Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

άσχετο αλλά και ο δίσκος με τα windows μεταφέρεται σε άλλο pc με το sysprep και μια μικρή διαδικασία

χωρίς θέματα συνήθως

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

άσχετο αλλά και ο δίσκος με τα windows μεταφέρεται σε άλλο pc με το sysprep και μια μικρή διαδικασία

χωρίς θέματα συνήθως

Παρακαλώ πολύ να μένεις on-topic. Ευχαριστώ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ την μικρή μου εμπειρία. Πρόβλημα αντιμετώπιζα μόνον όταν υπήρχε στη μέση κλειστό module (καμία κάρτα γραφικών, κάνα wireless...κλπ).

 

Τα modules ούτως ή άλλως δυναμικά δεν είναι; οπότε, γιατί να υπάρχει πρόβλημα; Δεν ξέρω τι παίζει με αυτά τα καινούρια τα UEFI , γιατί δεν έχω ακόμη.

 

Τα built-in modules είναι τα σταθερά, για να ξεκινήσει ο πυρήνας, όλα τα άλλα είναι δυναμικά. Διαβάζει hardware - φορτώνει.

Αυτή είναι μια μεγάλη διαφορά μεταξύ WinBlows και Linux. Με μια απλή rsync έχω μεταφέρει από Laptop σε Desktop και από Desktop σε άλλο Desktop το Arch 5 φορές(ζαλίστικε το καημένο) και όλες τις φορές έπαιξε χωρίς προβλήματα.

 

Μόνο μια φορά υπήρξε πρόβλημα και αυτό όταν ήθελα να μεταφέρω το Arch σε εξωτερικό HDD για να το έχω και να bootαρω από εκεί, αλλά εκεί παίχτηκε bug με τον grub (2.00 - beta). Στην ουσία δεν έφταιγε το Arch δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ω ναι, το portability του linux γ@μει.

 

και εδω ολα μου τα μηχανηματα ειναι απο μεταφορα ενος ετοιμου arch σε vbox.

 

αλλα καλο ειναι να ενημερωνεται και το initramfs στο target μηχανημα.

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετο με το arch, αλλα χαρηκα, το περιμενα καιρο :-D

 

http://mailman.alsa-project.org/pipermail/alsa-devel/2014-November/084839.html

 

please make it work, please!

 

το μοναδικο hardware στο σπιτι που δεν υποστηριζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο μια μικρή αποχή απο Linux ξαναέστησα arch ένα στο σπίτι και ένα στην δουλειά σαν main λειτουργικό(! !)

Ξέρει κανείς γιατι στο conky με Gnome 3.14.2 αν το τρέξω από terminal μου ανοίγει κανονικά και στην θέση που το θέλω, ενώ αν το βάλω στο autostart μου ανοίγει λίγο πιο κάτω? αφήνει ένα μικρό κενό δηλαδή και αν το κλείσω και το ανοίξω, φτιάχνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις καποιο πανελ εκει που θα μπει το conky?

όχι δεν έχω κάτι. απο πάνω του είναι η μπάρα του gnome μόνο. ένα έτοιμο config έβαλα που βρήκα στο ιντερνετ. περιέχει και αυτά μέσα μήπως το επηρεάζουν?

own_window_class conky
own_window yes
own_window_type conky
own_window_hints undecorated,below,sticky,skip_taskbar,skip_pager
own_window_argb_visual yes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα εχεις. Οταν βγαινει το πανελ, ο "χωρος" απο τον οποιο ξεκιναει να ζωγραφιζεται το conky ειναι το υψος της οθονης μειον το υψος του πανελ.

Για να το καενις να βγαινει εκει που το θες ακριως, παιξε με αυτα

gap_y 24
gap_x 0
Πχ εδω το κανει 24 πιξελ πιο πανω απο τη γωνια της οθονης (κατω δεξια το εχω) γιατι πρεπει να μην το καλυπτει το πανελ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα εχεις. Οταν βγαινει το πανελ, ο "χωρος" απο τον οποιο ξεκιναει να ζωγραφιζεται το conky ειναι το υψος της οθονης μειον το υψος του πανελ.

Για να το καενις να βγαινει εκει που το θες ακριως, παιξε με αυτα

gap_y 24
gap_x 0
Πχ εδω το κανει 24 πιξελ πιο πανω απο τη γωνια της οθονης (κατω δεξια το εχω) γιατι πρεπει να μην το καλυπτει το πανελ.

 

ναι το καταλαβαίνω αυτό, και τα έχω ήδη μέσα π.χ gap_x 0 gap_y 5, αλλά όταν ξεκινάει στο autostart μάλλον το panel του gnome πιάνει παραπάνω χώρο και μετά μικραίνει? δεν βγάζει αλλιώς νόημα. θα δοκιμάσω να το βάλω 0 και 0 μήπως φτιάξει.

 

edit: μπά, τίποτα, κάτι άλλο φταίει. Κάπου διάβασα να βάλω delay στο conky αλλά ελπίζω να υπάρχει πιο σωστός τρόπος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε το να ξεκινάει με delay. Τότε ίσως ζωγραφιστεί σωστά.

π.χ.

#!/usr/bin/env bash
sleep 10
/usr/bin/conky 
exit 0
Αποθηκεύεις ως π.χ. conkystart , δίνεις δικαιώματα εκτέλεσης

chmod 755 conkystart
και βάζεις το script στα προγράμματα εκκίνησης (το absolute path του script δηλαδή).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπάρχει τρόπος σε Gnome 3.14 να βάλω τo workspace 1 στην primary οθόνη και το workspace 2 στην secondary ? H πρέπει να βάλω αναγκαστικά το xmonad?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταίες μέρες μου βγάζει συνέχεια μήνυμα ο firefox για outdated adobe flash plugin σε όλες τις σελίδες που επισκέπτομαι.

post-236139-0-56676900-1418583573_thumb.png

Αν πατήσω να κάνω update το shockwave flash:

post-236139-0-11224700-1418583586_thumb.png

Δεν έχω κάποιο διαθέσιμο update του flash απ' τα official repos.
Κανείς που να χρησιμοποιεί firefox και να έχει το ίδιο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...