Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, johnyboy είπε

εννοείται πως είναι στο video, δεν αλλάζει κάτι. πάλι με startx ξεκινά μόνο το xterm και αν δοκιμάσω να ανοίξω με exec openbox-session με πετάει στην login screen και με startxfce4 δεν κανει τιποτα.

Αν τρέξεις startx και μέσα στο xterm τρέξεις startxfce4 για να δεις μήπως υπάρχουν κάποια error μηνύματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, imitheos είπε

Αν τρέξεις startx και μέσα στο xterm τρέξεις startxfce4 για να δεις μήπως υπάρχουν κάποια error μηνύματα;

το δοκίμασα αλλά δεν βγάζει νόημα μετά, δεν βγάζει κάτι συγκεκριμένο. Το πιο πιθανό είναι να κρατήσω το άλλο user και να σβήσω το παλιό εντελώς, αρκετά ασχολήθηκα, αφού δεν βγάζει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πέρα από την ομάδα video, τρέχοντας από τερματικό / κονσόλα id και στους δύο χρήστες, παίρνεις το ίδιο αποτέλεσμα; Επίσης τσέκαρε και τις άδειες στους καταλόγους σου μήπως καταλάθος αφαίρεσες άδειες από τον κατάλογο του home σου ή από τον .config ή κάποιον άλλον που χρειάζεται. Αν δεν μιλάμε για κάποιο security module όπως selinux, κτλ, ο χρήστης root υπερνικά πάντα τις άδειες αλλά οι υπόλοιποι υπόκεινται στις άδειες ακόμη και αν τους ανήκουν οι κατάλογοι.

% mkdir .config/test
% chmod 000 .config/test 
% echo Hello > .config/test/kk
zsh: Άρνηση πρόσβασης: .config/test/kk

Ενώ μου ανήκει ο κατάλογος, δεν μπορώ να γράψω.

Επεξ/σία από imitheos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το τελευταίο το τσεκαρα είναι ολα οκ, επίσης και να γράψω μπορώ χωρίς πρόβλημα. ο πρώτος χρήστης είναι αυτός που έχει πρόβλημα.

[root@Arch ~]# id johny
uid=1000(johny) gid=1000(johny) groups=1000(johny),2(daemon),4(adm),10(wheel),81(dbus),91(video),92(audio),95(storage),100(users),43(tor),143(nvidia-persistenced)
[root@Arch ~]# id archie
uid=4036(archie) gid=4036(archie) groups=4036(archie),4(adm),10(wheel),91(video),92(audio),100(users)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@johnyboy

Γιατι ο ενας χρηστης εχει id στο 1000 και αλλος εχει παει στο 4000κατι ? Δεν θα επρεπε εφοσον ο ενας ειναι στο 1000 οι επομενοι να πηγαινουν σε νουμερα με σειριακη λογικη?1001,1002,κλπ?
Θελω να καταληξω στο , μηπως ο xfce εχει καμμια περιεργη ρυθμιση να μην εκκινει για id που ειναι χαμηλοτερα απο καποιο νουμερο?Για λογους ασφαλειας ξερωγω...
Ειχα δει τετοιες ρυθμισεις για τον root ωστε να μην μπορει να κανει graphical login για ασφαλεια...
Aν με καποιον τροπο* αλλαζες το id του πρωτου χρηστη σε κατι πανω απο 4000 , θα ειχε ενδιαφερον να δουμε τι θα γινοταν :)

* κατι του στυλ "usermod -u uuid username" ισως ? προφανως ως root ...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μα δεν ξεκινά ούτε το openbox. Το άλλο θα το δοκιμάσω να δω. περιεργα πράγματα

 

[root@Arch ~]# usermod -u 4035 johny
usermod: UID '4035' already exists
[root@Arch ~]# usermod -u 4036 johny
usermod: UID '4036' already exists
[root@Arch ~]# usermod -u 4037 johny
usermod: no changes
[root@Arch ~]# usermod -u 4030 johny
configuration error - unknown item 'LASTLOG_MAX_UID' (notify administrator)
[root@Arch ~]# usermod -u 4000 johny
configuration error - unknown item 'LASTLOG_MAX_UID' (notify administrator)
[root@Arch ~]# usermod -u 4050 johny
configuration error - unknown item 'LASTLOG_MAX_UID' (notify administrator)

 

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν βαριέσαι δοκίμασε να δεις και τις μεταβλητές περιβάλλοντος μήπως δούμε κάποια διαφορά και καταλάβουμε τι γίνεται

login as johny
% set |sort > /tmp/johny
logout -> login as archie
% set |sort > /tmp/archie
% diff -u /tmp/jony /tmp/archie

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξ με μεγάλη διαφορά το arch είναι η χολέρα του Linux. Κλείστε το το μαγαζί και πάτε να φτιάχνετε κουλούρια εκεί στο arch. Δηλαδή για όνομα. Πεδευεσαι πόσες μέρες να φτιάξεις κάτι, δουλεύουν όλα, κάνει ένα update και...... Ρδελο ολα. Τώρα πλέον δεν δουλεύει απολυτος τίποτα. Ούτε εικόνα, ούτε ίντερνετ, φαταλ κρας το ένα, ερορ το άλλο. Θα μου πεις καλά να πάθεις, δεν έβαλες μυαλό τόσα χρόνια. Rip και πάμε σε καμία πιο σοβαρή διανομή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως σε ενα παλιο φορητουλι που εχω arch ετσι για να παιζω , δεν μου κανει κανενα παρατραγουδο εδω και πολυ καιρο..και τραβαω updates καθημερινα...εχει ομως απλο και βατο hardware...καθολου "εξωτικο"...οποτε ισως και να μην ειμαι και το καλυτερο στατιστικο παραδειγμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, johnyboy είπε

Ρε φίλε εδώ γίνονται παρανοϊκα πράγματα. Πήγε σήμερα από 5.3.1 σε 5.3.4 και ο 5.3.1 δεν υπάρχει πουθενά στο cache για να κάνω downgrade. 

Μηπως χρησιμοποιεις κανα gui package manager και εχει ρυθμιση να σβηνει ανα τακτα χρονικα διαστηματα το cache του pacman?Ο pamac που εχω εγκατεστημενο εχει ρυθμιση ποσες εκδοσεις απο ενα πακετο να κραταει στην cache...
Σε μενα βλεπω στο cache τους 5.2.14 , 5.3.1 , 5.3 και τον 5.3.4 που εβαλε σημερα...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι δεν έχω τίποτα τέτοιο. btw βρήκα το πρόβλημα και την λύση. Με το update σε 5.3.4 μου σούταρε κάποια modules μαζί και τον nvidia και για αυτό δεν έπαιζε. δηλαδή ρε φίλε ήμαρτον. αλλά θα μου πεις τι δουλειά έχεις με nvidia και μάλιστα με 9800gt...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...