Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό δεν κάνει? https://wiki.archlinux.org/index.php/PHC

Αλλά ακόμα αναρωτιέμαι, δεν ειναι πιο απλό να το κάνεις απο το BIOS αυτό? Η χάνω κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για laptop το θέλω και δεν δίνει επιλογές από το bios.

Απο λίγο που τσέκαρα το φορουμ του PHC χτες πάντως, φαίνεται ότι κάποιοι καινούριοι επεξεργαστές δεν δίνουν επιλογή για OC.

 

"There is no support because those processors lack the propper controls ever since. If the BIOS/UEFI firmware does not provide voltage adjustment you are stuck with the defaults."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα παίδες 2 θεματακια που έχω στην νέα μου εγκατάσταση (noob στο arch χρήστης mint εδώ και χρόνια)

 

1)Έχω 2 οθόνες την μία με hdmi 27αρα και την άλλη 23αρα με dvi. Ενώ πάω στα displays και οριζω την μεγάλη αριστερά και την μικρή δεξιά και δείχνει να δέχεται την αλλαγή παραμένει η σειρά ανάποδα (σερνω το ποντίκι από την μεγάλη αριστερά για να πάω στην μικρή)

 

2) έχω ένα tplink usb WiFi, ενώ δεν είχα θέμα στην εγκατάσταση μετά το restart αναγκάστηκα και έκανα ένα script που κάνει kill το dhcp, down το interface του ανταπτορα και μετά WiFi menu για να συνδεθώ πάλι. Ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει και αυτό

 

Είμαι με AWM αν παίζει κάνα ρόλο στο πρώτο ερώτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπα αυτό με τις 2 οθόνες πώς το κανες και τις είδε και τις 2; έχω το ίδιο θέμα αλλά εμένα δε βλέπει καν τη δεύτερη, η μία κουμπώνει με DP πάνω στην nvidia και η δεύτερη με VGA πάνω στην μητρική. Και βλέπει μόνο τη πρώτη. Υποθέτω εσένα είναι ο ίδιος driver ή έκατσες και σέταρες Xorg.conf?

Επεξ/σία από the other one
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες 2 θεματακια που έχω στην νέα μου εγκατάσταση (noob στο arch χρήστης mint εδώ και χρόνια)

 

1)Έχω 2 οθόνες την μία με hdmi 27αρα και την άλλη 23αρα με dvi. Ενώ πάω στα displays και οριζω την μεγάλη αριστερά και την μικρή δεξιά και δείχνει να δέχεται την αλλαγή παραμένει η σειρά ανάποδα (σερνω το ποντίκι από την μεγάλη αριστερά για να πάω στην μικρή)

 

2) έχω ένα tplink usb WiFi, ενώ δεν είχα θέμα στην εγκατάσταση μετά το restart αναγκάστηκα και έκανα ένα script που κάνει kill το dhcp, down το interface του ανταπτορα και μετά WiFi menu για να συνδεθώ πάλι. Ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει και αυτό

 

Είμαι με AWM αν παίζει κάνα ρόλο στο πρώτο ερώτημα

 

1) Φυσικά και παίζει ρόλο με τι window manager είσαι, και τι εργαλείο χρησιμοποιείς για τα displays. Δεν ξέρω να σου πω για τον AWM αλλά σε Gnome παίζει και το χρησιμοποιώ καθημερινά.

 

2) Υποθέτω πρέπει να κάνεις disable το service του dhcpcd, π.χ 

systemctl disable [email protected]
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπα αυτό με τις 2 οθόνες πώς το κανες και τις είδε και τις 2; έχω το ίδιο θέμα αλλά εμένα δε βλέπει καν τη δεύτερη, η μία κουμπώνει με DP πάνω στην nvidia και η δεύτερη με VGA πάνω στην μητρική. Και βλέπει μόνο τη πρώτη. Υποθέτω εσένα είναι ο ίδιος driver ή έκατσες και σέταρες Xorg.conf?

Εγώ τις έχω και τις 2 στην 960 για αυτό δεν έχω θέμα

 

1) Φυσικά και παίζει ρόλο με τι window manager είσαι, και τι εργαλείο χρησιμοποιείς για τα displays. Δεν ξέρω να σου πω για τον AWM αλλά σε Gnome παίζει και το χρησιμοποιώ καθημερινά.

 

2) Υποθέτω πρέπει να κάνεις disable το service του dhcpcd, π.χ

systemctl disable [email protected]

1) χμμμ θα το ψάξω για awm να δω τι θα βρω

2) οκ αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί άλλες φορές βλέπει το WiFi usb και άλλες όχι έχει κάνα log που μπορώ να δω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) οκ αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί άλλες φορές βλέπει το WiFi usb και άλλες όχι έχει κάνα log που μπορώ να δω?

 

Δοκίμασες το log του dmesg? είναι ίδιο σε όλα τα distros. (Γράφεις στην κονσόλα dmesg)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το γύρισα στο mint γιατί δεν έχω την ψυχολογική δύναμη να είμαι με mint στην δουλειά και σπίτι με macos, windows 10 και arch και να ψάχνομαι συνέχεια , μάλλον βρήκα την λύση με τις οθόνες για όποιον ενδιαφέρεται να παίξει με dual monitor + awesome window  manager και έχει θέμα.

 

Για αρχή άλλαξα απο nouveau σε nvidia drivers.

Μετά έκανα εγκατάσταση το nvidia-settings

Και απο εκεί μπορείς να αλλάξεις την διαταξη των οθονών και να ορίσεις ποια είναι primary.

Παίζει κομπλέ , αν και βλέπω ότι το awm γενικά έχει τα θεματάκια του με dual monitor ( βέβαια είμαι αρκετά noobas σε awm)

 

Αυτά ευχαριστώ για το ενδιαφέρων πάντως , να δω πότε θα έχω την ψυχολογική δύναμη να μείνω στο arch (βασικά ποιο πολύ με ενδιαφέρει επειδή είναι rolling distro αλλιώς 6 χρόνια με το Mint δεν έχω κανένα θέμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και το γύρισα στο mint γιατί δεν έχω την ψυχολογική δύναμη να είμαι με mint στην δουλειά και σπίτι με macos, windows 10 και arch και να ψάχνομαι συνέχεια

Εγώ πάντως το έλυσα αυτό το πρόβλημα, έβαλα παντού Arch :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως το έλυσα αυτό το πρόβλημα, έβαλα παντού Arch :P

 

Επειδή είχα προσπαθήσει να το βάλω στην δουλειά και είχα θέμα με κανα 2 libraries που χρειάζομαι για κάτι svn connectores μέσα απο το eclipse το έβγαλα και έβαλα mint που υπήρχαν τα libraries. Εντάξει είμαι και στη δουλειά και δεν έχω και την πολυτέλεια όταν καίγεται το σύμπαν να τους πώ περιμένετε λίγο να το ψάξω στο wiki :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...