Προς το περιεχόμενο

Δημοσιοποίηση παραπόνων στο Διαδίκτυο, οδηγεί σε αγωγή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα σύκα σύκα και η σκάφη σκάφη που λένε. Να τα δίνεις ολοκληρωμένα RadiatedSoul. Έκανα κι εγώ το research μου. Ιδού η απάντηση του γιατρού στη systemgraph (πριν την αγωγή).

 

 

Re: Γκρίζες σκιές στην LED του iMAC και γκρίζα υποστήριξη

Προς όλους τους αναγνώστες και ιδιαίτερα εκείνους που νιώθουν ότι θίγονται από την αρχική τοποθέτησή μου.

 

Επιστρέψτε μου να υπογραμμίσω ότι κανένας φιλήσυχος πολίτης δεν ξυπνάει ένα πρωί και αποφασίζει να τα βάλει με κάποιους επιχειρηματίες, επώνυμες και ανώνυμες εταιρείες στα καλά καθούμενα. Ούτε ασφαλώς έχω προσωπικά με τον κύριο που εκπροσωπεί τη systemgraph, ούτε τον γνώριζα μέχρι την ατυχή συγκυρία της 8ης Οκτωβρίου.

 

Μου κάνει εντύπωση καταρχήν το εξής, αναφέρει ο εκπρόσωπος επιχειρηματίας ότι τον απείλησα με τον Συνήγορο του Καταναλωτή, το internet κτλ. Οφείλει να γνωρίζει ότι ο Συνήγορος του Καταναλωτή είναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΑΡΧΗ της ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ, επομένως επεμβαίνει όταν κρίνει ΣΚΟΠΙΜΟ και ΝΟΜΙΜΟ ότι πρέπει να επεμβαίνει. Ουδείς φρόνιμος και σύννομος πολίτης, ή εταιρεία, δεν μπορεί λοιπόν να νιώθει απειλούμενος από μια ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΑΡΧΗ. Ούτε από blogs κτλ, εκτός κι αν …ο ουρανός δεν είναι καθαρός. Εν προκειμένω όλες οι αναφορές τεκμηριώνονται γραπτά, γιαυτό εξάλλου ελήφθησαν υπόψη από τους αρμόδιους φορείς.

 

Ευχαριστώ για την όψιμη συγγνώμη της Systemgraph Technologies ΕΠΕ. Τους θυμίζω όμως ότι στο κατάστημά τους δεν πήγα μόνος μου, αλλά συνοδευόμενος...

Όμως, με απλά ελληνικά: με ρώτησαν, κατόπιν της πρώτης επισκευής, αν αγόρασα από αυτούς και κατόπιν του γραπτού αιτήματός μου μου ζήτησαν να πάρω το μηχάνημα και να πάω ΑΛΛΟΥ (…).

Είστε όμως ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ κέντρο τεχνικής υποστήριξης με πιστοποιημένους από την APPLE τεχνικούς. Κάνατε πράγματι μια αλλαγή στην οθόνη και η επισκευή σας απέτυχε. Αυτό τεκμηριώνεται στην από 14ης Οκτωβρίου Αναφορά Επισκευής του επίσης εξουσιοδοτημένου κέντρου INFOQUEST. Σε αυτή την αναφορά της INFOQUEST, όπως εξάλλου και στην αναφορά ανεξάρτητου πραγματογνώμονα μηχανικού ηλεκτρονικών υπολογιστών (μέλους ΤΕΕ), αναγράφεται αναλυτικά η βλάβη στην οθόνη (μεταξύ άλλων, "φωτεινότερη γραμμή πλάτους 3 εκατοστών κατά μήκος της οθόνης") η οποία απουσιάζει εντελώς από τη δική σας τεχνική αναφορά, στην οποία αναγράφετε ότι "έγινε εκτεταμένος έλεγχος, έλεγχος για καμμένα pixels κτλ". Κάτι σας διέφυγε.

Αυτό το κάτι που σας διέφυγε, κοστίζει στη δουλειά μου ΩΡΕΣ εργασίας, ΧΡΟΝΟ και ΚΟΠΟ για τις επισκέψεις στα SERVICE. Κοστίζει επίσης την υπομονή μου και του καθενός στη θέση μου. Επίσης, αποτελεί ΔΙΚΟ ΣΑΣ σφάλμα και όχι σφάλμα του PUBLIC.

 

Δεν κάνει η APPLE και όποιος την εκπροσωπεί λιγότερο ή περισσότερο στη χώρα αυτή, ΧΑΡΗ σε όσους αγοράζουν προϊόντα της. Ο καταναλωτής τιμά την εταιρεία APPLE και ΕΣΑΣ που βγάζετε το ψωμί σας από αυτά, με την προτίμησή του στα ακριβά προϊόντα APPLE και στην ποιότητα της υποστήριξης που διαφημίζεται ότι τα συνοδεύει.

 

Λάθη ασφαλώς και γίνονται. Και με χαρά μου να αποδώσω σε λάθος και κακή συννενόηση την πρώτη αποτυχημένη επισκευή που επιτελέσατε. Όμως ο νόμος 2251 παρ.5 (που κανείς από όσους "διαμαρτύρονται" εκ μέρους σας εδώ και αλλού, δεν αναφέρει…, παρά μόνο τον 540A/K), είναι πολύ σαφής. Υπαγορεύει ότι μια επισκευή που βραδύνει, δίνει στον καταναλωτή εντός εγγύησης ορισμένα δικαιώματα. Ακριβώς επειδή είναι γνωστό το πρόβλημα της οθόνης στα IMAC, ανακύπτει μια ΜΗ ΣΥΝΟΜΟΛΟΓΗΜΕΝΗ ΙΔΙΟΤΗΤΑ. Το δε μηχάνημα μετά από μια αποτυχημένη επισκευή είναι ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΟ. Δεν πρόκειται για μια βλαβούλα αλλά για ελάττωμα του σημαντικότερου χαρακτηριστικού αυτού του iMAC.. της 27 ιντσών αναπόσπαστης οθόνης του. Ειδικά στην περίπτωσή μου σε ότι αφορά στην πιστότητα της οθόνης, όταν κοιτάς σε αυτήν αξονικές και μαγνητικές τομογραφίες. ΠΟΣΕΣ ΔΗΛΑΔΗ ΦΟΡΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΟΘΟΝΗ; Δεν έχουμε άλλη δουλειά να κάνουμε;

 

Εγώ ΔΕΝ εξύβρισα την Systemgraph. Αναφέρθηκα στο σύνολο της APPLE. Απλώς εσείς ενοχληθήκατε περισσότερο (?). Πουθενά δεν έγραψα τη λέξη "ΑΠΑΤΑΙΩΝΕΣ, ΑΛΗΤΕΣ" που αναφέρετε. Στο maga.gr αναγράφεται μόνο η φράση "σαν δεν ντρέπεστε λαμόγια".

Για αυτή τη φράση νιώθω ανάμικτα συναισθήματα. Αφενός γιατί είναι πράγματι μια ατυχής έκφραση, αφετέτου γιατί εκφράζει -παρόλαυτά- το αίσθημα που μου προκάλεσε η συνεργασία μαζί σας και με την ISQUARE (όπου μου τόνισαν επίσης πολλές φορές το "Η ΠΟΛΙΤΙΚΗ της APPLE να μην αντικαθιστά" και η "ΠΟΛΙΤΙΚΗ της APPLE.. το ένα και το άλλο", και χρειάστηκε να θυμίσω ξανά και ξανά ότι υπάρχει και η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ που προστατεύει τον καταναλωτή, ειδικά εντός εγγύησης. Στην iSQUARE προσπάθησαν αρχικά να με πείσουν ότι το ελάττωμα είναι κοινό στα iMAC και πειράζει...(!!!). Θα μου πείτε, γιατί αλλάξατε όμως την οθόνη την πρώτη φορά αφού δεν πειράζει... Μετά τον πραγματογνώμονα όμως τα έγραψαν αλλιώς στην αναφορά απ' ό,τι μου τα είπαν προφορικά. Τα έγραψαν ΣΩΣΤΑ! Και υπέγραψαν 2 τεχνικοί.

 

Όπως γράφετε και ο ίδιος στο μήνυμά σας εδώ, παραλάβατε το γραπτό αίτημά μου προς την APPLE που εκπροσωπείτε ως ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ κέντρο και το οποίο αίτημα ΕΣΕΙΣ μου ζητήσατε να υποβάλω γραπτώς και ΔΕΝ το διαβάσατε -όπως γράφετε-. Αντ'αυτού, μου υποδείξατε την έξοδο, σκίζοντας μπροστά μας το δελτίο παραλαβής που είχε ετοιμάσει η συνεργάτιδά σας. Υποθέτω ότι χάσατε κι εσείς την ψυχραιμία σας όπως την έχασα κι εγώ που ταλαιπωρήθηκα και ταλαιπωρούμαι.

 

Κατά πόσον έχετε λόγο, αν όχι υποχρέωση, να αξιολογείτε ή να διαβιβάζετε ένα αίτημα προς την APPLE ως ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΣ εκπρόσωπος, το αφήνω στη κρίση του αναγνώστη.

 

Το κατάστημα PUBLIC ήταν ενήμερο πριν φθάσω σε εσάς, αλλά μας έδειξε με το δάκτυλο εσάς και την iSQUARE. Τι μου επισημαίνετε λοιπόν, ότι το μηχάνημα που έχει βλάβει δεν το πάμε στο εξουσιοδοτημένο service; τότε γιατί υπάρχετε; γιατί το παραλάβατε την πρώτη φορά; που ζητάμε τα ρέστα όταν αποτυγχάνετε στην επισκευή του και μου δίνετε μια ΨΕΥΔΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ;

 

Επίσης το www.apple.com/support έχει σαφείς οδηγίες για τις ενέργειες που πρέπει να ακολουθήσει ο καταναλωτής APPLE. Δεν αποτελεί επομένως δείγμα καλής γραφής υποστήριξης στη χώρα μας να γίνεται ο καταναλωτής ΜΠΑΛΑΚΙ. Έφτασε σε έναν εξουσιοδοτημένο εκπρόσωπο, αυτό θα έπρεπε να είναι αρκετό. Έτσι αρέσει στην APPLE (αυτά υπάρχουν online στο site της!). Ή ξαφνικά εδώ δεν ισχύει η ΠΟΛΙΤΙΚΗ της APPLE; Αν άραγε είχε χαλάσει ΕΚΤΟΣ εγγύησης θα κάναμε αυτή τη συζήτηση;

 

Τέλος, με την ευκαιρία του μηνύματος αυτού, αναφέρω χωρίς να υπαινίσσομαι ο,τιδήποτε περί των εταιρειών, ότι δέχτηκα ΑΠΕΙΛΗΤΙΚΑ και ΧΥΔΑΙΑ μηνύματα μέσω ανώνυμης email διεύθυνσης (που έχουν αναφορές σε προσωπικά δεδομένα μου αποθηκευμένα στον ελαττωματικό η/υ), το static IP της οποίας ανώνυμης διεύθυνσης ωστόσο έχει καταγραφεί και υπάρχει στη μηνυτήρια αναφορά μου που κατατέθεσα στη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος την περασμένη βδομάδα και έχει πάρει το δρόμο για τον εισαγγελέα, όπως έχουν πάρει το δρόμο τους και οι αξιώσεις μου επί των δικαιωμάτων μου που απορρέουν από το νόμο για την υπόθεση που σχολιάζουμε εδώ.

 

Λυπάμαι αν στεναχωρώ ορισμένους. Πιστεύω και ο ίδιος, με βεβαιότητα, ότι οι εν λόγω εταιρείες είχαν και καλύτερες στιγμές με τους πελάτες τους στα χρόνια, και καλή φήμη. Αλλά στη δική μου δουλειά ισχύει ότι και Ο ΕΝΑΣ έχει σημασία. Μην υποτιμάτε παρακαλώ τη νοημοσύνη αυτού του ΕΝΑ, όποιος κι αν είναι, γιατί ενδέχεται να γνωρίζει πολύ καλά τα δικαιώματά του και ενδέχεται να μην κάτσει στα αυγά του αλλά να τα διεκδικήσει επίσης.

 

Προσωπικά, δεν θα ήθελα να συνεχίσω περαιτέρω γιατί το ζήτημα αυτό θα απαντηθεί και θα τακτοποιηθεί εκεί που πρέπει, όπως πρέπει.

 

Με τιμή,

Δημήτρης Παπαδημητριάδης

Last edited by papadimi; 18-10-2010 at 21:58..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 596
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο Δημητρης Παπαδημητριαδης με λιγα λογια, αγορασε εναν iMac απο το Public και επειδη του βγηκε ελλατωματικος τον πηγε σε αλλη εταιρια και ποιο συγκεκριμενα στην εταιρια Systemgraph και επεμενε να του τον αλλαξουν με καινουργιο!!!

 

Δηλαδη αγοραζω εγω χαλασμενη φετα απο τα καρφουρ και μετα παω στον βασιλοπουλο και τους ζηταω να μου την αλλαξουν με αλλη φετα...και με νευρα κιολας επειδη ως συνηθως εχω δικιο..

 

Με το συμπάθειο, δεν ξέρεις τι λες. Η Systemgraph ειναι εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Infoquest, εισαγωγέα της Apple στην Ελλάδα. Τα public στέλνουν τις επισκεύες στους εξουσιοδοτημένους και αρνούνται τις αλλαγές. Η ευθύνη της επισκευής/αλλαγής βαρύνει ισομερώς την InfoQuest, το Public και την Systemgraph, βάσει των συμφωνητικών που έχουν υπογραφεί. Εκτος αν είναι όλοι αεριτζήδες και πουλάνε στην πλάτη της μητρικής Apple, πραγμα που αμφιβάλλω. :-(

 

Αυτα περιληπτικά, για περισσότερα (νόμους, απαντήσεις και σχόλια) κανε τον κόπο να διαβάσεις στις προηγούμενες σελίδες πριν απαντήσεις θυμωμένος σε ενα θέμα που δεν γνωρίζεις. :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ταλαιπωρηθηκε ο ανθρωπος το καταλαβαινουμε ολοι, δεν ειναι και λιγο να αγοραζεις κατι, να ειναι χαλασμενο απο την αρχη, να το πηγαινεις για επισκευη πριν καν το ανοιξεις, η επισκευη να ειναι ανεπιτυχης και να θελει και δευτερη επισκευη.

 

Η ενσταση μου ειναι η εξης: τι να κανει η systemgraph? Ο δημητρης παπαδημητριου ηθελε να του αλλαξουν το imac με καινουργιο, ουτε εγω θα του το αλλαζα αλλα ουτε κανενας, αφου το αγορασε απο αλλο μαγαζι..

 

Και ενα αλλο σημειο που πρεπει να σταθουμε ειναι η σημασια της εννοιας "εξουσιοδοτημενο συνεργειο". Απλα κανουν service με εγγυημενα γνησια ανταλακτικα, και με την πιστοποιημενη τεχνογνωσια, πιστοποιημενη απο την Apple, τιποτα παραπανω.

Δε σηκωνουν το τηλεφωνο να μιλησουν με steve jobs, ουτε πανε βολτα στην καλιφορνια στις αποθηκες και σηκωνουν imacs για να χουν καβατζα στην αθηνα μηπως τυχον χαλασει κανενα να το αντικαταστησουν..

 

Αυτο που επρεπε να γινει απο την αρχη, κατα την γνωμη μου ,και να μην υπηρχε καν θεμα, ειναι να το αφηνε εκει στο συνεργειο οσο χρειαστει μεχρι να επισκευαστει σωστα, εξαλλου δε πληρωνε επισκευη ηταν μεσα στην εγγυηση.

Το ξερω αδικο ειναι και ταλαιπωρια μεγαλη, αλλα η ζωη δεν ειναι δικαιη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξερω αδικο ειναι και ταλαιπωρια μεγαλη, αλλα η ζωη δεν ειναι δικαιη

 

Σωστα, γι'αυτο υπάρχουν οι νόμοι που πρέπει να ακολουθούν όσοι συμμετέχουν (αφιλοκερδώς!) στην αλυσίδα εργοστάσιο --> τελικός καταναλωτής. Στην αλυσίδα για τη χώρα μας ανήκουν ο εισαγωγέας, ο μεταπωλητής και ο επισκευαστής. Οι νόμοι δεν τηρήθηκαν γιατι το προιόν ειναι χαλασμένο και δεν αντικαταστάθηκε. Σιγουρα δεν φταιει ο καταναλωτής γι'αυτο, οση άγνοια κι αν έχει. Η άδειες λειτουργίας των ανωτέρω εταιριών προυποθέτουν την τήρηση της Ελληνικής νομοθεσίας. (τι ειπες τωρα! :-))

 

Η systemgraph εν μερει τήρησε τους νόμους αλλά αμφιβάλλω αν τήρησε την εμπορική δεοντολογία που συνοδεύει το όνομα "Apple", μια εμπορική φίρμα που χρησιμοποιεί για να κερδίζει χρήματα. Ο ντόρος που δημιουργήθηκε διεθνώς ήταν για αυτό το λόγο, θεωρω. Διαφορετικά αν μιλούσαμε για εναν τυχαίο service provider, ισως να μην είχε προλάβει να επισκευάσει ούτε πιγκάλ τουαλέτας, με τέτοια συμπεριφορά προς τους πελάτες. :-D

 

0,,10311~3512670,00.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει αντιπροσωπεία Apple. Τα χρέη αντιπροσωπείας εκτελούν:

Ως προς τη χονδρικη πώληση (διανομή) η iSquare.

Ως προς την επισκευή και υποστήριξη η Systemgraph (ως η πιο πιστοποιημένη), ακολούθως Infoquest και Document (και Θεσσαλονίκη η Elite).

 

Όλοι μεταξύ τους έχουν συμφωνίες που δημιουργούν αυτή τη δομή τύπου αντιπροσωπείας.

 

Όλοι είναι εξίσου αρμόδιοι και υπεύθυνοι για αντικαταστάσεις όπως μια αντιπροσωπεία. Το ποιός χρεώνεται λογιστικά είναι εσωτερικό τους πρόβλημα.

Αυτό που δεν ξέρεις είναι ότι ο νόμος ορίζει ότι η αντικατάσταση βαραίνει και τον λιανέμπορα αλλά και τον παραγωγό (αντιπροσωπεία). Ο καταγγέλων αξιοποίησε το αίτημά του βάσει δικαιωμάτων προς το δεύτερο (αντιπροσωπεία). Και είχε κάθε λόγο αφού ανέλαβαν, άπλωσαν χέρι και τα έκαναν μαντάρα.

 

Στην τελική η systemgraph ας έπαιρνε τηλ το public να ζητήσει / να προωθήσει το αίτημα. Δεν τον έπαιρνε όμως γιατί ισχύει ο νόμος παραπάνω. Τον έπαιρνε απλώς ως ελληναρα να πετάξει έξω τον άνθρωπο και να τον εκφοβίσει με την άθλια αγωγή των 200000. Αν έχει τον Θεό του.

 

Ποιός όμως θέλει το "κακό" προηγούμενο αντικατάστασης; Μετά θα ζητάνε κι άλλοι.. Με κάθε κόστος λοιπόν προσπαθούν όλοι τους να αποφύγουν ακριβώς αυτό, με κάθε κόστος. Παρανομούν διακριτικά! Αλλά την πάτησαν!

Επεξ/σία από rainman_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rainman_gr +1 (τουλάχιστον), τα μάζεψες όλα σε ένα ποστ όμορφα και ωραία.

 

Ο Δημήτρης είδε όλο αυτό το παιχνίδι και έχασε την ψυχραιμία του.

 

Τί σημαίνει παραλαμβάνω γραπτό αίτημα (που εγώ ο ίδιος έχω προτείνει) και δεν το διαβάζω;;;

 

Αυτό λέω από την αρχή ότι αν υπήρχε ουσιαστική διάθεση να επιλυθεί το πρόβλημα του πελάτη του ή αν ο Δημήτρης ήταν πιο ψύχραιμος, θα τους ρωτούσε ποιος είναι υπεύθυνος για την αντικατάσταση; κάντε λοιπόν τον κόπο να το πάρετε ένα τηλέφωνο εσείς ως εξουσιοδοτημένο service, βάλτε και ανοικτή ακρόαση, ενημερώστε τους ώστε να περάσω από εκεί να παραλάβω το νέο μηχάνημα ή τα χρήματά μου πίσω ώστε να προβώ σε νέα αγορά όπως αναφέρει η οδηγία που παρέθεσες σε προηγούμενο ποστ:

 

http://www.macsupport.gr/apple_mac_blog/assets/imacinternal.jpg

 

Επίσημη αντιπροσωπεία Apple στην Ελλάδα δεν υπάρχει οπότε και όλοι οι εμπλεκόμενοι φορείς όφειλαν με διάφορες συμφωνίες να λειτουργούν ως αντιπρόσωποι της Apple στην Ελλάδα, από την στάση τους όμως φαίνεται ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει αφού ακόμα και τώρα οι προαναφερθείσες εταιρίες δεν παίρνουν θέση και αν αυτή δεν είναι ανεύθυνη στάση τι είναι;;;

 

Γιατί δεν κατακρίνουν της στάση της systemgraph και να πουν ότι εμείς τα υπόλοιπα εξουσιοδοτημένα service διαφωνούμε ριζικά με την στάση της εταιρίας και ο Δημήτρης μπορεί να περάσει από τα καταστήματά μας και να προβεί σε αντικατάσταση;;;

 

Μετά σου λένε είσαι άδικος όταν λες ότι όλο αυτή η συμπεριφορά δημιουργεί εντυπώσεις που χαρακτηρίζουν τα προϊόντα της Apple και πρώτα από όλα σε εκείνη θα πρέπει να δώσουν εξηγήσεις και μετά στον εκάστοτε πελάτη, αλλά όπως βλέπετε παραπάνω και εκείνη προτείνει οι πελάτες να αντιμετωπίζονται ανάλογα με το πόσο απαιτούν να λυθεί άμεσα το πρόβλημά τους,δλδ αν δείτε ότι δεν γνωρίζουν τα δικαιώματά τους δεν χρειάζεται να τους ανοίξετε και τα μάτια, οπότε και ο αρμόδιος εκεί στην systemgraph βάσει των οδηγιών σωστά έπραξε απλά έκανε το λάθος να μην τον στείλει στο τμήμα δημόσιων σχέσεων όπου εκεί με την κουβέντα θα τον κάλμαραν και θα τον έφερναν στα νερά τους, εμ, μουσικούλα, αρώματα, απαλά χρώματα, όμορφες παρουσίες σε ένα πακέτο ικανό να σου δικαιολογήσει την υπεραξία του προϊόντος ή του ανταλλακτικού όπως πχ του panel που εκτός εγγύησης αν πας να το αλλάξεις θα το πληρώσεις 550 ευρώ, το ότι βέβαια το άλλαξαν και το υποτιθέμενο νέο panel τελικά δεν ήταν νέο και όχι μόνο αυτό αλλά ήταν και σε χειρότερη κατάσταση, κανείς δεν το σχολιάζει, αλλά θα μου πείτε εδώ τον κυνήγησαν με αγωγή 200000 ευρώ για την διαμαρτυρία του αυτή, για τα 550 ευρώ και για τα ανακατασκευασμένα panel θα μιλάμε και ο νοών νοείτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με το συμπάθειο, δεν ξέρεις τι λες. Η Systemgraph ειναι εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Infoquest, εισαγωγέα της Apple στην Ελλάδα. Τα public στέλνουν τις επισκεύες στους εξουσιοδοτημένους και αρνούνται τις αλλαγές. Η ευθύνη της επισκευής/αλλαγής βαρύνει ισομερώς την InfoQuest, το Public και την Systemgraph, βάσει των συμφωνητικών που έχουν υπογραφεί. Εκτος αν είναι όλοι αεριτζήδες και πουλάνε στην πλάτη της μητρικής Apple, πραγμα που αμφιβάλλω. :-(

Μάλλον κάπου μπερδεύτηκε το πράγμα.

 

1. Η Systemgraph είναι εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Apple. Δεν έχει σχέση με την iSquare (επίσημο μεταπωλητή της Apple στην Ελλάδα) ούτε παίρνει πιστοποίηση από την iSquare.

 

2. Η μεν ευθύνη επισκευής ανήκει στην Systemgraph (γιατί εκεί απευθύνθηκε ο καταναλωτής).

Η ευθύνη αντικατάστασης όμως, σύμφωνα με το νόμο, ανήκει στον πωλητή. Στην προκειμένη περίπτωση, στο Public. Ούτε στη Systemgraph ούτε στην iSquare. Συνεπώς κάκιστα ο συγκεκριμένος καταναλωτής απευθύνθηκε στη Systemgraph για αντικατάσταση.

 

[...] Οι νόμοι δεν τηρήθηκαν γιατι το προιόν ειναι χαλασμένο και δεν αντικαταστάθηκε. Σιγουρα δεν φταιει ο καταναλωτής γι'αυτο, οση άγνοια κι αν έχει. [...]

Φταίει ο καταναλωτής για τη μη αντικατάσταση γιατί, όπως προαναφέρθηκε, απευθύνθηκε στην λάθος εταιρεία. Ας μην παίζουμε με τις λέξεις, η αναλογία που ανέφερε το μέλος Radiatedsoul είναι ορθή: δεν μπορείς να αγοράζεις το προϊόν από την εταιρεία Α και μετά να απευθύνεσαι στην εταιρεία Β (η οποία τυχαίνει να είναι κι αυτή μεταπωλητής του ίδιου προϊόντος) για να απαιτήσεις αντικατάσταση.

 

Η systemgraph εν μερει τήρησε τους νόμους αλλά αμφιβάλλω αν τήρησε την εμπορική δεοντολογία που συνοδεύει το όνομα "Apple", μια εμπορική φίρμα που χρησιμοποιεί για να κερδίζει χρήματα. Ο ντόρος που δημιουργήθηκε διεθνώς ήταν για αυτό το λόγο, θεωρω. Διαφορετικά αν μιλούσαμε για εναν τυχαίο service provider, ισως να μην είχε προλάβει να επισκευάσει ούτε πιγκάλ τουαλέτας, με τέτοια συμπεριφορά προς τους πελάτες. :-D

Η Systemgraph καλώς δεν αντικατέστησε το προϊόν αφού δεν ήταν αυτή η πωλήτρια.

Από εκεί και πέρα, συμφωνώ απόλυτα, η κίνησή της να καταθέσει αγωγή για δυσφήμιση είναι η χειρότερη που θα μπορούσε να κάνει. Η παγκοσμίως άγνωστη εταιρεία έγινε διαβόητη.

 

Στην Ελλάδα δεν υπάρχει αντιπροσωπεία Apple. Τα χρέη αντιπροσωπείας εκτελούν:

Ως προς τη χονδρικη πώληση (διανομή) η iSquare.

Ως προς την επισκευή και υποστήριξη η Systemgraph (ως η πιο πιστοποιημένη), ακολούθως Infoquest και Document (και Θεσσαλονίκη η Elite).

Αλήθεια, αυτή την κατάταξη "πιο πιστοποιημένη" πόσο σκέφτηκες για να την εφεύρεις;

Στην Ελλάδα, σύμφωνα με την Apple, υπάρχουν:

 

α. Τρεις Premium Resellers: η iStorm (θυγατρική της iSquare), η Document και η Golden i.

 

β. Πέντε Authorized Servive Providers, όλοι ισότιμοι: H Document, η Infoquest, η iStorm, η Systemgraph και η Golden i. Κανείς δεν είναι "πιο πιστοποιημένος" από τους άλλους.

Τουλάχιστον όχι σύμφωνα με την Apple. Εκτός αν γνωρίζεις καλύτερα από την Apple.

 

Όλοι μεταξύ τους έχουν συμφωνίες που δημιουργούν αυτή τη δομή τύπου αντιπροσωπείας.

Όλοι είναι εξίσου αρμόδιοι και υπεύθυνοι για αντικαταστάσεις όπως μια αντιπροσωπεία. Το ποιός χρεώνεται λογιστικά είναι εσωτερικό τους πρόβλημα.

Να την εξηγήσεις στον άσχετο συντάκτη του νόμου που αναφέρει ξεκάθαρα ότι ο πωλητής ευθύνεται για τα ελαττώματα του προϊόντος που πώλησε. Όχι οι υπόλοιποι.

Όσο για την άποψη ότι όλες οι διαφορετικές εταιρείες έχουν δομή τύπου αντιπροσωπείας, εξήγησέ μας από ποιό στοιχείο προκύπτει κάτι τέτοιο. Πλην της φαντασίας σου.

 

Αυτό που δεν ξέρεις είναι ότι ο νόμος ορίζει ότι η αντικατάσταση βαραίνει και τον λιανέμπορα αλλά και τον παραγωγό (αντιπροσωπεία). Ο καταγγέλων αξιοποίησε το αίτημά του βάσει δικαιωμάτων προς το δεύτερο (αντιπροσωπεία).

Πολλαπλά τα λάθη εδώ:

α. με ποιά λογική ο παραγωγός ισούται με τον μεταπωλητή; Γιατί εδώ δεν έχουμε ούτε αντιπρόσωπο ούτε εισαγωγέα, μεταπωλητή έχουμε.

β. από ποιόν ακριβώς νόμο προκύπτει υποχρέωση του παραγωγού για αντικατάσταση ελαττωματικού προϊόντος;

γ. από πού κι ως που η Systemgraph είναι ο αντιπρόσωπος; Πλην της φαντασίας σου, επαναλαμβάνω.

 

 

Επίσημη αντιπροσωπεία Apple στην Ελλάδα δεν υπάρχει οπότε και όλοι οι εμπλεκόμενοι φορείς όφειλαν με διάφορες συμφωνίες να λειτουργούν ως αντιπρόσωποι της Apple στην Ελλάδα, από την στάση τους όμως φαίνεται ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει αφού ακόμα και τώρα οι προαναφερθείσες εταιρίες δεν παίρνουν θέση και αν αυτή δεν είναι ανεύθυνη στάση τι είναι;;;

Αλήθεια, από πού πηγάζει αυτή η βεβαιότητα ότι οι διάφορες εταιρείες (που εδώ αναβαθμίστηκαν σε "φορείς") με διάφορες συμφωνίες λειτουργούν ως αντιπρόσωποι της Apple στην Ελλάδα; Έχεις υπ' όψιν σου πώς λειτουργεί στην πράξη η αγορά; Αντιλαμβάνεσαι ότι μιλάμε για διαφορετικές εταιρείες δηλαδή για διαφορετικά νομικά πρόσωπα δηλαδή για διαφορετικές οντότητες;

 

 

Γιατί δεν κατακρίνουν της στάση της systemgraph και να πουν ότι εμείς τα υπόλοιπα εξουσιοδοτημένα service διαφωνούμε ριζικά με την στάση της εταιρίας και ο Δημήτρης μπορεί να περάσει από τα καταστήματά μας και να προβεί σε αντικατάσταση;;;

Αυτό είναι το πλέον αστείο όλων: μία εταιρεία θα βγει με ανακοίνωση για να κατακρίνει τη στάση άλλης εταιρείας. Αυτό είναι επαγγελματισμός ή τυχοδιωκτισμός; Αλήθεια, πού ζεις; Είναι δυνατόν να δεχτεί μια άσχετη εταιρεία να αντικαταστήσει το προϊόν που αγοράστηκε από αλλού;

 

Μετά σου λένε είσαι άδικος όταν λες ότι όλο αυτή η συμπεριφορά δημιουργεί εντυπώσεις που χαρακτηρίζουν τα προϊόντα της Apple και πρώτα από όλα σε εκείνη θα πρέπει να δώσουν εξηγήσεις και μετά στον εκάστοτε πελάτη, αλλά όπως βλέπετε παραπάνω και εκείνη προτείνει οι πελάτες να αντιμετωπίζονται ανάλογα με το πόσο απαιτούν να λυθεί άμεσα το πρόβλημά τους,δλδ αν δείτε ότι δεν γνωρίζουν τα δικαιώματά τους δεν χρειάζεται να τους ανοίξετε και τα μάτια, οπότε και ο αρμόδιος εκεί στην systemgraph βάσει των οδηγιών σωστά έπραξε απλά έκανε το λάθος να μην τον στείλει στο τμήμα δημόσιων σχέσεων όπου εκεί με την κουβέντα θα τον κάλμαραν και θα τον έφερναν στα νερά τους, εμ, μουσικούλα, αρώματα, απαλά χρώματα, όμορφες παρουσίες σε ένα πακέτο ικανό να σου δικαιολογήσει την υπεραξία του προϊόντος ή του ανταλλακτικού όπως πχ του panel που εκτός εγγύησης αν πας να το αλλάξεις θα το πληρώσεις 550 ευρώ, το ότι βέβαια το άλλαξαν και το υποτιθέμενο νέο panel τελικά δεν ήταν νέο και όχι μόνο αυτό αλλά ήταν και σε χειρότερη κατάσταση, κανείς δεν το σχολιάζει, αλλά θα μου πείτε εδώ τον κυνήγησαν με αγωγή 200000 ευρώ για την διαμαρτυρία του αυτή, για τα 550 ευρώ και για τα ανακατασκευασμένα panel θα μιλάμε και ο νοών νοείτω.

Λυπάμαι αλλά αδυνατώ να διαβάσω ένα κείμενο 211 λέξεων χωρίς ένα σημείο στίξης.

Αντιλαμβάνομαι βέβαια το μένος και την εμπάθεια αφού συνεχίζεις να γράφεις ότι η όλη ατυχής ιστορία χαρακτηρίζει τα προϊόντα της Apple και όχι την πολιτική της εν λόγω εταιρείας. Σε αυτό το παράλογο και αδιανόητο συμπεράσμα σου απάντησα τόσο εγώ όσο και το μέλος pigeon παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Paredwse αυτή είναι η δική σου ερμηνεία.

 

Όπως έγραψα, στην Ελλάδα δεν υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία στο ιδιάζον καθεστώς που δημιούργησε η προηγούμενη κατάσταση και οι μπερδεμένες συμφωνίες μεταξύ όλων αυτών που όλοι προϋπήρχαν της iSquare που εξαγόρασε τη rainbow και όλοι ήθελαν κάποιο μερίδιο.

Σε αυτό το κενό λοιπόν, οι μεταξύ τους συμφωνίες διαμοιράζουν αρμοδιότητες και δημιουργούν ένα κορμό μιας δομής στην οποία όλοι μαζί είναι "ΣΑΝ" αντιπροσωπεία.

 

1) Ο καταναλωτής σε καμία περίπτωση δεν ευθύνεται για το μπάχαλο που βρήκε.

 

2) Επιμένεις για τον πωλητή γιατί επιμένεις να αγνοείς ότι έχει προηγηθεί επισκευή που απέτυχε.

 

3) Το χάος στην προκειμένη, όπου δεν υπάρχει αντιπροσωπεία αλλά μόνο μεταπωλητές και εξουσιοδοτημένα service σημαίνει ότι μέχρι να αλλάξουν τα πράγματα η Apple στην Ελλάδα δεν εκπροσωπείται.

 

4) Η systemgraph (και οι άλλοι 3) δεν είναι ένα πιστοποιημένο και εγκεκριμένο (apple approved) service αλλά ένα ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ κέντρο (authorised) με OnLine σύστημα με τη μαμά Apple που εισάγει ανταλλακτικά και ανοίγει CASE NUMBERS για σειριακούς αριθμούς σε αυτό το online σύστημα. Ασφαλώς λοιπόν και μπορεί να προωθήσει αίτημα αντικατάστασης.

 

ΑΠΛΑ η αντικατάσταση δεν συμφέρει.

 

Όποιος υποστηρίζει το αντίθετο, απλά γουστάρει να κερδοσκοπούν οι εταιρείες, δεν συμφωνεί με τα καταναλωτικά δικαιώματα και μιλάει Εκ του πονηρού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Paredwse αυτή είναι η δική σου ερμηνεία.

 

Όπως έγραψα, στην Ελλάδα δεν υπάρχει επίσημη αντιπροσωπεία στο ιδιάζον καθεστώς που δημιούργησε η προηγούμενη κατάσταση και οι μπερδεμένες συμφωνίες μεταξύ όλων αυτών που όλοι προϋπήρχαν της iSquare που εξαγόρασε τη rainbow και όλοι ήθελαν κάποιο μερίδιο.

Σε αυτό το κενό λοιπόν, οι μεταξύ τους συμφωνίες διαμοιράζουν αρμοδιότητες και δημιουργούν ένα κορμό μιας δομής στην οποία όλοι μαζί είναι "ΣΑΝ" αντιπροσωπεία.

 

Με τη διαφορά ότι η δική σου "ερμηνεία" δεν στηρίζεται ούτε στο νόμο ούτε στη λογική. Απλώς δημιουργείς μια εκδοχή γιατί έτσι σε βολεύει.

 

Η αλήθεια όμως είναι διαφορετική: Όταν πωλήθηκε ο μέχρι πρόσφατα επίσημος μεταπωλητής της Apple στην Ελλάδα, η Rainbow ΑΕ, την αγόρασε η νεοϊδρυθείσα εταιρεία iSquare, θυγατρική της Info-Quest [πηγή].

Αυτή ανέλαβε το ρόλο του επίσημου μεταπωλητή. Ούτε ιδιάζον καθεστώς υπήρξε ούτε μπερδεμένες συμφωνίες ούτε τίποτα. Παράλληλα, η Apple έδωσε πιστοποίηση Authorized Service Provider σε διάφορες άλλες εταιρείες. Όπως άλλωστε είθισται και είναι απολύτως νόμιμο.

Πού λοιπόν λειτουργεί σαν αντιπροσωπεία η Systemgraph ή η Document; Πουθενά! Όλες οι εταιρείες ευθύνονται για την αντικατάσταση ελαττωματικού προϊόντος μόνο για τα προϊόντα που πωλούν αυτές, όχι για αυτά που πωλεί κάποιος άλλος!

 

1) Ο καταναλωτής σε καμία περίπτωση δεν ευθύνεται για το μπάχαλο που βρήκε.

Ο καταναλωτής ευθύνεται στο μέτρο που ζητά αντικατάσταση του προϊόντος από τη Systemgraph και όχι από το κατάστημα που του πώλησε τον ελαττωματικό υπολογιστή, δηλ. από το Public.

 

2) Επιμένεις για τον πωλητή γιατί επιμένεις να αγνοείς ότι έχει προηγηθεί επισκευή που απέτυχε.

Επιμένεις να γράφεις τον αβάσιμο αυτό ισχυρισμό γιατί επιμένεις να αγνοείς το νόμο. Και συγκεκριμένα τα άρθρα 537 και 540 του Αστικού Κώδικα που αναφέρονται ξεκάθαρα σε ευθύνη του πωλητή.

 

3) Το χάος στην προκειμένη, όπου δεν υπάρχει αντιπροσωπεία αλλά μόνο μεταπωλητές και εξουσιοδοτημένα service σημαίνει ότι μέχρι να αλλάξουν τα πράγματα η Apple στην Ελλάδα δεν εκπροσωπείται.

Τα πυροτεχνήματα δεν συμβάλουν στο διάλογο. Τι σημασία έχει αυτό που γράφεις με την ουσία του ζητήματος;

Όπως έγραψα και παραπάνω, η Apple δεν έχει στην Ελλάδα δική της αντιπροσωπεία (δηλ. θυγατρική της Apple, Inc) αλλά επίσημους μεταπωλητές. Υπάρχουν αρκετές εταιρείες χωρίς αντιπροσωπεία στην Ελλάδα, αυτό δεν σημαίνει κάτι.

 

4) Η systemgraph (και οι άλλοι 3) δεν είναι ένα πιστοποιημένο και εγκεκριμένο (apple approved) service αλλά ένα ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟ κέντρο (authorised) με OnLine σύστημα με τη μαμά Apple που εισάγει ανταλλακτικά και ανοίγει CASE NUMBERS για σειριακούς αριθμούς σε αυτό το online σύστημα. Ασφαλώς λοιπόν και μπορεί να προωθήσει αίτημα αντικατάστασης.

Είναι κουραστικό να γράφουμε τα ίδια και τα ίδια και να παίζουμε με τις λέξεις κατά το δοκούν. Η Systemgraph είναι Authorized Service Provider. Ούτε κέντρο ούτε απόκεντρο ούτε παράκεντρο. Και είναι αυτόνομη εταιρεία, όπως αυτόνομη είναι και η  Document και η iSquare και η Infoquest. Μπορεί να παίρνει ανταλλακτικά αλλά ούτε δικαιούται ούτε υποχρεούται εκ του νόμου να αντικαθιστά προϊόν που αγοράστηκε από αλλού. Η ευθύνη είναι του πωλητή όχι όποιου μας γουστάρει!

 

 

Όποιος υποστηρίζει το αντίθετο, απλά γουστάρει να κερδοσκοπούν οι εταιρείες, δεν συμφωνεί με τα καταναλωτικά δικαιώματα και μιλάει Εκ του πονηρού.

Ευχαριστώ για τους χαρακτηρισμούς. Στους επιστρέφω και σε προτρέπω να ρωτήσεις κάποιον που έχει έστω και στοιχειώδη γνώση του νόμου και της αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις μου εξήγησες με τον πλέον κατανοητό τρόπο γιατί δεν αντιλαμβάνεσαι τα όσα γράφω.

Ρίξε λοιπόν μια ματιά στα σημεία στίξης και δες αν σε αυτά συμπεριλαμβάνεται και η κόμμα.

 

Το μέλος pigeon μπορεί να με αποκάλεσε στραβό, τουλάχιστον βρήκε ένα δίκιο στα όσα υποστηρίζω, βέβαια δεν ξέρω αν είναι προτιμότερο να είσαι στραβός ή άδικος αλλά αυτό είναι μία άλλη κουβέντα, ή μήπως δεν είναι;;; :-)

 

Μου αρέσει που το όφειλαν το έκανα και έντονο αλλά και το υπογράμμισα και δεν όφειλαν νομικά να πάρουν θέση όπως μονοδιάστατα προσεγγίζεις το θέμα αλλά για να διατηρήσουν το καλό όνομα των εταιριών τους και για να μην δημιουργηθεί η εντύπωση στους καταναλωτές ότι δεν υπάρχει η συνοχή της αντιπροσωπείας αλλά λειτουργούν ως παραμάγαζα της apple.

 

Όταν λοιπόν εσύ τους δικαιολογείς νομικά και δεν υπολογίζεις ότι αυτή η έλλειψη ενδιαφέροντος να εξυπηρετηθεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ο πελάτης τελικά, είναι η ίδια εντύπωση που μένει στον καταναλωτή που σκέφτεται να αγοράσει ένα προϊόν της εταιρίας και που δεν ξέρει τι θα συμβεί αν του παρουσιαστεί κάποιο πρόβλημα, αν θα του το επισκευάσουν σωστά ή αν θα του δώσουν πίσω τα χρήματά του ή αν διαμαρτυρηθεί δημόσια θα του κάνουν αγωγή 200000 ευρώ, τελικά, έρχεσαι στα λόγια μου, αφού νομικά οι εταιρίες δεν οφείλουν ούτε την νομοθεσία να του εξηγήσουν αλλά ούτε και να επικοινωνήσουν με άλλους μεταπωλητές με τους οποίους συνεργάζονται. :rolleyes:

 

Τουλάχιστον τα Public έπρεπε να πάρουν θέση; Έπρεπε η systemgraph να επικοινωνήσει με τα public και να τους ενημερώσει ότι ο πελάτης ζητάει αντικατάσταση και αυτή οφείλουν να την κάνουν αυτά; Τελικά ισχύει ότι ο πελάτης δεν εξυπηρετήθηκε και έγινε μπαλάκι από τα Public στην Systemgraph και από εκεί στο υπερπέραν;;;

 

Αυτό λοιπόν που εσύ αποκαλείς τυχοδιωκτισμό, εγώ το αποκαλώ εξυπηρέτηση, αξιοπιστία στο πρόσωπο της Apple σε μία προσπάθεια να μειωθούν οι εντάσεις και οι παράπλευρες απώλειες τις οποίες θα πληρώσουν τώρα και αυτοί και το αν έχω δίκιο ή άδικο, έλα μετά από μερικούς μήνες να μου πεις αν οι πωλήσεις iMac αυξήθηκαν ή μειώθηκαν σε σύγκριση με το ευρωπαϊκό μέσο όρο αλλά και σε σύγκριση με τις πωλήσεις των προηγούμενων μηνών εδώ στην Ελλάδα, πάντα σε σχέση με τις πωλήσεις υπολογιστών γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμένεις να γράφεις τον αβάσιμο αυτό ισχυρισμό γιατί επιμένεις να αγνοείς το νόμο. Και συγκεκριμένα τα άρθρα 537 και 540 του Αστικού Κώδικα που αναφέρονται ξεκάθαρα σε ευθύνη του πωλητή.

Προσωπικά καταλαβαίνω το εξής.

Από τη στιγμή που η Systemgraph δέχτηκε να επισκευάσει το ελαττωματικό προϊόν, δεν συνεπάγεται με το ότι αναλαμβάνει εξ ολοκλήρου την εξυπηρέτηση του πελάτη στο θέμα Service? Είτε αυτό είναι εκ νέου επισκευή, είτε είναι αντικατάσταση?

Παρόλα αυτά, από τη στιγμή που ο νόμος ορίζει αντικατάσταση μόνο από τον πωλητή, δεν είναι πιο ορθό η Systemgraph να ενημερώσει το Public, ότι η πρώτη απόπειρα επισκευής απέτυχε και γι' αυτό θα πρέπει να αντικαταστήσετε το προϊόν του πελάτης σας?

 

Με καθαρά κοινή λογική το σκέφτομαι. Δεν ξέρω, είμαι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θίγονται πολλά συμφέροντα δυστυχώς και έχουν λυσάξει.

 

Επειδή ξέρω το νόμο γιαυτό στο γράφω. ΕΧΕΙ προηγηθεί επισκευή και το πράγμα έχει αλλιώς.

Ακόμα και με την κοινή λογική να το δεις: χαλάει η tv σου που αγόρασες πχ media markt εντός εγγύησης, αυτοί σε στέλνουν στο

εξουσιοδοτημένο σέρβις του αντιπροσώπου. Το σέρβις δεν στο διορθώνει και σου δίνει μια ψεύτικη αναφορά επισκευής. Εσυ τι κάνεις τώρα; Πας στο media markt και τους λες "το σέρβις του αντιπροσώπου" μου είπε ψέματα και μου χάλασε την tv, δώσε μου άλλη;;;

Κάτι που επίσης παραλείπεις είναι ότι ο καταναλωτής ΔΕΝ ζήτησε αντικατάσταση απο τη Systemgraph έτσι κι αλλιώς. Ζήτησε να διαβιβαστεί το αίτημα στην APPLE, ή σε όποιον... Κι έστειλε γράμμα και στην iSquare (βλ. maga.gr).

 

Το πρόβλημά του με σύστεμγκραφ είναι ότι τον πέταξε έξω και της συστεμ ότι τον μήνυσε επειδή αυτός τους τα έχωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεχτούμε ότι το public ευθύνεται για να χρεωθεί την αντικατάσταση ή το refund τότε από τη στιγμή που έχει αναλάβει την επισκευή η systemγκαφ, τότε ποιος ευθύνεται για την μεσολάβηση; Αυτός που έχει αναλάβει την εσφαλμένη επισκευή έχει το δικαίωμα να δείξει την πόρτα στον πελάτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μόλις μου εξήγησες με τον πλέον κατανοητό τρόπο γιατί δεν αντιλαμβάνεσαι τα όσα γράφω.

Ρίξε λοιπόν μια ματιά στα σημεία στίξης και δες αν σε αυτά συμπεριλαμβάνεται και η κόμμα.

Το κόμμα.

[Σημεία στίξης]

 

Το μέλος pigeon μπορεί να με αποκάλεσε στραβό, τουλάχιστον βρήκε ένα δίκιο στα όσα υποστηρίζω, βέβαια δεν ξέρω αν είναι προτιμότερο να είσαι στραβός ή άδικος αλλά αυτό είναι μία άλλη κουβέντα, ή μήπως δεν είναι;;; :-)

 

Όταν λοιπόν εσύ τους δικαιολογείς νομικά και δεν υπολογίζεις ότι αυτή η έλλειψη ενδιαφέροντος να εξυπηρετηθεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ο πελάτης τελικά, [...]

Μάλλον δεν διαβάζεις αυτά που γράφω ή τα διαβάζεις επιλεκτικά.

Πρώτον δεν τους δικαιολογώ εγώ νομικά. Ο νόμος δικαιολογεί τη Systemgraph ως προς την άρνησή της να αντικαταστήσει προϊόν που δεν αγοράστηκε από την εν λόγω εταιρεία. Αυτό ίσως θα'πρεπε να το έχεις αντιληφθεί ως τώρα.

Δεύτερον, όπως έγραψα και παραπάνω, "η κίνησή της να καταθέσει αγωγή για δυσφήμιση είναι η χειρότερη που θα μπορούσε να κάνει. Η παγκοσμίως άγνωστη εταιρεία έγινε διαβόητη."

 

Τουλάχιστον τα Public έπρεπε να πάρουν θέση; Έπρεπε η systemgraph να επικοινωνήσει με τα public και να τους ενημερώσει ότι ο πελάτης ζητάει αντικατάσταση και αυτή οφείλουν να την κάνουν αυτά; Τελικά ισχύει ότι ο πελάτης δεν εξυπηρετήθηκε και έγινε μπαλάκι από τα Public στην Systemgraph και από εκεί στο υπερπέραν;;;

Ουσιαστικά από το Public ξεκίνησε το πρόβλημα γιατί τo Public παρέπεμψε τον καταναλωτή για αντικατάσταση στη Systemgraph. Κάκιστα.

Το Public έπρεπε να πάρει θέση και μάλιστα θέση διαφορετική από αυτή που πήρε.

 

Αυτό λοιπόν που εσύ αποκαλείς τυχοδιωκτισμό, εγώ το αποκαλώ εξυπηρέτηση, αξιοπιστία στο πρόσωπο της Apple σε μία προσπάθεια να μειωθούν οι εντάσεις και οι παράπλευρες απώλειες τις οποίες θα πληρώσουν τώρα και αυτοί και το αν έχω δίκιο ή άδικο, έλα μετά από μερικούς μήνες να μου πεις αν οι πωλήσεις iMac αυξήθηκαν ή μειώθηκαν σε σύγκριση με το ευρωπαϊκό μέσο όρο αλλά και σε σύγκριση με τις πωλήσεις των προηγούμενων μηνών εδώ στην Ελλάδα, πάντα σε σχέση με τις πωλήσεις υπολογιστών γενικότερα.

Αυτό που απεκάλεσα τυχοδιωκτισμό είναι η παράλογη άποψη να βγάλει μία εταιρεία ανακοίνωση και να 'ξεμπροστιάζει' άλλη εταιρεία του ιδίου χώρου. Ομοίως αποκαλώ και την όψιμη μεταστροφή της πάγιας θέσης σου ότι η στάση ενός επίσημου service έχει αντίκτυπο στα προϊόντα μιας εταιρείας.

Χαίρομαι που αντιλαμβάνεσαι το παράλογο της θέσης σου και τώρα γράφεις για τις πωλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άρθρο δεν είναι λάθος χρησιμοποιημένο :lol: απλά διαφοροποιεί ακουστικά και εννοιολογικά τον λόγο και το διαχωρίζει από το πολιτικοκοινωνικό κόμμα ή κώμα. :lol:

 

Πάντως σημείο στίξης είναι και το χρησιμοποιώ τακτικά, έτσι δεν είναι, οπότε ανυπόστατη η κατηγορία σου ότι δεν χρησιμοποιώ σημεία στίξης;;; :-)

 

Τώρα στην ουσία, ομοίως αποκαλείς παράλογη με τον τυχοδιωκτισμό την όψιμη μεταστροφή της πάγιας θέσης μου ότι δλδ η στάση του εξουσιοδοτημένου (από την apple) service έχει αντίκτυπο στα προϊόντα μίας εταιρίας, οπότε και αυτός ο παραλογισμός εγκαταλείπεται προς χάριν του απόλυτου της λογικής των πωλήσεων... :lol: :lol: :lol:

 

Βλέπεις, οι αριθμοί είναι απόλυτοι και δεν σηκώνουν διπλές και τριπλές ερμηνείες, μόνο τα νούμερα και για κάποιο ανεξήγητο λόγο, όψιμο πάντα, από το μυαλό μου περνάει η σκέψη ότι τα χαρακτηριστικά ενός προϊόντος είναι αυτά που αξιολογούν οι καταναλωτές και βάσει αυτών κάνουν τις αγορές τους και αν και όψιμα, κάπου πρώιμα υποστήριζα ότι αυτά τα χαρακτηριστικά των προϊόντων (σε τι βαθμό είναι υποκειμενικό άρα και αδιάφορο) επηρεάζονται από το pr, το service κλπ των εταιριών και κάποιος, να δεις ποιος... τώρα ξεχνώ, τέλος πάντων, το έκανε σήριαλ στην προσπάθειά του να αποδείξει ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει... :lol:

 

Μιλάμε έχω λιώσει στο γέλιο, να'σαι καλά αδερφέ και μην μου παρεξηγηθείς, δεν τα λέω από κακία, μιλάμε όλη την βδομάδα θα γελάω μοναχός μου και θα με κοιτάνε καλά καλά. :lol:

 

Όλα καλά λοιπόν, καλή συνέχεια, πάντα φιλικά, Δημήτρης. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...