Προς το περιεχόμενο

Μα ποσο τα σπαει αυτο το λαπτοπ....????


TechnoPrisoner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα πράγματα δεν είναι τοσο τραγικα.. Το θέμα είναι να μην τυχεις σε "μουφα" μηχάνημα.. dell ειναι lenovo ειναι acer ειναι θα σου παρουσιάσει προβλήματα.. Έχω 3 acer ενα περσινό και τα 2 7 χρονών.. Δεν είχα κανένα πρόβλημα... Είχα και turbo-x.. Πάλι δεν είχα.. Το θέμα στα λαπτοπς είναι η εγγύηση και σε αυτόν τον τομέα η dell είναι πολύ μπροστά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 72
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μια χαρά φίλε μου...Από δω και πέρα δεν θα χρειάζεσαι να χρησιμοποιείς το ηλεκτρικό ''μάτι'' της κουζίνας σου για τον καφέ σου... :P

 

Σπας και 2 αυγουλακια επανω του να εχεις να φας....

 

Έχεις κάποιο link ότι ο συγκεκριμένος φορητος έχει προβλήματα με θερμοκρασίες? εάν όχι τότε το ποστ σου προστίθεται στις υπόλοιπες π@π@ρολογιες που ακούσαμε ήδη...

 

Μάλιστα εδώ :

http://www.insomnia.gr/topic/372288-laptop-με-ati-5870-nvidia-480460m/page__pid__3800647__st__40#entry3800647

, το πάιδι λέει πως με το Starcraft ,το οποίο είναι γνωστό ότι προκαλεί υψηλές θερμοκρασίες

, ο φορητος είχε πολύ Καλές θερμοκρασίες. Τι έχεις να πεις τώρα ?

 

 

όχι ρε παιδιά και turbo x... ειναι πιο καταντια και απο τα acer... :shock:

 

Επιχειρηματα παρακαλώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν υπάρχουν εμπειρίες τα επιχειρήματα περισσεύουν ..

 

Που είναι αυτές? Το είπα κ ποιο πάνω . Περιμένω να παραθεσεις στοιχεία που θα καταριψουν την εξής υπόθεση : ´´οι φορητοι υπολογιστές turbo-X , παρουσιάζουν το ίδιο ποσοστό αστοχίας με τις υπόλοιπους φορητούς´´. Αν κανένας δεν έχει στοιχεία τότε θα ζητήσω από τους διαχειριστές να σβήσουν όλα τα posts που είναι άσχετα με το θέμα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ήξερα οτι θα πρέπει να κάτσουν οι χρήστες να σου αραδιάζουν στατιστικές μελέτες και διδακτορικές διατριβές με θέμα τα turbox για να πειστείς.

 

Αν έχεις εσύ κάτι από τα παραπάνω που να αποδεικνύει το αντίθετο, παρουσίασέ το μας. Αλλιώς κάνε μας τη χάρη και μην επαναλαμβάνεις το παιδαριώδες επιχείρημα "δώσε μου στοιχεία"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε κ διάβασε ξανά το το έχει γραφτεί εδώ μέσα από την αρχή , κ έλα πες μου μετά ποιος γράφει παιδαριωδη πράγματα .

Τεσπα δεν εχει νόημα να ασχοληθώ άλλο. Ας κρατήσουμε λίγο ψηλά το επίπεδο του forum insomnia.gr. Γιατί με το ´´Μακριά και αγαπημένοι από αυτά τα άθλια TurboX´´ κ το ´´Σπας και 2 αυγουλακια επανω του να εχεις να φας´´ , νιώθω ότι ακούω τάξη του δημοτικού . Over and out

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άπειρες εμπειρίες γνωστών μου που έτυχε να αγοράσουν λάπτοπ από το πλαίσιο:

 

Η φτηνή κατασκευή τους (υλικά, φτηνά πλαστικά κλπ),

Τα προβλήματα που σχετιζονται με το παραπάνω (επιεικώς άθλια διαχείριση του θερμικού φορτίου),

Τα combo με τα οποία σε τραβούσαν ουσιαστικά να αναβαθμίσεις όχι από επιλογή, αλλά από ανάγκη (Intel Dual Core φορητός με Windows Vista αλλά και μόλις 1GB RAM),

Οι παράλογες gaming συνθέσεις (υπάρχει βασικός λόγος για τον οποίο High end GPU δεν χρησιμοποιούνται σε φορητούς),

Το τραγικό service/support, χρειάζεσαι νομική υποστήριξη για να τους πείσεις ότι το πρόβλημα του υπολογιστή βρίσκεται εντός των υποχρεώσεών τους για εγγύηση,

και πολλά πολλά άλλα.

 

Γενικώς, πρέπει να έχεις κάποιο είδος μαζοχισμού για να μπλέξεις με TurboX.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άπειρες εμπειρίες γνωστών μου που έτυχε να αγοράσουν λάπτοπ από το πλαίσιο:

 

Η φτηνή κατασκευή τους (υλικά, φτηνά πλαστικά κλπ),

Τα προβλήματα που σχετιζονται με το παραπάνω (επιεικώς άθλια διαχείριση του θερμικού φορτίου),

Τα combo με τα οποία σε τραβούσαν ουσιαστικά να αναβαθμίσεις όχι από επιλογή, αλλά από ανάγκη (Intel Dual Core φορητός με Windows Vista αλλά και μόλις 1GB RAM),

Οι παράλογες gaming συνθέσεις (υπάρχει βασικός λόγος για τον οποίο High end GPU δεν χρησιμοποιούνται σε φορητούς),

Το τραγικό service/support, χρειάζεσαι νομική υποστήριξη για να τους πείσεις ότι το πρόβλημα του υπολογιστή βρίσκεται εντός των υποχρεώσεών τους για εγγύηση,

και πολλά πολλά άλλα.

 

Γενικώς, πρέπει να έχεις κάποιο είδος μαζοχισμού για να μπλέξεις με TurboX.

 

Οι εμπειριες γενικα απο γνωστους κατι μπορει να δειξουν...αλλα σχεδον ολα τα υπολοιπα που λες ειναι ασχετα με το συγκεκριμενο laptop για το οποιο φτιαχτηκε το θεμα..εκτος απο το service/support που ειναι αρκετα καλο(ο λογος που τα παιρνουν μερικοι)απο προσωπικη εμπειρια,και οι High end GPU υπαρχουν για να μπαινουν σε μηχανηματα απλα υπο καποιες προυποθεσεις-καποια στανταρ σασι,ψυξη κλπ.Καλο ειναι(δεν μιλω για εσενα τωρα)να μην στηριζουμε κατι επειδη ετσι ακουσαμε η ετσι νομιζουμε...πανω απο ολα σωστα επιχειρηματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ το πήρα το laptop την μέρα που κυκλοφόρησε όπως έχω αναφέρει k σε άλλο post!πρώτα από όλα η εμπειρία μου με laptop της συγκεκριμένης εταιρία είναι πρώτον με ένα laptop 4 ετών του θείου μου που το έχει ταράξει στα παιχνίδια και δεν του έχει βγάλει τίποτα και δεύτερον της αδερφής μου ενός έτους με πιο light χρήση επίσης χωρίς κανένα πρόβλημα!σίγουρα κάποια πράγματα ειδικά στην αισθητική ας πούμε σε ένα βάιο είναι ανωτερα.αλλα να σας δώσω ένα παράδειγμα εγώ τα turbo-x τα βλέπω ας πούμε σαν ένα skoda η seat και ένα toshiba ένα βάιο η ένα dell ως VW η audi .αυτές οι εταιρίες μπορεί να είναι διαφορετικοί οι κατασκευαστές τους αλλα τα μηχανικά μέρει είναι ακριβώς τα ίδια επίσης και τα ηλεκτρικά οποτε διαλέγεις και παίρνεις.και ένα audi μπορεί να σου κάψει εγκέφαλο αλλα και το skoda γιατί είναι τα ίδια οποτε είναι θέμα τύχης.αυτά σας τα λέω από εμπειρίες που έχω με αυτοκίνητα.

 

 

τώρα ως προς το laptop του έχω βάλει τρία παιχνίδια και τα έχω παίξει σε full γραφικά.τα παιχνίδια είναι call of duty black ops ,need for speed hot pursuit,starcraft 2.δεν είχα θέμα με θερμοκρασίες από ότι κατάλαβα επο τον ένα αεραγωγό στην πίσω πλευρά βγάζει τον αέρα από τον ανεμιστήρα του επεξεργαστή(που δεν βγάζει ζεστό αέρα με τίποτα και ο άλλος αεραγωγός βγάζει τον αέρα από την κάρτα γραφικών που με δυσκολία φτάνει 65 βαθμούς,το σασί δεν μπόρεσα να βρω σημείο που να ζεστενετε.h οθόνη είναι πολύ καλή αν και θα προτιμούσα να ήταν καμια ίντσα μεγαλύτερη.θόρυβο δεν βγάζει εκτος από τον σκληρό που ακούγεται όταν δουλευει.σαν απόδοση το pc είναι πολύ καλο σε σύγκριση πάντα με τον σταθερό μου(με αυτόν έχω μεγαλύτερη εμπειρία για να μπορώ να καταλάβω διαφορες)ο οποιος είναι quat core 9550 2.83.από εκεί και πέρα δεν μου κολλάει πουθενά όσες εφαρμογες να ανοίξω ταυτόχρονα αλλα και με 8 giga ram που να kolisei.h μπαταρία μου κράτησε στην ρύθμιση υψηλές αποδόσεις λίγο πάνω από μια ώρα παίζοντας το need for speed και κοντά δυόμισι ώρες με internet μονο και κάτι πράγματα που εγκατέστησα.

σαν κατασκευή είναι αρκετά στιβαρό δεν λυγίζει πουθενά εκτος από το σημείο που είναι το dvd που είναι k λογικό γιατί είναι κούφιο από μέσα και είναι στον αέρα η άκρη.ένα ακόμα φάουλ είναι αυτό που αναφέρθηκε με την μπαταρία ότι μένει στον αέρα η μια γωνια αν αφερθεί η μπαταρία οποτε δεν έχει και τόσο καλή ισορροπία ένα άλλο είναι ότι το πληκτρολόγιο βγάζει πολύ θόρυβο όταν γραφεις γρήγορα.τα ηχεία είναι αρκετά δυνατά για laptop και έχει και sub στην κάτω πλευρά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εμπιστέυεσε τα Τ-Χ δες και αύτα http://www.mysn.de από Γερμανία με δύο χρόνια εγγύηση.Είναι και αυτά clevo http://www.mysn.de/detail.asp?userid=37bkm17d82iopfngn93te75m8h5d34l42qw875ice4877fh3&bestellnr=ADNQ0001&KategorienO αλλά από μια χώρα με αυστηρούς κανόνες ως προς τα δικαιόματα των καταναλοτών.

 

Δείτε δοκιμή παρόμοιου λάπτοπ με τα Τ-Χ Linkαπό άλλο κατασκευαστή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα ως προς το laptop του έχω βάλει τρία παιχνίδια και τα έχω παίξει σε full γραφικά.τα παιχνίδια είναι call of duty black ops ,need for speed hot pursuit,starcraft 2.δεν είχα θέμα με θερμοκρασίες από ότι κατάλαβα επο τον ένα αεραγωγό στην πίσω πλευρά βγάζει τον αέρα από τον ανεμιστήρα του επεξεργαστή(που δεν βγάζει ζεστό αέρα με τίποτα και ο άλλος αεραγωγός βγάζει τον αέρα από την κάρτα γραφικών που με δυσκολία φτάνει 65 βαθμούς,το σασί δεν μπόρεσα να βρω σημείο που να ζεστενετε.

Μας ενδιαφερουν περισσοτερο οι θερμοκρασιες του cpu? :-)

ένα ακόμα φάουλ είναι αυτό που αναφέρθηκε με την μπαταρία ότι μένει στον αέρα η μια γωνια αν αφερθεί η μπαταρία οποτε δεν έχει και τόσο καλή ισορροπία ένα άλλο είναι ότι το πληκτρολόγιο βγάζει πολύ θόρυβο όταν γραφεις γρήγορα.τα ηχεία είναι αρκετά δυνατά για laptop και έχει και sub στην κάτω πλευρά του.

Tο ιδιο ακριβος θεμα,ότι μένει στον αέρα η μια γωνια αν αφερθεί η μπαταρία,το εχει και το qosmio x500!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΡΕ Φίλε πλάκα μου κάνεις?? Εγώ πήρα ένα turbo-x και έχει ξεκολλήσει το πληκτρολόγιο,Εχοθν φύγει τα γράμματα από μπροστά και λέει UR X!!Θες και άλλα?? Πας να βάλεις ακουστικά και δε κάνουν σίγαση τα speakers.Τα ακουστικά δεν κάνουν καλή επαφή! Δεν κλείνει το wifi!Ακόμα το bluetooth δε λειτουργεί γιατί δεν βρίσκω drivers πουθενά και ούτε είχε το install disk.

Καλά δε συζηάω ότι αν πατήσεις την οθόνη ελάχιστα από πίσω φαίνονται δαχτυλιές πάνω στην οθόνη,ότι και καλά βουλιάζει.Παρόλα αυτά του έχω όμως αδυναμία. Τέλος το turbox της μάνας μου έπεσε από 1,5 μέτρο ύψος και έσπασε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Alienware επίσης απολαμβάνεις πλέον και το service της Dell...

 

Αυτος ειναι και ο λογος που το επομενο μου λαπτοπ(χωρις δευτερη σκεψη)=Alienware!

Αν και καραευχαριστημενος με το qosmio,εν τουτις,αλλη η χαρη ενος ποιοτικου και πραγματικα αναβαθμησημου GAMING LAPTOP!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλά για όσους ζητάνε επιχειρήματα δεν είδα να λένε κάτι για αυτό που είχα γράψει εγώ στην προηγούμενη σελίδα...

 

 

Μήπως μερικά πράγματα τους συμφέρει να μην τα βλέπουν, αναρωτιέμαι τώρα εγώ...

 

 

 

Anyway με κάνω ένα quote να το δείτε για να μη σας κουράζω με το ψάξιμο :-D

 

50 (χωρίς υπερβολές ο αριθμός) λαπτοπια Τ-Χ έχω δει συνολικά και όλα κάποιο πρόβλημα έχουν. Από τα πλήκτρα στο πληκτρολόγιο που δεν πατιούνται καλά και πρέπει να θυμηθείς την εξάσκησή σου στο καράτε και πως ανοίγεις τρύπες σε ξύλινες επιφάνειες με τα δάχτυλά σου για να μπορείς να γράψεις μια λέξη, προβληματικά dvd, μέχρι και καμένες μνήμες με το καλημέρα σε αγορά "νέου" λαπτοπιού Τ-Χ!!!

 

Δεν μπορώ να πω κάτι τέτοιο για άλλα λαπτοπια που έχουν πέσει στα χέρια μου. ;)

 

Και δεν πιάσαμε καν τις ιστορίες με τα ντεσκτοπια!!! :lol: Εκεί να δείτε εφιάλτες!! :lol:

 

Edit:

Τώρα που το θυμήθηκα, χθες πέτυχα άλλο ένα Τ-Χ με 4Gb μνήμης και λειτουργικό 32 bit πάνω (με αποτέλεσμα να βλέπει κάτι παραπάνω από 2Gb από τα 4Gb!!). Για εξηγήστε μας για ποιο λόγο να το κάνουν αυτό αυτοί εκεί στο ΠΛΑΙΣΙΟ;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα μιλαμε αυτα που διαβαζω εδω μεσα , απλα δεν υπαρχουν. Σαν αλλος Κανακης φωναζα στο γραφειο "ΜΑ ΤΙ ΛΕΕΙ????"

 

Ξεκινω απο το ανεκδιηγητο :

Τέλος το turbox της μάνας μου έπεσε από 1,5 μέτρο ύψος και έσπασε!

 

Ειναι δυνατον , το 2011 να υπαρχει εστω ενας ανθρωπος που κατηγορει το λαπτοπ , οποιο κ να ειναι αυτο , οτι εσπασε ενω επεσε απο το "ταπεινο" υψος του 1,5 μετρου? Εδω ειδικα κατασκευασμενα γι αυτο τον σκοπο φορητοι με military speqs και συνηθως τεσταρονται απο το 1 μετρο. ΠΡΟΚΑΛΩ τωρα τον φιλο louro να παει σε ενα καταστημα κ να ζητησει απο τον πωλητη να τεσταρει τον φορητο που θελει να αγορασει , πετωντας τον απο τον παγκο που βρισκεται. Μαλλον θα παρει τηλεφωνο στο Δαφνι.

 

Μετα παμε εδω :

Οι άπειρες εμπειρίες γνωστών μου που έτυχε να αγοράσουν λάπτοπ από το πλαίσιο:

 

Η φτηνή κατασκευή τους (υλικά, φτηνά πλαστικά κλπ),

Τα προβλήματα που σχετιζονται με το παραπάνω (επιεικώς άθλια διαχείριση του θερμικού φορτίου),

Τα combo με τα οποία σε τραβούσαν ουσιαστικά να αναβαθμίσεις όχι από επιλογή, αλλά από ανάγκη (Intel Dual Core φορητός με Windows Vista αλλά και μόλις 1GB RAM),

Οι παράλογες gaming συνθέσεις (υπάρχει βασικός λόγος για τον οποίο High end GPU δεν χρησιμοποιούνται σε φορητούς),

 

Οι απειρες εμπειριες. Εχω κ εγω να πω εμπειριες. Ο hp του αδερφου μου εχει χασει 3 πληκτρα κ δεν δουλευει το wifi , o vaio της κοπελιας εκαψε την μπαταρια πανω στον χρονο , ο asus eeepc που γραφω τωρα εχει ηδη αλλαγμενο πληκτρολογιο κ τροφοδοτικο , ενω ο acer του πατριου μου εχει καμμενη gpu, ενω οι 3 turbo-x που ειχα στην σειρα δεν ειχαν αλλα κ εχουν (γιατι ξερω τους κατοχους τους) το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ.

 

Φτηνα πλαστικα. Γιατι ειναι καλα πλαστικα πχ των Acer ή των Hp ή ακομα και των μεσαιων μοντελων τυπου vaio ή lenovo? Μια βολτα στα μαγαζια θα σας πεισει. Οκ δεν ειναι σαν τα -ακριβα ομως - μοντελα των vaio που ειναι απο μαγνησιο ή των Apple που ειναι απο κομματι αλουμινιου αλλα ειναι αρκουντως ικανοποιητικη.

 

Παραλογες gaming συνθεσεις. Οκ εσυ μη παιρνεις φορητους με δυνατες gpu. Μπορεις αν θες να παιζεις Cod με 5fps. Τουλαχιστον δεν θα εχεις κανει "παραλογη" αγορα. Ακομα ενα "'πετυχημενο" επειχειρημα. Τι να πουν δηλαδη οι ιδιοκτητες φορητων οπως αυτος : http://www.skroutz.gr/s/281138/Alienware-M17x-i7-720QM.html , με τις διπλες 5870. Αυτοι μαλλον ειναι κατεθειαν για Δαφνι , σωστα?(θα εχουν καλη παρεα απο οτι φαινεται).

 

Sorry αλλά για όσους ζητάνε επιχειρήματα δεν είδα να λένε κάτι για αυτό που είχα γράψει εγώ στην προηγούμενη σελίδα...

Μήπως μερικά πράγματα τους συμφέρει να μην τα βλέπουν, αναρωτιέμαι τώρα εγώ

Anyway με κάνω ένα quote να το δείτε για να μη σας κουράζω με το ψάξιμο :-D

 

Και εγω εχω δει 50 κ δεν εχει κανενα , κανενα προβλημα. Εχεις δει κ 50 πχ vaio?

Επαναλαμβανω , αγορασε 1000 φορητους απο ολες τις εταιριες κ κανε εξαντλητικα τεστ για 2 χρονια κ πες μου ποσα θα χαλασουν. Μεχρι τοτε απλα ΔΕΝ μπορεις να με πεισεις οτι στατιστικα τα turbo-x παρουσιαζουν μεγαλυτερη αστοχια. Στην τελικη , προσωπικα , δεν κραζω ή αμφισβητω καμια εταιρια. Εσεις το κανετε χωρις καμια απολυτως επιτυχια.

 

Edit:

Τώρα που το θυμήθηκα, χθες πέτυχα άλλο ένα Τ-Χ με 4Gb μνήμης και λειτουργικό 32 bit πάνω (με αποτέλεσμα να βλέπει κάτι παραπάνω από 2Gb από τα 4Gb!!). Για εξηγήστε μας για ποιο λόγο να το κάνουν αυτό αυτοί εκεί στο ΠΛΑΙΣΙΟ;!

 

Μια βολτα στην αγορα θα σου δειξει οτι ειναι (δυστυχως) συνηθες φαινομενο...

 

 

Κ μα το χριστο εδω τελειωνω : οποιος θελει ΣΗΜΕΡΑ στην Ελλαδα να παρει φορητο με πολυ καλες gaming επιδοσεις εχει περιορισμενες επιλογες. Μακραν η ποιο συμφερουσα ειναι ο συγκεκριμενος φορητος. Αν θελει κατι παρομοιο πρεπει να παει εδω: http://www.skroutz.gr/s/291839/Asus-G73JW-TZ142V.html?from=suggest&keyphrase=Asus+G73JW-TZ142V , αλλα με σαφως υποδειεστερες επιδοσεις λογω cpu (εχει βεβαια 17").

 

Ολα τα αλλα ειναι ιστοριες για αγρίους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...