Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 minutes ago, mphxths said:


4. Για την δημιουργια του χρηστη προτιμω κατι του στυλ " useradd -m -G wheel -s /bin/bash firfirikos " ωστε μετα , με τον σωστο τροπο (και οχι με nano) να κανω ενα visudo / edit to /etc/sudoers δηλ (θελει εγκατασταση το vi πρωτα ) και να κανω uncomment την γραμμη που αναφερεται στο wheel group. Ετσι αν προσθεσω και αλλους χρηστες δεν χρειαζεται να βαζω ξεχωριστη αναφορα για τον καθενα. Απλα οποιον θελω να εχει sudo δικαιωματα , τον βαζω στο wheel group :)

Nano hater? :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Oxygene είπε

Nano hater? :p

Ισα ισα , εγω "μεγαλωσα" με vi/vim αλλα παντα τον θεωρουσα δυσκολο στην χρηση , χωρις λογο. Το nano εσωσε ζωες :) Αλλα για την συγκεκριμενη εργασια  το visudo ειναι μονοδρομος. Γιατι ? Καλο διαβασμα (ενοτητα "using visudo" ) :) To οποιο visudo , μπορει να χρησιμοποιησει και το nano με τις καταλληλες ρυθμισεις , αλλα στην φαση που περνας πακετα και κανεις ρυθμισεις στην εγκατασταση του archlinux , θεωρω χασιμο χρονου να κανεις τετοιο μικρορυθμισεις.  Απλα περνας το vi , και κανεις την δουλεια σου με το visudo. Ειναι πιο συντομο. Αφου σεταρεις τα βασικα του συστηματος , ασχολεισαι και με τον editor του visudo :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, mphxths said:

Αλλα για την συγκεκριμενη εργασια  το visudo ειναι μονοδρομος. Γιατι ? Καλο διαβασμα (ενοτητα "using visudo" ) :)

Προσωπικά 5-10 φορές που έχω βάλει Arch τα τελευταία 10 χρόνια το κάνω με nano, και δεν έχει βγει κανας δράκος ακόμα. Οπότε το μονόδρομος είναι λίγο υπερβολή. Προτιμώ να σκάσει το installation από το να βάζω προγράμματα που δεν χρειάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths, το αρχείο παίζει όντως να είναι μηδενικό, και (μακάρι να βγω ψεύτης) αλλά νομίζω ότι το πρόβλημά μου παίζει να ξεκινάει πιο πίσω, από το ίδιο το VM. 

Τι εννοώ:

η 1η διανομή που δοκίμασα στο VM για να αρχίσω να μπαίνω στο κλίμα ήταν το Salix ( υπέροχη διανομή στο βαθμό που την χρησιμοποίησα )το οποίο μετά την εγκατάσταση και αφού του έχω αλλάξει desktop photo , κάνω reboot και ξεκινάει με το default desktop . ( δεν του έδωσα ποτέ σημασία είναι η αλήθεια ) . Το επόμενο 10ήμεραο Pc + VM δεν κλείσανε καθόλου οπότε δεν έχω εικόνα αν κι εκεί έχουμε τα ίδια . 

Τώρα όσον αφορά το VM του έχω δώσει 8Gb με δυνατότητα επέκτασης δυναμικά, αν και εφόσον φτάσει το όριο , αλλά μέχρι στιγμής πάνω από 4-5 gb δε νομίζω να έχει πάει . 

Α, επίσης, τα ίδια έχω και χωρίς να περάσω το xf86-video-intel mesa  ( το δοκίμασα νωρίτερα σε άλλο VM και πάλι όλα μαύρα μετά το reboot ) 

Τώρα μένει να βρω γιατί είναι empty το αρχείο, προς τα χει αρχίζει και με πάει η όλη κατάσταση .

lightdm.png.97e6e580ad0a8d8d3832ce47e38668e6.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Luciddream είπε

Προσωπικά 5-10 φορές που έχω βάλει Arch τα τελευταία 10 χρόνια το κάνω με nano, και δεν έχει βγει κανας δράκος ακόμα. Οπότε το μονόδρομος είναι λίγο υπερβολή. Προτιμώ να σκάσει το installation από το να βάζω προγράμματα που δεν χρειάζομαι.

1oν δεν ξερω αν διαβασες το λινκ που εβαλα , το visudo κανει syntax checking. Αν εσυ γνωριζεις αρτια την συνταξη ολων των παραμετρων του /etc/sudoers εχει καλως.Εγω δεν την γνωριζω οποτε θα στηριχθω στο visudo για αυτο.Το οτι πειραζουμε μια παραμετρο στο /etc/sudoers δεν παει να πει οτι αλλοι δεν κανουν πιο εκτενη παραμετροποιηση/ρυθμισεις στο αρχειο αυτο.Αρα αντι να χανεις χρονο με εξτρα εντολες για να ελεγξεις οτι ολα οσα πειραξες εχουν σωστη συνταξη , απλα χρησιμοποιεις το visudo και το ρυθμιζεις να χρησιμοποιει οποιον editor θες...
2ον εγκατασταση χωρις vi/vim/nano ειναι ντροπη να υπαρχει :)

1 ώρα πριν, Binding είπε

Τώρα όσον αφορά το VM του έχω δώσει 8Gb με δυνατότητα επέκτασης δυναμικά, αν και εφόσον φτάσει το όριο , αλλά μέχρι στιγμής πάνω από 4-5 gb δε νομίζω να έχει πάει . 

8γιγα χωρο ? Εσυ το παρακανες λεμε..χαχααχ δωσε χωρο να παιζει ρε , τι γυφτιες ειναι αυτες ? :) Τσεκαρε με df -h ποσο εχει πιασει η εγκατασταση και ποσος ελευθερος χωρος εχει μεινει.
Ησουν τοσο large και στην ram/cpu cores που εδωσες ? :)
 

1 ώρα πριν, Binding είπε

Α, επίσης, τα ίδια έχω και χωρίς να περάσω το xf86-video-intel mesa  ( το δοκίμασα νωρίτερα σε άλλο VM και πάλι όλα μαύρα μετά το reboot ) 

Τώρα μένει να βρω γιατί είναι empty το αρχείο, προς τα χει αρχίζει και με πάει η όλη κατάσταση .

Ειτε περασεις xf86-video-intel ειτε οχι , αν δεν δουλεψει ο lightdm , δεν εχει καν σημασια.Γιατι ειναι μηδενικο το αρχειο δεν ξερω , αλλα δεν ψηθηκες να ξαναπερασεις το πακετο του lightdm ε?
Και στην τελικη αν θες να σου γραψω τα περιεχομενα του , πες μου , απλα να σιγουρεψεις οτι δεν εχουμε γενικοτερα θεμα με το VM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χα χα έλα ρε συ , 8gb sd και 2Gb ram για να έχω terminal και μερικές στοιχειώδεις εφαρμογές μια χαρά είναι, με df πάνω από 5 Gb δεν έφτασα ακόμα και στην προηγούμενη εγκατάσταση που την είχα για καμιά βδομάδα κι έπαιζα. 

Στα νεότερα της υπόθεσης τώρα, μια δοκιμή με Gnome + gdm έπαιξε μια χαρά με την 1η, χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα, οπότε αποκλείουμε πρόβλημα με το VΜ και τη χωρητικότητα. Ο lightdm δε θέλει να συνεργαστεί για κανένα λόγο, και τώρα ψάχνω να δω πως μπορώ να βρω περισσότερες πληροφορίες μέσω debug/logs για το τι πάει στραβά με την πάρτη του ...

 

 

Επεξ/σία από Binding
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Binding είπε

Ο lightdm δε θέλει να συνεργαστεί για κανένα λόγο, και τώρα ψάχνω να δω πως μπορώ να βρω περισσότερες πληροφορίες μέσω debug/logs για το τι πάει στραβά με την πάρτη του ...

Ειπαμε τι παει στραβα με την παρτη του και επιμενεις να μην ψηνεσαι να ξαναπερασεις το πακετο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το lightdm το έχω περάσει καμιά 10αριά φορές ως τώρα, χωρίς επιτυχία. ΑΛΛΑ , αυτό που διαπίστωσα μόλις, είναι ότι κάθε φορά που κάνω reboot και κομπλάρει ο Lightdm, αν σταματήσω το lightdm.service και το ξεκινήσω πάλι χειροκίνητα ξεκινάει κανονικότατα και βλέπω desktop! :D

Είναι εύκολο να μου κάνεις ένα c/p τα δικά σου conf για το Lightdm , για να τα συγκρίνω ?

 

Update : 

αν δεν κάνω systemctl enable lightdm.service , στην επανεκκίνηση όλα πάνε καλά. Ενεργοποιώ το Service χειροκίνητα , και όλα οκ . Τι είναι αυτό που το ενοχλεί όταν του κάνω enable και τα βλέπει μαύρα όταν πάει να ξεκινήσει από μόνο του ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα το /usr/lib/systemd/system/lightdm.service ειναι μηδενικο ή οχι ? Το λινκ στο /etc/systemd/system υπαρχει ?
Το /etc/lightdm/lightdm.conf που εχω ειναι το default που περναει το πακετο και απλα πειραξα την γραμμη για τον greeter.Τιποτα αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Binding Oταν κανεις λοιπον systemctl enable lightdm.service , γινεται ? Ή πεταει μηνυμα λαθους? Δημιουργει το link στο /etc/systemd/system ? display-manager.service -> /usr/lib/systemd/system/lightdm.service.

Τωρα που το καλοσκεφτομαι , στο φορητο που οπως ειπα περασα χτες arch/xfce4 , στα πρωτα reboots μαλακιστηκε και σε μενα το lightdm..αλλα μετα εστρωσε..δεν θυμαμαι τι εκανα :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα ,

@mphxths δεν έχω προλάβει ακόμα να το δοκιμάσω , από την ώρα που έπαιξε το άφησα ως έχει μέχρι νεοτέρας.

@dancer_69, γτ είμαι περίεργος γιατί δεν παίζει o lightdm . με εξιτάρει περισσότερο το να βρω γιατί δεν παίζει σωστά κάτι , παρά να το αφήσω και να κάνω τη δουλειά μου με κάτι άλλο . :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελευταίο Post για το συγκεκριμένο μιας και πλέον όλα παίζουν ρολόι . 

@mphxths πλέον έχει φανεί και το αρχείο στο /usr/lib και έπαιξε επιτέλους και μετά το reboot .Αν με ρωτήσεις τι έκανα , πέραν από καμιά 10άριά enable/sidable του service , τίποτα περισσότερο.  Το μόνο που έχει μείνει βέβαια, όπως θα δεις και στο Printscreen είναι το σφάλμα λόγω autologin , αλλά δεν θεωρείται πρόβλημα. 

 

:D :D 

 

link01.JPG.0dc001ac384fb675d9bdf8642390c2d9.JPGlink02.JPG.dfde8848797dc4705678c0c505e44faa.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν καποιοι παιδευονται με χειροκινητη εγκατασταση, βαλε  χριστιανε μου arch με γραφικο εγκαταστατη και διαλεξε οποιο DE θες με lightdm autologin απροβληματιστα.

 

Δες και ενα ισπανοφωνο οδηγο, αναθεμα με και αν καταλαβαινω τι λεει, μαλλον καλα τα λεει :P 

 

 

Επεξ/σία από μπουρτζοβλαχος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...