Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το recommended πάντως είναι να είναι στο /boot, για κάποιο λόγο...

Για να αποφευγονται περιττα copies/binds/whatever στο /boot/efi και να μην χρειαζεται χερι καθε φορα που εχουμε kernel update

 

 

ακομα με legacy ειμαι :P 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, εγώ ότι να 'ναι έγραψα, ξέχασα ότι μιλούσες για UEFI. Στο /boot το έχω, αλλά να πω την αλήθεια δεν έχω κατανοήσει απόλυτα πώς δουλεύει το UEFI boot. Τρίτωνα και πολύ καλά κάνεις, σαν την απλότητα του legacy δεν έχει. Ουκ ολίγες φορές είχα πρόβλημα μέχρι να σετάρω σωστά τη μαλακία με το EFI (αλλά όχι μετά).

noob question: είναι δυνατόν να έχεις legacy boot σε GPT partition scheme;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για αυτό έχεις διαφορετικά ESP για windows και linux και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Δεν δημιουργεί προβλήματα στα Windows αυτό? Για τον ίδιο δίσκο μιλάμε πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι εγώ έτσι το χω δεν ανιτμετώπισα ποτέ πρόβλημα απλα λογικά τα windows θα βλέπουν μόνο το δικό τους το τι άλλο έχεις εσύ μετά δεν έχει να κάνει

 

βασικά ναι τώρα που το λες εγώ έχω το ESP των linux στον SSD και των windows στον άλλο αλλά πάλι δε βλέπω πώς θα είχες πρόβλημα και στον ίδιο δίσκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι εγώ έτσι το χω δεν ανιτμετώπισα ποτέ πρόβλημα απλα λογικά τα windows θα βλέπουν μόνο το δικό τους το τι άλλο έχεις εσύ μετά δεν έχει να κάνει

 

βασικά ναι τώρα που το λες εγώ έχω το ESP των linux στον SSD και των windows στον άλλο αλλά πάλι δε βλέπω πώς θα είχες πρόβλημα και στον ίδιο δίσκο

Κάπου διάβασα ότι τα windows δεν γίνονται install αν έχει ήδη 2 ESP ο δίσκος ή ότι δημιουργεί προβλήματα στα updates. Αλλά δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει, ίσως να μην δημιουργεί πρόβλημα. Ίσως να ειναι μια λύση αυτή πάντως, αν και νομίζω η καλύτερη είναι απλά να σβήσω τα Windows σύντομα :P Ο μόνος λόγος που τα έχω είναι ότι δουλεύω και ένα πρόγραμμα σε Access το οποίο θέλει native performance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μετά τα τελευταία updates εδώ και 2-3 μέρες μου κλείνει το session ξαφνικά. Δεν έχω προλάβει να ψάξω τι είναι, το κάνει σε κανέναν άλλον? Το error που δίνει το dmesg είναι

 

[drm:cypress_dpm_set_power_state [radeon]] *ERROR* rv770_restrict_performance_levels_before_switch failed
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pacman -Syu

error: systemd-sysvcompat: signature from "Dave Reisner <[email protected]>" is invalid
:: File /var/cache/pacman/pkg/systemd-sysvcompat-232-4-x86_64.pkg.tar.xz is corrupted (invalid or corrupted package (PGP signature)).

Το βγαζει και σε σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pacman -Syu

error: systemd-sysvcompat: signature from "Dave Reisner <[email protected]>" is invalid
:: File /var/cache/pacman/pkg/systemd-sysvcompat-232-4-x86_64.pkg.tar.xz is corrupted (invalid or corrupted package (PGP signature)).

Το βγαζει και σε σας?

https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=220158

Περίεργο μου φαίνεται πάντως.. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες για καποιο λογο στα βιντεο (youtube,vlc) σε λαπτοπ, εχω τρελο screen tearing. Βλεπω μια οριζοντια γραμμη να καταβαινει καθετως καθε 10-15 δευτερολεπτα και μου γυρναει το μυαλο.  Με τους open source drivers ειμαι για AMD. ξερει κανεις καποια λύση?

APU 5550M+HD8570.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες για καποιο λογο στα βιντεο (youtube,vlc) σε λαπτοπ, εχω τρελο screen tearing. Βλεπω μια οριζοντια γραμμη να καταβαινει καθετως καθε 10-15 δευτερολεπτα και μου γυρναει το μυαλο.  Με τους open source drivers ειμαι για AMD. ξερει κανεις καποια λύση?

APU 5550M+HD8570.

δεν έχεις γράψει το βασικότερο, window manager ή DE. Μια λύση που έχω διαβάσει είναι να αλλάξεις composite manager, αλλά θέλει ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχεις γράψει το βασικότερο, window manager ή DE. Μια λύση που έχω διαβάσει είναι να αλλάξεις composite manager, αλλά θέλει ψάξιμο.

Το xfce εχω, με lightdm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το xfce εχω, με lightdm

δοκίμασε αυτο που σου έγραψα, η δοκίμασε να βάλεις τον proprietary driver που υπόσχεται tear free. Τώρα που το είπες πάντως, εγώ με το καινούριο installation (με NVIDIA) δεν έχω καθόλου tearing, και δεν το είχα παρατηρήσει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...