Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ λέω να πάνε αλλού. To /usr/bin είναι στο PATH και δεν έχεις λόγο να το φορτώνεις πολύ. Κάτι σε /usr/* θες αλλά τώρα που ακριβώς θα σε γελάσω...

 

Άμα κάνεις μία ερώτηση στο irc ή στο forum του arch θα σου πούνε πιο είναι το best practise για κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα. Για να μην χαθουν τα arguments, μαλλον θα τα συγχωνευσω upstream :P σε αλλο branch, ωστε αν βρεθει ο dialog, να χρησιμοποιει αυτον.

 

Η εστω να ρωταει για το interface

 

Ετσι θα εχουμε 2 κεντρικα scripts και 1 πακετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK εγιναν merge τα interfaces upstream, ο χρηστης επιλεγει τι θελει. Δοκιμαστε μια.

 

 

 

# Maintainer: tritonas00 <[email protected]>
pkgname=system-tar-and-restore
pkgver=2.0
pkgrel=1
pkgdesc='Backup and Restore your system using tar'
arch=('any')
license=('GPL')
depends=('grub-bios' 'wget')
optdepends=('dialog' 'syslinux' 'os-prober')
url="https://github.com/tritonas00/system-tar-and-restore"
source=("http://system-tar-and-restore.googlecode.com/files/$pkgname-$pkgver.tar.gz"
        "readme.install")

md5sums=('1ffda80339eccd3af12f4fdc32ec2017'
         '6d3fe836230c434c7720c7eb8e771186')

install=readme.install

package() {
cd "$srcdir"
install -Dm755 backup "$pkgdir/usr/bin/backup"
install -Dm755 restore "$pkgdir/usr/bin/restore"
}

readme.install

 

post_install() {
echo '--------------------------------------------------------------------------'
echo 'README'
echo 'https://github.com/tritonas00/system-tar-and-restore/blob/master/README.md'
echo '--------------------------------------------------------------------------'
echo 'QUICK INSTRUCTIONS'
echo
echo 'BACKUP'
echo 'Run as root: backup'
echo
echo 'RESTORE'
echo 'Run as root: restore'
echo '--------------------------------------------------------------------------'
}

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω grub το παλιό. Κάνουν conflict και δε θέλω να το βγάλω (αλήθεια υπάρχει λόγος?). Το grub2 είναι όντως απαραίτητο για να τρέξει το script?

 

Το έβγαλα για να το κτίσω και εγκαθίσταται οκ. Δεν το δοκίμασα αν τρέχει. Πάντως σαν πακέτο πρέπει να είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το restore θελει εναν bootloader , grub2 ή syslinux για να σου βαλει και να μπουταρει το συστημα.

 

μπορεις οταν τελειωσει το restore, πριν πατησεις "Press OK to unmount and clean",  να κανεις ενα chroot και να βαλεις τον grub σου ή οτι θες, αρκει να υπαρχει το πακετο που θες μεσα στο συστημα που πηρες backup.

 

ο grub legacy παει για ψοφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι πως είναι το πακέτο, αν κάποιος δεν έχει εγκατεστημένο grub2 τότε δεν θα μπορεί να κτίσει το πακέτο. Καλύτερα βάλτο στα optional dependencies και βάλε μήνυμα (post-install) ότι πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον ένα από τα δύο.

 

Ναι το ξέρω ότι πάει για ψόφο. Αλλά dual boot έχω, δουλεύει οκ, και βαριέμαι να το αλλάζω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια. Μηνυμα υπαρχει ουτως η αλλως οταν τρεχεις το backup script, για του bootloaders, καθως και τα πακετα τους για καθε διανομη.

 

Οποτε βαζω grub-bios στα optional και ανεβαζω ?

 

Ειμαστε κομπλε ? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://bugs.archlinux.org/task/33513

μπαίνω σε bughunting mode σιγά σιγά σε ότι αφορά τα crashes... αυτό δεν είναι ποτέ καλό... θα χρειαστώ reformart μετά από αυτό :(

 

υγ να σας φτιάξω τη διάθεση:

με ρωτάει η κοπελιά (έχει arch): τι είναι το terminal?

εγώ: εκείνο το μαύρο παράθυρο που έχω συνέχεια ανοιχτό

εκείνη: α, το pacman δηλαδή?

δεν είχα απάντηση....

 

έχεις το repo του catalyst που κρατάει πίσω και το xorg ?

 

πάρε μια nvidia κι εσύ, τι το ζαλίζεις :P

 

@tritonas ουελ νταν

@mask χαχαχαχα έγραψες με το τράγο :lol:  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο που μπορω να κατεβασω παλια Arch iso's (2011)?

 

edit: βρηκα http://kat.ph/archlinux-2011-08-19-netinstall-dual-iso-t5942667.html

Επεξ/σία από tr3quart1sta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update filesystem-2013.01-1 and glibc-2.17-2 together

Due to moving of the /lib symlink from the glibc package to the more appropriate filesystem package, it is required to update glibc-2.12-2 and filesystem-2013.01-1 together. This will happen automatically when you run "pacman -Syu". Remember, partial updates are not supported and never use the "--force" option...

 

A potential issue with the upgrade on x86_64 is finding conflicting files in /usr/lib64. All Arch Linux packages that had files in this directory have been updated, so update these individually first. Any AUR packages with files in this directory should be updated to install them in /usr/lib.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...