Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@pmav

 

τα hyperlinks είναι το κόκκινο. Το κίτρινο το χρησιμοποιώ σαν παράθεση της πηγής αυτού που είπα για να μην πετάξω ξερό το link και φαίνεται άσχημο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@mask2011

 

 

Γράψε το κείμενο που θέλεις, διάλεξέ το με το mouse και πάτα το κίτρινο. Βάλε το link στο dialog που θα ανοίξει και θα είναι όπως το θέλεις, χωρίς να βάζει το έξτρα σημαδάκι. Συγκρινε τα ακόλουθα:

 

Με το κίτρινο : Ο θείος γοογλης

Με το κόκκινο : Link.png Site: Ο θείος γοογλης

 

edit

Δεν ξέρω τι έπαθε τώρα και το link με το κοκκινο νομίζει ότι το google είναι υπο-σελίδα του insomnia!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρες μέτα από πολλές μέρες!

 

Έχω χαθεί, με διάφορα τρεξίματα (συνεντευξεις και κακό μπας και βρεθεί και καμια δουλειά). Μέσα σε όλο το τρέξιμο τελευταία μου έχει σπάσει πολύ τα νεύρα και το arch.

Αφενώς υπάρχουν διάφορα crashes (σήμερα το aftershot, πριν ένα μήνα όλοι οι browsers). Αφέτερου παρατηρώ ότι πλέον είναι διάφορα τα arch pcs μου που δεν σβήνουν (πρόβλημα που εμφανίστηκε με το systemd) και τρίτων και σημαντικότερο, είχα πάλι filesystem failure.

 

Δεν ξέρω αν είμαι ο μόνος.

Έχω αρχίσει και σκέφτομαι σοβαρά να δοκιμάσω τις δύο εναλλακτικές (fedora και debian) γιατί από ένα σημείο και μέτα αρχίζω να μην μπορώ να δουλέψω. Βέβαια μια από τις συνεντεύξεις είναι για .net developer, οπότε σε αυτή την περίπτωση θα βάλω ένα ωραίο Windows και θα ψάξω να θυμιθώ τι χρειάζομαι για να κάνω την δουλειά μου :whistle:  :whistle:

 

Σημαντικό, το σύστημα το έχω στήσει με το Dec2012 installation medium, γιατί είχα χρόνο να κάνω ένα φρέσκο setup και ήθελα να καθαρίσει η κατάσταση.

Δεν είχα τέτοια προβλήματα παλαιότερα, δεν ξέρω τι συμβαίνει τελεύταια. Πολύ bleeding γίναμε και δεν λέει να σταματήσει το bleed με τίποτα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(διάθεση πειράγματος) Εμ και εσύ μου έχεις υιοθετήσει ότι πιο καινούριο κυκλοφορεί.

 

Πάντως εγώ δεν έχω πουθενά πρόβλημα. Βέβαια εμένα είναι πιο μικρό το συστημά μου, αλλά δεν ξέρω αν παίζει και πολύ ρόλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέραν του btrfs δεν έχω κάτι πιο τρέλλο (τώρα... κατά καιρούς ναι, έχω κάνει διάφορα).

 

Φοβάμαι ότι φταίει η ATI για πολλά, είτε είναι με ανοιχτούς είτε με κλειστούς drivers.

Το γεγονός ότι δεν κάνουν shutdown τα μηχανάκια όμως είναι κάτι νέο, και συμβαίνει σε ότι συνδιασμό pc έχω. Είναι από τον Αύγουστο βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ και σε laptop και σε desktop δεν αντιμετώπισα κανένα θέμα από την αρχή με το systemd. Μόνο ο psd μου κάνει νερά και μου αργεί τον desktop με τον ssd στο boot αλλά εντάξει δεν θα πεθάνω για 1-2 secs.

 

Χαζή ερώτηση. Το πακέτο που δίνει συμβατότητα με το sysvinit το έχεις; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτε δεν ειχα θεμα με το shutdown σε 4 μηχανηματα. (σε κανενα ομως με ati...οποτε εκει δεν ξερω τι και πως)

 

κανω με sudo halt -p σε ενα custom menu που εχω ορισει.

 

τι να πω

 

να αφαιρεσεις εξωγηινες τεχνολογιες (btrfs uefi gpt κλπ )  :P

 

τοσο καιρο εδω με το ext4-αρακι δεν ειχα κανενα failure.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το κλείσιμο, μήπως δίνεις halt αντί για poweroff?

 

Το btrfs είναι experimental. Σε άλλες διανομές που θα έχουν πιο παλιούς kernels, ίσως η υποστήριξη να είναι ακόμα χειρότερη. Όπως και αν έχει τα failures είναι αναμενόμενα.

 

ps. Θα βάλεις διανομή με RPM?!?!?! Στο blog του tritona δεν έχεις πάει ποτέ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νταξ κάτι παίζει σε σένα :blink:  

εδώ δεν έχω κανένα θέμα αλλά δεν κάνω και development στο pc και έχω και το server με btrfs πάνω από χρόνο

εδώ το mailing list, ρίξε μια ερώτηση

http://vger.kernel.org/vger-lists.html#linux-btrfs

 

tritona το uefi δεν μπορεί να το βγάλει "είναι" το bios, το gpt παίζει σε όλα τα λειτουργικά καρά stable εδώ και πολλά χρόνια, το btrfs είναι προ των πυλών για stable, δλδ είναι αν το αφήσουν ήσυχο και δεν προσθέτουν κάθε λίγο και λιγάκι και κάτι καινούριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φοβερό είναι το netbook, που του κάνω -Syu κάθε 6 μήνες και παίζει μια χαρά.

Της Χριστίνας επίσης παίζει άψογα (μερικές φορές δεν κλείνει).

 

Το desktop με έχει ταλαιπωρήσει. Το μόνο "περίεργο" είναι η ATI και η οθόνη μου (μεγάλη ανάλυση).

Δεν ξέρω τι να πω. Ίσως αύριο κάνω μια νέα απόπειρα με 201302 installer. Αν είναι θα βγάλω και UEFI και subvolumes (άχριστα είναι) και θα βάλω ένα απλό bootloader σε ένα χύμα partition.

Και όμως παλαιότερα δεν είχα τέτοια προβλήματα γμτ :(

 

@pmav99: Όσο για το RPM δεν έχεις άδικο. Όμως όλοι οι webservers είναι σε CentOS, αν μάθω το Fedora δεν βγαίνω χαμένος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...