να αντεξει για πολυ μονος του αν κανει το βημα και φυγει γιατι δεν φευγει απο το σπιτι του για να σταθει μονος του στα ποδια του αλλα για να ξεφυγει απο μια κατασταση. Φιλε OP σκεψου το καλα πριν φυγεις απο το σπιτι σου -μονο- γι αυτον τον λογο. Δεν νομιζω να αντιλαμβανεσαι τι εξοδα εχει καποιος που ζει μονος του. ενδεικτικα θα σου πω οτι παιρνω 850 κατοσταρικα το μηνα δουλευοντας 6-7 μερες την εβδομαδα (πρωι, απογευμα, βραδυ) με 3 ρεπο το μηνα και τα λεφτα αυτα πανε αποκλειστικα σε λειτουργικα εξοδα σπιτιου, αυτοκινητου και φυσικα φαγητου και δεν μενει τιποτε στην ακρη. Ισως βγω και 2-3 φορες το μηνα για κανενα καφε με κανενα φιλαρακι αν προλαβω ή αν μπορουν και αυτοι.

 

For the record δεν καπνιζω, δεν πινω, δεν παω μπουζουκια, κλαμπακια κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομιζω να αντιλαμβανεσαι τι εξοδα εχει καποιος που ζει μονος του. ενδεικτικα θα σου πω οτι παιρνω 850 κατοσταρικα το μηνα δουλευοντας 6-7 μερες την εβδομαδα (πρωι, απογευμα, βραδυ)

 

850 κατοσταρικα? Τι εισαι CEO πολυεθνικης? :P

 

Περα απο την πλακα, αν τα καταφερνεις μονος με 850 χωρις δικο σου σπιτι και με αυτοκινητο πρεπει να εισαι πολυ οικονομος. Ειδικα οσο εχει καταληξει να κοστιζει ενα αμαξι πλεον με βενζινες και παρελκομενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και τον ειδα τον topic startes προβληματισσμενο θα κανω μια προσπαθεια και θα πω 2 πραγματα.

Ανεξαρτητος εισαι οταν εχεις δικα σου χρηματα. Τα χαρτια δεν σε δεσμευουν πουθενα, ταυτοτητα δικια σου εχεις, ΑΦΜ ειναι ατομικο οποτε βγαζεις δικο σου,ΑΜΚΑ θα εχεις δικο σου και αμα θες πας αστυνομια και αλλαζεις το επωνυμο που γραφει η ταυτοτητα σου και διαλεγεις αλλο.Αμα θες φευγειας και απο την χωρα και κανεις δεν μπορει να σε σταματησει. Εισαι στην ασφαλεια του πατερα σου αλλα αυτο δεν σε αφορα, ειναι θεμα της ασφαλειας να σου παρεχει καλυψη οχι δικο σου, δεν χρειαζεσαι να πληρωσεις κατι.

Το ουσιαστικο ειναι να εισαι οικονομικα ανεξαρτητος, τοτε μονο μπορεις να κλεισεις την πορτα και να πεις αντε για. Μπορεις να πας στρατο-δοκιμος και να ζησεις 14 μηνες ανεξαρτητοςς για να ηρεμησεις. Αλλα ακομα και εκει θα χρειαστεις αρχικα καποια χρηματα οποτε το να βρεις καποια δουλεια αμεσα ειναι η μονη διεξοδος θα ελεγα.Αντε και καλο κουραγιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...