Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί SEO (Search Engine Optimization)


varemarious

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

Εχουμε μια οικογενειακή επιχείρηση η οποία εχει καποιο website , και προσπαθούμε να βρουμε τροπους να ανεβάσουμε τις οργανικές αναζητήσεις τις (το μαγαζί εχει αντικείμενο τα νυφικά) , μας προσέγγισαν απο την galaxynet.gr αλλα δεν διαβασα και πολυ καλα λόγια , (αν και ασχολούμαι επαγγελμάτικα με την πληροφορική δεν εχω ασχοληθεί πολυ με το web development και ειδικά με το seo!!!)  
Έχετε καποια πρόταση ; τι μπορω να κάνω εγω ή πως μπορω να βρω ενα σωστό επαγγελματία ; 
Θέλω

1.Yποστήριξη στο υπάρχον σιτε (αναβαθμίσεις και άλλες αλλαγές ) 

2. Να ανέβουν οι οργανικές αναζητήσεις οσο το δυνατών !

3. Να μην εχω προβλήματα απο επιθέσεις (και εαν ποτε αποκτήσω να αντιμετωπίζονταν έγκαιρα ) 

(Εαν το ποστ ειναι ακυρο εδώ ενημερώστε με να το μεταφέρω αλλου) 
Ευχαριστώ ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 444
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ζητάς τρια διαφορετικά πράγματα. Το καλύτερο θα ήταν να βρεις τρεις διαφορετικούς, ή τουλάχιστον δύο. Αυτός που θα κάνει SEO δεν μπορεί να ασχολείται και με το security του site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητάς τρια διαφορετικά πράγματα. Το καλύτερο θα ήταν να βρεις τρεις διαφορετικούς, ή τουλάχιστον δύο. Αυτός που θα κάνει SEO δεν μπορεί να ασχολείται και με το security του site.

Για το SEO αρχικά που με ενδιαφέρει άμεσα (γιατι με το Security ασχολήθηκε κάποιος ήδη) τι προτείνετε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το SEO βασίζεται πάνω στην σωστή λειτουργία της σελίδας τόσο από πλευράς απόδοσης (ταχύτητα φορτώματος) αλλά και περιεχομένου τουλάχιστον για το insite SEO. Προσωπικά δεν θα δεχόμουν να υπάρχει άλλος τεχνικός στην ιστοσελίδα που κάνω SEO γιατί πολύ απλά δεν εμπιστεύομαι πλέον κανένα με αυτά που έχω δει.

 

Σχετικά έχεις PM ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ piranhagr. Πλέον όλα συνδέονται .

 

Το SEO δεν είναι όπως 5 χρόνια πριν. Αυτό που μετράει πλέον είναι το περιεχόμενο, η εμπειρία που έχει ο χρήστης και τελικά η απήχηση που έχει στο κοινό. Παλιότερα και ακόμα και τώρα τα backlinks ήταν η αιχμή του δόρατος, αυτό τείνει να μεταφερθεί. Τα backlinks ειναι ακόμα σημαντικά οταν έρχονται απο τα κατάλληλα κανάλια επικοινωνίας.

 

Η ασφάλεια της ιστοσελίδας εχει άμεσες επιπτώσεις και στο SEO. Περισσότερο απ'οσο φαντάζεσαι. Δεν αναφέρομαι σε επιθέσεις ddos αλλα σε blackhat πρακτικές. Οι σωστοί επαγγελματίες θα φροντίσουν αν σε καθοδηγήσουν.

 

Δεν αναφέρεις πουθενά το κομμάτι της διαφήμισης. Τα οργανικά αποτελέσματα είναι κάτι που απαιτεί χρόνο και αρκετή προσωπική δουλειά (σε περίπτωση που αποφασίσεις να συμμετάσχετε). Η διαφήμιση μπορεί να λειτουργήσει υποστηρικτικά στις προωθητικές ενέργειες που θέλεις όπως καταλαβαίνω να κάνεις.

 

Social Media. Αναφέρεσαι σε έναν χώρο που στοχεύει στο νέο ξεκίνημα, στις χαρούμενες στιγμές και στην καλή διάθεση. Δεν θα το εξαιρούσα και θα το ενσωμάτωνα στα παραπάνω.

 

Γιαυτό και στην αρχή ξεκίνησα με το όλα συνδέονται...

 

Καλή αρχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες αυτές οι υπηρεσίες τύπου MOZ, hrefs θεωρείτε πως αξίζει η συνδρομή τους;

 

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάτι αντίστοιχο για Ελλάδα με πιο προσιτές τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψαχτείτε λίγο θα βρείτε και shared accounts με 10ε τον μήνα. Το ahrefs αξίζει με τα χίλια ,αν το χρησιμοποιήσεις έξυπνα κάνεις θαύματα .. από link building μέχρι του να στείλεις ανταγωνιστές που παίζουν με PBN για μπανάκι  :-)  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψαχτείτε λίγο θα βρείτε και shared accounts με 10ε τον μήνα. Το ahrefs αξίζει με τα χίλια ,αν το χρησιμοποιήσεις έξυπνα κάνεις θαύματα .. από link building μέχρι του να στείλεις ανταγωνιστές που παίζουν με PBN για μπανάκι  :-)  :-)

 

σου αρέσουν τα βρώμικα παιχνίδια εσένα ε? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψαχτείτε λίγο θα βρείτε και shared accounts με 10ε τον μήνα. Το ahrefs αξίζει με τα χίλια ,αν το χρησιμοποιήσεις έξυπνα κάνεις θαύματα .. από link building μέχρι του να στείλεις ανταγωνιστές που παίζουν με PBN για μπανάκι  :-)  :-)

Αν έχεις χρόνο και διάθεση, εξήγησε μου τι ακριβώς κανείς με το ahrefs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και

Γεια σου thimis_k. Σχετικά με τα φιλικά url εχουν γραφτεί αρκετά άρθρα. Υπάρχουν αρνητικά και θετικά στην υλοποιησή τους, αλλα τα περισσότερα δεν αφορούν κάποιο SEO κανόνα. Εμεις στηρίζουμε τα greeklish url γιατί ειναι πιο ευκολή η αντιγραφή των links. Σχεδόν όλα τα module/plugin δε θα παρουσιασουν κάποιο θεμα με τα greeklish url (πχ http caching html gzip). Επίσης η Google εχει γινει αρκετά έξυπνη για να καταλαβαίνει τις greeklish λέξεις.

Αν και με μεγάλη καθυστέρηση σε ευχαριστώ πολύ!

Τα έχω αλλάξει όλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά χρόνια χρησιμοποιώ λατινικούς χαρακτήρες στα urls και έχω δει διαφορά στα rankings. Αλλά σε projects που είχα αναλάβει όπου αναγκάστηκα λόγω πελάτη να δουλέψω ελληνικά urls παρατήρησα ότι δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά στο διάβασμα σε αρκετές περιπτώσεις. Και πάλι όμως υπάρχει πρόβλημα γιατί αυτό το δεκαεξαδικό που εμφανίζεται ειδικότερα στο copy paste για τα share στα social Media δημιουργεί αρκετά προβλήματα στο index εκτός του ότι φαίνεται άσχημα.

 

Έχω φτιάξει ένα ανάλογο βίντεο με μερικά έξυπνα tips για όσους χρησιμοποιούν ελληνικούς χαρακτήρες να κάνουν share χωρίς κανένα θέμα τα links με Ελληνικούς χαρακτήρες σε social sites.

 

https://www.youtube.com/watch?v=yF65Yi9otJs

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι λέξεις κλειδιά στο URL λαμβάνονται υπόψιν από το Google και ας ανακοινώνει το αντίθετο. Οπότε έχοντας ένα περισσότερο φιλικό url π.χ. http://www.onoma.gr/shop/lampes-led-12w καλύπτεις το ενδεχόμενο να διαθέτεις έναν ακόμα παράγοντα SEO στην ιστοσελίδα σου είτε αυτός ληφθεί υπόψιν είτε όχι. 

 

Πάντως έχω δει ιστοσελίδες στις πρώτες θέσεις αποτελεσμάτων (σε λέξεις κλειδιά χαμηλού ανταγωνισμού) με μηδενικό backlink profile μόνο και μόνο διότι διέθεταν λέξεις κλειδιά στο URL ή στο domain. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...