Προς το περιεχόμενο

Official Lineage 2 Topic


irmaiden

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λέω να αρχίσω έναν νέο private server x25 μετά από 11-12 χρόνια απουσίας από το χώρο.


Ο server είναι ήδη up & running για tests & balance, δεν το βάσισα στον Mobius που έλεγα πιο πάνω αλλά βρήκα ένα καλό project που το έχει Έλληνας dev, έχει κάνει πραγματικά πολύ καλή δουλειά.


Θα βάλω το link για όποιον ενδιαφέρεται, https://lineage2world.eu προς το παρόν είναι one man project και θα είναι σε beta φάση για λίγες βδομάδες ακόμα γιατί δεν έχω χρόνο να δουλέψω σε server configuration/client modifications/website/forum & support system αλλά και discord εντελώς solo.

Σκοπός μου είναι να μην υπάρχει ingame gm, κατά το παρελθόν είχα πρόβλημα με τους gm που είχα συνεργασία και τώρα δεν θα υπάρχει κάποιος ingame, ότι χρειάζεται από support θα γίνεται από ticketing support system με full logs κτλ.

Donations θα υπάρχουν αλλά μόνο για cosmetics και xp boosts και όχι gear ή κάτι που θα χαλάει την ισοροπία του server.
Τα όποια "έσοδα" θα πάνε για βελτιώσεις του server, plugins ίσως κανά client updater

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/10/2021 στις 2:56 ΜΜ, comfuzio είπε

Εγώ το έχω ελλατώσει πάρα πολύ σε σχέση με το παρελθόν αλλά μετά το Live το μόνο που μπορώ να ανεχθώ είναι τα pre-god σε private.
Δοκίμασα να παίξω classic αλλά το σταμάτησα πριν καν κάνω το 1o class change, τέρμα στα afk bots με τον επίσημο τρόπο που έχει μπει στο game και αν δεν είσαι κανά range dd δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις kills στα mobs για τα quests.
Μετά έχουν selfbuffs πράγμα ναι μεν βολικό αλλά βγάζει εκτός τα support classes και το να βρεις πάρτυ γενικότερα.
Το δε essence ή aden ακόμα χειρότερο με skills που θέλουν adena για να τα μάθεις έλεος δλδ και δεν είναι και εύκολο το adena farm ενώ gear C grade + δεν παίζει να πάρεις από drop (3 chars επί 1 μήνα 0 drops) και το "random craft" είναι δύσκολο να μαζέψεις crafting points, βγάζει άκυρα για craft και μόνο 25% πιθανότητα να πάρεις αυτό που θες! 
Τα chars μου είναι κοντά στο 70 και είμαι με κάτι C grade που έδινε ένα Login 30min event και αυτό το πέτυχα προς το τέλος του και ίσα που πρόλαβα να πάρω τις armor αλλιώς ακόμα με τα starter θα ήμουν!
Έκανα και έναν overlord για να μου δίνει buffs αλλά τα buffs δεν είναι ally/clan/party αλλά μόνο self, δεν ξέρω αν σε πιο μεγάλα level έχει νόημα το party και δίνουνε τα buffs σε άλλα chars αλλά έτσι όπως είναι δεν με κράτησε ούτε αυτό.

Οπότε prive και πάλι prive, το πρόβλημα με τα prive είναι δεν μπορώ να βρω έναν που να είναι σε ισοροπία.

https://gamecoast.org/

Είναι απ τους srrvers που δεν κλείνει ποτέ και συνεχίζει την πορεία του με merge κλπ.
Ρωσικος αλλά παίζουν και Έλληνες κλπ κλπ. 
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα ανοίξαμε επίσημα! 
https://lineage2world.eu/
Έχω κάνει εδώ και 1 μήνα αίτημα στο hopzone, δεν με έχουν κάνει accept/activate, οπότε δεν έπαιξε promo.
Έχω γίνει listed στο gamebytes και στο l2network αλλά δεν έχουν την απήχηση του Hopzone.

Όποιος θέλει να μπει μπορεί από απόψε!

Δεν θα υποσχεθώ πράγματα, ο server είναι free to play και όχι pay to win
Έβαλα donations που έχουν να κάνουν με exp/sp boosts και cosmetics, δεν θα μπει gear ποτέ με λεφτά και οι ingame gm θα έχουν τα λουριά πολύ σφιχτά. Κατά το παρελθόν με κάψαν διάφοροι "συνεργάτες" οπότε τώρα δεν παίρνω το ρίσκο.

Rates x25 XP/SP x50 adena και x5 drops (αν και αυτό ανάλογα με το θέλει ο κόσμος μπορεί και να αλλάξει.)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
16 λεπτά πριν, JiovanniGeorgeo είπε

Comfuzio πότε γιορτάζεις 20 έτη l2 αγόρι μου;

Κοίτα αν αναλογιστείς ότι το παιχνίδι βγήκε προς τέλη του 2003, εγώ ήμουν ΕΠ.ΟΠ ως αρχές καλοκαιρού του 2005 και το άρχισα κάποια στιγμή στο τέλος του 2005 (c2 προς c3 αν θυμάμαι καλά) έχω καιρό ακόμα.
Αλλά δεν παίζω ή ασχολούμε ενεργά με το game για καιρό.
πχ δεν το είχα καν εγκατεστημένο από το 2017 και το έβαλα τώρα μετά την ξενέρα με το New World.

Εσύ πόσο θες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η νέα γενιά του L2, είναι το Black Desert. 

 

Υ.Γ.: Εγώ ποτέ ξανά L2 μετά το 2011. Απαγορεύεται. Τώρα για Server, είμαστε και οι 2 κορόιδα που δεν έχουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποίος θέλει να παιξει έναν αξιόλογο σερβερ και δεν έχει το χρόνο για low rate άνοιξε ο reborn πριν 3 μέρες έναν χ30 με 3κ κόσμο! Πολύ αξιόλογος σερβερ! Μετά την ξενερα του new world και μέχρι να δοκιμάσουμε την επόμενη πατάτα (lost ark) η το πολυπόθητο elden ring, αξίζει για να σκοτώσεις το χρόνο σου! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς οι private είναι χαμένη υπόθεση. Άνοικε κλείσε δεν γίνεται κάθε τόσο και λιγάκι.

Στους official πρέπει να έχει καλή mastercard πια για να πεις ότι κάνεις κάτι. 

Εδώ και ένα χρόνο που είμαι gamecoast είναι οκ, αλλά πολύ ρώσσικα  ρε γμτ. Τώρα με τους essence χάθηκε τελείως η μπάλα. Δεν θα ακολουθήσω το καινούργιο concept.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Black Desert κτλ πέραν των visual ποτέ δεν θα με κρατήσουν όσο το L2 κακά τα ψέματα!
anyway σήμερα έκανα το πιο μεγάλο update ως τώρα για τον server https://lineage2world.eu όσοι παίζεται να κάνετε update το client στην έκδοση 1.1 για το rebirth engine. Τα rebirth skills είναι πολύ OP!

Τώρα εγώ για τον server δεν έχω σκοπό να τον κλείσω, δεν έχω κάνει το λάθος του παρελθόντος να έχω OP dedicated host. Το κόστος συντήρησης είναι μεγάλο για dedicated ειδικά αν δεν έχει donations. Στο παρελθόν προσπαθούσα να έχω 2-3 άτομα να μοιράζουμε το κόστος έτσι ώστε να μην έχουμε donations και να κάνουμε κάτι που μας αρέσει, αλλά δεν πήγε καλά. Εδώ δεν έχω dedicated αλλά ένα αρκετά δυνατό VM, το κόστος του είναι σε επίπεδα που δεν με φέρνει σε δυσκολία οπότε δεν έχω λόγο να τον κλείσω, ούτε wipes έχω σκοπό να κάνω. Μερικά features θέλω να βάλω ακόμα αλλά κανένα δεν είναι δωρεάν οπότε εκεί θα πάνε τα όποια donations

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 Client ανά PC τώρα ανά IP δεν έχω limit, αν έχεις πχ 3 pc άνετα παίζεις με 9 client στο σύνολο.
Κόσμο δεν έχω πολύ, δεν με είχε κάνει accept το hopzone και με κάναν πριν λίγες μέρες, ενώ το topzone ο τυπάς που το έχει είναι ότι χειρότερο μπορεί να τύχει! Με κάνει accept και μετά μου βγάζει violation of rules, δεν λέει ποιους rules καν και τον ρωτάω και με βρίζει και από πάνω!

Τα rules που έχει μια χαρά τα καλύπτω και με το παραπάνω αλλά το δικό μου rule περί ανοχής ανοήτων που αυτός παραβίασε με έκανε να κόψω εγώ το topzone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερες,μια που σας βρηκα μαζεμενους και επειδη ψαχνω για server-να θυμηθουμε λιγο τα παλια- σκεφτηκα να ρωτησω εδω..

και πιο συγκεκριμενα με ενδιαφερει server με τα παρακατω specs αν υπαρχει

1)mid rate PvX

2)ευρωπαικος server

3)english lfg (δεν εχω διαθεση να μαθω ρωσικα ή βραζιλιανικα)

4)balanced classes(server που οι μισοι παιζουν πχ dagger ή kamael δεν με ενδιαφερουν)

5)no corruption(τα γνωστα που συμβαινουν...)

6)events (πχ TvT,KoH,CtF κλπ)

7)blessed scroll enchant 100% (οχι 99.99%)

καλοδεχουμενα επισης

1)npc buffer

2)no p2w

3)no bot

4)multiple clients running:allowed

καταλαβαινω οτι ζηταω πολλα αλλα αν καποιος γνωριζει ας κανει μια παραθεση

thnx :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα ανέβασα και το νεότερο patch 1.2 που έχει και μια αλλαγή αρχείου στον φάκελο /SysTextures/ για να εμφανίζει τα Rebirth Skills που μπήκανε με το προηγούμενο update.

Γενικά αρκετές αλλαγές σε configs και έδιωξα κόσμο που μου μπήκανε μέσα με το adrenaline. Τους είπα τα rules ποια είναι, είτε τα δέχονται και παίζουν είτε όχι και φεύγουν. Εξαίρεση δεν θα γίνει για κανέναν!

Θα έρθει και άλλο update μέσα στις επόμενες μέρες για κάτι προβληματάκια που έχω βρει και που μου έχουν κάνει αναφορά οι παίκτες!

@alexpan89Το είχα δει το post σου πιο πριν αλλά δεν απάντησα γιατί ενώ σε πολλά από τα πράγματα που λες έχουμε το "τικ" δεν έχουμε στο 7)blessed scroll enchant 100% (οχι 99.99%) το οποίο το έχω όπως ήταν στον official και δεν θέλω να το αλλάξω και να γίνει starwars το παιχνίδι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...