Προς το περιεχόμενο

AEK


ChrisAce

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι τελείως διαφορετικό να  λες ότι δεν άρεσαν 1-2 στοιχεία(των εσωτερικών  χώρων) του γηπέδου στην μειοψηφία του κόσμου, με αυτό:

“Οι πιο πολλοι αεκτζηδες δε χαιρονται τοσο για τη μορφη του γηπεδου”

Δεν νομίζεις;

 

Καλά αυτό με την εκκλησία που σε έπιασε ο πόνος με τις βρισιές δεν θα το σχολιάσω…

Να σου θυμίσω ότι στο παλιό γήπεδο η σκεπαστή ήταν 20 μέτρα απόσταση από πραγματική εκκλησία. Με αυτά που είχε ακούσει θα είχε πέσει σίγουρα! :P

 

Τέλος, μια απλή εκκλησία μπορεί να μην έχει καμία σχέση με την ΑΕΚ.

Η Αγία Σοφία έχει ΑΜΕΣΗ σχέση με την ΑΕΚ. Ήταν το σύμβολο της Κωνσταντινούπολης(ξέρεις... το 3ο γράμμα της ομάδας μας.)

Δεν ξέρω πως αλλιώς να στο γράψω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πραγματικά δεν κατάλαβα που εφάπτεται αυτό περί μιμητισμού.

Οταν ερχεσαι το 2013 και χτιζεις κατι μεγαλο αντιγραφοντας μορφες και παραστασεις που ανηκουν στην αρχαιοτητα τοτε ονομαζεται Aρχιτεκτονικός Μιμητισμός,μιμησαι δηλαδη τους τους αρχαιους ενω εκεινες οι μορφες δημιουργηθηκαν κατω απο εντελως διαφορετικες συνθηκες, τοσο κοινωνικες οσο και τεχνολογικες, απο της σημερινες. Καπου εκει μπαινει και ο ορος Κιτς στο παιχνιδι και δινει αρνητικη χρεια.

Μεχρι να βγει η οικοδομικη αδεια πολλα μπορουν να αλλαξουν. Αυτο το σχεδιο δεν εχει καμια σχεση με την Αγια Σοφια ουτε παραπεμπει εκει στο ψαγμενο ματι. Ενα γηπεδο δεν μπορει να μοιαζει με εκκλησια, ποιο πολυ με προσπαθεια αναπαραγωγης του Ιπποδρομου μοιαζει πλαισιωμενο με καποια στοιχεια ξεκαρφωτα Βαβυλωνιακα στοιχεια....Ο καθενας κρινει.

Παντως ανεξαρτητα απο την προσπαθεια να αποκτησει και η Αεκ(και ο ΠΑΟ μελοντικα) ενα συγχρονο γηπεδο, η κριτικη σε τετοια θεματα πρεπει να υπαρχει και ειναι καλοπροαιρετη ακομα και αν ειναι εκτος του χωρου της ΑΕΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα να δεις εγω σεβομαι την ιστορια που χει πισω της η αεκ. Ομως θα δανειστω λογια φιλου και θα σου πω οτι με ξενιζει ολη αυτη η προσπαθεια οικειοποιησης του προσφυγικου ελληνισμου & της ορθοδοξιας! Δεν ειναι η αεκ η μονη ομαδα με ιστορια πισω της, υπαρχουν κι αλλες που φτιαχτηκαν υπο αντιστοιχες συνθηκες οπως ο παοκ , ο πανιωνιος κ ο απολλωνας Σμυρνης & δεν ειναι λιγοτερο ή περισσοτερο, "προσφυγικες" απο την αεκ.

Ελπιζω επισης τουλαχιστον οι οργανωμενοι να κανουνε καμια επισκεψη στα μουσεια μπας και δουν ποσο αντιφατικη ειναι η ιδεολογια της οριτζιναλ σε σχεση με την αεκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε συ, δεν ισχυρίστηκε κάποιος ότι η ΑΕΚ είναι πιο προσφυγική ομάδα από τις άλλες.

Δηλαδή η λογική σου είναι ότι δεν πρέπει να αναφερόμαστε στην ιστορία και τις ρίζες μας για να μην παρεξηγηθούν οι υπόλοιπες προσφυγικές ομάδες;  Αφού αυτό πρεσβεύει η ΑΕΚ και αυτός ήταν ο λόγος που δημιουργήθηκε…

 

Μήπως ο φίλος σου είναι νέο-πανιώνιος(προσοχή, δεν λέω Πανιώνιος);

Μόνο από αυτούς έχω ακούσει τέτοια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα να δεις εγω σεβομαι την ιστορια που χει πισω της η αεκ. Ομως θα δανειστω λογια φιλου και θα σου πω οτι με ξενιζει ολη αυτη η προσπαθεια οικειοποιησης του προσφυγικου ελληνισμου & της ορθοδοξιας! Δεν ειναι η αεκ η μονη ομαδα με ιστορια πισω της, υπαρχουν κι αλλες που φτιαχτηκαν υπο αντιστοιχες συνθηκες οπως ο παοκ , ο πανιωνιος κ ο απολλωνας Σμυρνης & δεν ειναι λιγοτερο ή περισσοτερο, "προσφυγικες" απο την αεκ.

Ελπιζω επισης τουλαχιστον οι οργανωμενοι να κανουνε καμια επισκεψη στα μουσεια μπας και δουν ποσο αντιφατικη ειναι η ιδεολογια της οριτζιναλ σε σχεση με την αεκ.

 

Ειδικά για τον Πανιώνιο  οι συνθηκες ειναι πολυ διαφορετικες. Δεν ειναι ομαδα που φτιαχτηκε απο προσφυγες στην Αθηνα οπως η Αεκ, αλλα ειναι συλλογος που υπηρχε και δρουσε κανονικα στη Σμυρνη πριν τη μικρασιατικη καταστροφη.

 

Στο θεμα μας, εγω ειμαι φουλ σταδιακιας και με τη "λειψισταδία" που εχουμε στην Ελλαδα, χαιρομαι ακομα και με αρχιτεκτονικα αδιαφορα σταδια οπως το Καραισκάκη, αλλα το νεο γηπεδο της Αεκ μονο δεος δεν μου προκαλει. Μου θυμιζει σταδια δεκατιας 60 ή και παλαιοτερα και πολυ φοβαμαι οτι σε real απεικονιση θα ειναι ακομα πιο "τσιμεντενιο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@lary7 ok τώρα κατάλαβα που πήγαινε. Δεκτά όσα λες mate. Προσωπικά, χωρίς να είναι ο τομέας μου η αρχιτεκτονική (και προφανώς δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις στον τομέα), αυτό που είδα μου άρεσε εξωτερικά. Όπως επίσης μου αρέσει και το Καραϊσκάκη κι άλλα design-άτα γήπεδα. Γενικά δεν είμαι και πολύ απαιτητικός στα γούστα μου. Ας είναι σύγχρονο το γήπεδο στη λειτουργία του κι όλα τ' άλλα... Τώρα αν το (υποκειμενικό) μάτι του μέσου Αεκτζή βλέπει στο γήπεδο την Αγία Σοφία, με γεια του με χαρά του.

 

Το εσωτερικό του, νομίζω, είναι αυτό που ξενίζει πιο πολύ. Π.χ. η κοπελιά πιο πάνω ή ο liopyr που λένε για χαμάμ, γυαλίσματα παπουτσιών και κουρεία. Ντακς δε θα πήγαινα ποτέ να γυαλίσω τα σκαρπίνια σταράκια μου εκει... :P Και λίγη γραφικότητα όμως τη γουστάρω, χαβαλέ θα 'χει. :D

 

Το παραδοσιακό καφενείο όμως μου άρεσε. Αν υπήρχε σαν μαγαζί εκεί θα έπινα. :P

Κι εγώ μ' αυτό σκάλωσα mate. :)

Καλά με τσίπουρα και μεζέδες άνετα έλιωνα εκεί πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω επισης τουλαχιστον οι οργανωμενοι να κανουνε καμια επισκεψη στα μουσεια μπας και δουν ποσο αντιφατικη ειναι η ιδεολογια της οριτζιναλ σε σχεση με την αεκ.

 

 

Ποια είναι η "ιδεολογία" της original δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογώ οτι δεν μου αρέσει και εμένα αυτή η ανάμιξη της Αγιας Σοφιάς με την ΑΕΚ. Μπλέκουν πολλά που δεν θα έπρεπε να μπλέκονται όταν μιλάμε για μπάλα. Επίσης θα παίζουν οι καμπάνες της Αγιας Σοφιάς σε κάθε γκολ της ΑΕΚ απο τα μεγάφωνα.

 

Δεν ξέρω, ελπίζω αφου δεν αρέσει στους υπόλοιπους να αρέσει τουλάχιστον σε σας. (Μην πιαστεί οτι τα λέω γιατι ζηλεύω) 

 

Κάποιος μου έγραψε οτι θα πάρετε 20εκ και τα άλλα 60 θα τα βάλει ο Μελισσανίδης. Χλωμό το κόβω να σπρώξει ο Τίγρης τόσο χρήματα, είναι άνθρωποι της νύχτας αυτοί, δεν τους "ξηλώνεις" εύκολα.  Θα μου επιτρέψετε να αμφιβάλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@lary7 ok τώρα κατάλαβα που πήγαινε. Δεκτά όσα λες mate. Προσωπικά, χωρίς να είναι ο τομέας μου η αρχιτεκτονική (και προφανώς δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις στον τομέα), αυτό που είδα μου άρεσε εξωτερικά. Όπως επίσης μου αρέσει και το Καραϊσκάκη κι άλλα design-άτα γήπεδα. Γενικά δεν είμαι και πολύ απαιτητικός στα γούστα μου. Ας είναι σύγχρονο το γήπεδο στη λειτουργία του κι όλα τ' άλλα... Τώρα αν το (υποκειμενικό) μάτι του μέσου Αεκτζή βλέπει στο γήπεδο την Αγία Σοφία, με γεια του με χαρά του.

Προσωπικα αν και γαυρος ουτε το καραισκακι με ενθουσιαζει αφου ειναι κατι που εγινε γρηγορα και σχεδον προ-κατ, κατι σαν το νεο αεροδρομιο-|"ας ειναι συγχρονο και τα αλλα δεν μας νοιαζουν" η λογικη του. Αλλα ενω το Καραισκακι ειναι αδιαφορο αρχιτεκτονικα, το σχεδιο της Αγιασοφιας ειναι θα ελεγα προκλητικο. Τελικα πρεπει να εναποθεσω τις ελπιδες μου στον βαζελο για να δουμε ενα σταδιο-τοποσημο και σημειο αναφορας για την αρχιτεκτονικη του....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος μου έγραψε οτι θα πάρετε 20εκ και τα άλλα 60 θα τα βάλει ο Μελισσανίδης. Χλωμό το κόβω να σπρώξει ο Τίγρης τόσο χρήματα, είναι άνθρωποι της νύχτας αυτοί, δεν τους "ξηλώνεις" εύκολα.  Θα μου επιτρέψετε να αμφιβάλω.

65+ θα κοστίσει όλη η δουλειά. 20 είπαμε περιφέρεια και τα άλλα οι λεφτάδες. Δε τα βάζει όλα μόνος του, έχει μαζέψει κόσμο του συναφιού του και πιθανότατα θα έρθουν κι άλλοι. Σιγά μην έβαζε μόνος του 45 μύρια, πόσο μάλλον 60, μόνο για το γήπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια είναι η "ιδεολογία" της original δηλαδή;

Παντως οχι η Εκκλησια :P

 

Ενταξει εχουνε βγει επικες ατακες πχ σε μια φωτο που δειχνει τα λουτρα, λεει ενας "μονο κατακουζινος λεει οι μπιντεδες ειναι εκει" . Θα ηχουν οι καμπανες στα γκολ? ελα πειτε μου οτι κανετε πλακα!!!

 

ΣΙΓΑ ΜΗ κοστισει 60-65Μ. Εδω 60 εκανε το Καραισκακη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οχι η Εκκλησια :P

 

 

Δεν υπάρχει καμία συγκεκριμένη ιδεολογία σε κανέναν οργανωμένο σύνδεσμο. Πολιτικές τάσεις υπάρχουν, όπως υπάρχουν και παντού άλλωστε.

 

 

Από εκεί και πέρα, το όλο θέμα με τις εκκλησίες και τις καμπάνες είναι ένα καραγκιοζιλίκι και μισό, λαϊκίστικες μπόυρδες του τίγρη για τους χειροκροτητές του, δεν νομίζω πως έχουν καμία επαφή με την πραγματικότητα.

 

Προσωπικά (μακάρι να βγω λάθος), αλλά φοβάμαι πως ούτε το γήπεδο έχει επαφή με την πραγματικότητα και στο τέλος θα μείνουμε με το μακέτο (sic) στο χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο.

 

Κατα τ αλλα κι εγω μεχρι να το δω να χτιζεται, κραταω μια πισινη. Μου χτυπησε ασχημα αυτο που γραψα παραπανω, περι του χρηματικου ποσου. Ειναι δυνατον νεοτερο γηπεδο, σε τετοιες εποχες, με περισσοτερες παροχες να κοστισει τα ιδια? πολυ χλωμο μου φαινεται.

 

Κατα τ αλλα ευχομαι πραγματικα να γινει .

 

Υγ καλα που τραψε κι ενας αεκτζης οτι αυτα δε του αρεσουν γιατι στο τελος θα φαινομουνα εκτος τοπου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ειναι δυνατον νεοτερο γηπεδο, σε τετοιες εποχες, με περισσοτερες παροχες να κοστισει τα ιδια? πολυ χλωμο μου φαινεται.

 

 

Υπάρχουν άπειροι παράγοντες που μπορεί να παίξουν ρόλο στο κόστος ενός γηπέδου, όπως τα έργα που πρέπει να γίνουν στην γύρω περιοχή, τα υπόγεια πάρκινγκ, το οτι πρέπει να σκάψουν για να κερδίσουν θέσεις κλπ.

 

Δεν έχει νόημα να συγκρίνουμε το κόστος δύο εντελώς διαφορετικών γηπέδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...