Προς το περιεχόμενο

Κυκλοφόρησε ο Opera 11, με επεκτάσεις και ομαδοποίηση tabs


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήγα να κάνω update και μόλις εγκαταστάθηκε, κόλλησε στην σελίδα που σε ενημερώνει για τα νέα χαρακτηριστικά του. Έκανα unistall, διαγραφή προφίλ κτλ, επανεγκατάσταση και πάλι κόλλησε στο ίδιο σημείο... Συνέβη σε κανέναν άλλο αυτό;

 

Edit: Επιτέλους, Bookmarks Toolbar!!! :D :D

 

Ναι, καποια λαλακία εχουν κανει ειτε στην σελιδα αυτή ειτε στον Opera. Πουθενα αλλου δεν το εχει παθει παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 173
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το tab stacking είναι πολύ καλό feature, αλλά προσωπικά το firefox panorama μου φαίνεται πολύ καλύτερη ιδέα για το 99% των περιπτώσεων.

 

νομίζω είναι κοινός παραδεκτό ότι το firefox panorama ειναι πιο όμορφο και πιο "super,wow" αλλά το tab stacking είναι πιο γρήγορος και πιο πρακτικός τρόπος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω είναι κοινός παραδεκτό ότι το firefox panorama ειναι πιο όμορφο και πιο "super,wow" αλλά το tab stacking είναι πιο γρήγορος και πιο πρακτικός τρόπος :)

Σίγουρα δεν αναφέρομαι στο wow factor που μ' αφήνει αδιάφορο γενικότερα σε τεχνολογικά θέματα.

 

Με το tab stacking το πρόβλημα είναι ο περιορισμένος αριθμός από stacks που μπορείς να κάνεις, γιατί σου μειώνει τον διαθέσιμο χώρο στην μπάρα. Και το πρόβλημα που καλείται να λύσει είναι εξαρχής ο περιορισμένος χώρος... Με λίγα λόγια αν πριν είχες πολλά tabs πάλι πρόβλημα θα έχεις. Αν είχες λίγα δεν σου χρειάζεται.

 

Το πανόραμα μου φαίνεται καλύτερη λύση. Και τα δυο πάντως είναι πολύ καλές ιδέες. Προσωπικά θα τα ήθελα και τα 2 ταυτόχρονα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το tab stacking μου έχει ξεδιαλύνει το χάος με τα tabs ...

 

+1, επιτέλους βλέπω favicons! :P

 

Πολύ καλές εντυπώσεις από την 11 κι εγώ μέχρι στιγμής.

Αυτό που με εξέπληξε περισσότερο είναι η αίσθηση σβελτάδας στο άνοιγμα/κλείσιμο των tabs - κάτι που πάντα θαύμαζα στον chrome.

+1 για το smooth - barry white class - scrolling

+1 για την αργοπορημένη μπάρα αγαπημένων

 

Το μόνο που δεν μου κάθεται ακόμα καλά στο μάτι είναι τα εικονίδια των extension πάνω δεξιά. Που θα μου πάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα δεν αναφέρομαι στο wow factor που μ' αφήνει αδιάφορο γενικότερα σε τεχνολογικά θέματα.

 

Με το tab stacking το πρόβλημα είναι ο περιορισμένος αριθμός από stacks που μπορείς να κάνεις, γιατί σου μειώνει τον διαθέσιμο χώρο στην μπάρα. Και το πρόβλημα που καλείται να λύσει είναι εξαρχής ο περιορισμένος χώρος... Με λίγα λόγια αν πριν είχες πολλά tabs πάλι πρόβλημα θα έχεις. Αν είχες λίγα δεν σου χρειάζεται.

 

Το πανόραμα μου φαίνεται καλύτερη λύση. Και τα δυο πάντως είναι πολύ καλές ιδέες. Προσωπικά θα τα ήθελα και τα 2 ταυτόχρονα.

 

Σε τόσο extreme καταστάσεις που θα γεμίσεις με tab stacks υπάρχει και η λύση των windows με ανοιχτό το windows panel στα πλάγια (βέβαια αυτό θα θέλει και αρκετή ram με τόσα παράθυρα ανοιχτά :P).

 

Νομίζω ο σκοπός των stacks είναι όταν έχεις 5-20 tabs και θες στα γρήγορα να τα οργανώσεις.

 

Σε 1-2 beta build είχαν βάλει να κάνει αυτόματα tab stacking (π.χ άνοιγες 3 tab από αποτελέσματα του google και τα έκανε όλα ομαδοποίηση), αλλά το απενεργοποίησαν, ελπίζω να το επαναφέρουν σαν επιλογή γιατί είναι χρήσιμο

 

 

 

Το μόνο που δεν μου κάθεται ακόμα καλά στο μάτι είναι τα εικονίδια των extension πάνω δεξιά. Που θα μου πάει...

 

 

αν κατάλαβα καλά τι εννοείς, αυτό βελτιώνεται με τα skins , π.χ το omelion (αν και δεν έκανε update για το final version) τα μαζεύει και τα διαχωρίζει από τα υπόλοιπα buttons/fields του address bar και είναι πιο ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κατάλαβα καλά τι εννοείς, αυτό βελτιώνεται με τα skins , π.χ το omelion (αν και δεν έκανε update για το final version) τα μαζεύει και τα διαχωρίζει από τα υπόλοιπα buttons/fields του address bar και είναι πιο ωραία.

Ήθελα να πω πως μου φαίνεται λίγο αφύσικο να βλέπω extensions σε περιβάλλον opera. Παρόλαυτά θα τσεκάρω το skin, thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε σπάσει αυτή η δυνατότητα για μερικές εκδόσεις Alpha του 11. Όπως είχε σταματήσει και η δυνατότητα για τονισμό στα γράμματα (Ελληνικά, Ισπανικά κλπ). Εφιάλτης...

Εφιάλτης επίσης και το πως συμπεριφερόντουσαν τα stacks στις τελευταίες Beta.

Γενικά Alpha και Beta χρησιμοποιούσα πάντα, αλλά τα περισσότερα προβλήματα ήταν με τις 11 εκδόσεις.

 

 

Πήγα να κάνω update και μόλις εγκαταστάθηκε, κόλλησε στην σελίδα που σε ενημερώνει για τα νέα χαρακτηριστικά του. Έκανα unistall, διαγραφή προφίλ κτλ, επανεγκατάσταση και πάλι κόλλησε στο ίδιο σημείο... Συνέβη σε κανέναν άλλο αυτό;

 

Edit: Επιτέλους, Bookmarks Toolbar!!! :D :D

 

 

ακριβως το ιδιο και σε εμενα...

 

με xp

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα τα tabs δεν εχουν κανενα gap απο πανω παντως. :unsure:

 

Είναι 1 Pixel, αλλά είναι ενοχλητικό γιατί όταν πας το ποντίκι τέρμα πάνω στην οθόνη δεν γίνεται hover το αντίστοιχο tab...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρεις το urlfilter.ini από το site : http://www.fanboy.co.nz/adblock/opera/ (το οποίο για την ώρα φαινεται να έχει καποια server προβλήματα)

και το αντιγράψεις στο κατάλληλο path του Opera όπως φαίνεται εδώ (το link έχει νόημα μόνο μέσω του opera), δεν θα χρειαστεί να ξαναασχοληθείς με adblocking στο 95% των περιπτώσεων. :

 

>opera:config#Network|URLFilterFile

^^ γράφεις το παραπάνω στη γραμμή διευθύνσεων του opera για να δεις το path όπου βλεπει το urlfilter.ini

 

Καλού-κακού φρόντισε να έχεις κλειστό τον opera όταν κάνεις την αντιγραφή.

Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το css που δίνει στο ίδιο site, για καλύτερο χειρισμό του χώρου με τα κενά που αφήνουν οι κομμένες διαφημίσεις.

 

Απλά ίσως χρειαστεί να το ανανεώνεις πού και πού.

 

edit: χμ περίεργο. To insomnia δεν εμφανίζει πλέον τα links opera:μπλαμπλαμπλα ;

 

Δεν δούλεψε. Οι διαφημίσεις υπάρχουν ακόμα.

 

 

Άκυρο. Το έβαλα στον Local folder και όχι roaming καταλάθος. Όλα μια χαρά.

 

Πώς θα γίνει να αποθηκεύει τον κωδικό στο ikariam gr, ώστε να μην χειάζεται να τον πληκτρολογώ συνεχώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δούλεψε. Οι διαφημίσεις υπάρχουν ακόμα.

 

Εισαι σιγουρος πως το εκανες σωστα? Γιατι κατα 90% οπως και ειπαν τα παιδια δεν θα ξαναδεις adds. Αμα εχει μεινει καμια καντο χειροκινητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι 1 Pixel, αλλά είναι ενοχλητικό γιατί όταν πας το ποντίκι τέρμα πάνω στην οθόνη δεν γίνεται hover το αντίστοιχο tab...

 

Οντως δεν το ειχα παρατηρισει ποτε. Τωρα που μου το πες φοβαμαι θα μου σπασει και μενα τα νευρα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, αν και το έγραψα και στο άλλο thread, νομίζω ότι είναι αρκετά σοβαρό για να το επαναλάβω:

Σε linux, αν έχετε προβλήματα με τους τονισμένους ελληνικούς χαρακτήρες και με την εμφάνιση του visual gestures UI, δοκιμάστε να τρέξετε τον opera με την παράμετρο "-noargb" .

 

Να σαι καλά βρε Praetorian!!! και να φανταστείς πριν από λίγο έστειλα bug report γι'αυτό το θέμα.

 

Ευχαριστώ πολύ. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...