Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα έκανα το πρώτο μου edit στο wiki... τρόμαξα απο το πόσο απλό ήταν.. register account και edit μέσα σε 5 λεπτά... ελπίζω να τα ελέγχει κάποιος γιατί αλλιώς... :P

 

 

 

It only takes one single edit, often made in good faith, to inaccurately alter the meaning of a whole paragraph or a section, or sometimes even unreasonably delete it altogether; if gone unnoticed, this will ruin the valuable work that you and all the other previous editors had done. Unfortunately, this occurs more frequently than you would expect: the official wiki staff does try their best to filter and fix counter-productive edits, but you should never rely completely on them, both because, just like you, they have limited time to spend on the wiki, and also because they are not omniscient, and it is very likely that your knowledge on the topics treated in your favorite articles is greater than theirs.
[Link]
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έκανα το πρώτο μου edit στο wiki... τρόμαξα απο το πόσο απλό ήταν.. register account και edit μέσα σε 5 λεπτά... ελπίζω να τα ελέγχει κάποιος γιατί αλλιώς... :P

Για δωσε ενα λινκ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για δωσε ενα λινκ.

Δεν λέω για τα δικά μου, γενικά λέω, πρέπει να παίζει πολύ εύκολα spam / ψεύτικα edits αν κάποιος θέλει. Εγώ μια αλλαγή εδώ έκανα και τώρα θα προσθέσω και για τα user namespaces ένα section. Χλωμό το 2ο γιατί δεν  τα υποστηρίζει το Arch, και το κατάλαβα αφού είχα μάθει πως να το κάνω :P

Επεξ/σία από Luciddream
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα είχαμε το κλασσικό θέμα με τα Windows που κάθε 5-6 μέρες μου καταστρέφουν το boot loader, αλλά σήμερα το πήγαν ένα βήμα παραπέρα... αποφάσισαν να μου κάνουν και corrupt το Linux... μου έδινε ένα μήνυμα κάπως σαν "Arch Linux can't boot, vmlinuz is corrupted. "

 

 

wC3lti9.jpg

 

 

 

Το αστείο είναι οτι ενώ θα έπρεπε να φτιάξει με ένα pacman -S linux, για κάποιο λόγο κόλλαγε με αυτο το error (το έκανε και με τον κανονικό kernel, απλά δεν το έβγαλα screenshot).. τελικά μετά απο 2-3 restart απλά με άφησε να κάνω reinstall τον kernel :P

Ακόμα το έχω απορία τι σημαίνει αυτό το Could not unlink.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς σε κάνει να πιστεύεις ότι τα Windows προκάλεσαν το πρόβλημα με τον kernel; Και πώς ακριβώς μπορεί να σου καταστρέφουν τον bootloader κάθε 5-6 μέρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς σε κάνει να πιστεύεις ότι τα Windows προκάλεσαν το πρόβλημα με τον kernel; Και πώς ακριβώς μπορεί να σου καταστρέφουν τον bootloader κάθε 5-6 μέρες;

Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι δεν το προκάλεσαν? Κάνε ένα Google και θα δεις πόσο το προκαλούν. Είναι αστείο το θέμα πλέον, σε κάθε μικρό update σου χαλάνε (επίτηδες μάλλον) και το UEFI. Το corruption έγινε γιατί τα Windows αποφάσισαν ξαφνικά να ενεργοποιήσουν το Fast startup χωρίς να το καταλάβω.

 

 

Warning: Windows 8 includes a new feature called Fast Startup, which turns shutdown operations into suspend-to-disk operations. The result is that filesystems shared between Windows 8 and any other OS are almost certain to be damaged when booting between the two OSes. Even if you don't intend to share filesystems, the EFI System Partition is likely to be damaged on an EFI system.

 

Το περίεργο δεν είναι ότι το προκαλούν, έχω μάθει και το φτιάχνω εύκολα μέσα απο το bcdedit, το περίεργο είναι γιατί κόλλησε ο kernel και δεν γινόταν re-install... Στην πρώτη ευκαιρία πάντως θα ξηλωθούν τα Win και θα μπουν σε VM, γιατί είναι και το PC της δουλειάς..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα το έχω απορία τι σημαίνει αυτό το Could not unlink.

Μαλλον δεν ειναι κατι σοβαρο

https://git.archlinux.org/pacman.git/tree/lib/libalpm/add.c#n123

 

Μηπως επειδη ο kernel σου ειναι σε fat esp και διαμαρτυρεται η bsdtar?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν ειναι κατι σοβαρο

 

https://git.archlinux.org/pacman.git/tree/lib/libalpm/add.c#n123

 

Μηπως επειδη ο kernel σου ειναι σε fat esp και διαμαρτυρεται η bsdtar?

Μάλλον όπως διάβασα σε ένα random post, το fast startup κάνει read only το partition... οπότε λογικά αν προσπαθούσα να φτιάξω μόνος μου αρχείο δεν θα με άφηνε. Απλά είναι και λίγο random το warning / error ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Luciddream
Τι να πω. Χρόνια πριν με legacy boot και win8 και μήνες τώρα με gpt, uefi boot και win10 δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα κάνοντας όλα τα update των Windows. Εννοείται fast boot απενεργοποιημένο από την πρώτη μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Luciddream

Τι να πω. Χρόνια πριν με legacy boot και win8 και μήνες τώρα με gpt, uefi boot και win10 δεν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα κάνοντας όλα τα update των Windows. Εννοείται fast boot απενεργοποιημένο από την πρώτη μέρα.

Τα έχω στον ίδιο δίσκο, κάτι μου λέει ότι παίζει ρόλο. Εσύ στον ίδιο δίσκο τα έχεις η σε ξεχωριστό?

Πάντως αν στο κάνει σε σένα η σε άλλον, η λύση είναι απλή, αλλάζεις τον boot manager μέσα απο το bcdedit, εκτός και αν σου κάνει corrupt τον kernel, μπαίνεις απο Arch DVD / USB, arch-chroot στο σύστημα, και re-install τον kernel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδιο δίσκο. Χρησιμοποιείς τον bootloader των Win για να κάνεις chainload σε grub (ή άλλον) ή το ανάποδο; (πρώτα grub και μετά chainload τον bootloader των win)

Όχι δεν κάνω chainload. Το κάθε λειτουργικό έχει το δικό του EFI entry (ελπίζω να μην γράφω καμιά πατάτα και να λέγεται έτσι). Το Linux παίζει με systemd-boot, δεν έχω επιπλέον boot loader. Μήπως δεν έχεις το ESP partition στο /boot ? Γιαυτό δεν στο πειράζει? Το recommended πάντως είναι να είναι στο /boot, για κάποιο λόγο...

 

 

 

7l2KYlu.png?1

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...