Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις Laptop για όλα τα Βαλάντια


KRIKON

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να μην ανοιγω νεο τοπικ, μετα απο 9 χρονια που αντεξε το Acer-ακι μου, ηρθε ο καιρος για κατι νεο. Το διλημμα μου ειναι, εχοντας μεινει αρκετο καιρο εξω απο τον χορο των λαπτοπ και με ελαχιστη επαφη με tablets, iPad κτλ δεν ξερω προς ποια κατευθυνση να κινηθω

 

Στο σπιτι υπαρχει ενα σχετικα νεο, δυνατο desktop, το δικο μου. Το λαπτοπ το θελω για τη συζυγο. Χωρος για 2ο desktop δεν υπαρχει, αλλα δεν ξερω αν πρεπει να παω σε λαπτοπ ή ταμπλετα ή ipad

 

Να πω οτι θελουμε υπολογιστη, δηλαδη οχι "παιχνιδακι" ή κατι απλα ευχρηστο ή απλα μουρατο οπως το iPad. Αν το iPad δεν εχει προβλημα με excel, word, pps (ή τα αντιστοιχα σε apple) κτλ, αν ειναι οκ απο browsing (νομιζω εχει θεμα με Flash?) αν μπορει να λειτουργησει σαν media center, γενικα αν μπορει να κανει ότι ενα λαπτοπ να το συζητησω, αλλιως ας παω στην πατροπαραδοτη λυση του λαπτοπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

1000+ ευρώ το Dell αλλα δεν με ενθουσίασαν σαν spec ...

 

Noμιζω δεν εχεις δικιο ..Απο Specs ειναι αρκετα δυνατος..

Εχει πολυ καλο i7 ,καινουργια πολυ δυνατη mid-range καρτα 435,500 hdd στα 7200 και πολυ καλα ηχεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Krikon συγχαρήτηρια για την έρευνά σου. Αυτήν την περιόδο βρίσκομαι σε αναζήτηση laptop και μάλιστα για πρώτη φόρα. Μερικές παρατηρήσεις για δύο τρία laptop που περιλαμβάνονται στη λίστα σου. Έχω επεξεργαστεί κάποια από αυτά που είναι υποψήφια προς αγορά.

1)Σχετικά με τα fujitsu. Δε μου άρεσε η οθόνη και το trackpad. Πολύ μικρό και καθόλου λειτουργικό.

2)Σχετικά με τον dell έκδοση αλουμινίου. Η παρατήρηση έχει να κάνει με το ότι το αλουμινίο καλύπτει μόνο την όθονη και το πληκτρολόγιο. Το κάτω μέρος είναι κατασκευασμένο από πλαστικό(δεν ξέρω βέβαια αν με παραπλάνησε ο ήχος, αλλά μου φάνηκε πλαστική κατασκευή), οπότε δεν ξέρω γιατί κάποιος να προτιμήσει τον dell αλουμινίου σε σχέση με τον dell που φοράει τον ι5 και είναι φθηνότερος (άσχετα αν αναμένεται). Η οθόνη σίγουρα είναι αξιοπρεπέστατη.

3)Αναφέρθηκε κάπου ο HP Rossignol Koopman dv6-3298en. Σίγουρα καλά χαρακτηριστικά. Δεν έχω δει χειρότερη κατασκευή. Πλαστικό χειρίστης ποιότητας. Δε βυθίζεται μόνο το πληκτρολόγιο. Στο demo που επεξαργαζόμουν είχε ξεκολήσσει και η πάνω πλευρά του trackpad. Επίσης μέτρια οθόνη.

Το συμπέρασμα το δικό μου είναι πως η καλύτερη επιλογή στα 600-800 ευρώ είναι ο dell inspiron 15r με τον ι5 στα 700 ευρώ. Πάντα μιλάμε βέβαια για best value. To μόνο πρόβλημα που έχω ακούσει για τους Dell έχει να κάνει με την μπαταρία η οποία τα φτύνει σχετικά γρήγορα, γύρω στο χρόνο.

Συγχαρήτηρια και πάλι krikon για την έρευνα και το χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Krikon συγχαρήτηρια για την έρευνά σου. Αυτήν την περιόδο βρίσκομαι σε αναζήτηση laptop και μάλιστα για πρώτη φόρα. Μερικές παρατηρήσεις για δύο τρία laptop που περιλαμβάνονται στη λίστα σου. Έχω επεξεργαστεί κάποια από αυτά που είναι υποψήφια προς αγορά.

1)Σχετικά με τα fujitsu. Δε μου άρεσε η οθόνη και το trackpad. Πολύ μικρό και καθόλου λειτουργικό.

2)Σχετικά με τον dell έκδοση αλουμινίου. Η παρατήρηση έχει να κάνει με το ότι το αλουμινίο καλύπτει μόνο την όθονη και το πληκτρολόγιο. Το κάτω μέρος είναι κατασκευασμένο από πλαστικό(δεν ξέρω βέβαια αν με παραπλάνησε ο ήχος, αλλά μου φάνηκε πλαστική κατασκευή), οπότε δεν ξέρω γιατί κάποιος να προτιμήσει τον dell αλουμινίου σε σχέση με τον dell που φοράει τον ι5 και είναι φθηνότερος (άσχετα αν αναμένεται). Η οθόνη σίγουρα είναι αξιοπρεπέστατη.

3)Αναφέρθηκε κάπου ο HP Rossignol Koopman dv6-3298en. Σίγουρα καλά χαρακτηριστικά. Δεν έχω δει χειρότερη κατασκευή. Πλαστικό χειρίστης ποιότητας. Δε βυθίζεται μόνο το πληκτρολόγιο. Στο demo που επεξαργαζόμουν είχε ξεκολήσσει και η πάνω πλευρά του trackpad. Επίσης μέτρια οθόνη.

Το συμπέρασμα το δικό μου είναι πως η καλύτερη επιλογή στα 600-800 ευρώ είναι ο dell inspiron 15r με τον ι5 στα 700 ευρώ. Πάντα μιλάμε βέβαια για best value. To μόνο πρόβλημα που έχω ακούσει για τους Dell έχει να κάνει με την μπαταρία η οποία τα φτύνει σχετικά γρήγορα, γύρω στο χρόνο.

Συγχαρήτηρια και πάλι krikon για την έρευνα και το χρόνο σου.

Πολυ καλες οι παρατηρησεις σου για καποιον υποψηφιο αγοραστη! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Μαριε εισαι πολυ σωστος σε ολα.. Για το trackpad του ΗP ειναι ακριβως ετσι πως τα λες..Και σε αυτο το εκθιασιακο που επεξεργαστικα και εγω ηταν σαν ξεκολλημένο το πατουσες και βυθιζοταν ολόκληρο..

Για τον αλουμινενιο εχω την εντύπωση πως ειναι αλουμινιο και στα πλαγια στιν θεση που βρίσκετε η έξοδος απο τον αναμεστηρα..

Ειχα και εγω την περιέργεια να δω 'ποσο' αλουμινένιος ειναι και χτύπαγα με το δαχτυλο ωστε να δω τι ηχο βγαζει και νομιζω οτι ηταν διαφορετικος απο αυτον του πλαστικου dell που ηταν διπλα σε αυτον..

Παντως ο Hp ηταν πολυ χαλια ποιοτικά...Την οθονη να σου πω την αληθεια την περιμενα χειροτερη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι Krikon. Αν κάποιος θέλει να αγοράσει laptop αυτήν την περίοδο αρκεί να κοιτάξει τη λίστα σου. Και εγώ δεν έχω βρει κάτι άλλο που να αξίζει προσοχής. Από sony μεριά εκτός από αυτό που ανέφερες, το μόνο που που θα μου κινούσε το ενδιαφέρον είναι το μοντέλο VPC-EB3Z1E/ΒQ -με την καλή οθόνη της Sony (display plus), το όποιο όμως δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα -στο εξωτερικό έρχεται στα 850-. Αν έρθει με αυτήν την τιμή τότε θα είναι μια πολύ καλή επιλογή στην κατηγορία 1000 ευρώ και κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά, προκειται να αγοράσω κ εγώ ένα λαπτοπ αλλα θα προτιμούσα ένα 13αρι.

Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας για αυτό εδώ ?

'η άν έχετε να μου προτείνετε εσείς κάποιο άλλο. Ευχαριστώ εκ των προταίρων ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά, προκειται να αγοράσω κ εγώ ένα λαπτοπ αλλα θα προτιμούσα ένα 13αρι.

Μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας για αυτό εδώ ?

'η άν έχετε να μου προτείνετε εσείς κάποιο άλλο. Ευχαριστώ εκ των προταίρων ^_^

 

καλημέρα!

υπάρχουν αρκετά καλά 13aria γιαυτό δώσε λίγες λεπτομέρειες..

πχ μέχρι πόσα λεφτά , αν θα παίζεις παιχνίδια...

πάντως το vostro φαίνεται κορυφαίο αν και στην ελληνική αγορά μόνο αυτό βρήκα http://www.skroutz.gr/s/272139/Dell-Vostro-V13.html

ρίξε μια ματιά και σε αυτό http://www.multirama.gr/products/product?pid=0545745&catid=010200

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/255560/Toshiba-Satellite-U500-1FN.html

αυτο ειναι μια καλη ευκαρια και με εγγυηση toshiba.

παιδια ξερει κανεις αν σηκωνει παιχνιδια οπως

pro 2011, starcraft 2 και αν ναι σε full?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/255560/Toshiba-Satellite-U500-1FN.html

αυτο ειναι μια καλη ευκαρια και με εγγυηση toshiba.

παιδια ξερει κανεις αν σηκωνει παιχνιδια οπως

pro 2011, starcraft 2 και αν ναι σε full?

Ειχα ενα lenovo με την ιδια καρτα γραφικων (G310 m 512mb),

και το pro το σηκωνε σε full αναλυση.

Το αλλο παιχνιδι δεν το εχω παιξει ποτε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις και για το ψάξιμο. Το μόνο που θέλω από το λάπτοπ είναι να

είναι γρήγορο. Να σηκώνει το matlab και άλλα "βαριά" προγράμματα χωρίς να κολλάει

και να και "ομορφο" :P

Αν κάποιο δεν υπάρχει στην ελληνική αγορά δεν με πειράζει γιατί σύντομα θα πάω Αγγλία,

όποτε μπορώ να το πάρω από εκει. Τώρα για τα λεφτά, θα έδινα το πολύ 1000.

Για αυτό εδώ τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eυχαριστώ για τις απαντήσεις και για το ψάξιμο. Το μόνο που θέλω από το λάπτοπ είναι να

είναι γρήγορο. Να σηκώνει το matlab και άλλα "βαριά" προγράμματα χωρίς να κολλάει

και να και "ομορφο" :P

Αν κάποιο δεν υπάρχει στην ελληνική αγορά δεν με πειράζει γιατί σύντομα θα πάω Αγγλία,

όποτε μπορώ να το πάρω από εκει. Τώρα για τα λεφτά, θα έδινα το πολύ 1000.

Για αυτό εδώ τι λέτε?

To asus ειναι και ωραιο και πολυ δυνατο.

Στην ελληνικη αγορα παντως, δεν προκειται να βρεις καλο 13αρι λαπτοπ.

Αυτα που πουλανε με επεξεργαστη 2x 1.3ghz ειναι απλα ανυπαρκτα ως προς επεξεργαστικη ισχυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...