Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις Laptop για όλα τα Βαλάντια


KRIKON

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε και τι να κάνουμε ρε φίλε αφού τότε που το πήρα όλα i5 με 5650 είχαν σ'αυτα τα λεφτά...

Οι τιμές πέφτουν από μέρα σε μέρα...

Εσύ μιλάς με σημερινά δεδομένα.

 

Και στο κάτω κάτω γιατί να μη πάρω αυτή την ''αμελητέα'' διαφορά αφού μου την έδιναν στα ίδια χρήματα?

Kαλα εκανες και το πηρες,οτι παραπανω κερδιζει ειναι καλο!

Απλα μην μεινεις με ενα χρονο εγγυηση και τον ι7 μην τον ζοριζεις για πολλες ωρες(εκ πειρας στο λεω)!

Αν και σε μενα σπανια ξεπερνα τους 70βαθμου,αλλα παλι προσεχω να μην το ζορισω ιδιετερα και για μεγαλο διαστημα!;)

Το δικο σου με τον ι5 το εχει οσυγκατοικος μου και ξερω οτι ειναι παρα πολυ καλο λαπτοπ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Φιλε μου τωρα να αραδιασω links για να σου αποδηξω οτι οι i7 θερμονονται περισσοτερο απο τους αλλους και γενικα ειναι αρκετα ζεστοι cpu δεν ..

 

Πιπιλα...

 

Και ξαναλεω ειπα οτι δεν θα το συνιστούσα..ΕΓΩ..

 

Οταν το 2011 προτεινεις σε καποιον να μην παρει τετραπυρηνο(8 threads) αλλα το ΜΙΣΟ δηλαδη διπυρηνο (4 threads) γιατι ΙΣΩΣ να υπερθερμαίνεται ο φορητος , θα πρεπει να το υποστηριξεις σωστα αλλιως ισως να αποτρεψεις μια καλη αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα εκανες και το πηρες,οτι παραπανω κερδιζει ειναι καλο!

Απλα μην μεινεις με ενα χρονο εγγυηση και τον ι7 μην τον ζοριζεις για πολλες ωρες(εκ πειρας στο λεω)!

Αν και σε μενα σπανια ξεπερνα τους 70βαθμου,αλλα παλι προσεχω να μην το ζορισω ιδιετερα και για μεγαλο διαστημα!;)

Έχω σύνολο 3 χρόνια εγγύηση με +100€

Τα πιο δύσκολα που τρέχω είναι video encoding -rendering και δεν φαίνεται να ζορίζεται

Τέλος πάντων θα φανεί...

 

Μπορείς να μας δώσεις ένα 5λεπτο prime95 με τον δικό σου i7?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oταν εχεις 4χρονια εγγυηση,γνωμη μου,αν θες παρε και 100πυρηνο!

Νο problem!!!

 

Έχω σύνολο 3 χρόνια εγγύηση με +100€

Τα πιο δύσκολα που τρέχω είναι video encoding -rendering και δεν φαίνεται να ζορίζεται

Τέλος πάντων θα φανεί...

 

Μπορείς να μας δώσεις ένα 5αλεπτο prime95?

Eισαι μια χαρα τοτε και εχεις κανει μια πολυ καλη αγορα κατ'εμενα!

Για το prime95,δωσε ενα λινγκ για να το κατεβασω και αυριο θα εχεις το 5λεπτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυριο αν επιτελους το φτιαξω και ασχοληθω μαζι του θα ανεβασω ..

Χθες που ετρεξα το οcct το ειχα πανω στο κρεβατι.. :rolleyes:

Οποτε πανω στο γραφειο λογικα θα ειναι καλυτερα τα πραγματα..

Μονο πανω σε γραφειο θα κανεις αυτα τα τεστ, γιατι οταν ζοριζεται το λαπτοπ και ανεβαινει η θερμοκρασια,

απο καπου θα πρεπει να βγει κιολας.

Και το παπλωμα-κουβερτα το εμποδιζει φυσικα, με συνεπεια να ανεβαινει η θερμοκρασια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιπιλα...

 

 

 

Βασικα δεν χρειάστηκε να ψαξω καν..

lenovo review

 

 

The negative list is headed by a vociferous cooling system, especially under load. Responsible for this and the battery life is the strong quad-core 720QM. More than two hours surfing via WLAN isn't possible. Also not part of the offer is a stable case. Sure, you can get used to the bendable and in places susceptible base unit

 

Παρε και λιγο ματι εκει που εχει τα αρνητικα να δεις τι λεει

'High temperatures & system noise under load'

 

Eπισης μερικες προτασεις απο διαφορετικους κατοχους στο newegg..

- I do have a laptop cooler under because this puppy throws some heat

-without cooler, HWmonitor report idle temperature around 60C, when under heavy load it can approach 80C, Never overheat though (i7 is very forgiving for this kind of heat :-)

 

-It puts a LOT of heat

 

Τωρα θα μου δωσεις εσυ ενα αλλο link που να λεει το αντιθετο..

Και μετα θα θες να σου δωσω αλλο link που να λεει αυτο που υποστηρίζω εγω..

Λοιπον για να τελειώνουμε οι απλες σειρες τον laptop hp dell και λοιπα δεν κραταν αρκετα κρυο τον ι7 πανε δες εναν hp dv6 με ι7 και βαλε το χερι σου απο κατω να δω τι θα μου πεις μετα..Δεν ειπα οτι θα παρει φωτια το laptop ειπα οτι θα εχει κακες θερμοκρασιες και εγω προσωπικα θα πηγαινα σε εναν ι5 για μικροτερες θερμοκρασιες στο σασι που επηρεάζει και γενικη την υγεια ολου του λαπτοπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα θα μου δωσεις εσυ ενα αλλο link που να λεει το αντιθετο..

 

Δεν χρειαζεται , ο φιλος μας *xrist εχει τον ιδιο οποτε μπορει να μας βοηθησει.

Προτεινω να παραθεσει το τεστ του ΟCCT : http://www.ocbase.com/perestroika_en/index.php?Download , στο tab psu ωστε να στρεσσαρει ταυτοχρονα cpu+gpu , σε 1024χ768 , windowed , hyperthreading off.

Στον δικο μου ειδα οτι το 10-λεπτο τεστ ειναι αρκετο καθοτι εκει σταθεροποιηθηκαν οι θερμοκρασιες.

Ο δικος μου λοιπον : Cpu1=72C , Cpu2=71C , Gpu=95C.

post-104835-0-73406400-1298326487_thumb.png

post-104835-0-22820100-1298326493_thumb.png

post-104835-0-59099300-1298326499_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ!

Νατο.

post-192952-0-59270500-1298325897_thumb.png

 

 

thanks

 

Με μια βάση κατω από το λαπτοπ πιστεύω ότι θα αερίζεται καλύτερα.

Εχω δει μια μεταλλική στο Media Markt (αλουμίνιο για καλύτερη απαγωγή θερμότητας)και μάλλον θα την πάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μου μαλλον δεν θες να καταλαβεις τι λεω..

Παντως ενα link που τοσο ηθελες στο εδωσα..

Τεσπα ας τη κλεισουμε εδω αυτη την μικρη αντιπαραθεση .Σε καμια περιπτωση δεν μιλαω επιθετικα κουβεντα κανουμε :-)

 

 

ΕDIT:Οσο για τον dv6 που αναφερθηκα πιο πανω δουλεψα περιπου ενα μηνα και το laptop μερικες φορες ηταν ετοιμο για να του βαλεις μπριζολες..(αν και τα hp δεν ειναι και το καλυτερο παραδειγμα μιας και ανεβαζουν απο μονα τους θερμοκρασιες αλλα τον βοηθησε και ο ι7)

Επισης οι ι7 σειρας QM ειναι σε καλυτερα επιπεδα απο τους απλους Μ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο τις θερμοκρασιες που αναπτυσει ο επεξεργαστη,παιζει ρολο και που διοχετευεται ολη αυτη η θερμοτητα και ποσο γρηγορα αποβαλλεται!

Οση ωρα ετρεχαι στους 80βαθμους ολο το υπολειπο λαπτοπ και απο κατω στην βαση η θερμοκρασια παρεμεναι στα ιδια επιπεδα που ειχαι πριν να αρχισω το στρεσαρισμα!

Για μενα αυτη ειναι ολη η ουσια,για ενα καλα στημενο λαπτοπ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...