Προς το περιεχόμενο

Μας πήραν τους Μεσογειακούς!


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι Μεσογειακοί Αγώνες του 2013 δεν πρόκειται να διεξαχθούν στην Ελλάδα. Η απόφαση της ΔΕΜΑ είναι οριστική και εντός της ημέρας αναμένεται και η επίσημη ανακοίνωση.

 

Οι καθυστερήσεις στα έργα και ο τρόπος που η χώρα αντιμετώπισε συνολικά την διοργάνωσε, ανάγκασε την Διεθνή Επιτροπή Μεσογειακών Αγώνων να αποφασίσει την αλλαγή έδρας των αγώνων, που πιθανότατα θα διεξαχθούν στην Ταραγόνα της Ισπανίας. Υποψήφιες είναι ακόμα η Ριέκα της Κροατίας, η Τρίπολη της Λιβύης, ενώ υπάρχει και πιθανότητα να φιλοξενηθούν στην Τουρκία.

 

Θυμίζουμε ότι η διοργάνωση είχε ανατεθεί στην Ελλάδα, με τη Λάρισα και τον Βόλο να παίρνουν τους αγώνες που είναι προγραμματισμένοι να διεξαχθούν από 21 έως 30 Ιουνίου του 2013.

 

Με δεδομένη, όμως, την οικονομική κατάσταση της χώρας, η κυβέρνηση δεν είχε ξεκαθαρίσει απόλυτα τη θέση της, θεωρώντας επί της ουσίας τη διοργάνωση ένα αναγκαίο κακό που κληρονόμησε από "τους προηγούμενους".

 

Γι αυτό και υπήρξαν αρκετές παλινωδίες. Πρώτα με την μη διεξαγωγή αθλημάτων (όπως το γκολφ) και στη συνέχεια αντιρρήσεις για το "μεσογειακό χωριό" κλπ. Η ΔΕΜΑ κατάλαβε ότι η Ελλάδα δεν θα ...στενοχωριόταν καθόλου αν της έπαιρναν τους αγώνες, έστω κι αν κάτι τέτοιο για το κύρος της χώρας δεν είναι ό,τι καλύτερο.

 

Φαντάζεστε πάντως το πώς αισθάνθηκε ο Ισίδωρος Κούβελος που πριν από δυο χρόνια είχε "κερδίσει" τους Αγώνες και την Παρασκευή το πρωί ως μέλος της ΔΕΜΑ ... αποφάσιζε την απόσυρση της Ελλάδας από την οργάνωσή τους.

 

Πηγή: Sport24

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

προσωπικά θα διαφωνήσω με τον τίτλο "Μας πήραν τους μεσογειακούς".

κατα τη γνώμη μου κανείς δεν ΜΑΣ πήρε τίποτα. εμείς τους χάσαμε. όταν, για παράδειγμα, αναλαμβάνεις δέσμευση να στήσεις χωριό για τους αθλητές και καταλήγεις να λες ότι θα τους φιλοξενήσεις σε κρουαζιερόπολοια, τι παραπάνω να πει κανείς. δεν ξέρω αν φταίει ο Α ή ο Β, δεν ξέρω αν κάποιοι προσπαθήσανε να γίνουν οι αγώνες και αν κάποιοι τους σαμποτάρανε, εκείνο που ξέρω είναι πως ότι "παίχτηκε" είναι εδώ, δικό μας. ας πάψουμε με την μανία καταδιώξης ότι συνέχεια κάποιοι κάτι ΜΑΣ κάνουν και ας σκεφτούμε μήπως αυτό που φταίει δεν είναι ο φθόνος όλων των ΑΛΛΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους ενα καλό νεο.. Με τους Μεσογειακους (περα οτι δεν εχουν ιδιαιτερο λόγο υπαρξης) δεν είχαμε κανει απολύτως τίποτα!!! Θα γινομασταν αλλη μια φορα ρεζίλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα λιγοτερο βασανο για την Ελλαδα.Μια χαρα εκαναν που σας τους πηραν.Η Ελλαδα το τελευταιο που θελει τωρα ειναι δεσμευσεις κ σε αλλους κ χρονοδιαγραματα για το πως που ποτε θα γινονταν οι εγκαταστασεις κτλ.Ενα πολυ καλο νεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ενα λιγοτερο βασανο για την Ελλαδα.Μια χαρα εκαναν που σας τους πηραν.Η Ελλαδα το τελευταιο που θελει τωρα ειναι δεσμευσεις κ σε αλλους κ χρονοδιαγραματα για το πως που ποτε θα γινονταν οι εγκαταστασεις κτλ.Ενα πολυ καλο νεο.

 

Κι εδώ, αυτό: Πρεπει να δουμε μια τυχον νικη του ως εθνικη νικη πιστευω....την οποια η Ελλαδα την εχει αναγκη οσο ποτε....κ για αυτο πρεπει να ειμαστε συσπειρωμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσα μυρια θα μας μεναν το 2004 αν παιρναν πισω και τους ολυμπιακους αγωνες?

τοσα αχρηστα γηπεδα,ολυμπιακο χωριο εχει η αθηνα ,επρεπε να πανε επαρχια για να φτιαξουν αλλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα γήπεδο μπάσκετ στη Θεσσαλονικη ας πουμε που εμενε κοσμος εκτός σε καποια παιχνίδια Ευρωλιγκας του Αρη. Την ωρα που στο Ελληνικό δεν έπαιζε καμια ομαδα... :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εδώ, αυτό: Πρεπει να δουμε μια τυχον νικη του ως εθνικη νικη πιστευω....την οποια η Ελλαδα την εχει αναγκη οσο ποτε....κ για αυτο πρεπει να ειμαστε συσπειρωμενοι.

 

ναι τι σχεση αυτο με το να παρουμε το Οσκαρ?Τζαμπα μας το δινουν το Οσκαρ,εκτος εαν μας βαζουν μετα χρονοδιαγραμματα για να βγαζουμε ταινιες επιπεδου .Μωρε λες να βγουμε κ απο πανω χαμενοι με το Οσκαρ?Κουραστικη κ ακυρη η λογικη του κ καλα να μου την πεις απομονωνοντας ασχετα ποστ μου.Παντως καλη μνημη.Χαιρομαι που αφιερωνεις χρονο τι λεω.Μπορεις να μου διορθωνεις κ τα ορθογραφικα μου λαθη αν γινεται στα ποστ μου?

 

Μια χαρα εκαναν κ σας τους πηραν.Προς την σωστη κατευθυνση.Κ μια χαρα θα κανουν να μας δωσουν το Οσκαρ.Με πιανεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποσα μυρια θα μας μεναν το 2004 αν παιρναν πισω και τους ολυμπιακους αγωνες?

τοσα αχρηστα γηπεδα,ολυμπιακο χωριο εχει η αθηνα ,επρεπε να πανε επαρχια για να φτιαξουν αλλα?

 

Αντε να γυρισεις το χρονο πισω τωρα!

 

Αλλα ξεχασα μας γεμισε εθνικη υπερηφανεια το 2004 :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτό το "σας τους πήραν", "μας το δίνουν" σχολιάζω. Αν αποφασίσεις με ποιους είσαι (εκτός κι αν παίρνεις μεριά ανάλογα με το πώς βολεύει, παίζει κι αυτό) το ξανασυζητάμε. Εγώ λέω, απλά, πως αν "μας το δίνουν το oscar", τότε "μας τους πήραν τους Μεσογειακούς". Αν "σας τους πήραν τους Μεσογειακούς" τότε "σας το δίνουν το oscar".

 

Καλά έκαναν και μας τους πήραν τους Μεσογειακούς. Έπρεπε να τους είχαμε δώσει, προ πολλού. Για την ακρίβεια, δεν έπρεπε καν να τους είχαμε διεκδικήσει.

 

edit: μιας και έχεις την κάκιστη συνήθεια να αλλάζεις τα μηνύματά σου ώρα αφού γράφεις: αν σε πιάνω, λέει. Κατάλαβα μια χαρά, τα καλά και τα ωφέλιμα. Στα ωραία, μαζί σας, στα άσχημα παρατηρητής. Κάπως το λένε αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...