Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μιας και αναφέρατε το bash scripting, να πω ότι από την εμπειρία μου ένα προγραμματάκι σε python μπορεί να κάνει μια δουλειά που την κάνει το bash script σε 2 ώρες, μέσα σε 10 δευτερόλεπτα. Η διαφορά στο efficiency δηλαδή είναι χαώδης. Το έχω δει με τα μάτια μου και δεν το πίστευα (μιλάω για επεξεργασία αρχείων με χιλιάδες records βέβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι ακριβώς αναφέρεσαι? Τέτοιες διαφορές είναι πιο πιθανό να είναι θέμα αλγόριθμου (πχ "φορτωμένο" inner loop) παρά γλώσσας. To κατεξοχήν scripting module της Python Standard Library, το os χρησιμοποιεί, αν δεν κάνω λάθος, όπου μπορεί native function calls του operating system. Το bash φαντάζομαι το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα σου μιλάω για περίπτωση χιλιάδων αρχείων με το καθένα να περιέχει μέσα πάνω από χίλια records και να πρέπει να αφαιρέσεις κάτι από όλες τις γραμμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιανεται να εχει βγει νεα εκδοση (updated πριν λιγα λεπτα εδω)

># update-flashplugin-nonfree --status
Flash Player version installed on this system  : 11.2.202.258
Flash Player version available on upstream site: 11.2.202.258
flash-mozilla.so - auto mode
 link currently points to /usr/lib/flashplugin-nonfree/libflashplayer.so
/usr/lib/flashplugin-nonfree/libflashplayer.so - priority 50
Current 'best' version is '/usr/lib/flashplugin-nonfree/libflashplayer.so'.

Τωρα γιατι το πηγαν στο testing...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε εχθές το Arch Linux Handbook v3, το ήθελα να το βάλω στη βιβλιοθήκη μου και να το χαζέψω γενικότερα.

 

Περιττό να πω ότι δεν έχει υπάρξει χειρότερο handbook στην ιστορία.

review εδώ: http://www.amazon.com/review/R2XF5MLGXVH7F4/ref=cm_cr_pr_perm?ie=UTF8&ASIN=1477634940&linkCode=&nodeID=&tag=

 

Θα γράψω και στη δικιά μου σελίδα κάποια στιγμή για αυτό. Θα έπρεπε η arch-community να το βγάλει από το schwag άμεσα. Τόσο κακό είναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπηκε στην οικογενεια ..το πρωτο μου netbook..ωρα να περαστει arch..μιας και φοραει μια μαλακια meego (linpus απο οτι βλεπω στο τερμιναλ)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι DE/WM θα παίξεις; Ποιό netbook είναι; Με γεια... :-)

 

ευχαριστω αδελφε...

 

ειναι το ACER ASPIRE ONE D270-26CKK BLACK 10.1'' ATOM N2600 2GB 320GB LINUX

 

τωρα απο θεμα γραφικων..ακομα δεν εχω σκεφτει τι να του βαλω...μνημη εχει δοξα το θεο...η καρτα γραφικων ειναι η Intel GMA 3650

οποτε δεν θα το κουρασω το θεμα..με τους ανοιχτους θα παιξω...αλλα κατι που με ανησυχησε ειναι οτι ειδα στο BIOS οτι ελεγε οτι εχει 8ΜΒ μνημη η καρτα....και δεν ξερω ποσο αυτο μπορει να επηρρεασει τα πραγματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίρνει μνήμη από την RAM, όπως κάνουν οι onboard κάρτες.

 

Το LXDE είναι super για τα netbooks, και πλήρες από πολλές απόψεις.

Εγώ βέβαια στο netbook έβαλα tilling-wm (dwm, απλός και χωρίς dependencies) και δεν τον αλλάζω. Απλά την πρώτη φορά που τον βλέπεις αρχίζεις και απορείς για τα ναρκωτικά που μπορεί να παίρνει όποιος τον χρησιμοποιεί, μετά από 10 λεπτά αλλάζεις γνώμη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο κουραγιο... :P

Αν την κανεις να παιξει, πες μου και μενα τον τροπο...

Η 3600 δεν παιζει σε μενα.

 

Ασε μπλεξαμε , το διαπιστωσα και γω :).Μια φορα να παρω μηχανημα και να μην μου τα ζαλισει δεν γινεται...

 

Απο οτι διαβαζα σε φορουμς , οι μονοι σοβαροι οδηγοι για την καρτα αυτη παιζουν σε linpus/meego/fedora-based διανομες και δεν ψηνομαι με την καμμια να περασω τετοια.

 

Του περασα 7αρια που παιζουν ολα αψογα και ησυχασα...ημαρτον πια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...