Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην ζητας συγνωμη φιλε μου. Να βοηθησετε προσπαθειτε.

Σε αυτην την περίπτωση οχι.

Δεν εχω διαγραψει τιποτα.

Πως το διαγραφω να ξαναδημιουργηθει μονο του;

Τις αλλες φορες γιατι επαιζε με την μια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μην ζητας συγνωμη φιλε μου. Να βοηθησετε προσπαθειτε.

Σε αυτην την περίπτωση οχι.

Δεν εχω διαγραψει τιποτα.

Πως το διαγραφω να ξαναδημιουργηθει μονο του;

Τις αλλες φορες γιατι επαιζε με την μια;

 

Θα το βρείς (τώρα δεν είμαι σε linux για να σου πω ακριβώς που είναι, νομίζω στο /etc/X11/xorg.conf), και θα κάνεις sudo rm xorg.conf μετά δοκίμασε να το ξανα-αρχίσεις. Δεν ξέρω γιατί δεν παίζει τώρα, έριξα μια ματιά στο forum του arch και βλέπω 3-4 θέματα με το xorg τις τελευταίες ώρες/μέρες. Αλλά μπορεί απλά να έγινε κάτι στραβά. (Μήπως έχεις καμια intel ενσωματωμένη κάρτα γραφικών και χρησιμοποιεί αυτήν π.χ?)

 

Σαν γενική "παρατήρηση" πάντως, προσωπικά δεν τρέχω ποτέ τον X με startx(και ότι άλλο μπορεί να έχεις αλλάξει πιο πριν), με το που τελειώνει το install βάζω τον display manager, τον window manager/DE, ενεργοποιώ το service π.χ systemctl enable gdm, και reboot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εχω καθολου ιντελ.

Amd cpu, amd vga.

Το εκανα και αυτο (install dm de, enable gdm klp) αλλα στο reboot μαυριλα. Δεν επαιζε τιποτα, ουτε κονσολα ουτε γραφικο περιβαλλον.

Το xorg.conf δεν υπαρχει πουθενα. Ουτε στο /etc ουτε στο /etc/x11 ουτε πουθενα.

Προφανως δεν εχει δημιουργηθει το αρχειο.

Και που δημιουργησα δικο το 20-radeon.conf και προσθεσα τις εγγραφες οπως στο wiki τιποτα δεν εγινε στο reboot παλι μαυριλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εχασα πολλα επισοδεια απο χτες, ας ποσταρω χυμα τα οσα ειχα να πω.

 

- Ο τρεχον fglrx, 15.7, ειναι συμβατος* μεχρι xorg 1.17. Αφου το arch εχει xorg 1.17, θα επρεπε να παιζει χωρις κατι περισσοτερο. Αν δεν παιζει, απλα κανιες blacklist τον radeon και κλεινεις και το kms να εισαι σιγουρος. Αυτο επειδη λες για μαυρη οθονη μετα την εκκινηση, πραγμα που προηγειται του de και του οποιου compositing εχει

 

* http://support.amd.com/en-us/kb-articles/Pages/AMDCatalyst15-7LINReleaseNotes.aspx

 

- Αν καποιος ειναι με ati 2xxx, 3xxx ή 4xxx μενει με τον radeon και κανει τα απαραιτητα για να εχει powersaving. Το να πας σε αλλο repo με παλιοτερο xorg κλπ και να κρατας πραγματα πισω, ειδικα σε ρεουσα διανομη, ειναι μεγαλος μαζοχισμος. Αν, απο την αλλη, θελει σοβαρο 3d, βαζει windows.

 

- Αν καποιος εχει nvidia που υποστηριζεται απο τον τρεχον driver και τον legacy-340, βαζει τον nvidia. Κανει ΤΑ ΠΑΝΤΑ καλυτερα απο τον nouveau. Μεσα σε αυτα ειναι και το σημαντικοτερο ολων, μιας και ειμαστε στο 2015 και οι καρτες δεν καινε πλεον 10W: powersaving. Αλλιως, ξεκινα... money saving για να παρει καινουρια καρτα οταν καει επειδη θα τρεχει μονιμα στις μεγιστες συχνοτητες της.

Η αναπτυξγ του nouveau ειναι αργη επειδη η nvidia δεν δινει κωδικα για να βοηθησει, οποτε μην περιμενετε θαυματα ασχετως με το ποσο καινουρια ή παλια ειναι η καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι ξεχασα

 

- Το οτι δεχνει τον thunar σαν εφαρμογη απο windows 98 οφειλεται στο οτι λειπει απο το συστημα καποιος gtk2 theme engine. Στη σελιδα του flatstudio στο gnome-look.org λεει οτι θελει τον murrine (gtk2-engines-murrine), οποτε αν δεν τον εχεις, βαλτον. Απο την αλλη, το flatstudio ειναι για gtk 3.4/3.6, δηλαδη 10 εκδοσεις παλιοτερο απο το σημερινο, οποτε σιγουρα κατι απο gtk3 δεν θα δουλευει σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δοκιμασει οτι βρηκα απο χτες. Δεν θελει να μπουταρει με τιποτα.

Δοκιμασα εγκατασταση με dvi hdmi catalyst open source με ενα αυτοματοποιημένο script το git που ειδα σε εναν οδηγο, ολα αποτυχια.

Τουλαχιστον την προηγουμενη εβδομαδα μπουαταρε με τον ανοιχτο, απο χτες ουτε και με αυτον. Νταξει σηκωνω τα χερια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημερα δοκιμων χτες, εφτιαξα σε εναν δισκο μερικα παρτισιον και αρχισα τα πειραματα.

Στο πρωτο διαμερισμα εβαλα manjaro και το δοκιμαδα με gnome. Προσθεσα και το xfce και εναλλασομουν μεταξυ τους να δω διαφορες στην αναπαραγωγη τανιων. Με vsync disabled απο catalyst στο gnome ολα πηγαιναν μια χαρα. Στο xfce απο την αλλη χωρις vsync το tearing ηταν ενοχλητικο (τοσο στην επιφανεια οσο και στις ταινιες) αλκα αν στο xfce ενεργοποιουσα το vsync στα βιντεο σε επιανε ζαλαδα. Πολυ ασχημη και σπασμωδικη ροη.

Αυτο που οφειλεται; μπορει να φανταστει καποιος; τι διαφορετικο οσο αναφορα τον ιδιο driver gpu εχουν τα 2 περιβαλλοντα που υπαρχει τέτοια διαφορα; υπαρχει τροπος να βελτιωθει;

 

*αργα χτες το βραδυ σε μια απόπειρα για στησιμο arch, ο κλειστος driver μπηκε νερακι. Ουτε σφαλματα ουτε τιποτα. Ετρεξε κανονικα το de gnome κλπ.

Με τον ανοιχτο παλι, τιποτα. Καμια προοδος.

 

*κατι που στον σταθερο δεν ειχα προσεξει. Το manjaro με τους ανοιχτους οδηγους δεν μπουταρε. Κολλαει μετα απο λιγο στο boot. Με τους non free οπου και εγινε η εγκατασταση, κανενα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο xfce απο την αλλη χωρις vsync το tearing ηταν ενοχλητικο (τοσο στην επιφανεια οσο και στις ταινιες) αλκα αν στο xfce ενεργοποιουσα το vsync στα βιντεο σε επιανε ζαλαδα. Πολυ ασχημη και σπασμωδικη ροη.

Αυτο που οφειλεται; μπορει να φανταστει καποιος; τι διαφορετικο οσο αναφορα τον ιδιο driver gpu εχουν τα 2 περιβαλλοντα που υπαρχει τέτοια διαφορα; υπαρχει τροπος να βελτιωθει;

 

Στο xfce o compositor είναι λίγο gtpk. Αυτός φταίει για το tearing. Δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το compositing απο τα settings που λεει Windows Manager Tweaks και μετά βάλε τον compton

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση παλικάρια... Στο netbook τρέχω μία εφαρμογή γραμμένη σε WxPython2 η οποία δεν χωράει καθέτως στην οθόνη με όποιο τρόπο κι αν δοκίμασα, υπάρχει τρόπος να κάνω τα fonts της εφαρμογής πιο μικρά, μήπως βελτιωθεί κάπως η κατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζίφος και με τον compton. Μάλλον τελικά το πρόβλημα το έχει ο κλειστός οδηγός της amd.

Κανονικά στο config του compton πρέπει να χρησιμοποιήσω 

backend = "glx";

Μόλις όμως το σέταρα και έκανα reboot, με περίμενε η γνωστή μαύρη οθόνη που με έχει συνηθίσει τόσες μέρες. 

Μπήκα gnome άλλαξα το config σε

backend = "xrender"; και κατάφερα και συνδέθηκα στο περιβάλλον.

Αλλά με αυτήν την επιλογή έχω ακριβώς την ίδια συμπεριφορά που είχα σταθερά και με τις default επιλογές του xfce (συν μερικές έξτρα σκιές). 

Αν δοκιμάσω να βγάλω τον κλειστό driver και να βάλω τον opensource, απλά δεν μπουτάρει το σύστημα, μένει σε μαύρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, έχω δοκιμάσει και με την παράμετρο nomodeset.

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι γιατί δεν παίζει το desktop με τον ανοιχτό οδηγό. 

Η κάρτα γραφικών έχει προσωπικότητα ..... διχασμένη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...επειδή βλέπω 1500 διαφορετικούς helpers έχει να προτείνει κανείς κάποιον?

Επειδή έχω λίγα πακέτα από το AUR, χρησιμοποιώ cower (σκέτο). Ωστόσο, αν κάποιος έχει πολλά δεν βολεύει/συμφέρει.

 

Ως helper θα προτείνω τον pacaur (τον χρησιμοποιούσα παλιότερα και ήμουν ευχαριστημένος).

 

Οι AUR helpers οι οποίοι κάνουν wrap τον pacman δεν προτείνονται από την κοινότητα του Arch, ο pacaur είναι ένας εξ' αυτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω λίγα πακέτα από το AUR, χρησιμοποιώ cower (σκέτο). Ωστόσο, αν κάποιος έχει πολλά δεν βολεύει/συμφέρει.

 

Ως helper θα προτείνω τον pacaur (τον χρησιμοποιούσα παλιότερα και ήμουν ευχαριστημένος).

Και εγώ με cower ήμουν και λίγα πακέτα, αλλά όσο λίγα και να έχεις, το updating είναι πολύ χειροκίνητη δουλειά. Tο Pacaur σου λύνει τα χέρια με μια εντολή συνήθως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...