Προς το περιεχόμενο

AMD RADEON 69XX


outlaw star

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ τα βλέπω σχεδόν ολόιδια στη σειρά 6800 με το fermi (η σειρά 5800 πάσχει κάπως)

 

΄Οσοι δεν βλέπετε διαφορές μην σκοτίζεστε άδικα με το θέμα. Οι διαφορές χρειάζονται εκπαιδευμένο μάτι στο θέμα για να εντοπίσει τις διαφορές. ΄Οσοι ενδιαφέρεστε πραγματικά βάλτε ένα μεταφραστή και διαβάστε το ακόλουθο: http://www.3dcenter.org/artikel/amds-radeon-hd-580059006800-mit-rueckschritten-bei-der-filterqualitaet

 

Δεν συμφωνώ απόλυτα με τα λεγόμενα του άρθρου, αλλά οτιδήποτε 6800/6900 όσων αφορά τις βελτιστοποιήσεις AF είναι περισσότερο άλλαξε τα ρούχα του ο Μανωλιός και τα έβαλε αλλιώς παρά ουσιαστική διαφοροποίηση.

 

Πραγματική βελτίωση θα ήταν να επέτρεπε η AMD την πλήρη απενεργοποίηση ΟΛΩΝ των βελτιστοποιήσεων AF στις κάρτες της. Επειδή όμως θα στοιχίσει ένα (ομολογουμένως γελοίο) ποσοστό σε επιδόσεις και επειδή ακριβώς κανείς δεν ασχολείται με το θέμα απλά το προσπερνάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 713
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ωραίοι οι γερμανοί αλλά ούτε 2 screenshot για σύγκριση.

 

Anand και guru3d πάντως λένε υπάρχει βελτίωση απο 5800 σε 6800.

 

Εγώ που ακολούθησα τις αλλαγές των ονομασιών των ρυθμίσεων δεν είδα καμία αλλαγή. ΄Οπως είπα όποιος δεν βλέπει διαφορές δεν υπάρχει λόγος να ανησυχεί. Το ευαίσθητο μάτι ωστόσο πίστεψέ με θα τις εντοπίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα, λες και δεν μας καλύπτουν οι κάρτες.Τελικά δεν είμαι ο μόνος που έχει μικρόβιο αναβάθμισης.....

 

ειμαι κι εγω εδω!

 

Παντως βλεπω με τι ρυθμο βγαινουν νεες καρτες,με τι ευκολια λεει ο καθεις "παλιωσε η ταδε δε κανει δε ρανει" και με πιάνει "κάτι".

Ευτυχώς που πάντα κανω τις αγορές μου οταν προκειται για καρτες γραφικων στα μεταχειρισμενα γιατι δε θα αντεχα την απαξιωση μια καρτας των 450-500ε που βγηκαν απτη δικη μου τσεπη.

 

Καλές οι νέες καρτες,δεν αντιλέγω,αλλα τις χρειαζόμαστε πραγματικα? εχω την 5870 σχεδον 8 μηνες και θαρρώ πως θα βγαλω πανυγυρικα 1 χρονο ακομη.(συνολικα σχεδον 3 χρονων καρτα θαναι οταν "παροπλιστει").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές οι νέες καρτες,δεν αντιλέγω,αλλα τις χρειαζόμαστε πραγματικα? εχω την 5870 σχεδον 8 μηνες και θαρρώ πως θα βγαλω πανυγυρικα 1 χρονο ακομη.(συνολικα σχεδον 3 χρονων καρτα θαναι οταν "παροπλιστει").

 

Όταν αυτές που υπάρχουν είδη δεν κάνουν την δουλειά τότε ναι χρειαζόμαστε τις καινούριες μπας κ δούμε προκοπή..στο δικό σου setup/ανάλυση και στις δικές σου απαιτήσεις μια 5870 μπορεί να είναι υπεραρκετή και καλά θα κάνεις εφόσον σε καλύπτει να την κρατήσεις όσο περισσότερο μπορείς..όμως αυτό δεν ισχύει για όλους.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το "δεν ισχυει για ολους" μπορει να ξεκινησει μεγαλη κουβεντα...

 

Κρινοντας απτο σεταπ σου,έχεις πχ εσυ απαιτήσεις που θαρρώ πως μικρό ποσοστο των ηδη gamers εχει.

 

ΕΚΤΟΣ κι αν εχω μεινει πισω στις εξελιξεις και το 90% των gamers παιζουν σε αναλυσεις τυπου 2500+ (τυχαια το νουμερο) στις 40"+ τηλεορασεις τους.

Αυτο που θελω να πω ειναι πως,δε μπορει ολοι οι gamers να εχουν τοσο τρελες απαιτησεις, τι στιγμη που θεωρω πως οι περισσοτεροι εχουν ενα μονιτορ 22-23-24" οπου μια υλοποιηση 5870/5970/480 κτλ του καλύπτει για οτι παιχνιδι κυκλοφορεί στην μεγιστη "νορμαλ" αναλυση.

Αυτο ειναι το σκεπτικο μου (βγαζω εξω το πισι μου).

 

Οποτε θεωρώ πως οι εξελιξεις τρεχουν, απλα για ενα πολυ μικρο ποσοστο κοσμου πυο χρειαζεται κατι εξεζητημένο ή ατομων που ασχολουνται με τεστς,benches κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Setups τύπου Venisk δεν είναι gaming setups αλλά enthusiast setups.

 

O Gamer με μια HD5850 και έναν Quad στα 3.6Ghz είναι πολύ καλά αν όχι τέλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκομαι σε δίλημμα. :P

 

Ερώτηση 1η προς τους "καμμένους" insomniacs. :P

Μένω στο 5850 CF (οι κάρτες έχουν άνετα τα 850/1200 με stock τάση ίσως και λίγα mhz core παραπάνω) ή πάω σε 6950 CF? (με το ανάλογο χρηματικό τίμημα βέβαια).

(To scalling των R6950 φαίνεται άψογο απο τα reviews που είδα και το CFX αυτών δείχνει να τα θερίζει όλα σε αυτό καθώς και μεγαλύτερο budget. Eπίσης φαίνεται να κλοκάρουν και καλά.)

 

Eρώτηση 2η :P

Βλέποντας σε διάφορα reviews ότι το CFX των 6950 καταναλώνει περί τα ~ 350 Watt χονδρικά σε full load, άραγε το CM620 θα με καλύψει σε περίπτωση μετάβασης ή καλύτερα θα χρειαστώ και νέο psu?

(Θαρρώ με καλύπτει αλλά κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη. Υπόψη ότι σκέφτομαι να αλλάξω τον 955 με έναν 1075Τ.)

 

Eρώτηση 3η προς τους άκρως "ενημερωμένους & καμμένους" insomniacs. :P

Βλέπετε "ή ακούγεται στην πιάτσα" σύντομα πτώση τιμών της R6950?

 

Thanks in advance guys. :)

 

 

Καμμενος εντελως μιλαμε ....

Ειναι η πρωτη φορα που βλεπω τετοιο πεταμα λεφτων εδω μεσα ...

Εχω διαβασει τοσα threas με ανθρωπους που πετανε λεφτα αλλα αυτη σου η κινηση μιλαμε ειναι χαλαρα στην κορυφη της πιο ΑΣΚΟΠΗΣ αγορας .....

 

Ξερω ξερω ο καθενας τα δινει οπου θελει ...biggrin.gif

Φιλικα παντα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Setups τύπου Venisk δεν είναι gaming setups αλλά enthusiast setups.

 

O Gamer με μια HD5850 και έναν Quad στα 3.6Ghz είναι πολύ καλά αν όχι τέλεια.

 

Δεν θα το λεγα.Απλα η 27αρα Dell σε κανει θελοντας και μη να πας σε τετοιο setup καρτων.Για το δευτερο που λες συμφωνω απολυτα.Τα υπολοιπα ειναι υπερβολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και η 27άρα Dell ανήκει στην κατηγορία Enthusiast/High-End.

 

Aκριβώς...

 

Εδω σ'εμενα που δεν εχω προβλημα χωρου, μου φαινεται υπερβολή ενα μονιτορ 23-24".(προσωπικα εχω γραφειο/σπιτι 22")

 

Αυτοι πια που εχουν τα 27ρια και κατ'επεκταση χρειαζονται τις καρτες ΠΩΣ διαολο την παλευουν? δεν τους βγαινουν τα ματια? ή απλως καθονται 1.5 μετρο μακρυα απ'το μονιτορ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη πυροβολείτε τον πιανίστα.

Φυσικά και οι οθόνες αυτές είναι επαγγελματικά εργαλεία.

Προσωπικά έχω περάσει περιόδους να δουλεύω σε δυο και τρείς οθόνες. Γιατί απλά το workspace δε μου επαρκούσε. Θα μου πεις δεν έκανες τη δουλειά σου κάποτε με b&w 14” CRT σε 800χ600. Ναι φυσικά και μπορείς να δουλέψεις… αλλά η αποδοτικότητα από κάποιο σημείο και μετά πέφτει κατακόρυφα. Και το pixelcount μετράει πολύ.

Ενώ έχω και φίλους που ασχολούνται με φωτογραφία, που όσο και εάν κρατάνε καμία crt για τα χρώματα τους, η ανάλυση των 27/30 σε portrait τους λύνει τα χέρια και τους επιτρέπει να αυξήσουν και αυτοί την αποδοτικότητα και την ποιότητα της δουλειάς τους. Τέλος να μη ξεχνάμε ότι υπάρχουν και επαγγελματίες που χρησιμοποιούν ταυτόχρονα 2-3 27”/30” οθόνες.

Για παίγνια μπορεί να είναι υπερβολή. Αλλά ΙΜΗΟ καλύτερα μια 27”/30” παρά 3 οθόνες σε eyefinity.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοι πια που εχουν τα 27ρια και κατ'επεκταση χρειαζονται τις καρτες ΠΩΣ διαολο την παλευουν? δεν τους βγαινουν τα ματια? ή απλως καθονται 1.5 μετρο μακρυα απ'το μονιτορ.

 

Φυσικά και ΔΕΝ σου βγαίνουν τα μάτια..εγώ κάθομαι περίπου στο ένα μέτρο από το μόνιτορ και δεν έχω κανένα πρόβλημα...στα games πραγματικά είναι απόλαυση..όμως όλα τα πράγματα έχουν το τίμημα τους...

Ο καθένας μας έχει τις εμπειρίες του και τις απαιτήσεις του σε αυτό το "άθλημα".

Δεν είναι κανόνας πως όλοι πρέπει να ικανοποιούμαστε με τα ίδια πράγματα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...