Προς το περιεχόμενο

Μεγαλη κινηση των αποφοιτων του Deree για αναγνωριση των πτυχιων τους


Τοξοβολος_UK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι φιλαράκι.

Έξω από την σχολή, κι όπου θέλει ας είναι.

Να μάθουν πρώτα, ΠΡΩΤΑ, να ασχολούνται με το να κάνουν την σχολή τους καλύτερη.

Στα υποδήματα μου στις 9 παρά δέκα το πρωί, με την τσίμπλα στο μάτι, τα προβλήματα του ελληνικού λαού, γιατί:

α) τα ξέρω ήδη

β) δεν θα τα λύσω εκείνη την ώρα

γ) με ενοχλεί περισσότερο η αλαζονεία και το υπεροπτικό "μαμώ και δέρνω" του εκάστοτε καθηγητή, για το οποίο κανένα φοιτητικό κίνημα δεν ενδιαφέρεται, παρά μόνο όταν πλησιάζουν εξετάσεις.

Και στην τελική, τόσα χρόνια εκεί μέσα, συζήτηση μια μέρα, για δέκα λεπτά έστω, πάνω σε προβλήματα του πανεπιστημίου, δεν έγινε.

Μη μου πιάσεις τις γενικές συνελεύσεις, εδώ γελάμε.

Ή μήπως θες να πιάσουμε, μιας και η φιλοσοφική θεωρείται γυναικοκρατούμενη (δεν είναι, όχι των Αθηνών) τα support groups που ερχόντουσαν από τις διπλανές σχολές, όταν αι κυρίαι είχαν πρόβλημα με άλλη παράταξη, κυρίως σ' ό,τι είχε να κάνει με το πού πρέπει να βρίσκεται του καθενός το billboard έξω από το κάθε αμφιθέατρο, για το οποίο έφαγαν μια ολόκληρη μέρα να τσακώνονται τα ζωάδια εκατέρωθεν.

Με τη μορφή που έχουν αυτή την στιγμή, καλύτερα μακριά από τον χώρο του πανεπιστημίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σκοπός του πανεπιστημίου (με ι κι όχι ει) δεν είναι να προσφέρει μόνο γνώση. Τα συνθήματα του τύπου Όχι το ένα, Ναι το άλλο προκαταλαμβάνουν τη συζήτηση.

 

Σε κάθε περίπτωση, αυτά που αναφέρονται στα τελευταία αρκετά μηνύματα είναι άσχετο με το θέμα του τόπικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πανεπιστημειο ειναι για να προσφερει γνωση οχι πολιτικα κονε και εντριφυση στην λαμογια.

Δεν μιλησα για πολιτικα κονε αλλα για διασπορα ιδεων και πολιτικοποιηση .Τα πανεπιστημια δεν προσφερουν μονο γνωση.Το να γνωριζεις τι συμβαινει στην χωρα σου ειναι κατι σημαντικο.

 

Το ξερω οτι ηταν 3000.Απλα σου ειπα οτι οταν ξεκινας να πληρωνεις διδακτρα στο τελος θα στα ανεβασουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα για να τα δινουν σε μπουζουκια και καφεδες του 5ευρου εχουν ε;

Α ειναι πολυτελεια δλδ να πηγαινουν οι νεοι ανθρωποι για εβναν καφε η για να διασκεδασουν;Ε;Και οι καφετεριες πως θα ζησουν;Δουλευει κοσμος και εκει ξερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Σε κάθε περίπτωση, αυτά που αναφέρονται στα τελευταία αρκετά μηνύματα είναι άσχετο με το θέμα του τόπικ.

 

Αυτό ακριβώς.

 

Και για όσους δεν κατάλαβαν: ΜΗΝ συνεχίσετε άλλο την κουβέντα για τα δίδακτρα εδώ. Θέλετε να το συζητήσετε, ανοίξτε θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κόμματα δεν έχουν καμιά δουλειά στα Πανεπιστήμια...πόσο μάλλον στην Ελλάδα που τα έχουν κάνει τσιφλίκι τους. Όποιος νέος ενδιαφέρεται να πολιτικοποιηθεί υπάρχουν κομματικές νεολαίες γι'αυτό το σκοπό. Για την ακρίβεια υπήρχε και στο Deree στα χρόνια που ήμουν μια τύπισσα που ήταν ενεργότατο μέλος της ΚΝΕ! Βέβαια κανείς δεν ασχολούταν μαζί της όσο και αν προσπαθούσε να στρατολογήσει κόσμο (όχι βέβαια με τον πανηγυρτζίδικο τρόπου που γίνεται συνήθως), γιατί ο κόσμος πήγαινε εκεί για έναν σκοπό. Να αποκτήσει γνώσεις.

 

Δηλαδή θέλεις να μου πείς ότι αυτοί που πολιτικοποιούνται στα πανεπιστήμια το κάνουν για να κάνουν καλύτερη τη σχολή τους και κατ'επέκταση να ασχοληθούν με τα πολιτικά δρώμενα της χώρας; Για να προωθήσουν τα προσωπικά τους συμφέροντα το κάνουν και μόνο.

 

Τέλος όποιος πραγματικά είναι άσχετος δεν βγάζει ούτε το Deree ούτε κανένα ιδιωτικό. Ο μαθητής του 9 δεν πρόκεται να έχει καμία τύχη...και ας τον δεχτούν. Ο μαθητής του 15 ο οποίος εκ των πραγμάτων δεν είναι εντελώς αδιάφορος - απλά δεν έπιασε την βάση που έπρεπε - άρα ναι απέτυχε στις πανελλήνιες, γιατί να μην έχει την ευκαιρία να κάνει αυτό που θέλει και γιατί να μην γίνει ένας πετυχημένος επαγγελματίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι πειστηριο χριστιανε μου.Εγω για το αντιθετο μολις πειστηκα.Διαλαλεις τοσο καιρο οτι εισαι αποφοιτος καλης σχολης αν θυμαμαι καλα.Για mit ελεγες;Και σου ζηταω να σε γνωρισω και μου λες παρε αυτο που εχεις σβησει τα παντα και την σχολη και για την γνωριμια βλεπουμε.Γτ ποιος εισαι ο παλαιοκωστας και κρυβεσαι;Αποφοιτος του δερεε εισαι σιγουρα..Βρηκες και ενα χαρτι απο καπου απο ασχετη σχολη για αυτο και το εσβησες.

 

Ποιος αποφοιτος καλου ξενου πανεπιστημιου θα ηθελε το πτυχιο του να ειναι ισοδυναμομε το πτυχιο το δερεε .Ηλιθιοι ειναι;Αν τον αποφοιτο του μετσοβιου τον πειραζει μια φορα τοναποφοιτο του mit? θα πρεπει να τον πειραζει 10.000.Αρα γτ να τους υποστηριξεις;Απο καλοσυνη;

Τώρα πείτε μου θα φταίω άμα την σκυλοβρισω την τυπισσα η όχι;Σιγά μην εκανα κ εκστρατεία στον ΟΗΕ για να βρίσκω αναγνωρίσεις Δοαταπ τρίτων στο νετ.Αιντε αιντε!Κ σιγα μην δημοσιεύσω έστω κ ένα στοιχείο που με στοχοποιει μέσα στο νετ κ μάλιστα σε ότι αφορά επίσημο κρατικό όργανο κ έγγραφο.Άμα τον βολεύει τον άλλον ότι είμαι του Deree για να κοιμηθεί θέμα του.Α κ για την ιστορία το ΜΙΤ ειναι Αμερικανικό.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Επεξ/σία από Snoob
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαν με τις φοιτητικες παραταξεις και τις καταληψεις .Αντι να τους πειτε και μπραβο απο πανω ;Αυτα με τις καταληψεις και τα προβλημσατα συμβαινουν οταν υπαρχουν προβληματα στην κοινωνια που υπηρχαν .Για αυτο και οι νεοι επαναστατουν κατι που φανηκε στην πορεια.Τι θελετε ενα ματσο απολητικοποιημενα ατομα που δεν αντιδρουν σε τπτ;Υστερα αντιδρατε στην λεξη φλωροι.Εμ ειναι..

Κάτσε ρε συ. Να τους πούμε μπράβο γιατί; Για την στρατολόγηση και τον τυφλό προσυλητισμό των πρωτοετών; Για τις πελατειακές σχέσεις που έχουν αναπτύξει με καθηγητές και ενίοτε με τις διοικήσεις; Για το τσιφλίκι που πουλάνε στις συνελεύσεις; Για την κυριαρχία που επιβάλλουν στις σχολές; Ή μήπως για τις εκδρομές και τα πάρτυ που διοργανώνουν; Δεν λεω, αρκετές φορές προσφέρουν πολλά. Αν όμως κάθε παράταξη κάνει ένα καλό και ταυτόχρονα άλλα δέκα κακά, ε χέσε μέσα.

 

Ακολουθώντας αντίστοιχο σκεπτικό, εγώ τώρα σε ρωτήσω ποιάς παράταξης μέλος είσαι, θα φταίω; :P

 

Αν δεν υπαρχει μεσα στις σχολες που;Σε κομματικα κεντρα;

Ναι; Ή μήπως προτιμάς να εντάξουμε πολιτικές παρατάξεις και στην δευτεροβάθμια;

 

Προτιμας ενα ματσο ασχετους που το μονο που τους αφορα ειναι ο καφες;

Όχι, προτιμώ ένα μάτσο σχετικούς που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι η πρόοδος στη σχολή τους. Όχι η εκδρομή στο Bansko, όχι το πως θα την πέσουν στην ΠΑΣΠ, όχι το ποιό μάθημα θα διακόψουν για ενημέρωση ή συνέλευση, όχι το πως θα αυτοπροβληθούν πάσει θυσία στην συνέλευση και βέβαια όχι το πόσα μαθήματα χάνουν σε κάθε κατάληψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καημενη στο ιντερνετ εχω δει αντρες ,γνωστους στον κοσμο 60 χρονων που μπαινουν σε σαιτ με νικ ραπουνζελ .Ενας που διαλαλλει οτι εχει αποφοιτησει απο το mit και οταν ζητας πειστηρια κανει την παπια δεν μου κανει καμια εντυπωση.Εχουν δει τα ματια μου..

Ρε κοπελια όσο κ να χτυπιέσαι κάτω εγω λέω να δεχτεις το ξεμπροστιασμα σταρατα.Ασε μου τώρα ότι δήθεν είμαι του Κολεγίου κ ότι δήθεν είμαι πορνογερος που βρίσκω αναγνωρίσεις Δοαταπ τρίτων στο νετ.Κ μάθε επιτέλους ότι το ΜΙΤ ειναι Αμερικανικό.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Επεξ/σία από Τοξοβολος_UK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη καποιοι απο εμας που πηδ#$#κανε στο διαβασμα για να περασουν σε καποια καλη σχολη, θα γινουν ενα με καποια πλουσιοπαιδα που απλα βαριοντουσαν ή δεν μπορρουσαν να διαβασουν?

Αν δεν σπάσεις αυγά πως θα κάνεις ομελέτα?

Ας υπάρξουν και μερικές αδικίες προκειμένου να εξυγειανθεί ένα σάπιο σύστημα.

Και στην τελική, εσύ μπαίνεις τσάμπα, διαβάζοντας, αποκτώντας γνώσεις που θα σου χρειαστούν. Οι άλλοι πληρώνουν, αυτοί είναι τα κορόιδα.

Στο τέλος το ποιος αξίζει θα φανεί, είτε έχει πληρώσει είτε έχει διαβάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω λεω να ζητησουμε απο τον υπολοιπο πλανητη που εχει διδακτρα στα πανεπιστημια να ακολουθησει το ελληνικο μοντελο παιδειας. Να μην παιρνουνε πτυχιο τα πλουσιοπαιδα - φτανει πια.

 

Σοβαρα τωρα, οσοι διαλαλειτε οτι πετυχατε και δεν πηγατε σε ιδιωτικη σχολη σαν τους κακομαθημενους πλουσιους ειστε τοσο σιγουροι οτι το πενταχρονο που ξεκιναει δημοτικο σχολειο σε ιδιωτικο εκπαιδευτηριο και 8α το παει σερι μεχρι και το λυκειο ειναι επειδη δεν το δεχτηκανε; :huh: για σκεφτειτε το λιγο.

Βεβαια μπορει απλα γιατι ολοι οι πλουσιοι ειναι βλακες! αυτο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τώρα πείτε μου θα φταίω άμα την σκυλοβρισω την τυπισσα η όχι;

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Όχι απλά θα φταις, αλλά θα ξαναγράψεις στο insomnia μετά από 90 ημέρες.

 

Εφόσον θεωρείτε ότι προκαλείστε, στέλνετε αναφορά και ΔΕΝ απαντάτε. Δε βρίζετε, δεν ειρωνεύεστε, δεν αποκαλείτε το συνομιλητή σας "τύπισσα", "ψώνιο" και τις λοιπές αηδίες που έχω διαβάσει (από διαφόρους).

 

Αυτή ήταν η τρίτη και τελευταία προειδοποίηση. Όποιος συνεχίσει σε αυτό το ύφος, γνωρίζει τι θα ακολουθήσει.

 

Δεν ξέρω πώς αντιλαμβάνεστε την έννοια της κοσμιότητας, αλλά το να με αποκαλεί ένας παντελώς άγνωστος "τύπο", απειλώντας να με σκυλοβρίσει, ΔΕΝ είναι η αντίληψη που επικρατεί στο μπλα-μπλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης ειναι καλο που δεν υπαρχουν κοματα στους διαδρομου;Για σκεψου τι σημαινει αυτο για το επιπεδο των παιδιων εκει .Οτι δεν ασχολουνται με την πολιτικη.Η πολιτικη βγαινει απο την λεξη πολιτης.Δεν τους ενδιαφερει τπτ πλυν του καφε τους και ναρουν ενα ψευτικο πτυχιο;Διεκδικησεις δεν εχουν;!8 ,19 χρονων ανθρωποι;Ειναι δυνατον;

 

Ταυτίζεις τον φοιτητικό συνδικαλισμό με διάφορους πολιτικούς χώρους, όπως αυτοί εκφράζονται μέσα από πολιτικά σχήματα. Μέγα λάθος! Η πλειοψηφία όσων συμμετέχουν ενεργά σε φοιτητικές παρατάξεις ενδιαφέρεται ακριβώς μόνο για καφεδάκι και ψεύτικο πτυχίο. Γιατί το να πάρεις χαρτί μετά από 10 χρόνια, μέσω γνωριμιών με καθηγητές, λιστών στις εξεταστικές, πληρωμών κλπ, δεν είναι και πολύ αληθινό.

 

Οι διεκδικήσεις τους δε, εκφράζονται μέσα από πράματα του τύπου:

 

-Πουλ μουρ στα γκομενάκια

-Αίσθηση ανωτερότητας μέσω μιας -υποτίθεται ελιτίστικης- κλίκας

-Χτίσιμο του βιογραφικού τους και άνοδος στην ιεραρχία, με σκοπό το μελλοντικό τους βόλεμα

 

 

Και αυτο δειχνει και η ελλειψη συνελευσεων και καταληψεων ,οι οποιες γινονται απο μειοψηφιες οπως ειπες γτ οι υπολοιποι δεν θελουν να βγαλουν διαφορετικο αποτελεσμα.Αν θελουν να αλλαξουν πανε και το αλλαζουν.Αρα τι σημαινει αυτο.Πολιτες δευτερης κατηγοριας χωρις αποψη ,πολιτικης διεκδικησεις ,τπτ.

 

Γίνονται από μειοψηφίες γιατί οι υπόλοιποι δεν είναι σε θέση να κάνουν κάτι. Κανένας λογικός φοιτητής δεν θα πάει σε μια συνέλευση όπου επικρατεί γηπεδικό κλίμα. Όσο για τις καταλήψεις, σίγουρα υπάρχουν και άτομα εκτός φοιτητικών παρατάξεων που τους βολεύει να γίνονται, αυτό είναι άλλο θέμα όμως, μέρος του γενικότερου προβλήματος.

 

Υπάρχουν και φοιτητές που έχουν άποψη, αλλά δεν ασχολούνται με παρατάξεις λόγω καταστάσεων που ζουν. Επιλέγουν να επικεντρωθούν στα μαθήματα τους, πράγμα που κατά τη γνώμη μου είναι και η δουλειά ενός φοιτητή.

 

 

Τοο πανεπιστημιο ξερεις ειναι χρος προοδου και για αλλαγες .Οχι για να παιρνεις ενα ξερο πτυχιο μονο.

 

Καιρός λοιπόν να πετάξουν έξω όλες τις παρατάξεις και όσους καθηγητές είναι συνδεδεμένοι μ' αυτές.

 

 

Και ειδες και τι εγινε και στην Αγγλια και στην Ιτ5αλια αυτες τις μερες .Αλλα συγνωμη περιμενεις απο μαθητες του 8 και του 9 να εχουν αποψη .Αντε να κανουν καταληψη γι το βρακι της Μενεγακη.

 

Καμία σχέση το τι έγινε στην Αγγλία και στην Ιταλία.

 

Αλήθεια, οι υπερμαθητές - μέλη φοιτητικών παρατάξεων για τι λόγους κάνουν καταλήψεις;

 

 

Αμαν με τις φοιτητικες παραταξεις και τις καταληψεις .Αντι να τους πειτε και μπραβο απο πανω ;Αυτα με τις καταληψεις και τα προβλημσατα συμβαινουν οταν υπαρχουν προβληματα στην κοινωνια που υπηρχαν .Για αυτο και οι νεοι επαναστατουν κατι που φανηκε στην πορεια.Τι θελετε ενα ματσο απολητικοποιημενα ατομα που δεν αντιδρουν σε τπτ;Υστερα αντιδρατε στην λεξη φλωροι.Εμ ειναι..

 

Όλοι οι φοιτητές να πουν ένα μπράβο στις φοιτητικές παρατάξεις:

 

-Για τη μόλυνση των χώρων των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων με αφίσες

-Για το φακέλωμα φοιτητών και τις οδηγίες προσέγγισης πρωτοετών

-Για τη διοργάνωση φοιτητικών parties και άλλων εκδηλώσεων και το τσέπωμα χρημάτων

-Για τις πουστιές στις φοιτητικές εκλογές

-Για τις συγκρούσεις παρατάξεων μεταξύ τους (ακόμα και με όπλα) που πάντα ομορφαίνουν το χώρο ενός ιδρύματος

-Για τη δημοκρατική έκφραση στις συνελεύσεις μέσω κραυγών συμπαράστασης στους δικούς τους και αποδοκιμασιών στους άλλους ώστε να μην ακουστούν

-Για τις λίστες στις εξεταστικές

-Για τους τραμπουκισμούς φοιτητών με αντίθετες απόψεις

-Για τα πισωμαχαιρώματα και τις τρικλοποδιές μεταξύ μελών της ίδιας παράταξης για το ποιος θα επικρατήσει

-Για την εγγραφή φοιτητών στα ψηφοδέλτια χωρίς καν να τους ρωτήσουν

 

Και πολλά άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω να υποχρεούται το κράτος να αναγνωρίσει το κάθε πτυχίο εξωτερικού, πέρα από τα μεγάλα πανεπιστήμια...

 

Δεν καταλαβα τι εννοεις,φυσικα κ σε καθε ευνομουμενη κοινωνια ΟΛΑ τα πτυχια επισημων σχολων του εξωτερικου αναγνωριζονται.Κατι το οποιο συμβαινει κ στην Ελλαδα.Δεν εχετε φτασει σε τετοιο σημειο/χαλι ωστε να μην αναγνωριζεται στην Ελλαδα επισημες σχολες εξωτερικου.Προφανως κ μπερδευεις τις σπουδες εξ ολοκληρου στην αλλοδαπη με τα Κολεγια εν Ελλαδι τα οποια κ φυσικα επισης πρεπει να αναγνωριζονται εφοσον πληρουν κ τις τυπικες αλλα κ τις ουσιαστικες προυποθεσεις εκπαιδευσης.

Επεξ/σία από Τοξοβολος_UK
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...