Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι.Δεν το έβγαλα, απλά το προσπέρασα.έκανα disable όλα τα προφιλ του και έκανα το σεταπ μεσω networkmanager και όλα ειναι μια χαρά.ουσιαστικά αφού δεν τρέχει κάποιο προφιλ δεν με εμποδίζει κιολας απο το να το ρυθμίσω απο αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@johnyboy
Με βαζεις σε σκεψεις να τσεκαρω το alpine για αυτο που λες με το netctl και τα προφιλ του, αλλα βλεπω οτι το netctl θελει systemd για να δουλεψει και το alpine ειναι με openrc.

@the other one
Μπορει το networkd του systemd να συνεργαστει με network manager ή wicd?

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ' όσο ξέρω κάνει παρόμοια δουλειά οπότε δε βλέπω γιατί να θες να τα συνδυάσεις. Βέβαια το networkd δεν προορίζεαι τόσο για desktop χρήση οπότε ίσως του λείπουν κάποια features που ίσως θες αλλά είναι πανάλαφρο και ταχύτατο. Αυτό που νομίζω πως μπορείς να συνδυάσεις με NetworkManager είναι το resolved.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδή είμαι σε αναζήτηση κάρτας, τι προτείνετε να μην έχω θέματα. μια ralink που έχω και έπαιξε με την μια, αλλά δεν πιάνει όλη την ταχύτητα και λογικό αφού είναι αρχαία. κάτι ασους που κοιτάζω έχουν όλες Realtek, θα παίξει η θα τον φάω πάλι? 

Επεξ/σία από johnyboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια ετσι για να απασχοληθουμε με κατι , εχω το εξης θεμα/φαινομενο.

Σε φορητο παλιο (core2duo/4gb/120gb ssd) , που εχω archlinux , παρατηρησα το εξης.Η ασυρματη καρτα πιανει εως 50-60mbps σε router που υποστηριζει (και εχει ρυθμιστει) και για Ν ταχυτητες.
Η καρτα ειναι η "Qualcomm Atheros AR928X Mini PCIe" και φορτωνει ο "ath9k" driver.Τι φαση παιζει?Θελει τιποτα ρυθμισεις καπου στο συστημα/οδηγο?
Το κινητο ας πουμε συνδεεται ~150-160mbps στο ιδιο router..αρα το router εχει να δωσει...
Ολα αυτα σε αποστασεις των 1-2 μετρων.

(Ψαχνω και ιντερνετ να βρω πληροφοριες στο μεταξυ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους. Βρήκα πρόσφατα ένα παλιό Acer Ferrari 4000 Laptop με τα εξής χαρακτηριστικά:

AMD Turion 64 mobile technology ML-37 / 2 GHz, 64 bit,
512MB RAM DDR,
120GB 5400RPM HDD.
 
Θέλω να δοκιμάσω μήπως μπορέσω να δώσω μια "νέα" πνοή στο μηχάνημα και σκέφτηκα το Arch Linux. Είχα ασχοληθεί πριν 6-7 χρόνια ελάχιστα με διανομές όπως Arch, Debian, δεν θυμάμαι σχεδόν τίποτα αλλά γενικά υπάρχει όρεξη για ψάξιμο.
 
Θα ήθελα να ρωτήσω εσάς, για χρήση που θα περιορίζεται σε YouTube & Facebook, αξίζει να ασχοληθώ; Προφανώς μιλάμε για κάτι πάρα πολύ ελαφρύ αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα ανταποκρίνεται το laptop.
 
Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@zen3gr

Με 512ΜΒ δεν γαμησε κανεις :) Μαξαρε την ραμ (νομιζω παει μεχρι 2γιγα σε αυτο το μηχανημα) και το συζηταμε.Το ΥΤ και το φεις δεν βαζει ο νους σου ποση ραμ τρωνε...Δεν θεωρουνται ελαφρυ σερφινγκ.

Αν ο δισκος ειναι σατα βαρας και εναν ssd.Αν ειναι IDE ...χαιρετα μας τον πλατανο.Παιρνει DDR-1 ραμ απο οτι βλεπω..αντε να βρεις τετοιες...(πρεπει να χω πλακα πλακα :) )
Κατα τα αλλα να ξες οτι ο δισκος θαναι το προβλημα στην ολη υποθεση αν δεν μπει/μπορει να μπει ssd.Ο δισκος και μετα ερχεται η ραμ (η ποσοτητα της) σαν δευτερο εμποδιο.

Ωραιο συλλεκτικο κομματι παντως..ειχα ενα φεγγαρι εμμονη με την σειρα ferrari..εχω εδω περα 2 ferrari 1100..καταφερα και τους εβγαλα τα ματια και των 2...αλλα το ενα καποτε το ειχα εργαλειο δουλειας...ωραιες εποχες :)
Aν ποτε θες να το σπρωξεις πες μου ε :)

EDIT : Δες εδω.200mb ram το tab του facebook σε chrome/windows.Αντε πες και βαζεις και archlinux με ελαφρυ γραφικο αλλα 200mb στην καλυτερη .Παει η ραμ.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, zen3gr είπε

Δεν σκοπεύω να σπαταλήσω λεφτά σε αυτό το πράγμα, δεν υπάρχει λόγος. Οπότε μάλλον θα πάει για απόσυρση.

Damn Small Linux και άντε γεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, zen3gr είπε

Δεν σκοπεύω να σπαταλήσω λεφτά σε αυτό το πράγμα, δεν υπάρχει λόγος. Οπότε μάλλον θα πάει για απόσυρση.

Δοκίμασε Slitaz GNU/Linux.

Μην περιμένεις θαύματα, αλλά απλά youtube βίντεο θα μπορεί να παίξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Είπα να παίξω λίγο με QEMU/KVM για αλλαγή αλλά δεν κατάφερα να σετάρω το Network με τίποτα. Έχει κανεις καμια ιδέα? Προσπάθησα με το virt-manager αλλά και με το virsh command. Φαίνεται να δημιουργεί ένα virtual default network το οποιό δεν το βλέπει κανένα Guest

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πώς μπορώ να φτιάξω τα fonts στο firefox και στα λοιπά gtk προγράμματα?

Είμαι σε plasma, έχω βάλει το breeze-gtk που είναι το θέμα μου και το kde-gtk-config
Ενώ παίρνει τις αλλαγές στο theme για τα gtk, δεν παίρνει το font size

πχ firefox με konqueror δίπλα δίπλα

BmsdoLS.png

 

update

Ξεκάθαρη λύση δεν βρήκα. Είναι θέμα του UI Scaling. Δοκιμάζοντας στο laptop, μόλις έβαλα ίδια fonts και font size στο gtk theme όλα γίναν ίδια. Στο desktop πρέπει να βάλω 1 νούμερο μικρότερο font size για να είναι ίδια όλα. Δοκίμασα διάφορες μεταβλητές που διάβασα στο wiki και σε κάποια forums αλλά πήρα τα @@ μου :P

https://forum.kde.org/viewtopic.php?f=17&t=141007

Και μην ξεχνιόμαστε έτσι?

10GlmEM.jpg

Επεξ/σία από warlock9_0
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
2 ώρες πριν, matheostsik είπε

Καλησπέρα έχω ένα πρόβλημα στο start up failed to start light display manager,(The unit lightdm.service has entered the failed state with result exit-code).Dual boot με w10

Η πιο συχνη αιτια ειναι οτι το lightdm , θελει greeter για να δουλεψει .Δεν μπαινει σαν εξαρτηση , πρεπει να μπει και να δηλωθει χειροκινητα.
Εγκαθιστας λοιπον εναν greeter (π.χ. lightdm-gtk-greeter , lightdm-slick-greeter , κλπ) και πας ως root  ή με sudo και πειραζεις το /etc/lightdm/lightdm.conf.

Βρισκεις την γραμμη που αναφερει : greeter-session=  (ειναι στο Section , [Seat:*] του αρχειου)
και την κανεις : greeter-session=lightdm-gtk-greeter ή greeter-session=lightdm-slick-greeter ή οτιδηποτε αλλο ονομα εχει ο greeter που επελεξες.Αφαιρεις το hashtag(#) που πιθανον εχει στην αρχη της αυτη η γραμμη.
Επανεκκινεις και ο θεος μαζι σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...