Προς το περιεχόμενο

Μεγαλη κινηση των αποφοιτων του Deree για αναγνωριση των πτυχιων τους


Τοξοβολος_UK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι που σκέφτομαι ότι θα ήταν ωραίο να εφαρμοστεί ήταν να δίναμε όλοι εξετάσεις μετά την αποφοίτηση ( ΑΕΙτζήδες , ΤΕΙτζήδες , κολλεγιόπαιδα , ΙΕΚτζήδες , απόφοιτου πανεπιστημίων εξωτερικού ) πάνω στην ίδια ύλη σε στυλ πανελλαδικές ( όχι παπαγαλία όμως ) με θέματα που να απαιτούν εκτός από γνώση και σκέψη ( στα case studies γινόταν σφαγή πάντα στο τμήμα μου ) και όποιος πετυχαίνει να συνεχίζει για την επαγγελματική αναγνώριση. Λέμε τώρα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 206
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Βρε αγορι μου καλα κ χρυσα τα οσα λες.Αλλα παρα ειναι ρομαντικα.Στην ζωη δεν μπορεις να εισαι σιγουρος για τπτ.Το γκρι ειναι αυτο που βασιλευει.Δεν σημαινει κατι το οτι καποιος μπορει να ειχε μια συγκεκριμενη οικονομικη ανεση.Τα χρηματα βοηθουν βεβαια σε πολλα αλλα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΟΥΣΙΑ.Δεν μπορεις να τσουβαλιαζεις καποιον ως ''κακο'' επειδη η οικογενεια του ειχε μια οικονομικη ανεση.Οπως κ αντιστοιχα να το παιζουμε δραμα αλα Ξανθοπουλος για καποιον με λιγοτερο παραδακι.

 

Απο νομικης αποψης,απο αποψη ανθρωπινων δικαιωματων κτλ ο 5.01 του ΑΕΙ κ ο 5.01 του Αμερικανικου κολεγιου,οφειλουν να τυχανουν ισονομιας κ ισοπολιτειας στην Ελλαδα.Το ποιος ειναι πιο καλος δεν θα φανει απο τον βαθμο του πτυχιου αλλα απο το τι πιανεις στην αγορα!

 

Επειδη κ εγω σκιστηκα (πολυ ασχημα πιστεψε με) να βγαλω βαθμους,εκεινοι με βοηθησαν αρχικα να παρω την συνεντευξη για μια δουλεια λιγο πιο ευκολα απο καποιον που δεν ειχε distinction.Aπο κει κ περα η ψυχη μου ξερει τι εκανα κ τι κανω καθε μερα στην δουλεια για να αποδυκνειω οτι αξιζω που βρισκομαι στο ποστο μου.Ποιος ασχοληθηκε με τον βαθμο μου?Σε πληροφορω ΟΥΔΕΙΣ!!

 

 

Ποιο ειναι το σωστο ομως? Αν μια κοινωνια ειναι σκατα, δεν σημαινει πως και εμεις θα πρεπει να συνεχιζουμε να ενεργουμε ετσι..

 

Μπορεί να μην έχει το Πανεπιστήμιο Αθηνών πισίνα, μπορεί να μην είναι οι εγκαταστάσεις του Παντείου ικανές να φιλοξενήσουν τις προπονήσεις της Αμερικάνικης Ομάδας Στίβου στου Ολυμπιακούς Αγώνες, αλλά αυτά τα Πανεπιστήμια έχουν επίπεδο σπουδών που το κάθε Αμερικανοστημένο Κολλέγιο δεν φτάνει. Ούτε και το ράσο θα κάνει ποτέ τον παπά. Γιατί το επίπεδο σπουδών το δημιουργούν οι «φοιτητές». Και εκεί τα πράγματα περιτριγυρίζουν το «Δυστυχώς απέτυχα στις Πανελλήνιες αλλά από λεφτά έχω. Πού να τρέχω Αγγλία τώρα».

Για την ιστορία σας λέω για να γνωρίζετε ποιοι πολιτικοί έχουν «σχέση» με το Deree

 

Αλέκα Παπαρήγα (σπούδασε η κόρη της) ΚΚΕ,

 

Πέτρος Ευθυμίου (σπούδασε η κόρη του) ΠΑΣΟΚ (Υπουργός Παιδείας)

 

Νίκος Καραχάλιος (σπούδασε ο ίδιος) ΝΔ,

 

Στέφανος Μάνος (σπούδασαν 3 από τα παιδιά του) «ΠΑΣΟΚ»

 

Κώστας Καραμανλής (σπούδασε ο ίδιος) Πρωην Πρωθυπουργος

Βιογραφία (Κωστα Καραμανλη)

 

Ανιψιός του Κωνσταντίνου Καραμανλή του πρεσβύτερου, γεννήθηκε στην Αθήνα στις 14 Σεπτεμβρίου 1956. Ο πατέρας του Αλέκος Καραμανλής ήταν ιδιοκτήτης εταιρείας χωματουργικών εργασιών και το 1944 παντρεύτηκε την Αλίκη Γεωργούλη. Έχει ένα μεγαλύτερο αδερφό, τον Γιώργο.

 

Φοίτησε στην Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών. Συνεχίζοντας τις σπουδές του έγινε κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος από το Πανεπιστήμιο Tufts και το τμήμα νομικής και διπλωματίας (Fletcher School of Law and Diplomacy) όπου και έγινε επίσης κάτοχος διδακτορικού διπλώματος. Σπούδασε πολιτικές επιστήμες, διεθνείς σχέσεις και ιστορία της διπλωματίας.

 

Ήταν μέλος της Ο.Ν.ΝΕ.Δ., της νεολαίας της Νέας Δημοκρατίας, όπου και υπήρξε υπεύθυνος για τα οργανωτικά και ιδεολογικά θέματα από το 1974 έως το 1979 και από το 1984 έως το 1989 και εξελέγη πολλές φορές στα φοιτητικά συνδικαλιστικά όργανα με την παράταξη της ΔΑΠ-ΝΔΦΚ. Συνέγραψε το βιβλίο «Ο Ελευθέριος Βενιζέλος και οι Εξωτερικές Σχέσεις της Ελλάδος 1928 - 1932» και συνεργάστηκε με το περιοδικό «Οικονομικός Ταχυδρόμος». Προλόγισε επίσης σειρά άλλων ιστορικών άρθρων και εκδόσεων. Είναι μέλος της Εταιρίας Μακεδονικών Σπουδών και ισόβιο μέλος – σύμβουλος του Ιδρύματος του θείου του, «Κωνσταντίνος Γ. Καραμανλής».

 

Δεν αναφέρει πουθενά την φοιτηση του στο deree, ενώ δίδαξε εκεί κι έκανε κάποια courses.. γιατι?

 

Τί δυναμικό παρέχουν τα τμήματα Ψυχολογίας, Φιλοσοφίας, Ιστορίας, Επικοινωνίας του Deree και τι λέει η αγορά μπροστά στα αντίστοιχα πανίσχυρα τμήματα της Ψυχολογίας Παντείου, της Φιλοσοφικής Αθηνών, ή των ΜΜΕ του Πανεπιστημίου Αθηνών?

 

Αν έριχνες μια ματιά στο website του deree θα έβλεπες ότι στον τομέα Finance-Business-Economics (ότι καλύπτει δηλαδή πάνω κάτω η ΑΣΟΕΕ) ζήτημα είναι αν οι μισοί διδάσκοντες έχουν PhD, και αν όλοi μαζί έχουν έστω και μια αξιόλογη δημοσίευση. Σύγκρινε τώρα με ΑΣΟΕΕ όπου στα οικονομικα πχ θα δεις (όχι λίγες) δημοσιεύσεις σε American Economic Review, Econometrica, Journal of Econometrics κλπ.

 

Και πραγματικά υπάρχει κανείς από εμάς που θα άνοιγε επιχείρηση και θα προτιμούσε για μακροπρόθεσμη θέση με σοβαρές αρμοδιότητες απόφοιτο του deree με βάση εισαγωγής το 14??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Και πραγματικά υπάρχει κανείς από εμάς που θα άνοιγε επιχείρηση και θα προτιμούσε για μακροπρόθεσμη θέση με σοβαρές αρμοδιότητες απόφοιτο του deree με βάση εισαγωγής το 14??

 

Εδω θα μου επιτρεψεις αλλα επειδη προσωπικα γνωριζω αρκετα καλα τουλαχιστον 6!! φιλους απο Ελλαδα που εχουν τελειωσει Deree σε διαβεβαιω οτι απαντες ειναι σε ΘΕΣΑΡΕΣ στην Ελλαδα.Το Αμερικανικο Κολεγιο της Ελλαδας εχει πολυ ισχυρη φημη οπως κ να εχει.Αν κ δεν βαζω το χερι μου στην φωτια οτι τις θεσεις τους δεν τις πηραν χαρην προσωπικων γνωριμιων του κυκλου τους...

 

Παρολα αυτα μιας κ αναφερεις για την ΑΣΟΕΕ.Εγω κοιταζα αυτη την την λιστα που ειναι η μοναδικη στον κοσμο με καποια αξιοπιστια για τοσο εξαντλητικο αριθμο ιδρυματων (κ η μοναδικη που βρηκα με τα οποια στραβα της τεσπα) κ βλεπω την ΑΣΟΕΕ να φιγουραρει κατω απο Ρουμανο-Βουλγαριες.Πχ 1084η θεση η ΑΣΟΕΕ ενω 777η θεση το Πανεπιστημιο της Σοφιας...κτλ κτλ κ 1002 τετοιου ειδους σχολες απο τα Βαλκανια.Το ιδιο κ στην λιστα της Σανγκαης!Η Σοφια ειναι μεσα η ΑΣΟΕΕ ουτε καν!Αρα εγω σου βγαζω εντελως αλλο συμπερασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω θα μου επιτρεψεις αλλα επειδη προσωπικα γνωριζω αρκετα καλα τουλαχιστον 6!! φιλους απο Ελλαδα που εχουν τελειωσει Deree σε διαβεβαιω οτι απαντες ειναι σε ΘΕΣΑΡΕΣ στην Ελλαδα.Το Αμερικανικο Κολεγιο της Ελλαδας εχει πολυ ισχυρη φημη οπως κ να εχει.Αν κ δεν βαζω το χερι μου στην φωτια οτι τις θεσεις τους δεν τις πηραν χαρην προσωπικων γνωριμιων του κυκλου τους...

 

Το είπες και μόνος σου.. το Deree επειδή παρέχει ισχυρή υποστήριξη στους αποφοίτους του (και οι ίδιοι οι απόφοιτοι μεταξύ τους), αυτό έχει σαν αποτέλεσμα συγκεκριμένες θέσεις κλειδιά στον ιδιωτικό τομέα να καταλαμβάνονται από αποφοίτους τους.

 

Παρολα αυτα μιας κ αναφερεις για την ΑΣΟΕΕ.Εγω κοιταζα αυτη την την λιστα που ειναι η μοναδικη στον κοσμο με καποια αξιοπιστια για τοσο εξαντλητικο αριθμο ιδρυματων (κ η μοναδικη που βρηκα με τα οποια στραβα της τεσπα) κ βλεπω την ΑΣΟΕΕ να φιγουραρει κατω απο Ρουμανο-Βουλγαριες.Πχ 1084η θεση η ΑΣΟΕΕ ενω 777η θεση το Πανεπιστημιο της Σοφιας...κτλ κτλ κ 1002 τετοιου ειδους σχολες απο τα Βαλκανια.Το ιδιο κ στην λιστα της Σανγκαης!Η Σοφια ειναι μεσα η ΑΣΟΕΕ ουτε καν!Αρα εγω σου βγαζω εντελως αλλο συμπερασμα.

 

Η ΑΣΟΕΕ φυσικά και δεν ανήκει στα τοπ ευρωπαικά πανεπιστήμια. Είναι ένα μετριο, για τα ευρωπαικά δεδομένα, ίδρυμα, όπως μέτριες είναι και οι ελληνικές επιχειρήσεις, η ελληνική πολιτιστική παραγωγή, η ελληνική τηλεόραση, η ελληνική οικονομία, ο τύπος, οι ποδοσφαιρικές ομάδες κλπ.

Ουτε και το deree ομως φτανει την ΑΣΟΕΕ, οκ ειναι πανω απο 2-3 Πανεπιστημια της Ελλαδας, αλλα μεχρι εκει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα απο οσα λες περισσοτερο σαν αποφοιτος του δερεε μοιζεις που καιγεσαι να γινουν ολα αυτα.Θα ηθελ να σε γνωρισω αληθεια

 

καημενη αν ηξερες απο ποιο πανεπιστημειο εχει βγει ο τοξοβολος θα πηγαινες στην γωνια σου να κλαψεις αλλα αστο, μην σε πικραινουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που σκέφτομαι ότι θα ήταν ωραίο να εφαρμοστεί ήταν να δίναμε όλοι εξετάσεις μετά την αποφοίτηση ( ΑΕΙτζήδες , ΤΕΙτζήδες , κολλεγιόπαιδα , ΙΕΚτζήδες , απόφοιτου πανεπιστημίων εξωτερικού ) πάνω στην ίδια ύλη σε στυλ πανελλαδικές ( όχι παπαγαλία όμως ) με θέματα που να απαιτούν εκτός από γνώση και σκέψη ( στα case studies γινόταν σφαγή πάντα στο τμήμα μου ) και όποιος πετυχαίνει να συνεχίζει για την επαγγελματική αναγνώριση. Λέμε τώρα... :P

 

 

Είμαι μέσα για κάτι τέτοιο, αν και κάτι παρόμοιο είναι ο ΑΣΕΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι που σκέφτομαι ότι θα ήταν ωραίο να εφαρμοστεί ήταν να δίναμε όλοι εξετάσεις μετά την αποφοίτηση ( ΑΕΙτζήδες , ΤΕΙτζήδες , κολλεγιόπαιδα , ΙΕΚτζήδες , απόφοιτου πανεπιστημίων εξωτερικού ) πάνω στην ίδια ύλη σε στυλ πανελλαδικές ( όχι παπαγαλία όμως ) με θέματα που να απαιτούν εκτός από γνώση και σκέψη ( στα case studies γινόταν σφαγή πάντα στο τμήμα μου ) και όποιος πετυχαίνει να συνεχίζει για την επαγγελματική αναγνώριση. Λέμε τώρα... :P

 

Άψογα, και ο τσιφλικάς επιχειρηματίας που στα γκογκόβια του η σκέψη γιατί θέλει μόνο μέθοδο και εξειδίκευση θα πληρώνει 500 ευρώ στη μαύρη τους μη αναγνωρισμένους. Ποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι εξίσου γελοίο με το να έχεις άδεια ιχθυολόγου και να χρεώνεις τον γκογκοβιο-επιχειρηματία τσιπούρας 350 ευρώ το 3ώρο και πληρωμένες βενζίνες χωρίς να έχεις δει ποτέ σου ψάρι.

 

True story

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι εξίσου γελοίο με το να έχεις άδεια ιχθυολόγου και να χρεώνεις τον γκογκοβιο-επιχειρηματία τσιπούρας 350 ευρώ το 3ώρο και πληρωμένες βενζίνες χωρίς να έχεις δει ποτέ σου ψάρι.

 

True story

 

να ρωτησω τι γινεται σε αλλες ειδικοτητες; :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί θέλουν αναγνώριση των πτυχίων ? Για το δημόσιο ? Στον ιδιωτικό τομέα μετά απο λίγη εμπειρία μπορείς να διεκδικήσεις μισθό που υπερκαλύπτει τον βασικό με πτυχίο.

 

Γιατί φοίτησαν στο συγκεκριμένο κολλέγιο ? Γιατί δεν μπόρεσαν να μπουν πουθενά? Γιατί πίστευουν ότι είναι καλύτερο απο το καλύτερο πανεπιστήμιο στην Ελλάδα οπότε και δεν μπήκαν στην διαδικασία να προσπαθήσουν ?

 

Προσωπικά αν έκανα μεταπτυχιακό σε αμερικάνικο πανεπιστήμιο και δεν το αναγνώριζαν εδώ ποσώς θα με ενδιέφερε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξέρω για τις άλλες ειδικότητες. Αλλά γενικά τις εξετάσεις για την άδεια εξάσκησης επαγγέλματος τη βρίσκω καλή ιδέα. Και υπάρχουν τρόποι να προστατευθούν όλες οι πλευρές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...