Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση περί SEO (Search Engine Optimization)


varemarious

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αλλά γιατί θες να είσαι πρώτος με το .gr στο google.co.uk (ή .com ... μπερδέυτικα λίγο) αν έχεις ήδη το .com? ή το .org? Ρωτάω από πραγματική περιέργια και όχι με ειρωνεία ή κάτι άλλο

Στο google.com θέλουν όλοι να βγουν (τουλάχιστον για τις αγγλόφωνες σελίδες - για τις αμιγώς ελληνικές όχι και τόσο, προτιμάνε το google.gr που είναι και η προεπιλογή για τις ελληνικές ip), απλά επειδή όλα τα "καλά" domain σε .com έχουν ήδη αγοραστεί από τις αναρίθμητες εταιρίες που κάνουν αυτήν ακριβώς τη δουλειά, παλεύουμε να κάνουμε την ίδια δουλειά με domain τύπου .gr, .uk, .org κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 444
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

είναι πολύ απλό, στο google.gr θέλουμε να βγούμε πρώτοι αλλά υπάρχουν και άλλοι δύο λόγοι που κάνουν απαραίτητη και την καλή θέση στο google.com

 

ο πρώτος είναι ότι ακόμη και μέσα στην Ελλάδα περίπου το 30% των χρηστών χρησιμοποιεί το google.com σαν προεπιλεγμένη μηχανή, για το ποσοστο δεν ξέρω, είναι αυθαίρετη ερμηνεία που δίνω και μπορεί να κάνω λάθος αλλά περίπου τόσους υπολογίζω.

 

ο δεύτερος λόγος έχει να κάνει με το περιεχόμενο και σε ποιούς απευθύνεται η σελίδα, μια σελίδα λοιπόν τουριστικού ας πούμε περιεχομένου είναι φυσικό να χρειάζεται και επισκέπτες από το εξωτερικό, ενώ μια σελίδα με τεχνολογικό περιεχόμενο στα Ελληνικά σαν αυτήν εδώ ας πούμε δεν την ενδιαφέρρει αυτό οπότε είναι μια χαρά με το google.gr.

 

δυστυχώς τα .com τα κατοχυρώνουν πρώτα και δεν προλαβαίνουμε.

 

υπάρχει και άλλος λόγος, είναι και το prestige, άλλη δυναμική για το google έχει το .com και τελείως άλλη το .gr

παράδειγμα ζωντανό.

χτες πήρα το πρώτο μου PR, 3 καλό είναι για 9 μήνες domain

αλλά το ίδιο domain σε .com που υπάρχει ,με μόλις 5 backlinks και μηδενικό περιεχόμενο(τη στιγμή που το δικό μου έχει πάνω από 150 backlinks) πήρε και αυτό PR2 στους 12 μήνες και μου ρίχνει στα αυτιά στο google.com.

άσχετα τώρα αν από επισκεψιμότητα βρίσκεται στην ανυπαρξία( 10.000.000 στο alexa)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Βασική προϋπόθεση για να σε βρίσκουν είναι και να έχεις καταχωρημένο το site σου σε διαδικτυακούς καταλόγους. Δες εδώ περισσότερες πληροφορίες για τους καταλόγους.. Webfly/Catalogue.

 

Το site αυτο (WebFly.gr) αποτελεί τον προσωπικό χώρο της Ιστόμυγας. Πετώντας στα ανεξερεύνητα μέρη του Παγκόσμιου Ιστού συγκεντρώνει και ταξινομεί τους Ιστότοπους που ανακαλύπτει σε επιλεγμένες κατηγορίες. Έτσι προσφέρει τη δυνατότητα στους χρήστες του Διαδικτύου να βρουν πολύ εύκολα και γρήγορα αυτό που ψάχνουν, δηλαδή εσάς!!

 

Κάντε μια εγγραφή και προτείνετε τώρα το δικό σας Ιστότοπο, ώστε να τον εξερευνήσει η Μύγα μας και να τον καταχωρήσει στον Παγκόσμιο Ιστοχάρτη.

 

http://webfly.gr/

bot-logo.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι δεν έχει μεγάλη σημασία πλέον το keyword metatag, domain name , inbound links , και κείμενα

με τις λέξεις κλειδιά που σε ενδιαφέρουν να εμφανίζονται σε εξέχουσες θέσεις όπως στον τίτλο και στην κεφαλίδα

του κειμένου με συχνότητα όχι μεγαλύτερη απο 5% σε σχέση με το συνολικό κείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου διαβασα, αλλα δεν το βρισκω αν και το ψαχνω εδω και πολυ ωρα, οτι η ύπαρξη rss feed παιζει σημαντικο ρολο στην καταταξη των αποτελεσματων του google.

Μπορει κανεις να μου το εξηγησει λιγο περισσοτερο, αν οντως ισχυει;

Ενα site που ειναι κανονικο site, και δεν ανηκει στο blogspot της google, γιατι 'βοηθιεται' απο την υπαρξη rss?

Αφου το google πλεον σκαναρει ολο το internet καθε ωρα. Αλλαζω κατι στο site μου, και αν μετα απο μια ωρα κανω search στο google, θα το βρω και μεσω του google! Εντυπωσιακο το τι εχουν φτιαξει.

Δεν προλαβαινεις να σηκωσεις κατι, και εντος ολιγου μπορει να το εχει καποιος -φρεσκο φρεσκο- στα αποτελεσματα της μηχανης αναζητησης.

Με τετοια 'σβελταδα' λοιπον απο το google, πως μπορει ενα rss να βοηθησει περισσοτερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον μιλάς γι' αυτό:

 

Κάποιοι απο τους πολλούς παράγοντες όπου σίγουρα δεν θα το πιστέψετε, οι περισσότεροι περίπου δηλαδή το 75% και το υπόλοιπο 15% θα πείτε εε χαζομάρες! αλλά καταβάθος ξέρετε ότι έχω δίκιο και δεν συμφωνήτε γιατί νομίζετε το ξέρουν λίγοι και θα χάσετε το "μυστικό" χαχα.

 

1) Συχνότητα δημοσίευσης άρθρων, καινούργιας σελίδας κτλ

2) Παίζει μεγάλο ρόλο άν η ιστοσελίδα διαθέτει RSS/Atom Feed.

3) Ποσότητα υλικού (πχ 100 σελίδες/100 άρθρα)

4) Ποιότητα υλικού, πιό συγκεκριμένα κατα το πόσο μοναδικό είναι το κάθε άρθρο/σελίδα.

5) Ποσότητα Επισκεπτών, πόσοι είναι μοναδικοί επισκέπτες, πόσοι ξανα-επισκέπτονται την ιστοσελίδα κτλ.

Και άλλοι πολλοί παράγοντες αλλά αυτοί είναι οι κυριότεροι.

 

Κι εμένα μου έκανε εντύπωση, μιας και το rss είναι ουσιαστικά ένα copy-paste των άρθρων σου - ίσως γι'αυτό και να το λέει (αν και το διπλό περιεχόμενο θεωρητικά μάλλον κακό σου κάνει παρά καλό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν όσον αφορά το 5)

 

Πώς μπορεί να ξέρει το google πόσοι επισκέπτονται την σελίδα μου ;

 

Ίσως να μπορεί να φακελώσει όσους μπαίνουν με chrome αλλά δεν είναι μόνο αυτοί προφανώς.

Ίσως να μπορεί να φακελώσει όσους έχουν analytics αλλά η ίδια η google έχει δηλώσει ότι δεν χρησιμοποιεί τα στατιστικά από το analytics για το ranking.

 

Άρα πιστεύω το 5 είναι λάθος και το 2) το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα σε 2,5 μήνες λειτουργίας του site έχω PR 2. Είναι καλό για την διάρκεια αυτή; btw είμαι άσχετος από όλα αυτά, έφτιαξα το site βλέποντας tutorials :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καπου διαβασα, αλλα δεν το βρισκω αν και το ψαχνω εδω και πολυ ωρα, οτι η ύπαρξη rss feed παιζει σημαντικο ρολο στην καταταξη των αποτελεσματων του google.

Μπορει κανεις να μου το εξηγησει λιγο περισσοτερο, αν οντως ισχυει;

Ενα site που ειναι κανονικο site, και δεν ανηκει στο blogspot της google, γιατι 'βοηθιεται' απο την υπαρξη rss?

Αφου το google πλεον σκαναρει ολο το internet καθε ωρα. Αλλαζω κατι στο site μου, και αν μετα απο μια ωρα κανω search στο google, θα το βρω και μεσω του google! Εντυπωσιακο το τι εχουν φτιαξει.

Δεν προλαβαινεις να σηκωσεις κατι, και εντος ολιγου μπορει να το εχει καποιος -φρεσκο φρεσκο- στα αποτελεσματα της μηχανης αναζητησης.

Με τετοια 'σβελταδα' λοιπον απο το google, πως μπορει ενα rss να βοηθησει περισσοτερο?

 

Με την πρόσφατη αλλαγή αλγόριθμου (panda) δεν θα έλεγα ότι μπορείς να κερδίσεις με τα rss directories καθότι είναι απλά διπλότυπο περιεχόμενο. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν κερδίζεις τίποτα. Μπορεί να σε βοηθήσει, αλλά πλέον δεν μετράει τόσο πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...

παιδιά για search engine optimization δείτε στο www.makemoneyonline.gr

στην αντίστοιχη κατηγορία

είναι ένα πολύ καλό site

έχω μάθει πάρα πολλά απο εκεί

 

καλο φαινετε για να δουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

μέχρι την HTML 4 δεν υπάρχει πρόβλημα όσον αφορά τα κενά.

 

στην XHTML και στην HTML 5 που είναι more stricted δεν θέλει κενά..

 

αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος.

έχεις δίκαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...