Προς το περιεχόμενο

Μεγαλη κινηση των αποφοιτων του Deree για αναγνωριση των πτυχιων τους


Τοξοβολος_UK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σου ειπα οτι θελω να σε γνωρισω για νασε πιστεψω .Που ειναι το κακο σε αυτο;

 

 

Ελα φιλεναδα (κοπελα δεν εισαι?).Μολις το εβγαλα φωτο απο το κινητο....

Επεξ/σία από Τοξοβολος_UK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο κανενα κινητο .Εσενα θελω να γνωρισω.Αυτο γινεται και στο φωτοσοπ

 

Δεν πειραζει,κρατα το απο πανω ως αρχικο πειστηριο κ για την γνωριμια βλεπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ίδιος που (φασιστικά πάντα ο ...δημοκράταρος) κόλλησε ταμπέλα στους υπόλοιπους περί συναφιών, συμπλεγματικών κτλ τώρα αγανάκτησε που του κόλλησαν ταμπέλα :P

 

Τελικά έχεις μεγάλη πλάκα. Συνέχισε σε παρακαλώ :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο γινεται και στο φωτοσοπ.Και εσβησες και την σχολη.Γτ;

 

Σιγα μην φερω κ πιστοποιητικο γεννησεως να ουμ .Τσιμπα το κ μην μιλας κ ασε τα φωτοσοπια στην ακρη.Οσο για την σχολη φιλεναδα,οπως ειπαμε κανενα Κολεγιο εν Ελλαδι δεν αναγνωριζεται απο τον Δοαταπ.Με πιανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε που απο γνωστους που σπουδασαν Αγγλια σορρυ αλλα η ζωη εκει ειναι πανακριβη αρα δεν πιστευω οτι οι δικοι σας δεν ξηλωθηκαν οτι και να λετε..Σιγουρα ειδικα τα καλα πανεπιστημια ειναι για ματσωμενους πολυ .Για χαρβαρτ και τετοια δεν συζηταμε..

 

Ναι οκ, δεν ξέρω αν ξηλώνονται ή πόσο, ξέρω πως κοντινό μου άτομο που σπούδασε σε διαφορετική πόλη, πέταξε μια ντουζίνα κατοστάρικα (μίνιμουμ) σε τέσσερα χρόνια λόγω μπουρδελοκαταστάσεων. Τουλάχιστον ο άλλος που φεύγει εξωτερικό ξηλώνεται (ασχέτως με το αν δουλεύει ή τα παίρνει από τον μπαμπάκα) αλλά τα σκάει στη σχολή και στα μαθήματά του, δεν τα πετάει άσκοπα εξ'αιτίας όσων έμμεσα ή άμεσα έχουν καταντήσει κάποια πανεπιστήμια και τα περισσότερα ΤΕΙ μπουρδέλα.

 

Στο θέμα σχολές και κολέγια τώρα, take your pick, σε σχέση με εκπαιδευτικά συστήματα του εξωτερικού ή αναλογικά με ένα (αντικειμενικά) σωστό μοντέλο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, τα ίδια σκατά είναι και τα δυο. Το θέμα είναι ποιό βρωμάει λιγότερο. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις εξετασεις εχεις αποτυχει ...οχι στην ζωη σου γενικα.Δυαδικη λογικη;Γουατ δε φακ;

Κι αν επέλεξα να μην δώσω εξετάσεις;

Τότε απέτυχα, μίστερ άσπρο/μαύρο?

Χωρίς ειρωνεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος για να μην αναμασαμε ξανα κ ξανα τα ιδια κ τα ιδια.Η κινηση που αφορα 12.000 (τελικα τοσοι ειναι) αποφοιτους ειναι μια χαρα μαζικοτατη,οποτε κοολαρε μια που μου βρηκες το πως ονομασα την κινηση για να πιαστεις απο κατι.

 

Σε περιπτωση που δεν κατανοεις κατι,για να σε βοηθησω ακομα καλυτερα να το πιασεις να σου πω οτι απο τους πρωτους που θα επρεπε να χτυπιεμαι κ να εχω ενστασεις θα επρεπε να ημουν εγω.Βλεπεις, εχοντας κ ισοτιμια κ αντιστοιχια πλεον κατα το ακυρο Ελληνικο συστημα εχω κατοχυρωμενα και επαγγελματικα κ ακαδημαικα δικαιωματα στην Ελλαδα (οχι οτι θα τα χρειαστω αλλα ετσι για τον τζερτζελε).Μαλιστα το Αμερικανικο Κολεγιο με την κινηση του ενας απο τους κλαδους που ''προσβαλει'' αμεσα ειναι ο δικος μου.Επειδη ομως εν αντιθεση με καποιους που βλεπουν το δεντρο χανωντας το δασος κ απαλλαγμενος απο nosebleeds περι του οτι μονο οι κρατικες σχολες στην Ελλαδα εχουν επιπεδο,αναγνωριζω οτι ανθρωποι με τυπικα κ ουσιαστικα προσοντα ΟΦΕΙΛΟΥΝ να τυχανουν απολυτης ισονομιας κ ισοπολιτειας στην Ελλαδα.

 

Φιλε μου, καταλαβαινω οσα λες, και σιγουρα δικαιουσαι να εχεις τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα γιατι ξοδεψες χρονο, χρημα, και ειμαι σιγουρος οτι εκει που σπουδασες ειχες ισο ή και καλυτερο επιπεδο σπουδων απο την Ελλαδίτσα μας.. Μπραβο στα παιδια που πανε σε αλλη χωρα για να κανουν αυτο που θελουν, μπραβο στα παιδια που πηγαν στο deree γιατι το ηθελαν!

 

Το μονο που σου λεω και δεν καταλαβαινεις ειναι πως αναμεσα σε αυτα στα 12.000 ατομα (που οντως καπου τοσα ειναι) ενα μεγαλο ποσοστο ειναι πλουσιοπαιδα που δεν τους νοιαζει τιποτα, εχουν ετοιμη δουλεια λογω πατερα, κονε κλπ και αντιδρουν ολοι αυτοι μαζι με τους υπολοιπους ετσι για τον τζερτζελε οπως λες.. μαζι τους αντιδρουν και φοιτητες, και τριτα προσωπα, δικηγοροι που υποσχονται αναγνωριση δικαιωματων, group στο facebook κλπ.. τι εχουν να χασουν..?

 

Αντι ολοι να κοιταμε την δουλεια μας, σε αυτες τις δυσκολα οικονομικα εποχες, και ενω ηδη εχουν βολευτει να δημιουργουν αναταραχες.. αυτο για μενα ειναι απαραδεκτο.

Σου λεω και παλι, δεν εχω προβλημα με τα παιδια αυτα, αλλα δεν μπορει καποιος πχ που δεν διαβασε ποτε του, να βγαλει με τον ενα η τον αλλο τροπο το deree με 5 και να ζηταει αναγνωριση επαγγελματικων δικαιωματων.. ειναι αδικο για ολους τους αλλους, δεν το καταλαβαινεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Swimmer21: απόλυτα σωστός, αλλά:

 

αλλα δεν μπορει καποιος πχ που δεν διαβασε ποτε του, να βγαλει με τον ενα η τον αλλο τροπο το deree με 5 και να ζηταει αναγνωριση επαγγελματικων δικαιωματων.. ειναι αδικο για ολους τους αλλους, δεν το καταλαβαινεις?

 

Δεν καταλαβαίνω πως ακριβώς γίνεται η αναγνώριση, υποθέτω όμως πως θα υπάρχει κάποια αντιστοιχία βαθμών σωστά; Αν δηλαδή έβγαλες το deree με 5, το αντίστοιχο χαρτί που θα αναγνωρίζει τα δικαιώματά σου δεν το αναγράφει αυτό;

 

Αν είναι έτσι τα πράγματα, ναι θα ήταν άδικο για κάποιον που έβγαλε μια αντίστοιχη σχολή με 10.

Για κάποιον που δε διάβασε ποτέ του και έβγαλε την αντίστοιχη σχολή με 5 όμως, είναι το ένα και το αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα μην φερω κ πιστοποιητικο γεννησεως να ουμ .

 

Ίσως το μόνο πράγμα που δεν έχεις «ανεβάσει» στο forum σχετικά με την προσωπική σου ζωή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Swimmer21: απόλυτα σωστός, αλλά:

 

 

 

Δεν καταλαβαίνω πως ακριβώς γίνεται η αναγνώριση, υποθέτω όμως πως θα υπάρχει κάποια αντιστοιχία βαθμών σωστά; Αν δηλαδή έβγαλες το deree με 5, το αντίστοιχο χαρτί που θα αναγνωρίζει τα δικαιώματά σου δεν το αναγράφει αυτό;

 

Αν είναι έτσι τα πράγματα, ναι θα ήταν άδικο για κάποιον που έβγαλε μια αντίστοιχη σχολή με 10.

Για κάποιον που δε διάβασε ποτέ του και έβγαλε την αντίστοιχη σχολή με 5 όμως, είναι το ένα και το αυτό.

 

Δεν ξερω την κλιμακα βαθμολογιας στα ιδιωτικα κολεγια, ή στο εξωτερικο κλπ.. Μπορει καποιος αποφοιτος απο το deree πχ να το εβγαλε με 5, και να εχει καποιο προβλημα αλλα να προσπαθησε πολυ γι αυτο το βαθμο.. Απλα εχω στο μυαλο μου το 5 ως τον ελαχιστο βαθμο που πρεπει να εχεις για να αποφοιτησης, δεν ξερω αν οντως ισχυει και στα ιδιωτικα/ξενα..

Παντως κατα την γνωμη μου θα επρεπε να υπαρχει ενας βαθμος-οριο π.χ "7" .. Αν δηλαδη εχεις 7,1 απο το deree πχ, μπορεις να εχεις και επαγγελματικα δικαιωματα, αν εισαι κατω απο το 7, δεν μπορεις.. Θες φιλε επαγγελματικα δικαιωματα? Διαβασε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου, καταλαβαινω οσα λες, και σιγουρα δικαιουσαι να εχεις τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα γιατι ξοδεψες χρονο, χρημα, και ειμαι σιγουρος οτι εκει που σπουδασες ειχες ισο ή και καλυτερο επιπεδο σπουδων απο την Ελλαδίτσα μας.. Μπραβο στα παιδια που πανε σε αλλη χωρα για να κανουν αυτο που θελουν, μπραβο στα παιδια που πηγαν στο deree γιατι το ηθελαν!

 

Το μονο που σου λεω και δεν καταλαβαινεις ειναι πως αναμεσα σε αυτα στα 12.000 ατομα (που οντως καπου τοσα ειναι) ενα μεγαλο ποσοστο ειναι πλουσιοπαιδα που δεν τους νοιαζει τιποτα, εχουν ετοιμη δουλεια λογω πατερα, κονε κλπ και αντιδρουν ολοι αυτοι μαζι με τους υπολοιπους ετσι για τον τζερτζελε οπως λες.. μαζι τους αντιδρουν και φοιτητες, και τριτα προσωπα, δικηγοροι που υποσχονται αναγνωριση δικαιωματων, group στο facebook κλπ.. τι εχουν να χασουν..?

 

Αντι ολοι να κοιταμε την δουλεια μας, σε αυτες τις δυσκολα οικονομικα εποχες, και ενω ηδη εχουν βολευτει να δημιουργουν αναταραχες.. αυτο για μενα ειναι απαραδεκτο.

Σου λεω και παλι, δεν εχω προβλημα με τα παιδια αυτα, αλλα δεν μπορει καποιος πχ που δεν διαβασε ποτε του, να βγαλει με τον ενα η τον αλλο τροπο το deree με 5 και να ζηταει αναγνωριση επαγγελματικων δικαιωματων.. ειναι αδικο για ολους τους αλλους, δεν το καταλαβαινεις?

 

 

Καταρχην η κινηση απο οτι καταλαβαινω ειναι προσεχτικα μελετημενη.Δεν βγαινει καποιος τυχαρπαστος να την κανει.Εχει αναλαβει ηδη δικηγορος επωνυμα.

 

Τωρα το ''για το τζερτζελε'' που λες ηταν μια απλη εκφραση για να εξηγησω γιατι εκανα την αναγνωριση στην Ελλαδα (απλα επειδη ειμαι ψωναρα κ δεν θελω να εχω τον καθε αγγραματο δημοσιο υπαλληλο να με θεωρει αποφοιτο Λυκειου εαν ποτε αποφασισω να γυρισω στην Ελλαδα).

 

Επαναλαμβανω συμφωνω μαζι σου για τις αδικιες στα ταξικα στρωματα.Περαν τουτου ομως: NAI ειναι απολυτως δικαιο κ θεμιτο καποιος που εχει βγαλει το Deree κ με μολις 5.01 να τυχανει ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΙΣΟΝΟΜΙΑΣ Κ ΙΣΟΠΟΛΙΤΕΙΑΣ στην Ελλαδα.Ειναι θεμα νομικο,τυπικο αλλα κ ουσιαστικα ανθρωπινο δικαιωμα απο την στιγμη που το Κολεγιο κ το καθε Κολεγιο προσφερει κ τα τυπικα κ τα ουσιαστικα προσοντα σε καποιον για να κανει μια δουλεια.Αυτο ειναι αδιαπραγματευτο ανεξαρτητα απο το ποσα λεφτα εχεις η οχι...απλα τα πραγματα!

 

 

Συμμεριζομαι τους οποιους προβληματισμους σου κ το αισθημα δικαιου που ισως εχεις.Αλλα στην τελικη φιλε η ζωη ΔΕΝ ειναι δικαιη.Κ θα πρεπει να ειμαστε πολυ αφελης να πιστευουμε το αντιθετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα το ''για το τζερτζελε'' που λες ηταν μια απλη εκφραση για να εξηγησω γιατι εκανα την αναγνωριση στην Ελλαδα (απλα επειδη ειμαι ψωναρα κ δεν θελω να εχω τον καθε αγγραματο δημοσιο υπαλληλο να με θεωρει αποφοιτο Λυκειου εαν ποτε αποφασισω να γυρισω στην Ελλαδα).

 

Επαναλαμβανω συμφωνω μαζι σου για τις αδικιες στα ταξικα στρωματα.Περαν του: NAI ειναι απολυτως δικαιο κ θεμιτο καποιος που εχει βγαλει το Deree κ με μολις 5.01 να τυχανει ΑΠΟΛΥΤΗΣ ΙΣΟΝΟΜΙΑΣ Κ ΙΣΟΠΟΛΙΤΕΙΑΣ στην Ελλαδα.Ειναι θεμα νομικο,τυπικο αλλα κ ουσιαστικα ανθρωπινο δικαιωμα απο την στιγμη που το Κολεγιο κ το καθε Κολεγιο προσφερει κ τα τυπικα κ τα ουσιαστικα προσοντα σε καποιον για να κανει μια δουλεια.Αυτο ειναι αδιαπραγματευτο ανεξαρτητα απο το ποσα λεφτα εχεις η οχι...απλα τα πραγματα!

 

 

Διαφωνω.. δεν σου παω κοντρα αλλα δεν μπορω να το δεχτω φιλε μου..

 

Για να πας στο deree πχ, (απο οτι ειδα και στο website του) πρεπει να ξοδεψεις τρελα χρηματα-credits για τα σημερινα δεδομενα.. αυτο το παιδι, που η οικογενεια του δινει αυτα τα λεφτα, δεν θα χρεωθει.. θα τα δωσει επειδη τα εχει αυτα τα λεφτα.. οταν αυτο το παιδι εχει μεγαλωσει σε ενα τετοιο περιβαλλον, καλομαθημενο, να μην εχει περασει δυσκολα, με δωρα, αμαξια, εξοδους κλπ, δεν μπορει να βγαλει με 5.01 το deree (με λαδωμα ή οχι), και να ειναι ΙΣΟΣ με το παιδι που εβγαλε ενα ΑΕΙ με 5.01 και του ειπαν οι γονεις του πριν τις πανελληνιες "ξερεις κατι παιδι μου, δεν εχουμε την δυνατοτητα να σε στειλουμε καπου να σπουδασεις, πρεπει να προσπαθησεις φετος για τον εαυτο σου" και το παιδι αυτο, τελικα να τα καταφερει..

 

Μπορει και το παιδι του ΑΕΙ να ειναι πλουσιο, συμφωνω.. αλλα διαβασε απο την αρχη για να μπει σε μια σχολη..

Μπορει και το παιδι του deree να ειναι πλουσιο.. αλλα διαβασε πολυ και αυτο μεσα στο κολεγιο και το εβγαλε με 7-8.. αυτο το αξιζει

 

Ομως το πλουσιοπαιδο που το εβγαλε με 5.01 οπως λες δεν μπορει να ειναι ουτε ισο με τον αποφοιτο του deree με 7-8, ουτε με τον αποφοιτο του ΑΕΙ με 5.01+

 

Και ειμαι καθετος σε αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνω.. δεν σου παω κοντρα αλλα δεν μπορω να το δεχτω φιλε μου..

 

Για να πας στο deree πχ, (απο οτι ειδα και στο website του) πρεπει να ξοδεψεις τρελα χρηματα-credits για τα σημερινα δεδομενα.. αυτο το παιδι, που η οικογενεια του δινει αυτα τα λεφτα, δεν θα χρεωθει.. θα τα δωσει επειδη τα εχει αυτα τα λεφτα.. οταν αυτο το παιδι εχει μεγαλωσει σε ενα τετοιο περιβαλλον, καλομαθημενο, να μην εχει περασει δυσκολα, με δωρα, αμαξια, εξοδους κλπ, δεν μπορει να βγαλει με 5.01 το deree (με λαδωμα ή οχι), και να ειναι ΙΣΟΣ με το παιδι που εβγαλε ενα ΑΕΙ με 5.01 και του ειπαν οι γονεις του πριν τις πανελληνιες "ξερεις κατι παιδι μου, δεν εχουμε την δυνατοτητα να σε στειλουμε καπου να σπουδασεις, πρεπει να προσπαθησεις φετος για τον εαυτο σου" και το παιδι αυτο, τελικα να τα καταφερει..

 

Μπορει και το παιδι του ΑΕΙ να ειναι πλουσιο, συμφωνω.. αλλα διαβασε απο την αρχη για να μπει σε μια σχολη..

Μπορει και το παιδι του deree να ειναι πλουσιο.. αλλα διαβασε πολυ και αυτο μεσα στο κολεγιο και το εβγαλε με 7-8.. αυτο το αξιζει

 

Ομως το πλουσιοπαιδο που το εβγαλε με 5.01 οπως λες δεν μπορει να ειναι ουτε ισο με τον αποφοιτο του deree με 7-8, ουτε με τον αποφοιτο του ΑΕΙ με 5.01+

 

Και ειμαι καθετος σε αυτο..

 

Βρε αγορι μου καλα κ χρυσα τα οσα λες.Αλλα παρα ειναι ρομαντικα.Στην ζωη δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για τπτ.Το γκρι ειναι αυτο που βασιλευει.Δεν σημαινει κατι το οτι καποιος μπορει να ειχε μια συγκεκριμενη οικονομικη ανεση.Τα χρηματα βοηθουν βεβαια σε πολλα αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ.Δεν μπορεις να τσουβαλιαζεις καποιον ως ''κακο'' επειδη η οικογενεια του ειχε μια οικονομικη ανεση.Οπως κ αντιστοιχα να το παιζουμε δραμα αλα Ξανθοπουλος για καποιον με λιγοτερο παραδακι.

 

Απο νομικης αποψης,απο αποψη ανθρωπινων δικαιωματων κτλ ο 5.01 του ΑΕΙ κ ο 5.01 του Αμερικανικου κολεγιου,οφειλουν να τυχανουν ισονομιας κ ισοπολιτειας στην Ελλαδα.Το ποιος ειναι πιο καλος δεν θα φανει απο τον βαθμο του πτυχιου αλλα απο το τι πιανεις στην αγορα!

 

Επειδη κ εγω σκιστηκα (πολυ ασχημα πιστεψε με) να βγαλω βαθμους,εκεινοι με βοηθησαν αρχικα να παρω την συνεντευξη για μια δουλεια λιγο πιο ευκολα απο καποιον που δεν ειχε distinction.Aπο κει κ περα η ψυχη μου ξερει τι εκανα κ τι κανω καθε μερα στην δουλεια για να αποδυκνειω οτι αξιζω που βρισκομαι στο ποστο μου.Ποιος ασχοληθηκε με τον βαθμο μου?Σε πληροφορω ΟΥΔΕΙΣ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...