Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Έχω θέμα με το gamepad στο Steam. Το gamepad είναι αυτό.

 

Δεν έπαιζε με το xpad οπότε έβαλα το xboxdrv για να μπορώ να παίξω όπως λέει στο ArchWiki.

 

Έκανα κανονικά enable το service. Το θέμα είναι πως μετά από λίγο το gamepad κλείνει, Δηλαδή δεν βλέπω το led του αναμμένο. Αυτό σημαίνει πως σταμάτησε το xboxdrv να τρέχει. Αυτό το κάνει μετά από λίγο και όχι όσο παίζω. Και όταν βγω από το παιχνίδι.

 

Οπότε πήγα απλά να το φορτώσω από το terminal με sudo xboxdrv. Φορτώνει κανονικά και παίζει κανονικά όση ώρα το έχω να τρέχει στο terminal.

 

Αν κάνω restart το service πετάει error. 

 

Τι άλλο μπορώ να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

πρόσφατα ξεμπέρδεψα με τη σχολή και δεν είμαι υποχρεωμένος να έχω παράθυρα.

Σκέφτομαι να μεταβώ στα arch (4 χρόνια αποχή) και το σκέφτομαι σοβαρά.

Έχω όμως 2 θέματα και θέλω τα φώτα σας:

1) Όταν είχα arch οι ανοιχτοί οδηγοί για ati ήταν χάλια (υπερθέρμανση κάρτας) ενώ οι κλειστοι ήταν για τα πανηγύρια.

Έχουν βελτιωθεί καθόλου; Έχω μια msi r7 260x oc και αυτό είναι το κύριο θέμα μου.

2)Επειδή σκέφτομαι, στον ελεύθερο χρόνο, να ασχοληθώ με βάσεις + Python (γιατί βλέπω μεγάλη ζήτηση για έξω και το σκέφτομαι σοβαρά μιας και η βιομηχανία εδώ πεθαίνει και είναι δύσκολα στη δουλειά) θα έχω θεματάκια στο στήσιμο ως αρχάριος σε αυτό το κομμάτι; Τι προτείνετε; 

 

Νομίζω πάντως πως άλλη διανομή δε θα προτιμήσω. Μου αρέσει η φιλοσοφία του arch και ο package manager.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ίδια κάρτα έχεις τώρα με την οποία είχες πρόβλημα παλιά;

Σχετικά με το 2. Η python προ εγκατεστημένη είναι έτσι κι αλλιώς στο arch (όπως και σχεδόν παντού), προφανώς με μια εντολή μπορείς να εγκαταστήσεις όποιον editor/IDE/whatever θες. Τώρα ποια βάση θες να στήσεις συγκεκριμένα δεν λες, αλλά αν ακολουθήσεις τις αναλυτικότατες συνήθως οδηγίες του wiki, δεν θα έχεις κανένα θέμα. Btw, η python έχει και built-in support για sqlite, δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα, είναι στην stdlib.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fglrx για την καρτα σου δεν παιζει να βαλεις, μιας και απαιτει xorg μεχρι 1.17 και πυρηνα μεχρι 3.19. Ο radeon απο την αλλη εχει το powersaving για την καρτα σου σας work in progress*. Οποτε, ουτε με τον εναν μπορεις να δουλεψεις, ουτε με τον αλλο.

Μπορεις ομως να βαλεις manjaro, για να εχεις κατι κοντινο στο arch, το οποιο εχει xorg 1.17 και σε αυτο να βαλεις τον 3.19 που υπαρχει στο repo. Και μετα fglrx μεχρι να φτιαχτει το powersaving του radeon.

(αυτα ελεγα πριν 2 μερες στο θεμα του manjaro...)

 

* http://xorg.freedesktop.org/wiki/RadeonFeature/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω αποφασισει. Μάλλον MySQL γιατί Oracle είναι βάσανο απ ότι κατάλαβα.

 

Όχι, παλιά είχα μια hd4890.

 

Το θέμα δεν είναι ή Python αλλά το στήσιμο και το troubleshooting που μπορεί να χρειαστεί σε σχέση με τα παράθυρα.

 

Από de τι παίζει; Τι είναι οριμο και απλό; Είχα δοκιμάσει openbox, gnome3 σε fallback mode και νομίζω mate. Το τρίτο μου άρεσε απ όσο θυμάμαι. Είναι όριμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι ή Python αλλά το στήσιμο και το troubleshooting που μπορεί να χρειαστεί σε σχέση με τα παράθυρα.

Στήσιμο ποιανού πράγματος; Και troubleshooting σε σχέση με τι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά.Μετά απο μερικές πατέντες(mount το root με όλα τα options στον bootloader) γύρισα στο κλασσικό config με το fstab.παρατήρησα όμως οτι εμφανίστηκε ένα νέο service στο boot.

100ms dev-sdb2.device

αυτή είναι η root partition.Έχετε καμία ιδέα τι να είναι

Υ.Γ fstab και loader τα γύρισα στα normal και δεν βλέπω να έχουν κάποιο λάθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω αποφασισει. Μάλλον MySQL γιατί Oracle είναι βάσανο απ ότι κατάλαβα.

 

Όχι, παλιά είχα μια hd4890.

 

Το θέμα δεν είναι ή Python αλλά το στήσιμο και το troubleshooting που μπορεί να χρειαστεί σε σχέση με τα παράθυρα.

 

Από de τι παίζει; Τι είναι οριμο και απλό; Είχα δοκιμάσει openbox, gnome3 σε fallback mode και νομίζω mate. Το τρίτο μου άρεσε απ όσο θυμάμαι. Είναι όριμο;

 

 

το arch πλέον παίζει me MariaDB αμα θέλεις MySql μέσα απο το aur μόνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι με Arch + Gnome και όταν ανοίγω κατεβασμένα αρχεία κειμένου στα ελληνικά μου τα εμφανίζει όπως να'ναι -> http://i.imgur.com/XlM130k.png

Αν αλλάξω την γλώσσα του συστήματος σε ελληνικά τότε εμφανίζονται κανονικά.

Πως μπορώ να βλέπω τα αρχεία χωρίς να έχω ελληνικά σαν κύρια γλώσσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι με Arch + Gnome και όταν ανοίγω κατεβασμένα αρχεία κειμένου στα ελληνικά μου τα εμφανίζει όπως να'ναι -> http://i.imgur.com/XlM130k.png

Αν αλλάξω την γλώσσα του συστήματος σε ελληνικά τότε εμφανίζονται κανονικά.

Πως μπορώ να βλέπω τα αρχεία χωρίς να έχω ελληνικά σαν κύρια γλώσσα;

 

 

έχω την "Καιτούλα" :P

την kate δηλαδή

 

όταν ανοίγω text που έχει ελληνικά

τα δείχνει ελληνικά αλλιώς αγγλικά

το σύστημα τρέχει στα αγγλικά

με ανοικτά EN_US & EL_GR UTF 8 Locales

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...