Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βάλε τον τελευταίο κλασσικό Opera από το Arch Rollback Machine ή τον Palemoon και θα με θυμηθείς. Επίσης βάλτου 2 GB RAM χωρίς δεύτερη σκέψη, έχω ένα παλιότερο netbook της Asus με παρόμοια χαραχτηριστικά και τό 'χω ήδη αναβαθμίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 2GB Ram είναι must και θα τα βάλω σίγουρα, σκέφτομαι ακόμη και για έναν ssd για να πάρει μια επιπλέον ανάσα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα σε τόσο παλιό μηχάνημα αλλά και το swap που θα πρέπει να καταργήσω από τον δίσκο να μην του πίνω το αίμα άδικα και τον "φάω" μια ώρα αρχήτερα.

Σχετικά με τον PaleMoon, φίλε να 'σαι καλά πραγματικά τώρα βλέπω άψογη απόκριση στο intertnet, σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλ. Πέρασα το bin, λες άμα πέρναγα το απλό και έκανα το compile στο μηχάνημά μου να είχε έστω και μικρή διαφορά; (Δεν μου φτάνει βλέπεις να είναι ανθρώπινη η κατάσταση θέλω και χλιδή :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 2GB Ram είναι must και θα τα βάλω σίγουρα, σκέφτομαι ακόμη και για έναν ssd για να πάρει μια επιπλέον ανάσα αλλά δεν ξέρω κατά πόσο έχει νόημα σε τόσο παλιό μηχάνημα αλλά και το swap που θα πρέπει να καταργήσω από τον δίσκο να μην του πίνω το αίμα άδικα και τον "φάω" μια ώρα αρχήτερα.

Σχετικά με τον PaleMoon, φίλε να 'σαι καλά πραγματικά τώρα βλέπω άψογη απόκριση στο intertnet, σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλ. Πέρασα το bin, λες άμα πέρναγα το απλό και έκανα το compile στο μηχάνημά μου να είχε έστω και μικρή διαφορά; (Δεν μου φτάνει βλέπεις να είναι ανθρώπινη η κατάσταση θέλω και χλιδή :P)

Και 'γώ το -bin χρησιμοποιώ, δεν τό 'κανα ποτέ compile και δεν νομίζω προσωπικά ότι αξίζει τον κόπο (άσε που μπορεί να πάρει και ώρες)

 

Δοκίμασε οπωσδήποτε και τον opera που σου πρότεινα, τρέχει πολύ καλά σε αρχαίο laptop με 512 ΜΒ μνήμης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον Opera να σου πω την αλήθεια ποτέ μου δεν τον συμπάθησα και μιας και τώρα με τον Pale Moon είμαι άρχοντας δεν νομίζω να το δοκιμάσω. Έχω 5 tabs ανοιχτά και δεν κολλάει ακόμη ό,τι και να κάνω μέχρι και vibeo στο YouTube χωρίς tearing κατάφερα να δω! Τι να πω; Έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό να το πούμε και πολιτισμένα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο PaleMoon είναι στην ουσία ο παλιός καλός Firefox 26 χωρίς bloatware πριν τον μαμήσουν με το Australis και τον κάνουν πιο βαρύ και από παιχνίδια (και ο Chrome/Chromium τα ίδια χάλια είναι πλέον...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκει κανείς κάποιο λάθος στις παρακάτω γραμμές παρμένες από το fstab;

 

 
192.168.1.100:/giorgos /mnt nfs intr,auto,x-systemd.automount,x-systemd.device-timeout=10,timeo=14,x-systemd.idle-timeout=1min 0 0
 
192.168.1.100:/ /qnap nfs user=admin,pass=**********,intr,auto,x-systemd.automount,x-systemd.device-timeout=10,timeo=14,x-systemd.idle-timeout=1min  0 0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλές δείχνουν (αν και για τη δεύτερη με user/pass δεν έχω εμπειρία). 

Εγώ επιπλέον έχω vers=3 και rsize=8192,wsize=8192. Ανάλογα με τον server, μου έχει τύχει χωρίς vers να μην δουλεύει... Επίσης δεν έχω το intr, αλλά φαίνεται ότι αυτό δεν παίζει ρόλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σας! Εγκατέστησα σήμερα τα arch linux σε dual boot με windows 10 στο laptop μου, ακολούθησα όλες τις οδηγίες που βρήκα στο tutorial , και έφτασα μέχρι το σημείο που φτιάχνεις τους drivers της κάρτας γραφικών σου και τσεκάρεις να δεις αν δουλεύει το  start x και δούλευε μια χαρά.Έπειτα έκανα τις απαραίτητες ενέργειες για το gnome και έκανα reboot και με έβγαλε στην αρχική οθόνη που βάζεις το password στο gnome. Με το που πατάω login όμως η οθόνη του laptop γίνεται μαύρη (σαν να είναι κλειστή δηλαδή). Έχει κανείς ιδέα τι παίζει; Μπορώ με κάποιο τρόπο από την αρχική οθόνη του gnome που κάνεις login να επιστρέψω στο terminal;

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας! Εγκατέστησα σήμερα τα arch linux σε dual boot με windows 10 στο laptop μου, ακολούθησα όλες τις οδηγίες που βρήκα στο tutorial , και έφτασα μέχρι το σημείο που φτιάχνεις τους drivers της κάρτας γραφικών σου και τσεκάρεις να δεις αν δουλεύει το  start x και δούλευε μια χαρά.Έπειτα έκανα τις απαραίτητες ενέργειες για το gnome και έκανα reboot και με έβγαλε στην αρχική οθόνη που βάζεις το password στο gnome. Με το που πατάω login όμως η οθόνη του laptop γίνεται μαύρη (σαν να είναι κλειστή δηλαδή). Έχει κανείς ιδέα τι παίζει; Μπορώ με κάποιο τρόπο από την αρχική οθόνη του gnome που κάνεις login να επιστρέψω στο terminal;

 

Ευχαριστώ πολύ!

Τελικά έφταιγε ότι είχα ακολουθήσει αυτό Link.png Site: εδώ που έλεγε να κάνω ένα xorg.conf στο X11 αλλά τελικά αποδείχθηκε ότι δε χρειαζόταν ( μια και όταν το έβαλα σε σχόλια όλο το xorg.conf δούλευε κανονικά ο gnome). Αρκούσε το pacman nvidia. Ξέρουμε τι παίχτηκε;

 

EDIT: Τελικά δουλεύει μόνο με την Intel κάρτα και όχι με την NVIDIA.

Επεξ/σία από takatakaros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αστείο είναι ότι και εγώ έκανα ινσταλλ χτες το Arch και είχα και εγώ πρόβλημα με την Nvidia. Εμένα φτιάχνει αν δώσω το nomodeset σαν kernel parameter.

edit: τώρα ξαναδιάβασα το ποστ σου (μόλις ξύπνησα), και κατάλαβα ότι έχεις άλλο θέμα. Δοκίμασε να σβήσεις το conf του X11, θα στο ξαναφτιάξει μόνο του.

 

Side note: Απορώ πως έβγαλες άκρη απο το "tutorial" του Arch. Εγώ χρησιμοποίησα το δικό μου tutorial που είχα φτιάξει πριν κάτι μήνες. Και γενικά μου έβγαλε την πίστη σε κάποια θεματάκια, μέχρι να καταλάβω ακριβώς πως δουλεύουν. Βέβαια ήθελα να το στήσω σε UEFI. Μάλλον θα κάτσω να φτιάξω και ένα UEFI installation guide, στα Ελληνικά, μόλις βρω λίγη ώρα.

Side note 2: Τέλος τα Windows, πλέον μόνο Linux. Μου σπάσανε τα νεύρα.

Bonus pic:

PtLcvdh.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορια, κανω clean install arch σε laptop μετα απο καιρο. Να φτιαξω swap ή οχι? Εχω αλλαξει δισκο στο λαπτοπ και εχει ssd. διαβασα οτι επηρεαζει την υγεια του δίσκου λογω τον εγγραφων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω σταματησει να βαζω swap σε οτιδηποτε με πανω απο 4gb ram

Φτιαξε και τα temp σε tempfs και εισαι αρχοντας

tmpfs έχει απο default το  arch.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jimakos

Αν έχεις αρκετό χώρο στο δίσκο, τότε IMHO η καλύτερη λύση είναι να κάνεις ένα swapfile για να είσαι σίγουρος. Το πλεονέκτημά του έναντι του swap partition είναι ότι αν χρειαστείς το χώρο, απλά το σβήνεις χωρίς να μπλέκεις με αλλαγή partitions.

https://wiki.archlinux.org/index.php/Swap#Swap_file

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...