Προς το περιεχόμενο

Έκλεισαν το thegreekz.com


Tigran

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αν και τον εκτιμώ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ εχω να πώ το εξής: Είμαι κατα 99% σίγουρος πως ο Μίκης όταν ήταν υπουργός πολιτισμού το 1990 ήταν αυτός που ξεκίνησε την ιστορία με την ΑΕΠΙ .

Κατά την προσωπική μου άποψη η ΑΕΠΙ είναι ένα παραμύθι και μια απέραντη φούσκα...

 

 

Καλά μυαλά σε όσους ακουμπούσαν λεφτά σε τέτοια site..LOL ακόμα γελάω...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 545
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάτι παντελώς μα παντελώς άσχετο με το θέμα, αλλά σχετικό με την "πνευματική ιδιοκτησία".

 

Διάβαζα ένα βιβλίο για Σ.Α.Ε., και ρίχνω μια ματιά στις "νομικές σημειώσεις" στην 1η σελίδα του βιβλίου....

 

"Απαγορεύεται η αναπαραγωγή του παρόντος βιβλίο ή μέρους αυτού, με οποιοδήποτε μέσο (φωτοτυπία, εκτύπωση, μικροφιλμ ή άλλη μηχανική ή ηλεκτρονική μεθοδο), χωρίς την έγγραφη άδεια της εκδότριας εταιρείας και του συγγραφέα"

 

Με την λογική που κυκλοφορεί, θα πρέπει να σκάσει μύτη η αστυνομία να κλείσει κάθε φωτοτυπάδικο στην Ελλάδα, να συλλάβει φοιτητές που δανείζουν σε φίλους τα βιβλία για εκτυπώσεις, να συλλάβει καθηγητές που επίσης βγάζουν φωτοτυπίες από βιβλία για να μοιράσουν σημειώσεις ή τα ανεβάζουν σε e-books, να κλείσουν τα πανεπιστήμια και όλα τα σχολεία????

 

Ισχύει το ίδιο και για τα βιβλία?

 

Δεν πιστεύω ότι οι εκδοτικοί οίκοι θα έπεφταν ποτέ τόσο χαμηλά, αλλά επειδή ένα βιβλίο έχει μεγαλύτερη αξία από την τσόντα της Τσούλιας, έχω απορία να δω αν μπορούν να κινηθούν νομικά σε κάτι τέτοιο....

 

 

*Προειδοποίησα, παντελώς άσχετο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Καλά μυαλά σε όσους ακουμπούσαν λεφτά σε τέτοια site..LOL ακόμα γελάω...!!

 

Τώρα άσχετο αλλά μου θύμησες πριν αρκετά χρόνια που το CD-RW ήταν μεγάλη πολυτέλεια και πηγαίναμε στα δισκοπωλεία όπου οι ίδιοι σου αντέγραφαν cd και σου πουλούσαν πειρατεία . Αυτό για όσους κλαίγονται για το τι θα απογίνουν αυτοί οι "επαγγελματίες" . Τότε δε μιλούσαν τώρα ξαφνικά τους έκατσε βαρύ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι άσχετο ,αλλά εννοείτε οτι τα βιβλία έχουν αυστηρά πνευματικά δικαιώματα και η αντιγραφή τους απαγορεύετε. Το τι επιτρέπετε να αντιγράψεις και υπό ποιες προϋποθέσεις το λέει ξεκάθαρα ο νόμος περί πνευματικών δικαιωμάτων. Θα μπορούσε άραγε ένα φωτοτυπάδικο να μοιράζει τις κόπιες ενός καινούργιου λογοτεχνικού έργου; Θα τον μπουζουριάζανε.

 

Τώρα άσχετο αλλά μου θύμησες πριν αρκετά χρόνια που το CD-RW ήταν μεγάλη πολυτέλεια και πηγαίναμε στα δισκοπωλεία όπου οι ίδιοι σου αντέγραφαν cd και σου πουλούσαν πειρατεία . Αυτό για όσους κλαίγονται για το τι θα απογίνουν αυτοί οι "επαγγελματίες" . Τότε δε μιλούσαν τώρα ξαφνικά τους έκατσε βαρύ ...

Και αυτοί παράσιτα του χώρου ήταν και είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@nukem111

Αυτό που αναφέρεις ισχύει, και έχει γίνει παλαιότερα με μεγάλο κατάστημα φωτοαντιγράφων επί της οδού Σόλωνος. Ο ιδιοκτήτης προσήχθει στην αστυνομία για τα περαιτέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μας περισσεύανε χρήματα (για έμενα τουλάχιστον) θα αγόραζα ταινίες,games,software..

 

εφόσον τα χρήματα δεν περισσεύουν έχω επιλέξει να πηγαίνω village όταν έχει καμιά καλή ταινία, και να πηγαίνω στο video club να νοικιάζω καμιά καλή ταινία ,να την κάνω μια copια να την έχω (π.χ. για να την δω με κάνα φίλο πιο μετά)

 

τώρα στα games θα δώσω λευτα (ή θα τα νοικιάζω με τον ίδιο τρόπο με τις ταινίες), και δίνω λευτα σε αυτά που αξίζουν.

τα κατεβάζω και αν αξίζουν , μετά πάω και τα αγοράζω (π.χ. mafia 2 , blackops , dead space 2 klp..)

 

δλδ πρώτα θα δω ,και μετά θα το πληρώσω,

γιατί να σκάσω λευτα σε κάτι που δεν μου αρέσει? (κατά την προσωπική μου άποψη)

 

όταν αγοράζουμε μια μπλούζα δεν την δοκιμάζουμε πρώτα? και άμα μας κάνει την αγοράζουμε

γιατί να δόσεις 30+ευρώ σε μια μπλούζα και να μην σου κάνει/ταιριάζει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα άσχετο αλλά μου θύμησες πριν αρκετά χρόνια που το CD-RW ήταν μεγάλη πολυτέλεια και πηγαίναμε στα δισκοπωλεία όπου οι ίδιοι σου αντέγραφαν cd και σου πουλούσαν πειρατεία . Αυτό για όσους κλαίγονται για το τι θα απογίνουν αυτοί οι "επαγγελματίες" . Τότε δε μιλούσαν τώρα ξαφνικά τους έκατσε βαρύ ...

 

Γιατί με της κασέτες το ίδιο δεν γινόταν? (ήμουν βέβαια μικρή αλλά κάτι πρόλαβα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο και πάλι μπράβο.

Είσαι ο μόνος έλληνας στον κόσμο που δεν έχει ΟΥΤΕ ΕΝΑ πειρατικό cd/dvd ούτε ταινία κατεβασμένη "πειρατικά" στον Η/Υ του, ούτε ένα τραγούδι ΜΡ3 κατεβασμένο χωρίς να το πληρώσεις, έτσι?

 

Congrats Φίλε μου B)

 

Ζηλεύω, θα ήθελα πολύ να είμαι κι εγώ αυτό το υπόδειγμα πολίτη ενός κράτους που εφόσον οι πολιτικοί και οι επιχειρηματίες δεν κλεβουν ούτε cent από τα ταμεία του κράτους, δεν απαιτούν τίποτα παραπάνω από τους ίδιους τους πολίτες :lol: :lol:

 

Παρασισιτισμός είναι να σου επιβάλλουν να πληρώνεις γ@μστκα κάθε δίμηνο ΕΡΤ ενώ δεν βλέπεις καν τηλεόραση.

Παρασιτισμός είναι να φοροδιαφεύγεις με 5.5 εκατομμύρια ευρώ, να εκδικάζεσαι να πληρώσεις ~5.000 και να την βγάλεις καθαρή, χωρίς να επιστρέψεις φράγκο από όσα φοροδιέφυγες, μόνο κ μόνο επειδή π#δάς την Γκερέκου.

Παραισιτισμός είναι να είσαι πολιτικός και πρώην υπουργός, να βγαίνεις με αποδείξεις ένοχος για μίζες και κομπίνες εκατοντάδων εκατομμυρίων ευρω και να μην πηγαίνεις δικαστήριο και απλά να ξεχνιέται η υπόθεσή σου.

Παρασιτισμός είναι να είσαι υπουργός, να βγαίνεις στην τηλεόραση να παραδέχεσαι ότι έφαγαν δισεκατομμύρια και ο μλκας έλληνας να τον ξαναψηφίζει!

Παρασιτισμός είναι να είσαι επιχειρηματίας, να κρύβεις εκατομμύρια από την εφορία και να απολύεις κόσμο χωρίς καν να έχεις ζημία μόνο και μόνο για να αυξήσεις παραπάνω τα έσοδα της επιχείρησης στις πλάτες των ανέργων!

Παρασιτισμός είναι να σε πληρώνουν οι πολίτες φόρους για να φτιάξεις δρόμους, κι όταν φτιάξεις ένα δείγμα να τους βάζεις 5 διόδια σε 200 χλμ και να λες "πληρώνετε κι άλλα βλάκες, τα φάγαμε στα μπουζούκια αυτά που δώσατε"

Παρασιτισμός είναι να είσαι Ελληνας ψηφοφόρος και να ψηφίζεις ξανά αυτούς που σε κλέβουν και βγαίνουν και στο λένε!

Παρασιστισμός είναι να είσαι Έλληνας, να θέλεις να λέγεσαι Ευρωπαίος πολίτης και να βλέπεις απαθής στις Ευρωπαικές χώρες να βάζουν φυλακή πολιτικούς που έκλεψαν 5.000€ μόνο και να τους κατασχέτουν και περιουσίες!

 

Πειρατεία είναι να έχεις dvdάδικο σε πόλη της επαρχίας, που το 80% του υλικού σου είναι δισκάκια μωβ από κάτω και κανείς να μην σε αγγίζει ούτε μετά από καταγγελίες!

 

Όταν ανεβάζει ο Α και ο Β μια ταινία, σε υποχρεώνει να την κατεβάσεις?

Δεν λέω, πειρατής είναι που την δημοσίευσε χωρίς άδεια, αλλά από την στιγμή που την κατεβάζεις είσαι κι εσύ αποδέκτης πειρατείας.

Οταν ο Πακιστανός πουλάει κλεμμένες τσάντες και η γκόμενά σου αγοράζει μία, πιθανόν γίνεται κλεπταποδόχος, δεν της την πούλησε με το ζόρι.

Έχω γείτονα μπάτσο που έχει γεμίσει το σπίτι του cd/dvd που έχουν κατασχέσει από μαύρους (και ανεβάζει σε τορεντάδικο γνωστό), αυτό δεν είναι πειρατεία....έτσι?

 

Όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε, είναι τουλάχιστον υποκριτικό να κράζεις και να χαίρεσαι που συλλαμβάνουν ιδιοκτήτες φόρουμ, μόνο και μόνο επειδή δεν κατάφερες να κάνεις αυτό που έκαναν αυτοί.

Είναι υποκριτικό να χαίρεσαι να συλλαμβάνουν ιδιοκτήτες φόρουμ από τα οποία leechaρες μέρα-νύχτα κάθε ταινία, σειρά και Game που είχαν ανεβάσει χρήστες.

Είναι υποκριτικό να νομίζεις ότι χέστηκε η φοράδα στο αλώνι που έκλεισαν 10 ελληνικά φόρουμ, το εξωτερικό γεμάτο είναι από Warezάδικα και releasάδικα και συνεχίζει το warez-downloading κράζοντας παράλληλα την πειρατεία στα φόρα για να δείξει κανείς πόσο υπόδειγμα νόμιμου πολίτη είναι στην αγγελικά πλασμένη χώρα που λέγεται Ελλάδα.

 

Σου αυξάνουν τα εισιτήρια, την βενζίνη, σε απολύουν, σου αυξάνουν τους φόρους, σου αυξάνουν τις τιμές στα προιόντα Α ανάγκης, οπότε αναγκαστικά μένεις μέσα για να βγάλεις τον μήνα. Δεν θα κατεβάσεις μια ταινιούλα ή κανα επεισόδιο να δεις να δεις μιας και κάθεσαι μέσα? Ε όχι! ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ!

 

 

Το Warez δεν πρόκειται ποτέ να πεθάνει.

Ένα μόνο ήταν παλιά, το napster. Το έκλεισαν, άνοιξαν 10.

Έκλεισαν άλλα 1-2, άνοιξαν 50.

Το p2p έγινε torrent και downloading από file hosts.

Όσο εξελίσσεται το ιντερνετ, νέοι μέθοδοι διαμοιρασμού αρχείων θα δημιουργούνται.

 

Το θέμα είναι πώς αντιμετωπίζεις την πειρατεία εσύ, αν απλά κατεβάζεις για να κατεβάζεις ή αν κατεβάζεις και στηρίζεις μετά τις εταιρείες που έβγαλαν το παιχνίδι που μόλις έπαιξες και σου άρεσε ή το γκρουπάκι που έβγαλε το cd που μόλις άκουσες ;)

 

Αν νομίζει κανείς ότι η πληγή αυτού του τόπου είναι το μοίρασμα των αρχείων στο ίντερνετ, τότε ή σε άλλη διασταση είναι (fringe κι έτσι) ή να μας πει τι τριπάκια παίρνει να δοκιμάσουμε κι εμείς :P

Αυτό είναι το καλύτερο άρθρο που έχει γραφτεί εδω μεσα.

Μπράβο στο συντάκτη του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι μπραβο.Και μετα οταν καποιος θα κλεψει εσενα ελα να φωναξεις γιατι κανεις δε δινει δεκαρα για την παρτη σου.

Προς το παρον πηγαινε να τη πεις σε κανα φιλαρακι σου για το ποσα τερα την εχεις μεγαλυτερη τη συλλογη σου

Παίζει ένα προβληματάκι συνεννόησης νομίζω..

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε (η μάλλον να trollάρουμε)

Όταν καταλάβεις τη διαφορά μεταξύ κλοπής και αντιγραφής το ξανακουβεντιάζουμε.

Αφού θες να μάθεις, δεν την έχω ιδιαίτερα μεγάλη (τη συλλογή μου..) .

Άλλωστε μετράει η ποιότητα και όχι το μέγεθος B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με τον nukem111 στο

Το θέμα είναι πώς αντιμετωπίζεις την πειρατεία εσύ, αν απλά κατεβάζεις για να κατεβάζεις ή αν κατεβάζεις και στηρίζεις μετά τις εταιρείες που έβγαλαν το παιχνίδι που μόλις έπαιξες και σου άρεσε ή το γκρουπάκι που έβγαλε το cd που μόλις άκουσες

 

Ο Στάθης Δρογώσης που μου αρέσει σαν καλλιτέχνης έχει κυκλοφορήσει δωρεάν στο internet τον τελευταίο του δίσκο. Αν θέλεις μπορείς να αφήσεις από 2 έως 10 ευρώ. Εγώ του έδωσα 10... δεν ξέρω αν θα του άφηνα παραπάνω αν γινόταν αλλά εκτιμώ την κίνηση του αυτή.

 

1 εβδομάδα μετά είχε 4.000 downloads και 50 δωρεές όλο όλο... επίσης είδα τον δίσκο του σε πολλά "παρανοματζίδικά" που του έκλεβαν και την μικρή χαρά του να δει τα επίσημα downloads του να ανεβαίνουν...

 

πειρατές εκεί που πρέπει και εκεί που δεν μπορούμε αλλιώς... όχι παντού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να σας την χαλάσω μόνο που διαφωνώ μαζί σας..λίγη σημασία έχεις αφού δεν πρόκειται να βγει τίποτα...απλά χαζεύοντας στον hoster "μας" βρήκα κάτι ξεχασμένο...και ήθελα να το μοιραστώ με μερικά παιδιά εδώ μέσα... :P

75b633d3a355c6805f99221507bc2400.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Της δημιουργίας πνεύματος.

 

Όταν κάποιος δημιουργεί "πνεύμα" το να φτάσει στα χέρια μου μέσω download(τζαμπα, πειρατικο πες το οπως θες) ειναι προσβολή στη δημιουργία;

Οι ερευνητές από το Πανεπιστήμιο του Λονδίνου, Birgitte Andersen και Marion Frenz, ερεύνησαν ανάμεσα σε μία πολύ μεγάλη ομάδα ατόμων από τον Καναδά, ποια είναι η επίπτωση της μουσικής πειρατείας πάνω στις πωλήσεις των μουσικών cd. Τα αποτελέσματα είναι πραγματικά εκπληκτικά, τουλάχιστον για την μουσική βιομηχανία!

Οι ερευνητές αποφάνθηκαν ότι τα άτομα που έχουν κατεβάσει περισσότερη μουσική, θα αγοράσουν και περισσότερη μουσική! Ένα παράδειγμα που αναφέρεται είναι ότι εάν πχ κάποιος κατεβάσει 270 τραγούδια σε ένα χρόνο μέσω του P2P, αυτό το άτομο θα αγοράσει 9 περισσότερα CD από κάποιον που έχει κατεβάσει μόλις 27 τραγούδια.

 

Επέλεξε αν θές να μελετάς ανεξάρτητες ερευνες ή έρευνες που κάνουν όσοι αποτελούν τον "χώρο".

 

Και ειδικά όσο αφορά την μουσική, γιατί ο συνθέτης/στιχουργός χάνει τα λεφτά του μόνο απο την πειρατεία και οχι και απο τους τραγουδιστές (τρομάρα τους) που βγάζουν μύρια κάθε χρόνο σε διάφορα tours/νυχτερινά κτλ;

 

Η ανταλλαγή αρχείων, δεν είναι τζάμπα φίλε μου. Απο την στιγμή που πληρώνεις παρόχους για να σου παρέχουν ταχύτητες δίνεις αντάλλαγμα για το κομματάκι της πίτας που παίρνεις, ανάμεσα σε όλα τα αλλα φυσικα (promotion, marketing κτλ, άμεσα ή έμμεσα).

 

Φαίνεται όμως πως οι χιλιάδες downloaders-εγκληματίες-πειρατές ειναι βασικοί ανταγωνιστές των κυκλωμάτων που κρύβονται πίσω απο τους αλλοδαπούς με τα cd/dvd κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...