Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις Laptop για όλα τα Βαλάντια


KRIKON

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν παίζεις παιχνίδι κ προφανώς θα ακούς είτε άπο ακουστικά είτε άπο ηχεία, ο θόρυβος δεν γίνεται αντιληπτός ;)

 

 

Sent from my iPod touch using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 127
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μπορεις να ρυθμισεις κ χειροκινητα την ταχυτητα του ανεμιστηρα, γιατι βλεπω οτι με 79C εχεις 72% ταχυτητα στροφων. Σιγουρα θα δεις κ χαμηλοτερες θερμοκρασιες. Αλλα κ οι 79C στο Furmak ειναι μια χαρα.

πως το ρυθμιζεις,γιατι σε μενα το bios δε μου δινει καποια επιλογη,ουτε για το φαν του cpu ουτε για το φαν της gpu?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως το ρυθμιζεις,γιατι σε μενα το bios δε μου δινει καποια επιλογη,ουτε για το φαν του cpu ουτε για το φαν της gpu?

Εγώ για nvidia χρησιμοποιώ το msi afterburner. Για τον επεξεργαστη δεν ξέρω αν κ μάλλον δεν γίνεται γιατί ο ανεμιστήρας είναι κοινός ( ασε που για μένα δεν χρειάζεται γιατί έχω κάνει undervolting ;) )

 

 

Sent from my iPod touch using Tapatalk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ για nvidia χρησιμοποιώ το msi afterburner. Για τον επεξεργαστη δεν ξέρω αν κ μάλλον δεν γίνεται γιατί ο ανεμιστήρας είναι κοινός ( ασε που για μένα δεν χρειάζεται γιατί έχω κάνει undervolting ;) )

 

 

Sent from my iPod touch using Tapatalk

Εγω εχω 2φουρφουρια,ενα για το καθενα και εκτος του οτι δεν εχω καποια επιλογη στο bios,δε μπορω να δω πουθενα και με κανενα απο τα γνωστα προγραμματα,στα ποσα % τρεχουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θερμοκρασίες πάντως είναι σχετικές, με μια καλή thermal paste και ένα retention mod στη cpu και πέφτουν κατακόρυφα...

 

To retention mod δεν το ειχα ξανα ακουσει ποτε. Εκανα ενα search και επεσα εδω http://forum.notebookreview.com/alienware-m17x/523915-pics-cooling-mods-done-tx-4-clip-mod.html και εδω http://forum.notebookreview.com/alienware-m17x/507962-m17x-r2-full-internal-cooling-mod-huge-improvement.html

 

Αν καταλαβα καλα με το mod αυτο ουσιαστικα ασκουμε παραπανω πιεση του heatsink πανω στην cpu ή gpu με αποτελεσμα την καλυτερη επαφη αρα κ καλυτερη ψυξη, σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To retention mod δεν το ειχα ξανα ακουσει ποτε. Εκανα ενα search και επεσα εδω http://forum.noteboo...4-clip-mod.html και εδω http://forum.noteboo...mprovement.html

 

Αν καταλαβα καλα με το mod αυτο ουσιαστικα ασκουμε παραπανω πιεση του heatsink πανω στην cpu ή gpu με αποτελεσμα την καλυτερη επαφη αρα κ καλυτερη ψυξη, σωστα?

 

Σωστά (υπάρχει και εδώ btw) θέλει όμως προσοχή και πολύ υπομονή (πάνω από μισή ώρα μου πήρε για να βρω πόσο και ποιές βίδες πρέπει να σφίξω για να έχω τη χαμηλότερη θερμοκρασία) για να μη ραγίσει ή σπάσει η CPU.

Εγώ τον i7 έχω για καθημερινή χρήση σταθερά στα 3.57GHz σε όλους τους πυρήνες με Hyperthreading on και το wprime 1024M το κάνω σε 402 δευτερόλεπτα και φτάνω τους 87 C με θερμοκρασία δωματίου γύρω στους 26-27 C

Το ίδιο έχω κάνει και με τις GPU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουτε με το MSI afterburner? Καντο εγκατασταση. Δεν σου δειχνει το fanspeed οπως εμενα εδω ???:

Δε ξερω τι στο δι@***,εχει κανει η toshiba μ'αυτο το λαπτοπ,αλλα μου φενεται τα εχει ολα κλειδομενα!

msi.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ενδιαφερον αλλα λεω να μη παρω το ρισκο. Δεν θελω να κατσει η στραβη, κ ραγισει η cpu ή η gpu. Ετσι κι αλλιως δεν εχω προβλημα με θερομοκρασιες . Φανταζομαι βεβαια οτι υπαρχουν τυπακια εκει εξω που οπως βαζουν χερι παντου ετσι θα το κανουν κ αυτο.

 

 

@Ektor ,πηγαινε settings -> monitoring και κοιτα εκει που λεει "active moitoring graphs" και βαλε tick σε αυτα που θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό, είναι αρκετά επικίνδυνο (σε περίπτωση λάθους θα έχεις ένα πολύ ακριβό μπρελόκ), αλλά και γι' αυτό ανέφερα ότι οι θερμοκρασίες είναι σχετικές, στο δικό μου laptop είδα διαφορές πάνω από 14C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ενδιαφερον αλλα λεω να μη παρω το ρισκο. Δεν θελω να κατσει η στραβη, κ ραγισει η cpu ή η gpu. Ετσι κι αλλιως δεν εχω προβλημα με θερομοκρασιες . Φανταζομαι βεβαια οτι υπαρχουν τυπακια εκει εξω που οπως βαζουν χερι παντου ετσι θα το κανουν κ αυτο.

 

 

@Ektor ,πηγαινε settings -> monitoring και κοιτα εκει που λεει "active moitoring graphs" και βαλε tick σε αυτα που θες.

Δε μασαει,ακαθεκτη! :devil:

ccc.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...