Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, pmav99 είπε

Sorry, αλλά γιατί δεν κάνεις boot από live usb, chroot, και νέο update για να δεις αν στρώνει;

σωστός αυτό δεν το σκέφτηκα

τα ξαναπέρασα από την αρχή και όλα μέχρι στιγμής είναι εντάξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

αρχικά να πω ότι είμαι λίγο άσχετος με linux (ήθελα και arch καλοκαιριάτικα τρομάρα μου), αλλά χάρη στον απίστευτα καλό archwiki και σε συνδιασμό google search, τα έχω πάει αξιοπρεπώς!

Ένα πρόβλημα που έχω είναι ένα warning που μου εμφανίζει κατά την αρχή του boot:

"WARNING:
The root device is not configured read-write! It may be
fscked again later!"

Η σωστή λύση απ'ότι φαίνεται είναι στο έκτο ποστ εδώ:     https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=167153

Οπότε ,αν κατάλαβα καλά, πήγα στο φάκελο /proc  και στο αρχείο cmdline και άλλαξα επιτυχώς μόνο το ro σε rw , σύμφωνα με το "Hijacking cmdline" στο επίσημο wiki της arch:    https://wiki.archlinux.org/index.php/kernel_parameters

Το πρόβλημα είναι ότι στο επόμενο reboot το rw γίνεται ξανά ro, και ξαναεμφανίζεται το μύνημα.

Τέλος να πω ότι είναι πλήρης uefi εγκατάσταση και δεν έχω Grub αλλά rEFInd Boot Manager.

Ευχαριστώ προκαταβολικά  😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tritonas00 είπε

λογικο το /proc γραφεται κατα το boot

στο /etc/fstab σου πρεπει να βαλεις το rw

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

είναι ήδη rw:

# Static information about the filesystems.
# See fstab(5) for details.

# <file system> <dir> <type> <options> <dump> <pass>
# /dev/nvme0n1p5
UUID=58ecd491-ac20-4f66-807a-09c0289b10b8    /             ext4          rw,relatime    0 1

# /dev/nvme0n1p6
UUID=9d001f7a-2eda-4c05-8f60-750d4e75b5af    none          swap          defaults      0 0

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, tritonas00 είπε

αντι rw,relatime δοκιμασε defaults,noatime

Πάλι το ίδιο warning :( .

Να συμπληρώσω μήπως βοηθάει: μέσα στο φάκελο /boot έχει μόνο 3 αρχεία initramfs-linux.img  , initramfs-linux-fallback.img και vmlinuz-linux.

Νομίζω εκεί ψάχνει ο rEFInd για να βρει να κάνει boot.

Μήπως εκτός από το cmdline έχει και αλλού να αλλάζω τις ρυθμίσεις του kernel; (λέω εγώ τώρα...)

Επεξ/σία από greg.chalk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

α ναι πρεπει να βαλεις το rw στο conf file του rEFInd

πρεπει να ειναι στο esp partition σου (esp/EFI/refind/refind.conf) το οποιο μαλλον εχεις ξεχασει να το κανεις mount https://wiki.archlinux.org/index.php/EFI_system_partition#Mount_the_partition (να το δηλωσεις στο fstab)

δεν το εχω με το efi οποτε δεν ξερω παραπανω

Επεξ/σία από tritonas00
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, tritonas00 είπε

α ναι πρεπει να βαλεις το rw στο conf file του rEFInd

πρεπει να ειναι στο esp partition σου (esp/EFI/refind/refind.conf) το οποιο μαλλον εχεις ξεχασει να το κανεις mount https://wiki.archlinux.org/index.php/EFI_system_partition#Mount_the_partition (να το δηλωσεις στο fstab)

δεν το εχω με το efi οποτε δεν ξερω παραπανω

Nice! Μάλλον προς τα εκεί πρέπει να το ψάξω. θα διαβάσω το βράδυ και θα ενημερώσω για αποτελέσματα(τώρα θα παω για μια βουτιά!😁).

Εν το μεταξύ να ξαναβάλω τις ρυθμίσεις που είχε το fstab?(rw,relatime)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν,

έκανα το fstab  όπως ήταν πριν (έτσι ήταν από default κατά την εγκατάσταση, δεν το είχα πειράξει ποτέ).

Μετά από διάβασμα κατάλαβα ότι υπήρχαν δύο τρόποι για να αλλάξω την ρύθμιση του rEFInd:

ή θα έβαζα μια χειροκίνητη ρύθμιση στο κεντρικό refind.conf στο efi partition(δεν το δοκίμασα):

Spoiler

menuentry "Arch Linux" {
    icon     /EFI/refind/icons/os_arch.png
    volume   "Arch Linux"
    loader   /boot/vmlinuz-linux
    initrd   /boot/initramfs-linux.img
    options  "root=PARTUUID=58ecd491-ac20-4f66-807a-09c0289b10b8 rw add_efi_memmap"
    submenuentry "Boot using fallback initramfs" {
        initrd /boot/initramfs-linux-fallback.img
    }
    submenuentry "Boot to terminal" {
        add_options "systemd.unit=multi-user.target"
    }
    disabled
}

ή θα έφτιαχνα ένα απλό αρχείο rEFInd_linux.conf στο /boot με αυτή την γραμμή:

"Boot with minimal options" "rw root=UUID=58ecd491-ac20-4f66-807a-09c0289b10b8" (το UUID το βρήκα απ'το fstab)

προτίμησα την δεύτερη πιο "elegant" λύση( δεν προσθέτει κάτι στην boot διαδικασία αφού έτσι και αλλιώς το rEFInd ψάχνει το συγκεκριμένο αρχείο).

Να ευχαριστήσω τον @tritonas00 για την γρήγορη βοήθεια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά έχω μια ερώτηση

πια η διαφορά

από τον να τρέχω κάτι ως systemd  VS  από κονσόλα την ίδια εντολή που έχω το .service αρχείο στο exec κομμάτι του?

 

πως επηρεάζεται το σύστημα με το systemd πέραν του ότι εκκινεί στην αρχή τα πάντα σχεδόν όλα ερχόμενο δεύτερο μετά το kernel ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν τρεχεις κατι απο κονσολα, το τρεχεις σαν απλος χρηστης. Οταν τρεχεις κατι σαν service του systemd, το τρεχεις σαν root ή σαν οποιος μη-root χρηστης εχει οριστει το service να τρεχει, πχ το transmission daemon τρεχει απο το χρηστη transmission.

Επεξ/σία από jim_p
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, jim_p είπε

Οταν τρεχεις κατι απο κονσολα, το τρεχεις σαν απλος χρηστης. Οταν τρεχεις κατι σαν service του systemd, το τρεχεις σαν root ή σαν οποιος μη-root χρηστης εχει οριστει το service να τρεχει, πχ το transmission daemon τρεχει απο το χρηστη transmission.

 

σε υψηλά επίπεδα κατανοητό /etc/group
τώρα μου έδωσες μια ιδέα

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...