Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα άλλαξα το ένα PC που είχα και μετέφερα τον δίσκο απο το παλιό στο καινούριο... όπως έχω ξαναγράψει έχω βάλει systemd-boot εδώ και καιρό, μόλις όμως κούμπωσα τον δίσκο πάνω είδε μόνο τα Windows... το έφτιαξα φυσικά αλλά μου έκανε λίγο εντύπωση το γιατί μου έσβησε τα images του systemd από το UEFI... παρατήρησα ότι ήταν ενεργοποιημένο το secure boot στην καινούρια μητρική, οπότε μάλλον από αυτό ήταν? Κατα τα άλλα δεν χρειάστηκε να αλλάξω τίποτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο καιρό παρατήρησα πως μερικές φορές αφού ανοίξει το arch, το laptop έχει υψηλές θερμοκρασίες 70+ βαθμούς(σε idle κατάσταση και στη top δεν υπάρχει κάτι που να καταναλώνει πολύ cpu). Εάν κάνω reboot το πράγμα στρώνει και οι βαθμοί ξανα πέφτουν στους 52-54. Συμβαίνει και σε κανέναν άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τελευταίο καιρό παρατήρησα πως μερικές φορές αφού ανοίξει το arch, το laptop έχει υψηλές θερμοκρασίες 70+ βαθμούς(σε idle κατάσταση και στη top δεν υπάρχει κάτι που να καταναλώνει πολύ cpu). Εάν κάνω reboot το πράγμα στρώνει και οι βαθμοί ξανα πέφτουν στους 52-54. Συμβαίνει και σε κανέναν άλλο?

 

Του έχεις περάσει το TLP;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει δεί ποιες διεργασίες καταναλώνουν πολύ CPU;

 

Κανά καθαρισματάκι εκ των έσω τού 'ριξες;

4% είναι η συνολική χρήση της CPU. Καθαρισματάκι όχι δε του έχω ρίξει και πρέπει, αλλά για το συγκεκριμένο δε νομίζω να φταίει αυτό(μετά από reboot όλα καλά)

 

Του έχεις περάσει το TLP;

Ναι

 

offtopic

Καθαρισμό που κάνετε το λάπτοπ σας? Αντιπροσωπεία θα πάρουν πολλά, να το ανοίξω μόνος φοβάμαι(πρέπει να σκάψω βαθυα), σε κανένα μικρομάγαζο της γειτονιας αν δεν τον ξέρω δεν τον εμπιστεύομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγοράζω σπρέϋ πεπιεσμένου αέρα και φυσώ μέσα στο laptop από τις χαραμάδες. Η διαφορά θερμοκρασίας πριν-μετά είναι θεαματική! Έχω δεί τη θερμοκρασία να πέφτει ακόμα και 30 βαθμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.archlinux.org/news/d-bus-now-launches-user-buses/

 

χ@στηκα πατοκορφα, τωρα πρεπει να τρεχω τον thunar με dbus-launch για να δειξει removable...

 

ε ρε γ@μω το systemd και τον αλλον το πο@στη που το φτιαξε...

 

-----------------------------

 

εδω ο ενοχος https://bugs.archlinux.org/task/46369?string=dbus&project=1&search_name=&type%5B0%5D=&sev%5B0%5D=&pri%5B0%5D=&due%5B0%5D=&reported%5B0%5D=&cat%5B0%5D=&status%5B0%5D=open&percent%5B0%5D=&opened=&dev=&closed=&duedatefrom=&duedateto=&changedfrom=&changedto=&openedfrom=&openedto=&closedfrom=&closedto=

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από ένα

pacman -Syu

πλέον όταν επιλέγω να μπω σε arch από τον grub κολλάει στο:
Loading Linux linux..

Loading initial ramdisk..
Eίται χρείαζεται hard reset ειται γυρναει μόνο του πίσω στο grub και ξανά όλη η loopa.
Kαμιά ιδέα? Κοίταξα λίγο με το hdsentinel το δισκο(μπας κ φταίει αυτός) αλλά μου τον δειχνει 100% και σε performance και σε health.
Ηelppp τα παράθυρα δε παλεύονται λέμε...

Update: Αφού μπήκα σε windows και έκανα ένα restart bootαρε κανονικά μετά στο Arch. Περίεργα πράγματα... Παίζει να ναι κανένα θέμα το grub?

Επεξ/σία από ALLisCHAOS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ένα

pacman -Syu

πλέον όταν επιλέγω να μπω σε arch από τον grub κολλάει στο:

Loading Linux linux..

Loading initial ramdisk..

Eίται χρείαζεται hard reset ειται γυρναει μόνο του πίσω στο grub και ξανά όλη η loopa.

Kαμιά ιδέα? Κοίταξα λίγο με το hdsentinel το δισκο(μπας κ φταίει αυτός) αλλά μου τον δειχνει 100% και σε performance και σε health.

Ηelppp τα παράθυρα δε παλεύονται λέμε...

 

Update: Αφού μπήκα σε windows και έκανα ένα restart bootαρε κανονικά μετά στο Arch. Περίεργα πράγματα... Παίζει να ναι κανένα θέμα το grub?

 

 

μπας και το έχεις βάλει να κάνει auto-mount κανένα δίσκο των windows? αν τα windows δεν κλείσουν σωστά και τότε σε λίνουξ δε μπορεί να γίνει mount και αν το έχεις βάλει να το κάνει mount μέσω fstab δε γίνεται να συνεχίσεις το boot...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπας και το έχεις βάλει να κάνει auto-mount κανένα δίσκο των windows? αν τα windows δεν κλείσουν σωστά και τότε σε λίνουξ δε μπορεί να γίνει mount και αν το έχεις βάλει να το κάνει mount μέσω fstab δε γίνεται να συνεχίσεις το boot...

μπα όχι, πάντως από τότε δε μου το έχει ξανα παρουσιάσει. Περίεργο αλλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανένα workaround στον dolphin για να "ανακυκλώνει" τα αρχεία από διαφορετικά partitions/external hdd's σε δικό τους trash folder και όχι στον home/user/.local/share/trash υπάρχει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα να κάνω update το arch πριν απο λίγο και ο mirror που χρησιμοποιώ μου γύρναγε 404 error για ένα πακέτο... κοίταξα στο mirrorlist status και δεν ήταν out of sync... δεν είναι λίγο περίεργο αυτό? Δεν ξέρω γιατι δεν μου έχει ξανατύχει. Πρόσθεσα άλλο ένα mirror και έπαιξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...