Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις Laptop για όλα τα Βαλάντια


KRIKON

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φιλε μου πριν ακομη κανείς αυτο το post ειχα καταλήξει σε πολλα απο τα laptop σου..

ΟΠοτε εισαι σωστός.. :-D ..

Εγω τελικα κατεληξα στον αλουμινενιο dell Λογω ποιοτητας..

Πως την βλέπεις την επιλογή μου?Λες να έπρεπε να παω σε καλύτερο επεξεργαστη?

Μπα, μια χαρα επεξεργαστη εχει. Αναλογως βεβαια τις αναγκες σου.

Αλλα δεν νομιζω οτι θα κολλας πουθενα. Σαν ποιοτητα κατασκευης βεβαια ειναι σουπερ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Προσωπικά είμαι ανάμεσα στα FUJITSU LIFEBOOK AH530HD6-F2 με 679 vs Dell Inspiron 15R N5010 με 699

Intel Core i5-460M (2.53 GHz) vs Intel Core i5-480M (2.66 Ghz)AMD Radeon HD6530 με 1GB αυτόνομης μνήμης vs AMD Radeon HD5650

Καλύτερη κάρτα το Fujitsu καλύτερο επεξεργαστή το Dell

Any Comment?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oυσιαστικα ειναι ακριβως ισοδυναμα.

Η καρτα γραφικων ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ιδια(ασχετα αν εχει αλλη ονομασια),

και το μονο που διαφερει ειναι ο επεξεργαστης(που δεν θα δεις καμια απολυτως αισθητη διαφορα).

Το ενα ειναι dell και το αλλο fujitsu.

Διαλεγεις και παιρνεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα χαρτιά η 5650 είναι καλύτερη απο την 6530... αν και τόσο η διαφορά στους επεξεργαστές όσο και η διαφορά στις κάρτες υποθέτω δε θα διακρίνετε..

 

το dell 15R δεν έχει υπερβολικά glossy οθόνη από μια ματιά που το έριξα στο κατάστημα... το έχει κανείς να μας πει την γνώμη του?

 

παιδιά κάτι τελευταίο.. πως σας φαίνεται αυτό http://www.skroutz.gr/s/292227/Toshiba-Satellite-L655-1DX.html ?

το κατάστημα ξέρει κανείς αν είναι αξιόπιστο γιατί πήρα τηλ να ρωτήσω διαθεσιμότητα και είπαν θα με πάρουν... ε! ακόμα περιμένω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 15R για την αναλυση που εχει(1366x768) εχει πολυ καλη οθονη.

Το εχω εγω(οχι το ιδιο, αλλα της ιδιας σειρας 15R) και η οθονη του ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ!

Συγκρινοντας παντα με ενα lenovo που ειχα, που εφτιαχνα τα μαλλια μου στην οθονη- καθρεφτη που ειχε. :P

edit: Πολυ ωραιο χρωμα εχει το toshiba!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα benchmark απο την ATI Mobility Radeon HD 5650 και απο την παραπλησια της ... AMD Radeon HD 6550M (την 6530Μ δεν την έχει) βλέπω ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ διαφορά ...

 

Πως εξηγείτε να είναι η ίδια κάρτα ... ?

 

3DMark 2001SE - Standard 1024x768 6550

min: 28410 avg: 31250.5 (71%) max: 34091 Points

 

3DMark 2001SE - Standard 1024x768 5650

min: 20401 avg: 26265.7 (59%) max: 28575 Points

 

3DMark 03 - Standard 1024x768 6550

min: 21833 avg: 22001.3 (29%) max: 22227 Points

 

3DMark 03 - Standard 1024x768 5650

min: 18106 avg: 19996.4 (26%) max: 21342 Points

 

Δικαιολογείτε αυτή η διαφορά για τα Radeon HD 6550M 400@600MHz Radeon HD 6530M 400@500MHz

100Μηζ παραπάνω της 6550 απο την 6530 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η 6550m ειναι λιγο παραπανω στην σχετικη λιστα.

Μηπως επειδη ειναι η νεα σειρα εμφανιζει αυτες τις διαφορες;

Η αληθεια ειναι πως δεν υπαρχουν μετρησεις για την 6530m.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να έχει η 6530 είναι χρονισμένει σε χαμηλότερη συχνότητα απο την 6550 και απο τη στιγμή που είναι και βασισμένη στην 5650... νομίζω πως είναι πολύ πιθανό να βγει ισοδύναμη με την 5650... υπομονή θα ξέρουμε σίγουρα με τις πρώτες μετρήσεις

 

Α! και κάτι άλλο... αν και πάρα πολύ καλό το θέμα και ειδικά η έρευνα στο πρώτο post αλλά νομίζω δεν υπάρχει κάποιο samsung laptop ή κάνω λάθος? τέσπα αν όντως δεν υπάρχει να προτείνω ένα... http://www.skroutz.gr/s/257841/Samsung-R580-JS02.html

απο άποψη χαρακτηριστικών γιατί ούτε είχα ούτε τα έχω δει απο κοντά τα samsung.. έχει κανείς για να μας πει εντυπώσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και να έχει η 6530 είναι χρονισμένει σε χαμηλότερη συχνότητα απο την 6550 και απο τη στιγμή που είναι και βασισμένη στην 5650... νομίζω πως είναι πολύ πιθανό να βγει ισοδύναμη με την 5650... υπομονή θα ξέρουμε σίγουρα με τις πρώτες μετρήσεις

 

Α! και κάτι άλλο... αν και πάρα πολύ καλό το θέμα και ειδικά η έρευνα στο πρώτο post αλλά νομίζω δεν υπάρχει κάποιο samsung laptop ή κάνω λάθος? τέσπα αν όντως δεν υπάρχει να προτείνω ένα... http://www.skroutz.gr/s/257841/Samsung-R580-JS02.html

απο άποψη χαρακτηριστικών γιατί ούτε είχα ούτε τα έχω δει απο κοντά τα samsung.. έχει κανείς για να μας πει εντυπώσεις ?

Ομορφο εξωτερικα,

αλλα στην τιμη του υπαρχει και το dell και το fujitsu με καλυτερα χαρακτηριστικα.

Και 2 χρονια εγγυηση. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομορφο εξωτερικα,

αλλα στην τιμη του υπαρχει και το dell και το fujitsu με καλυτερα χαρακτηριστικα.

Και 2 χρονια εγγυηση. ;)

 

 

Αυτο ακριβως..Το θεμα του πρωτου post δεν ειναι να αναφερουμε ολα τα laptop απο ολες τις εταιριες ..Ναι το samsung ειναι αρκετα καλο laptop με καλο επεξεργαστη και καρτα που μεχρι περυσι ηταν μια χαρα..Αλλα σε αυτα τα χρηματα υπαρχουν καλυτερες επιλογες οπως λεει και ο χριστοφορος..

Ξαναλεω μια χαρα laptop το samsung και ομορφο αλλα υπαρχουν επιλογες πιο value4money, και αυτο ειναι το ζητούμενο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί και το http://www.skroutz.gr/s/321119/Acer-Aspire-7741G-484G64Mnkk.html?keyphrase=Acer+Aspire+7741G-484G64Mnkk

Μάλλον είναι και η επιλογή μου μετά από αρκετή σκέψη... ο λόγος πιστεύω ότι είναι πολύ καλό value for money ...

Acer είχα και πριν δεν είχα κανένα πρόβλημα πολλοί απο σας ξέρω δεν τα εμπιστεύεστε... ill take my risk :) !

Cheers

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυνατα specs το ACer με καλη τιμη go for it αν δεν εχεις προβλημα με την εταιρια..

Απο τις νεες αφιξεις μου εκανε εντυπωση αυτο..Αν και προβληματιζουμε με το κατα ποσο θα κρατισει θερμικα χαμηλα τον ι7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυνατα specs το ACer με καλη τιμη go for it αν δεν εχεις προβλημα με την εταιρια..

Απο τις νεες αφιξεις μου εκανε εντυπωση αυτο..Αν και προβληματιζουμε με το κατα ποσο θα κρατισει θερμικα χαμηλα τον ι7

Oντως ειναι ενα θεμα αυτο.

Και ειδικα τα xps που.. τσιμπανε απο μονα τους θερμοκρασιες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...