Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το lspci που πέρνω από το σταθερό:

03:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168B PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 01)

 

και από το laptop:

05:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8101E/RTL8102E PCI Express Fast Ethernet controller (rev 05)

 

Η ip μου είναι 176.92.198.150 , για το range δεν ξέρω πως να το δω :\...
 

Υ.Γ.: Σ' ευχαριστώ πολύ.

Y.Γ.: Δίνοντας ip link σκέτο μου έβγαλε ένα  interface που βλέπω πρώτη φορά enp3s0 και μου δούλεψε κανονικά. Συγνώμη για την ενόχληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το eth0 δεν υπάρχει πλέον, για σένα έχει γίνει enp3s0

το επιβεβαιώνεις με 

udevadm info /sys/class/net/enp3s0

 

οπότε δοκιμάζεις με 

systemctl start dhcpcd

η χειροκίνητα

ip link set enp3s0 up

ip addr add μια--ελεύθερη--ip-στο-router/24 dev enp3s0

ip route add default via την-ip-του-router

 

ping -c 3 8.8.8.8

 

για το laptop εάν δεν είναι καινούρια εγκατάσταση θα παραμείνει wlan0

εάν όχι, έχει αλλάξει σε enp5s0

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου που ήταν άμεση και κατατοπιστικότατη. Έχει αλλάξει σε enp3s0, το μόνο που έκανα ήταν ip link set enp3s0 up dhcpcd enp3s0 και είχα κανονικά σύνδεση στο internet. Εγκατέστησα και τα προγράμματα που ήθελα, έβαλα και τον Network Manager να αρχίζει αυτόματα και όλα τώρα μια χαρά.

Σε ευχαριστώ πολύ ξανά!

 

Υ.Γ.: Τo faenza icon theme σταμάτησε να υποστηρίζετε από το AUR ; γιατί δεν το βρίσκω να το κάνω εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και γω την μαλακια μου :) ..μετα την εγκατασταση στο arch ...ο dhcpcd δεν τρεχει απο default...

 

δηλ εγω το πρωτο πραμα που κανω ειναι ενα systemctl enable dhcpcd / systemctl start dhcpcd και παιζει το lan (ενσυρματο).

 

Αυτο αρκει για να βαλω Χ / γραφικο / κλπ και να ρυθμισω μετα απο τον NetworkManager (που ουτε αυτος τρεχει απο default) και το ασυρματο αν υπαρχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γυρνάω σε testing... να δω γιατί διάολο crashάρουν προγράμματα

 

η μνήμη μου δεν είναι πάντως

~/.xinitrc

------------------------------------

exec i3 -V >> ~/.i3/i3log 2>&1

 

θα έχεις εκεί μέσα όλα τα log, παίζεις με την φωτιά με testing και fglx νομίζω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λες να γυρίσω σε i3 από xfce? Δεν είναι κακή σκέψη γενικά, και να δω τι λέει το i3.

 

Πρέπει να βρω πως θα φτιάξω τον teared opera όμως. Στο XFCE έβαλα το compositing και ήταν οκ, στο i3 βγαίνει σπασμένος.

 

Και θα το είχα πάρει απόφαση να τον καταργησω τον Opera, δύσκολο, αλλά δεν λέει να στρώσει. Όμως και ο fox και ο chrome πετάνε segmentation fault... Και o thunderbird. Κανένα άλλο πρόγραμμα όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βάλει το fbsplash-theme-arch-black-spin αλλά εδώ και κανα μήνα δεν μπορώ να το ξαναβάλω από το AUR γιατί το site που το φιλοξενούσε δεν υπάρχει πια.

 

Μπορώ με κάποιον τρόπο να φτιάξω πακέτο από το ήδη εγκατεστημένο; Το θέλω για να το βάλω σε μία φρέσκια εγκατάσταση και δεν μπορώ να το βρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εγκαταστήσει το arch περίπου 2 μέρες τώρα και συμβαίνει κάτι αρκετά παράξενο. Κάποιες εφαρμόγες παρότι τους κάνω εγκατάσταση δεν τρέχουν και βγάζουν το μήνυμα command not found(πχ το packagekit). Mέχρι τώρα βέβαια αυτές που είχαν τέτοιο πρόβλημα λειτουργούσαν μετά από επανεκκίνηση σωστά. Δοκίμασα πριν λίγο όμως να μεταφέρω στον κατάλογο /home/user(που είναι ξεχωριστό btrfs διαμέρισμα) την εφαρμογή QtADB από μια άλλη εγκατάσταση linux. Η εφαρμογή αυτή δε χρειάζεται εγκατάσταση και έχει λειτουργήσει σε καμιά δεκαριά τουλάχιστον άλλες διανομές. Το πρόβλημα εδώ είναι ότι ενώ τρέχω το εκτελέσιμο από τερματικό και ενώ βρίσκομαι στο φάκελό του, μου βγάζει πάλι το μήνυμα command not found. Και εδώ η επανεκκίνηση δε διορθώνει τίποτα. Μοιάζει σαν το σύστημα να μη βλέπει ότι υπάρχει το αρχείο.

Καμιά ιδέα κανείς για το τί μπορεί να φταίει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εγκαταστήσει το arch περίπου 2 μέρες τώρα και συμβαίνει κάτι αρκετά παράξενο. Κάποιες εφαρμόγες παρότι τους κάνω εγκατάσταση δεν τρέχουν και βγάζουν το μήνυμα command not found(πχ το packagekit). Mέχρι τώρα βέβαια αυτές που είχαν τέτοιο πρόβλημα λειτουργούσαν μετά από επανεκκίνηση σωστά. Δοκίμασα πριν λίγο όμως να μεταφέρω στον κατάλογο /home/user(που είναι ξεχωριστό btrfs διαμέρισμα) την εφαρμογή QtADB από μια άλλη εγκατάσταση linux. Η εφαρμογή αυτή δε χρειάζεται εγκατάσταση και έχει λειτουργήσει σε καμιά δεκαριά τουλάχιστον άλλες διανομές. Το πρόβλημα εδώ είναι ότι ενώ τρέχω το εκτελέσιμο από τερματικό και ενώ βρίσκομαι στο φάκελό του, μου βγάζει πάλι το μήνυμα command not found. Και εδώ η επανεκκίνηση δε διορθώνει τίποτα. Μοιάζει σαν το σύστημα να μη βλέπει ότι υπάρχει το αρχείο.

Καμιά ιδέα κανείς για το τί μπορεί να φταίει?

 

./<ονομα προγραμματος/εντολης> δοκιμασες?

 

δοκιμασε και με sh ./blabla...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...