Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γραψτο εδω αυτο με το stop using freetype, να το βαλει ο τυπος μαζι με τα αλλα μεγαλα θεματα του linux as a desktop os.
https://itvision.altervista.org/why.linux.is.not.ready.for.the.desktop.current.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Matthias Clasen @matthiasc closed 5 hours ago

picard-facepalm.jpg

καλα ρε ειναι στραβοι?

τα issues με την 1.44 πεφτουν βροχη εντωμεταξυ

https://gitlab.gnome.org/GNOME/pango/issues

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

I haven't closed this yet; maybe somebody will dig into the details and find a place where we round things differently now, or something like that. But I am unlikely to spend hours on this, since the rendering basically looks ok to me.

Οσο υπαρχει gnome φερτε μνημονια φερτε πραμα Γερουν γερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το θεμα εφτασε πιο ψηλα

παει διοικητη

https://github.com/harfbuzz/harfbuzz/issues/1892

Αναφορά σε κείμενο

This is extremely frustrating. Are all the pixel fonts in the repository going to be upgraded soon to be pango-compatible?

https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?pid=1857444#p1857444

ναι, περιμενε

Επεξ/σία από tritonas00
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά μια γρήγορη ερώτηση γίνεται να "σκάσει" ο κέρνελ μετά απο ενημερώση αυτού και να επικρατεί χάος στα dependencies στο systemd και με κάρτες δικτύων και γραφικών να είναι εκτός?
μέσω pacman?

 

Επεξ/σία από sefacs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τόσα χρόνια που χρησιμοποιώ Arch δεν μου έχει τύχει ποτέ. Το πρώτο που σκέφτομαι είναι: μήπως έχει γεμίσει κάποιος δίσκος (το / ) και στην πραγματικότητα η ενημέρωση δεν έγινε και πολύ καλά;

 

Κατά διαστήματα ένα 

pacman -Scc

δεν βλάπτει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, nplatis είπε

Σε τόσα χρόνια που χρησιμοποιώ Arch δεν μου έχει τύχει ποτέ. Το πρώτο που σκέφτομαι είναι: μήπως έχει γεμίσει κάποιος δίσκος (το / ) και στην πραγματικότητα η ενημέρωση δεν έγινε και πολύ καλά;

Κατά διαστήματα ένα 

pacman -Scc

δεν βλάπτει!

 

όχι ο χώρος στον δίσκο είναι εντάξει απλά σκάλωσε και έκανα compile από kernel.org :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sefacs είπε

όχι ο χώρος στον δίσκο είναι εντάξει απλά σκάλωσε και έκανα compile από kernel.org :P

Αν χρησιμοποίησες το .config του προηγούμενου πυρήνα σου δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα. Κυρίως με την init του συστήματος σου (systemd) μου φαίνεται πολύ παραξενο να έχεις πρόβλημα. Στο κάτω κάτω ας κατεβάσεις τα kernel patches της διανομής σου, τα εφαρμόζεις και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, toixo toixo είπε

Αν χρησιμοποίησες το .config του προηγούμενου πυρήνα σου δεν θα έπρεπε να έχεις πρόβλημα. Κυρίως με την init του συστήματος σου (systemd) μου φαίνεται πολύ παραξενο να έχεις πρόβλημα. Στο κάτω κάτω ας κατεβάσεις τα kernel patches της διανομής σου, τα εφαρμόζεις και ούτε γάτα ούτε ζημιά.

yo σωστός είσαι αλλά δεν ξέρω να πατσάρω kernel και δεν έχω κοιτάξει ακόμα να δώ πως γίνεται

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, sefacs είπε

yo σωστός είσαι αλλά δεν ξέρω να πατσάρω kernel και δεν έχω κοιτάξει ακόμα να δώ πως γίνεται

Δεν έχει καμιά διαφορά, απ' ότι θυμάμαι, από το να εφαρμόζεις patch σε οποιοδήποτε software. Θα βρεις αρκετούς οδηγούς στο internet. Το θέμα είναι ότι αν δεν κράτησες το config file του προηγούμενου πυρήνα σου κάρτες δικτύων, γραφικών, usb κτλ πιθανόν να μην  παίξουν. Νομίζω ότι η διανόμη σου, κρατάει το config στο boot αν το βρεις, κατά πάσα πιθανότητα σώθηκες. Αλλιώς παραδοσιακά, lspci -v βρίσκεις τι hardware έχεις και make menuconfig (ελπίζω έχεις το make) καλή τύχη.

Υ.Γ δεν ξεκινάει καθόλου η μηχανή σου; δεν έχεις άλλον πυρήνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, toixo toixo είπε

Δεν έχει καμιά διαφορά, απ' ότι θυμάμαι, από το να εφαρμόζεις patch σε οποιοδήποτε software. Θα βρεις αρκετούς οδηγούς στο internet. Το θέμα είναι ότι αν δεν κράτησες το config file του προηγούμενου πυρήνα σου κάρτες δικτύων, γραφικών, usb κτλ πιθανόν να μην  παίξουν. Νομίζω ότι η διανόμη σου, κρατάει το config στο boot αν το βρεις, κατά πάσα πιθανότητα σώθηκες. Αλλιώς παραδοσιακά, lspci -v βρίσκεις τι hardware έχεις και make menuconfig (ελπίζω έχεις το make) καλή τύχη.

Υ.Γ δεν ξεκινάει καθόλου η μηχανή σου; δεν έχεις άλλον πυρήνα;

ναι σχεδόν έτσι είναι βεβαίως με lspci -vvv για να δείς τα modules :P και μέτα θέλει ψάξιμο μέσα στα αρχεία χρόνο να έχεις και αρκετή υπομονή :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...