Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις Laptop για όλα τα Βαλάντια


KRIKON

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Φιλε μου αν δεν σου ειναι κοπος κανα και ενα με HT on..

Mιας και ειμαι ενα βημα πριν την αγορα του συγκεκριμενου..Απο θορυβο πως παει?

 

5λεπτα και πολύ του ήταν :P

Η CPU απο 79 εως 82C και η

GPU 72C

 

Για θόρυβο μη ανησυχείς.. ακόμα και όταν θερμαίνεται δεν ακούγεται πολύ.

post-210205-0-23350400-1298330053_thumb.png

post-210205-0-18335900-1298330064_thumb.png

post-210205-0-41499800-1298330075_thumb.png

post-210205-0-43369600-1298330081_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως γενικα υψηλες θερμοκρασιες κ αν σκεφτουμε οτι το συστημα ψυξης ειναι κοινο με την Gpu τοτε οταν θα ζοριστει και αυτη τοτε μπορει να φτασουμε στα επιπεδα του link του φιλου @KRIKON (που φυσικα με τον οποιο δεν εχω καμια αντιπαραθεση :-D )

 

@xrist* αν μπορεις κ απο την στιγμη που δεν υποστηριζει το Occt Gpu απο AMD τοτε τρεξε ταυτοχρονα το prime μαζι με το furmark (http://www.ozone3d.net/benchmarks/fur/ ) και αστο για 10 λεπτα ή μεχρι να δεις την θερμοκρασια της Gpu να σταθεροποιειται.

 

 

 

Παντως κ μιλαω ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ προτιμω να εχω την ισχυ ενος 4-πυρηνου και ας εχω θερμοκρασιες (χωρις βαση με ανεμιστηρες απο κατω) μεχρι 85~90C Cpu και 90~95C για Gpu, οι οποιες ναι μεν ειναι υψηλες κ για τους περισσοτερους απαραδεκτες αλλα παλι πολυ κατω απο τις ανησυχητικες αλλα τις οποιες δεν προκειται να δουμε ποτε σε φυσιολογικες συνθηκες).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχω αναφέρει και πιο πάνω τέτοιο ζόρι δεν πρόκειται να φάει ποτέ ο i7.

Αυτα τα προγράμματα φθανουν στα ακρα τον επεξεργαστή. Κάτι που ειναι δυσκολο να γινει απο τα προγραμματα που δουλευουμε συνήθως.

 

@liakjim τελικά μόνο GPU memtest δεν τρέχει..Τον πυρήνα τον ζόριζε.

Θεωρώ ότι είναι υπερβολή να τρέξω και τα δυο προγράμματα μαζί, γιατί σε φυσιολογικές καταστάσεις δεν πρόκειται να έχουμε τέτοιες συνθήκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, δικος σου ειναι ο φορητος αλλα απο την στιγμη που ησουν διατεθιμενος να τρεξεις το Occt δλδ Cpu+Gpu γιατι να μην τρεξεις ταυτοχρονα prime+furmark? Το ιδιο πραγμα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελως λογικο απο την στιγμη που στο 99% τον φορητων υπαρχει ενας ανεμιστηρας+μια ψυκτρα που προσπαθουν να αποβαλλουν την θερμοτητα η οποια διοχετευεται μεσω heatpipes απο plates που πατανε πανω σε cpu και gpu αντιστοιχα οπως φαινεται απο στο εσωτερικο του υπολογιστη σου εδω (παντως για μενα οπως ειπα θεωρουνται υψηλες αλλα αποδεκτες):

post-104835-0-46597600-1298366309_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη ερωτηση. Θα απαντηθει μονο εαν βρεθει καποιος εδω μεσα με τον ιδιο φορητο αλλα με i5 και τρεξει τα ανω προγραμματα. Αν οι θερμοκρασιες ειναι εκει κοντα τοτε μπορει να απενοχοποιηθει ή οχι ο i7. Σιγουρα θα υπαρχει καποιος. Ακουει κανεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να ρυθμισεις κ χειροκινητα την ταχυτητα του ανεμιστηρα, γιατι βλεπω οτι με 79C εχεις 72% ταχυτητα στροφων. Σιγουρα θα δεις κ χαμηλοτερες θερμοκρασιες. Αλλα κ οι 79C στο Furmak ειναι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...