Προς το περιεχόμενο

Μα ποσο τα σπαει αυτο το λαπτοπ....????


TechnoPrisoner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νωμιζω ειναι καιρος να σταματησουμε να κατηγορουμε τα turbo-x και το πλαισιο!

Kαι ας κοιταξουμε,οτι οι πολυ αγαπημενες μας ετερειες,το εχουν παρακανει στην ευρωπη,με τις παραλογες τιμες τους!

Στην αμερικη με 1500ευρο περνεις το qosmio x505 με την gtx460 i7-2630qm(και προσεχως και με i7-2720qm) και με 1700ευρο ενα Alienware Μ17x R3 με gtx 460m/hd 6870m,i7-2730qm ,17"οθονη(1080ρ-120hz) και με τρια χρονια εγγυηση,παρακαλω, απο την Dell(με 1 χρονο εγγυηση,βγαινει πιο φθηνο,απο το tx που συζηταμε) και με 1800ευρο το M17X R2 με i7-720,cf hd 5870 και οθονη 1200p!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Και για να τελειώνω κι εγώ εδώ, όσες άλλες μάρκες έχω δει με 4Gb, παίζουν με 64bit λειτουργικό, όπως θα έπρεπε. :)

Αυτο με τα 4gb ram кαι το 32bit λογισμικο, ειναι ακρος ηλιθιο,τη στιγμη που η τιμη του 32 και 64 ειναι η ιδια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσες φορές έχω πάει στο πλαίσιο και έχω δει turbo x ρε παιδιά τα πλαστικά δεν είναι καλής ποιότητας και επίσης έχουν ζεσταθεί.

Και όχι μη μου συγκρίνετε τα hp με τα turbo x, δε λέω ότι η hp είναι ότι καλύτερο υπάρχει αλλά ψάξτε λίγο στον παγκόσμιο ιστό και ειδικά στη φίλτατη Κίνα να δείτε τι ακριβώς είναι τα turbo x.

Οσο για τους acer που έχω ακούσει ιστορίες για αγρίους δεν έχω καμμιά σοβαρή εμπειρία το μόνο που ξέρω έίναι ότι ο φορητός της κοπέλας μου που τον έχει εδώ και 4 χρόνια παίζει μια χαρά και δε μιλάμε για κανα high end μηχάνημα 500 ευρώ τον είχε πάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην συζητησουμε για την hp,γιατι δεν ειναι καλυτεροι αυτοι!Στο χρονο απανω να αλλαζω απο το pavilion,το fan του cpu και στο χρονο και κατι να καιγεται η gpu του tx2-1020!

Και μην ακουσω,οτι ημουν ατυχος και μου εκατσαν τα ελαττοματικα,γιατι εχει βουηξει ολο το ιντερνετ μ'αυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα να σας δώσω ένα παράδειγμα εγώ τα turbo-x τα βλέπω ας πούμε σαν ένα skoda η seat και ένα toshiba ένα βάιο η ένα dell ως VW η audi

 

 

 

 

(off topic) Συγνώμη...θές να πείς τώρα ότι τα VW είναι ποιοτικά αυτοκίνητα;;;Εντάξη σε θέματα τεχνολογίας πάνε πολύ μπροστά αλλά από θέμα ποιότιτας....Μάρκα μ' έκαψες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το laptop που με ρώτησε κάποιος πάνω από 55 βαθμούς δεν ανεβάζει η cpu .όσο για το άλλο θέμα αν θεωρείς ποιοτικό αμάξι το audi τότε πρέπει να θεωρείς το ίδιο k για τα vw εγώ τουλάχιστον δεν βλέπω τεράστιες διαφορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην συζητησουμε για την hp,γιατι δεν ειναι καλυτεροι αυτοι!Στο χρονο απανω να αλλαζω απο το pavilion,το fan του cpu και στο χρονο και κατι να καιγεται η gpu του tx2-1020!

Και μην ακουσω,οτι ημουν ατυχος και μου εκατσαν τα ελαττοματικα,γιατι εχει βουηξει ολο το ιντερνετ μ'αυτα!

 

Και εμένα στο πρώτο μου pavillion έβγαλε πρόβλημα η ραμ και έβαλα τους τύπους από το e-shop να μου δώσουν άλλο όπως διαφημίζουν.

Εκτοτε κανένα πρόβλημα, είναι και τι θα σου κάτσει απλά ΄λόγω core i5 στο δεύτερο που μου δώσανε, θερμαίνεται ελάχιστα και η μπαταρία κρατάει πιο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως,για τις συγκεκριμενες σειρες(dv9xxx & tx) που γνωριζω,εκτος απο μενα φενεται οτι εκατσε και σε εκατονταδες αλλους(να μη πω χιλιαδες) και η HP,εδω και 2χρονια κανει κυριολεκτικα τη ΠΑΠΙΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα παμε εδω :

 

Οι απειρες εμπειριες. Εχω κ εγω να πω εμπειριες. Ο hp του αδερφου μου εχει χασει 3 πληκτρα κ δεν δουλευει το wifi , o vaio της κοπελιας εκαψε την μπαταρια πανω στον χρονο , ο asus eeepc που γραφω τωρα εχει ηδη αλλαγμενο πληκτρολογιο κ τροφοδοτικο , ενω ο acer του πατριου μου εχει καμμενη gpu, ενω οι 3 turbo-x που ειχα στην σειρα δεν ειχαν αλλα κ εχουν (γιατι ξερω τους κατοχους τους) το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ.

 

Φτηνα πλαστικα. Γιατι ειναι καλα πλαστικα πχ των Acer ή των Hp ή ακομα και των μεσαιων μοντελων τυπου vaio ή lenovo? Μια βολτα στα μαγαζια θα σας πεισει. Οκ δεν ειναι σαν τα -ακριβα ομως - μοντελα των vaio που ειναι απο μαγνησιο ή των Apple που ειναι απο κομματι αλουμινιου αλλα ειναι αρκουντως ικανοποιητικη.

 

Παραλογες gaming συνθεσεις. Οκ εσυ μη παιρνεις φορητους με δυνατες gpu. Μπορεις αν θες να παιζεις Cod με 5fps. Τουλαχιστον δεν θα εχεις κανει "παραλογη" αγορα. Ακομα ενα "'πετυχημενο" επειχειρημα. Τι να πουν δηλαδη οι ιδιοκτητες φορητων οπως αυτος : http://www.skroutz.gr/s/281138/Alienware-M17x-i7-720QM.html , με τις διπλες 5870. Αυτοι μαλλον ειναι κατεθειαν για Δαφνι , σωστα?(θα εχουν καλη παρεα απο οτι φαινεται).

 

Θέλεις κι άλλα;Fujutsu Siemens έχασε τη μπαταρία του, VAIO ~1500 ευρώ την οθόνη του, αναρίθμητα ACER έχουν μαρτυρήσει στα χέρια γνωστών και φίλων μου.Και τί μ' αυτό;Η κακή κατασκευή των TurboX τους δίνει "συγχωροχάρτι" επειδή και τα άλλα λαπτοπ έχουν θέματα;

 

Το δεύτερο επιχείρημά σου συνδυάζεται με το τρίτο.Θα δεχόσουν εσύ να είχες high end gpu σε λάπτοπ με φτηνή εξωτερική κατασκευή;Το setup απαιτεί και την αντίστοιχη ποιότητα.Βεβαίως θα κινηθώ σε φτηνή κατασκευή όταν πάρω i3 και Intel integrated γραφικά.Αλλά desktop CPU/GPU;Με τις αντίστοιχες θερμικές συμπεριφορές;Υπάρχει λόγος για τον οποίο δεν είναι αποδεκτές οι stock λύσεις ψύξης στους high end desktop υπολογιστές.Άρα η ποιότητα κατασκευής είναι το ίδιο ή περισσότερο σημαντική με τα "πραγματικά" specs.Και γι αυτό γκρινιάζουν οι περισσότεροι επικριτές των Τ-Χ.Τα επώνυμα Alienware/Asus που αναφέρεις έχουν την αντίστοιχη ποιότητα να υποστηρίξουν το hardware αυτό.

 

Και πάμε το μεγαλύτερο πρόβλημα των TurboX.Support.Άπειρα τα παραδείγματα.Είναι κρίμα να έχεις δώσει χρήματα και ουσιαστικά να ταλαιπωρείσαι για να βρείς το δίκιο σου.Και να εύχεσαι να είσαι εντός εγγύησης, διότι εάν την έχεις ξεπεράσει...είσαι ορεκτικό στα θηρία.

 

Σίγουρα κατανοώ τις ανάγκες κάποιου που αποφασίζει να αγοράσει gaming laptop, αλλά όπως και να το κάνουμε δεν είναι ενδεδειγμένη κίνηση, δεδομένου του ότι με τα μισά χρήματα που δαπάνησες για το φορητό, μπορείς να πάρεις ένα καλύτερο desktop.Δεν θέλω να κάνω derail το τόπικ, αλλά πιστεύω ότι η λογική του να δαπανήσεις 1300+ ευρώ για ένα μηχάνημα (μη αναβαθμίσιμο-με όλα τα προβλήματα που ακολουθούν τους φορητούς ανεξαρτήτως μάρκας) για να έχεις 50+ fps στο Crysis (με τη συγκεκριμένη οικονομική κατάσταση) είναι τουλάχιστον βεβιασμένη.Φυσικά εάν υπάρχουν οι αντίστοιχες συνθήκες που το επιβάλλουν (συχνές μετακινήσεις, lanparties κ.ά.) τότε είναι γενικά αποδεκτό.Δέν μπορώ να δεχτώ επιχείρημα του τύπου "Θέλω να παίζω PC games, ας πάρω έναν φορητό υπολογιστή".

 

Εννοείται επίσης πως μιλάμε για ορθολογική χρήση της εκάστοτε συσκευής.Δεν έχει νόημα να λέμε πως το Τ-Χ το οποίο χρησιμοποιείται για εφαρμογές γραφείου είναι καλύτερο από ένα VAIO που είχε το ανήλικο ξαδερφάκι μου και αποφάσισε να το overclockάρει.Στις φορητές συσκευές και ιδίως στους φορητούς υπολογιστές η καλή χρήση αποτελεί το σημαντικότερο παράγοντα της διάρκειας ζωής τους.

 

Αυτά και over and out.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ σωστα οσα εχεις αναφερει,αλλα ξεχνας,οτι εκτος απο αυτους που ταξιδευουν συχνα ή φοιτητες(οπως εγω),ενα λαπτοπ μπορει να εξυπηρετησει καλυτερα,τυπους σαν και μενα που δε μ,αρεσει να κλεινομαι σ'ενα δοματιο ή να καθομαι επι ωρες σ'ενα γραφειο!

Επισεις μαρεσει να απλωνω στον καναπε και να βλεπω ταινιες στην πλασμα τηλ. του σαλονιου ή να παιζω τα παιχνιδια μου,σ'αυτη!

 

Υ.Γ.Τα λαπτοπ δεν ειναι αναβαθμησημα,γιατι απλα οι ετερειες δε θελουν να τα αναβαθμηζουμε(δε τους συμφερει) και οχι οτι δε γινεται να αναβαθμηστουν(κυριος τα gaming laptop)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με ολα οσα διαβασα(δεν ηλπιζα οτι θα γινει ενα ακομα λαπτοπ War-Thread) μαλλον οσοι ΔΕΝ εχουν προβληματα του τυπου που αναφερατε(πληκτρα να πεταγονται,θερμοκρασιες οπου βραζεις μακαρονια κ τηγανιζεις αυγα,πατας την οθονη απο πισω κ μενουν δακτυλιες?????και αλλα....) με λαπτοπ TurboX (και ειμαι ενας απο αυτους) πρεπει να ειναι τοσο τυχεροι οσο τυχεροι ειναι και αυτοι που κερδιζουν το Joker/Λοττο κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το laptop που με ρώτησε κάποιος πάνω από 55 βαθμούς δεν ανεβάζει η cpu .όσο για το άλλο θέμα αν θεωρείς ποιοτικό αμάξι το audi τότε πρέπει να θεωρείς το ίδιο k για τα vw εγώ τουλάχιστον δεν βλέπω τεράστιες διαφορες.

Αν αποφασισεις να τρεξεις καποια benchmarks για cpu και gpu.Ανεβασε τα εδω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...