Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Mου βγάζει error. Ότι δεν μπορεί να ανοίξει κάποιο display και ότι δεν έχω κάποιον κατάλληλο driver εγκαταστημένο.

 

Αν δώσω εγώ sudo systemctl start xbmc ξεκινάει κανονικά.

 

EDIT: Άκυρο. Με ένα restart έστρωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχετε καμιά ιδέα πως να κάνω debug το εκνευριστικό γεγονός: μόλις εμφανιστεί ο kdm, πρέπει να περιμένω ~15s για να μπορέσω να γράψω. Μέχρι τότε το πληκτρολόγιο είναι νεκρό.Δε θυμάμαι πότε ξεκίνησε να το κάνει, πάει καιρός πάντως. Ο μόνος λόγος που δεν το είχα ψάξει μέχρι τώρα είναι επειδή έκανα reboot μόνο σε κάθε kernel update.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε καμιά ιδέα πως να κάνω debug το εκνευριστικό γεγονός: μόλις εμφανιστεί ο kdm, πρέπει να περιμένω ~15s για να μπορέσω να γράψω. Μέχρι τότε το πληκτρολόγιο είναι νεκρό.Δε θυμάμαι πότε ξεκίνησε να το κάνει, πάει καιρός πάντως. Ο μόνος λόγος που δεν το είχα ψάξει μέχρι τώρα είναι επειδή έκανα reboot μόνο σε κάθε kernel update.

εχεις τσεκαρει systemd-analyze plot

ποιο desktop environment προτιμάτε ;

τι κοπέλες/άντρες προτιμάς ?

μελαχρινές, ξανθιές κοκκινομάλλες ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τσέκαρε τις υπηρεσίες εκκίνησης και το indexing. Ειδικά το δεύτερο, ίσως παίζει ρόλο.

 

Τιποτα σημαντικο. Το indexing το εχω κλειστό.

 

εχεις τσεκαρει systemd-analyze plot

 

https://file.espiv.net/q763clj5dvg3xjrdxkpi-47gcugyxyubdmd2g

 

Παρατήρησα ότι κάνει 10 ώρες ο kernel. Στο mkinitcpio έχω τα εξής:

HOOKS="base udev autodetect keyboard encrypt shutdown vboxhost modconf block resume filesystems fsck"
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παίρνω κατά την εκκίνηση το εξής error.

 

Failed to start Verify integrity of password and group files

 

Έχει να κάνει με τα shadow, password και groups από ότι καταλαβαίνω. Έχω βρει αυτό το θέμα αλλά δεν βγάζω άκρη. Δεν θυμάμαι να μου είπε για pacsaves γιατί συνήθως τα κοιτάω για αλλαγές.

 

Επειδή τα κοιτάω εγώ για αλλαγές, υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που τα αντιπαραβάλει για να μπορώ να τα κάνω merge;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το meld κάνει δουλειά αλλά δεν ξέρω τι πρέπει να πειράξω σε αυτά τα αρχεία. Το group είναι εντάξει.

 

Το gshadow και το passwd έχουν αρκετές αλλαγές. Τις κάνω ή θα σπάσει το σύμπαν; Σίγουρα ξέρω ότι δεν αλλάζω ότι έχω αλλάξει εγώ χειροκίνητα ή όπου έχει μπει αυτόματα το username μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...