Προς το περιεχόμενο

Ολυμπιακός (2011-2012)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σχόλιο με αφορμή αυτά που έγραψε ο Critter:

 

Κι εμένα μου φαίνεται από βίντεο που είδα από δω κι από κει (δεν ξέρω τι έδειξε η Θ7) ότι 1-2 παίκτες του ΠΑΟ χτυπάνε πριν χτυπηθούν. Παρ'όλ'αυτά, εγώ είμαι μαζί τους σε αυτό το σημείο και μαζί με κάθε παίκτη που βρίσκεται στην ίδια θέση. Όταν ορμάνε 50-100 άτομα μέσα στο γήπεδο και -προφανώς- βρίζουν και φωνάζουν, δεν είναι παράλογο να φοβηθείς και να αντιδράσεις για να αμυνθείς. Όπως, αντίστοιχα, αν ανέβει ένας παίκτης στην εξέδρα για να βρίσει έναν οπαδό και φάει ξύλο, τις ευθύνες στον παίκτη θα τις ρίξω, ασχέτως με το ότι το ξύλο είναι πάντα καταδικαστέο. Άρα, συμφωνώ μαζί σου ότι δεν έχει νόημα να ψάχνουμε ποιος βάρεσε πρώτος και ότι η τιμωρία πρέπει να είναι μεγάλη γιατί είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να μπαίνουν οπαδοί μέσα.

 

Το δεύτερο που θέλω να πω θα ταίριαζε στο θέμα της Διατησίας, αλλά επειδή δεν κάνω συγκεκριμένες κρίσεις, ελπίζω να μείνει εδώ, που έγραψες κι εσύ. Οι αναλύσεις "το γκολ ή πέναλτι προήλθε από κόρνερ/πλάγιο/φάουλ που ήταν ανάποδο" είναι άνευ ουσίας, νομίζω. Ο διαιτητής είναι βέβαιο ότι θα κάνει και κάποια λάθη μέσα στο ματς. Αν κάνει λάθος ένα πλάγιο, πρέπει να κριθεί για το πλάγιο που έδωσε ανάποδα. Όχι για το ό,τι θα προκύψει στη συνέχεια. Ειδικά στην Ελλάδα, που πάντα αποδίδουμε πρόθεση στον διαιτητή, αυτό είναι βασικό να το κατανοήσουμε. Δεν είναι μέντιουμ ο διαιτητής να ξέρει ότι αμέσως μετά το επιθετικό φάουλ που σφυρίζει θα γίνει φάση πέναλτι ή ότι το κόρνερ ή πλάγιο που δίνει θα οδηγήσει σε γκολ. Να σημειώσω ότι δεν αναφέρομαι μόνο στο συγκεκριμένο ματς. Ειδικά φέτος, έχω βαρεθεί να ακούω τέτοιου είδους επιχειρήματα για ανάποδα πλάγια και άουτ/κόρνερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δουμε τι μετρα και τι τιμωριες θα πεσουν

Αλλα να πεφτουν για ολους απο δω και περα

 

Κανεις δεν ακουω να λεει τιποτα για το οτι 2 μερες πριν τον αγωνα καηκαν 2 συνδεσμοι του Ολυμπιακου και εγιναν τρομοκρατικες επιθεσεις με βομβες στο σπιτι του Τοροσιδη και στην ΕΠΟ

 

Αν ειναι πρωτοφανη να πεταγονται καπνογονα και να μπαινουν οπαδοι μεσα οι τρομοκρατικες επιθεσεις τι ειναι ?

Αυτα δε γινονται ουτε στη Λατινικη Αμερικη

 

Αλλα ξεχασα αυτοι ειναι αντιεξουσιαστες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κλασσικά οι Καντέ - Γκοβού ούτε τη παραμικρή τιμωρία. Έρε φασισμός που έχει πέσει. Σισέ μιλάει για πηδήματα, ούτε επίπληξη, Καντέ και Γκοβού ρίχνουν ξύλο σε οπαδούς, τίποτα πάλι.

 

 

Επιβεβαιώνεται περίτρανα ότι έλεγα πριν τον αγώνα, ότι έχουν πέσει όλοι να φάνε τον Ολυμπιακό. Έχουν ΣΚΑΣΕΙ απ το κακό τους όλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτήν εδώ τη βλακεία πόσοι θα τη δημοσιεύσετε?

 

Αν ξεκινήσω και δημοσιεύω τις πολιτικές σχέσεις Βαρδινογιάννη - Γιαννακόπουλων δεν μου φτάνει το forum ολόκληρο. Λες και μόνο ο Κόκκαλης είχε διαπλεκόμενες σχέσεις με πολιτικούς και οι άλλοι είναι άγιοι.

 

Περιμένετε λίγο καιρό ακόμα, να δείτε που θα καταλήξει ο mr MIG που είναι στριμωγμένος από 100 μπάντες και να είστε εδώ να τα συζητήσουμε. Όχι να μου σκάτε σαν μετεωρίτες, να δημοσιεύετε ένα link και να εξαφανίζεστε μετά.

 

Σύντομο ανέκδοτο: «Ελληνικό ποδόσφαιρο»

 

 

Του Δημήτρη Μυ

 

Δεν ήταν απαραίτητο ούτε να έρθει το ΔΝΤ ούτε να δούμε το παιχνίδι Ολυμπιακού - ΠΑΟ την περασμένη Κυριακή για να αντιληφθούμε τα αυτονόητα: Για το ελληνικό ποδόσφαιρο ισχύει ό,τι και για την οικονομία της χώρας: «ψυχορραγούν» εδώ και χρόνια και κρατιούνται στη ζωή με υψηλότοκες... ψευδαισθήσεις. Η οικονομία με τα τοκογλυφικά δάνεια των λαμόγιων των διεθνών αγορών. Το ποδόσφαιρο με τον φανατισμό και τη βία.

 

Ας αφήσουμε (σήμερα) την οικονομία σε «δεύτερο πλάνο» και ας ρίξουμε μια ματιά «στο σημαντικότερο – τουλάχιστον για όσους έχουν παίξει και το αγαπούν – από τα ασήμαντα πράγματα της ύπαρξης»: το ποδόσφαιρο.

 

Κατ’ αρχήν θα πρέπει να σημειωθεί ότι το ποδόσφαιρο, ως μαζικό φαινόμενο, αποτυπώνει τη φυσιογνωμία της κοινωνίας. Δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι το ελληνικό επαγγελματικό ποδόσφαιρο αναπτύχθηκε στην Ελλάδα της «αρπαχτής»...

 

Τι ακριβώς είναι το ελληνικό ποδόσφαιρο, κατ’ αρχήν από αγωνιστικής άποψης, μπορεί να το διαπιστώσει ο καθένας με έναν πολύ απλό τρόπο. Χρειάζονται δύο τηλεοπτικοί δέκτες (πλάι - πλάι) και δύο συσκευές εγγραφής βίντεο. Στη μια τηλεόραση θα βάλουμε να παίξει το ντέρμπι ΟΣΦΠ - ΠΑΟ και στην άλλη θα παίξει το παιχνίδι της περασμένης Τετάρτης μεταξύ Άρσεναλ - Μπαρτσελόνα. Η σύγκριση (από αγωνιστικής και μόνο σκοπιάς) είναι καταλυτική.

 

● Από τη μια, ταχύτητες, τεχνική κατάρτιση, φυσική κατάσταση, έμπνευση, οργάνωση. Από την άλλη... slow motion.

 

● Από τη μια η μητρόπολη, από την άλλη ο Τρίτος Κόσμος.

 

● Από την μία επαγγελματίες αθλητές υψηλότατου, «διαστημικού» επιπέδου, από την άλλη (υπάρχουν και ελάχιστες εξαιρέσεις) τρίτης διαλογής κακομαθημένοι «επαγγελματίες», που δεν θα ήταν ικανοί να χρησιμοποιηθούν ούτε σαν «τείχος» για τα φάουλ στην προπόνηση του Μέσι...

 

Το ίδιο πείραμα μπορεί να το κάνει κανείς βλέποντας οποιοδήποτε παιχνίδι του ελληνικού πρωταθλήματος και συγκρίνοντάς το με οποιοδήποτε παιχνίδι της αγγλικής πρώτης – ακόμη και δεύτερης – κατηγορίας...

 

Το άθλιο αγωνιστικό επίπεδο είναι η συνέπεια και το αποτέλεσμα της σάπιας δομής του ελληνικού επαγγελματικού ποδοσφαίρου. Πρόκειται για ένα ποδόσφαιρο περιχαρακωμένο, που δεν αντέχει τον ανταγωνισμό, δεν είναι σε θέση να σταθεί και να συγκριθεί με τα ευρωπαϊκά μεγέθη. Συνέπεια της αδυναμίας, ο μικρομεγαλισμός, ο οποίος πάει παρέα με την ασχετοσύνη και την αδυναμία. Και όσο πιο μικρός είναι κανείς, τόσο μεγαλύτερη ανάγκη έχει να ψηλώσει. Και το επιδιώκει με κάθε τρόπο. Κατά κανόνα αθέμιτο...

 

Φτάνουμε, λοιπόν, στο «θέαμα» που όσοι έχουν το «βίτσιο» παρακολουθούμε στα ελληνικά γήπεδα (ο θεός να τα κάνει). Το «θέαμα» αυτό (όχι λίγες φορές) απορρέει από λαδώματα, τα στημένα, εκβιασμούς και απειλές.

 

Οι ποδοσφαιρικοί παράγοντες αντικατοπτρίζουν – έως έναν βαθμό – το ελληνικό παιχνίδι, όπως αυτό παίζεται στην οικονομική και πολιτική ζωή: Κλέβουν, ως μικρομέγαλοι, ό,τι δύναται ο καθένας. Άλλος μέσα από μίζες για υποβρύχια, άλλος μέσα από λαδώματα για έργα, άλλος μέσα από «παράγκες» και άλλα διαιτητικά παραμάγαζα του ένδοξου παρελθόντος...

 

Κάπως έτσι δημιουργούνται τα εγχώρια συστήματα συμφερόντων. Στην οικονομία, στην πολιτική, στα media, στο ποδόσφαιρο, χώρους και οργανισμούς οι οποίοι είναι διατεθειμένοι να πράξουν οτιδήποτε προκειμένου να πετύχουν τη διαιώνισή τους.

 

Στον γαλλικό Μάη του 1968 ένα από τα συνθήματα των εξεγερμένων έλεγε: «Η οικονομία ψυχορραγεί, αφήστε τη να ψοφήσει». Το εν λόγω σύνθημα, εν μέσω της παγκόσμιας οικονομικής κρίσης, εξακολουθεί να περιγράφει το ουτοπικό αλλά πάντα επίκαιρο αίτημα για ένα δικαιότερο οικονομικό σύστημα. Σε ό,τι έχει να κάνει με το ποδόσφαιρο ίσως να είναι η μόνη λύση: «Το ελληνικό ποδόσφαιρο ψυχορραγεί. Αφήστε το να ψοφήσει».

 

ΥΓ.: Την ερχόμενη βδομάδα μπορούμε (όσοι αγαπάμε την μπάλα) να δραπετεύσουμε από τη μίζερη ελληνική ποδοσφαιρική πραγματικότητα βλέποντας στην τηλεόραση το ματς Μπάρτσα - Άρσεναλ!

 

Από την άλλη, δυστυχώς, δεν υπάρχει εύκολος και άνετος τρόπος να δραπετεύσουμε από την οικονομική μιζέρια της χώρας. Αυτή μπορούμε να την πολεμήσουμε, όχι όμως από τον καναπέ, αλλά μέσα στον «αγωνιστικό χώρο».

 

http://www.topontiki.gr/article/14152

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κλασσικά οι Καντέ - Γκοβού ούτε τη παραμικρή τιμωρία. Έρε φασισμός που έχει πέσει. Σισέ μιλάει για πηδήματα, ούτε επίπληξη, Καντέ και Γκοβού ρίχνουν ξύλο σε οπαδούς, τίποτα πάλι.

 

 

Επιβεβαιώνεται περίτρανα ότι έλεγα πριν τον αγώνα, ότι έχουν πέσει όλοι να φάνε τον Ολυμπιακό. Έχουν ΣΚΑΣΕΙ απ το κακό τους όλοι.

 

Ευτυχώς που έδειξε όλα τα πλάνα η ΝΕΤ και ξέρουμε τόσο σίγουρα ότι δίχως λόγο ο Καντέ και Γκοβού βαράνε οπαδούς δίχως να τους έκαναν αυτοί τίποτα...

Όπως μας έδειξαν και τα πλάνα με την/τις μολότωφ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το να γενικευεις τα προχτεσινα γεγονοτα δε αθωωώνεις την ομαδα σου ...

 

Το να μπαινουν φιλαθλοι στον αγωνιστικο χωρο το εχουμε ξαναδει , και τις κακες διαιτησιες επισης αλλα αυτα που ακολουθησαν μετα απο τον προεδρο της Super league και του Ολυμπιακου ειναι πρωτακουστα για τα παγκοσμια δεδομενα....

Το να βριζεται με ποδοσφαιριστες της αντιπαλης ομαδας και να προσπαθει να βγαλει ολο τον κοσμο τρελο ειναι πρωτοφανη πραγματα ...

 

Ειδικα εκει που λεει " Διδαξαμε ηθος " και απο πισω να παιζει το βιντεο με τους τραμπουκισμους ξεπερασε ολα τα ορια ..

Οπως επισης και τα ειρωνικα σχολια προς τους ποδοσφαιριστες ...

Εκει ειναι που βγαινει εξω απο τα ρουχα του ολος ο κοσμος και εγω μαζι ....

Γιατι μερικοι πανε να μας βγαλουν τρελους με το ετσι θελω ...mad.pngmad.pngmad.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ οργισμένο σε βρίσκω. Δεν σε θυμάμαι έτσι σε άλλες παρόμοιες περιπτώσεις και μου κινείς την περιέργεια. Μήπως ντρέπεσαι κιόλας που είσαι Ολυμπιακός? :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ οργισμένο σε βρίσκω. Δεν σε θυμάμαι έτσι σε άλλες παρόμοιες περιπτώσεις και μου κινείς την περιέργεια. Μήπως ντρέπεσαι κιόλας που είσαι Ολυμπιακός? :rolleyes:

 

Ντρεπομαι για τον προεδρο της ομαδας μου ...

Αυτο σου φτανει .. ??

 

Εσενα παντως δε σε βλεπω να σε πολυνοιαζει ...rolleyes.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνεται περίτρανα ότι έλεγα πριν τον αγώνα, ότι έχουν πέσει όλοι να φάνε τον Ολυμπιακό. Έχουν ΣΚΑΣΕΙ απ το κακό τους όλοι.

 

Έχεις απόλυτο δίκαιο. Άδικα πέφτουν όλοι να τον φάνε. Δεν έδωσε κανένα δικαίωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντρεπομαι για τον προεδρο της ομαδας μου ...

Αυτο σου φτανει .. ??

 

Εσενα παντως δε σε βλεπω να σε πολυνοιαζει ...rolleyes.gif

 

Σιγά μη με νοιάζει τι λέει ο κάθε μπουγάτσας που έχει τη μισή Ελλάδα σε καράβια και πολύ χέστηκε τι λέω εγώ και τι λες εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...