Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αντιλάμβανεστε βέβαια ότι οι servers του archlinux.org είναι σε Arch :-)

Αλλά εκεί δεν έχει να κάνει το λειτουργικό, όσο η ομάδα και το infrastructure. Αν είσαι one man show, και Debian-superstable να έχεις σε κάποιο update μπορείς να το πάρεις στο πιάτο.

 

@pmav99

δεν θες άλλα repos για το AUR, το AUR είναι ένα. Το πακέτο το κάνεις compile στο συστημά σου.

Το αν θα έχεις άλλα dependencies είναι ένα θέμα. Αλλά αυτός που θα θέλει το arch για server θα ξέρει να χειριστεί και τα pkgbuilds ανάλογα. Προσωπικά δεν θεωρώ το AUR blocking issue.

 

Για να λέμε την αλήθεια, μάλλον ένα systemd-LTS χρειάζεται :P

Μαζί με LTS kernel φυσικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λάθος

 

το AUR πακέτο (PKGBUILD) συνήθως έχει dependencies χωρίς να ορίζει versions μέσα, οπότε το ίδιο PKGBUILD θα παίξει και στο "stable" και στο "testing" και στο "lts" (τυχαία τα ονόματα). Θα παίξει ακόμα και σε κάποιο pc που έχει εντελώς custom πακέτα.

Αυτή είναι μία από τις μαγικές ιδιότητες του AUR.

 

Αν τώρα κάποιο PKGBUILD ορίζει minimum version, και δεν θέλεις να κάνεις update, έχεις τη δυνατότητα να το πειράξεις, εύκολα.

Ακόμα και τώρα όμως, όταν κάνεις update πολλά πακέτα του AUR θέλουν recompile, γιατί αλλάζουν τα version σε κάποια libaries.

 

Δηλάδη, με λίγα λόγια, η ύπαρξη ενός stable/lts repo δεν επηρεάζει καθόλου μα καθόλου το AUR :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με την κωδικοποίηση τι παίζει ;

Όλα τα .txt τα εμφανίζει κάπως έτσι (και στον kate και στο τερματικό - nano)

Τον κÏδικα
locale -a

 

 

C
POSIX
el_GR
el_GR.iso88597
el_GR.utf8
en_US
en_US.iso88591
en_US.utf8
greek
Edit: Το βρήκα ;) Επεξ/σία από dragonborn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω Arch και ούτε πρόκειται να βάλω ποτέ (ναι ξέρω ποτέ μη λες ποτέ). Επίσης δεν ήρθα εδώ για να τρολλάρω υπέρ του Debian που υπεραγαπώ και για να κάνω συγκρίσεις.

 

Βαριόμουν σήμερα και διάβασα τα μηνύματα των τελευταίων ημερών στο νήμα αυτό (πρώτη φορά μπαίνω) και ήθελα απλώς να σας πω το εξής: ό,τι και διαφωνίες να έχει κανείς με το Arch και τη φιλοσοφία του, το wiki δεν παίζεται. Ως χρήστης Debian εδώ και χρόνια το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πες πως για τον επόμενο, μην κάνεις απλά update ότι το βρήκες χωρίς να εξηγείς την λύση

Είσαι σίγουρος πως ο επόμενος θα βρει την λύση μέσα σε αυτό τον χαμό από ποστ εδώ; (σε αυτό το τεράστιο thread)

Έχεις δίκιο όμως σε αυτό που λες, οπότε παραθέτω την λύση εδώ.

 

Η λύση είναι η δημιουργία του /etc/locale.conf και μέσα βάζεις

LANG="en_US.UTF-8"
Η γλώσσα του συστήματος μου είναι Αγγλικά.

Έπειτα (αν δεν έχει ήδη γίνει) μπαίνεις στο /etc/locale.gen και βγάζεις τις διέσεις (#) από

en_US.UTF-8 UTF-8  
en_US ISO-8859-1 
el_GR.UTF-8 UTF-8  
el_GR ISO-8859-7
Έπειτα τρέχεις ένα

sudo locale-gen
, logout-login και είσαι εντάξει. Πλέον γράφει-διαβάζει και στο τερματικό Ελληνικά (nano) και στον γραφικό editor (στην περίπτωση μου - kate) Επεξ/σία από dragonborn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@dragonborn

Χωρίς να το έχω τσεκάρει πρόσφατα, είμαι βέβαιος ότι τα βήματα αυτά αναφέρονται στον επίσημο οδηγό εγκατάστασης του arch...

Ναι, ίσως. Δεν ακολούθησα κατά βήμα τον επίσημο οδηγό.

Μάλλον δεν τον ακολούθησα καθόλου, γιατί ήθελα να δω αν τα θυμάμαι απ' έξω :lol:

Οπότε ίσως αυτό να μου ξέφυγε.

Πάντως το αρχείο /etc/locale.conf δεν υπήρχε καθόλου, ούτε δημιουργήθηκε με την locale-gen, αφού έβγαλα τις διέσεις από τις κατάλληλες εισαγωγές.

Έπρεπε να το δημιουργήσω μόνος μου και να βάλω την εισαγωγή μόνος μου. (και μετά πάλι locale-gen)

 

Να πω και κάτι άλλο εδώ: Στον kate έπρεπε να αλλάξω την κωδικοποίηση σε UTF8, γιατί από default ήταν σε Western European (ISO 8859-1). Δεν με ενδιέφερε όμως και πολύ ο kate μιας και τα περισσότερα έγγραφα τα διαβάζω στον nano.

 

-------------------------------------------------

EDIT:

 

Wayland & Weston - Arch Linux 2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κανείς παίξει με gpt/uefi? Αν ναι, μπορείτε να μου εξηγήσετε ποια βήματα να ακολουθήσω για το installation; Στο wiki είναι όλα τόσο διάσπαρτα που μπερδεύτηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς ότι λέει το wiki με την σειρά που τα λέει το wiki... αλλιώς είναι σαν να θες να χαλάσεις τη μέρα σου :)

 

υγ: εγώ από όταν τα έβγαλα όλα αυτά και έβαλα κλασσικό boot ένιωσα πολύ καλύτερα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έβαλα ποτέ UEFI, στο bios έχει επιλογή για uefi,legacy οπου επελεξα first legacy και δεν ειχα ποτε θεμα

λογικά με uefi θα κάνει λίγο πιο γρήγορο boot (υπολογίζω λιγότερο από 1" γιατί όταν έβαλα win8 με uefi+gpt και κλασικά legacy τόσο ήταν η διαφορά ) αλλά δεν με απασχολεί :P

 

για gpt δεν έχει κάνει το παραμικρό θέμα είτε με grub, είτε με syslinux και ούτε με btrfs

βασικά πλέον σε ότι δίσκο πέσει στα χέρια μου βάζω με την μια gpt

 

εαν θες να κανεις boot απο gpt το μονο που κανεις ειναι να κανεις ef02 τα πρωτα 2ΜΒ που πανε αχρηστα (hack του imitheou)

gdisk /dev/sdx

x enter expert mode

s από 2048 σε 64 (δεν είμαι σίγουρος για το s)

+2Mb

m return to main menu

n new partition

a για να βάλεις boot ef02 στο πρώτο partition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...