Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Χρησιμοποιώ Arch με openbox και LXDE και έχω ένα θέμα με το αυτόματο mounting εξωτερικών συσκευών όπως usb sticks.

 

Όταν συνδέω έναν δίσκο ή ένα usb stick δεν γίνεται τίποτα στο γραφικό περιβάλλον. Αν ανοίξω τον pacmanfm δεν εμφανίζεται ο δίσκος στην λίστα με τις συσκευές. Αν ανοίξω όμως τον spacefm ο δίσκος εμφανίζεται όχι μόνο στον spacefm αλλά ταυτόχρονα και στο ανοιχτό παράθυρο του pacmanfm.

 

Έχω εγκατεστημένα τα πακέτα udisks, udisks2 και udevil.

 

Τι μπορώ να κάνω ώστε να εμφανίζεται κατευθείαν η συσκευή στον pacmanfm και να μην χρειάζεται να χρησιμοποιώ καθόλου άλλον fm;

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανακοινωσούλα

 

Update filesystem-2013.01-1 and glibc-2.17-2 together

2013-01-26 - Allan McRae

Due to moving of the /lib symlink from the glibc package to the more appropriate filesystem package, it is required to update glibc-2.12-2 and filesystem-2013.01-1 together. This will happen automatically when you run "pacman -Syu". Remember, partial updates are not supported and never use the "--force" option...

A potential issue with the upgrade on x86_64 is finding conflicting files in /usr/lib64. All Arch Linux packages that had files in this directory have been updated, so update these individually first. Any AUR packages with files in this directory should be updated to install them in /usr/lib.

 

Δεν γράφω greeklish λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ilias95

Γιατί δεν χρησιμοποιείς απλά τον spacefm; Θα έλεγα ότι είναι και καλύτερος από τον pcmanfm

Ο pacmanfm έρχεται μαζί με το LXDE και φαίνεται να είναι πιο ελαφρύς και πιο απλός. Γιατί να μην χρησιμοποιήσω τον default και να εγκαταστήσω ένα επιπλέον πακέτο; Δεν με ενδιαφέρει και πολύ να πω την αλήθεια, αλλά περισσότερο θέλω να καταλάβω τι «προκαλεί» αυτή τη συμπεριφορά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δύο είναι light. Ο spacefm είναι fork του pcmanfm πριν ο τελευταίος ξεκινήσει ένα ολοκληρωτικό rewrite. O spacefm έχει (νομίζω σημαντικά) πιο γρήγορο development cycle και είναι πιο παραμετροποιήσιμος. Καποιες διανομές χρησιμοποιούν τον spacefm σαν default file manager στο LXDE

 

Το θέμα με τα mounts ίσως να χρειάζεσαι το lxpolkit-git από το AUR, αλλά γενικά είναι μπλέξιμο. Spacefm + udevil έχουν τον ίδιο developer και δουλεύουν ικανοποιητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
mkdir: cannot create directory '/var/lib/os-prober/mount': No such file or directory
mkdir: cannot create directory '/var/lib/os-prober/mount': No such file or directory
mkdir: cannot create directory '/var/lib/os-prober/mount': No such file or directory
mkdir: cannot create directory '/var/lib/os-prober/mount': No such file or directory
done


Μόλις δοκίμασα να κάνω grub-mkconfig και μου βγάζει τα παραπάνω, ενώ δε βρίσκει πλέον κανένα άλλο λειτουργικό σύστημα εκτός του arch.

Νωρίτερα έκανα update, μήπως φταίει το θέμα με τα libs?

 

EDIT:

Φαίνεται ότι λύθηκε αφού δημιούργησα το φάκελο χειροκίνητα.

Επεξ/σία από dancer_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

mkdir: cannot create directory '/var/lib/os-prober/mount': No such file or directory
mkdir: cannot create directory '/var/lib/os-prober/mount': No such file or directory
mkdir: cannot create directory '/var/lib/os-prober/mount': No such file or directory
mkdir: cannot create directory '/var/lib/os-prober/mount': No such file or directory
done


Μόλις δοκίμασα να κάνω grub-mkconfig και μου βγάζει τα παραπάνω, ενώ δε βρίσκει πλέον κανένα άλλο λειτουργικό σύστημα εκτός του arch.

Νωρίτερα έκανα update, μήπως φταίει το θέμα με τα libs?

 

EDIT:

Φαίνεται ότι λύθηκε αφού δημιούργησα το φάκελο χειροκίνητα.

 

Βλεπω ειναι καποιο bug του os-prober. Δε είχαν το ίδιο πρόβλημα με σενα αλλά παρεμφερές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω να κανω blacklist το acpi-cpufreq

 

Βαζω στο /etc/modprobe.d/modprobe.conf μου

 

blacklist acpi-cpufreq

 

κανω reboot, το module φορτωνεται κανονικα. Γιατι ?

 

το απλο rmmod acpi-cpufreq δουλευει κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το archwiki:

Note: The blacklist command will blacklist a module so that it will not be loaded automatically, but the module may be loaded if another non-blacklisted module depends on it or if it is loaded manually.

 

Link.png Site: https://wiki.archlinux.org/index.php/Kernel_modules#Blacklisting">link

 

ρε μανία με τα ελληνικά....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tritonas00
Πρέπει να κάνεις rebuild το initramfs.

Πρώτα πρέπει να επεξεργαστείς το /etc/mkinitcpio.conf και να κάνεις uncomment την γραμμή (αν υπάρχει ήδη, αλλιώς πρόσθεσε την εσύ)

FILES="/etc/modprobe.d/modprobe.conf"

 
ώστε να ληφθεί υπόψη το συγκεκριμένο αρχείο κατά το χτίσιμο της νέας εικόνας.

Έπειτα χτίζεις την εικόνα (δεν θυμάμαι πως, θα το βρεις στο wiki), κάνεις reboot και είσαι έτοιμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μιλαω για τοσο νωρις. Ουτως η αλλως το συγκεκριμενο module δεν μου το δειχνει με mkinitcpio -M (αν και εχει το processor..)

 

Οτι ειπε ο mask ηταν. Εβαλα

 

blacklist mperf
blacklist processor
blacklist acpi_cpufreq

 

και δεν φορτωθηκε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πάλι τρόπος να αποφύγεις την explicit δήλωση των εξαρτήσεων του module αν το επιθυμείς.
Δες την σημειώση στο blacklisting: https://wiki.archlinux.org/index.php/Kernel_modules#Blacklisting

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιος, θα το κοιταξω.

 

να μπορουσαμε να ορισουμε και την σειρα που φορτωνονται καποια modules οπως παλια, τι καλα που θα ηταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...