Προς το περιεχόμενο

Το Samsung Galaxy S2 είναι εδώ και εντυπωσιάζει (video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω διαβάσει 10αδες φόρουμ, ξένα κυριως κλπ, εισαι ο μόνος που το είδε ίδιο με το 1. Σχεδόν όλοι ίδιο με το iPhone 4 το βλέπουν. Μάλιστα λένε ότι στο 1 η samsung αντεγραφε σχεδιαστικά το 3GS, και στο 2 , το iPhone 4. Προσωπικα και εγω συμφωνώ σε αυτο. Όπως επισης αντιγράφει και το ui του iPhone, το iTunes κλπ. Και δεν μου φαίνεται και κακο.. Όλοι τη βρίζουν για αυτο, αλλα πούλησε 10 εκατ. Galaxy.. Εμπορικά super επιτυχημένη η sumy.

 

Καλά εντάξει αφού και τρίγωνο να ήταν οι περισσότεροι θα λέγαν ότι αντιγράφει το iphone 4.Άμα τα βάλεις δίπλα δίπλα με το galaxy S εκτός από τις ίντσες τι άλλη διαφορά βλέπεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Διπλο-πύρινο είναι με 1Gb Ram όπως αναφέρει το GSMArena.

Αυτή η συσκευή είναι επένδυση. Σίγουρα μέχρι τον επόμενο χρόνο και βάλε θα

είναι υπεραρκετό για οποιαδήποτε δουλειά.

 

Αυτό που μένει είναι το android και οι εφαρμογές σιγά σιγά να πάνε σε πλήρη υποστήριξη των 2χ CPU.

Επιτέλους έτσι να έχουμε Smooth browsing σε σελίδες με flash

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η συσκευή είναι επένδυση. Σίγουρα μέχρι τον επόμενο χρόνο και βάλε θα

είναι υπεραρκετό για οποιαδήποτε δουλειά.

 

 

πραγματικά πιστεύεις οτι χρειαζόμαστε 2πυρηνους επεξεργαστές στα κινητά; Ποια δουλεία έχεις στο μυαλό σου που δεν σε ικανοποιεί η τρέχουσα επεξεργαστική δύναμη; Σχετικα με το flash πάντως δεν ευθύνεται η επεξεργαστική ισχύ αλλά η τρισάθλια κακοτεχνία του flash (γιαυτο και σιγά σιγά αντικαθίσταται)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικά πιστεύεις οτι χρειαζόμαστε 2πυρηνους επεξεργαστές στα κινητά; Ποια δουλεία έχεις στο μυαλό σου που δεν σε ικανοποιεί η τρέχουσα επεξεργαστική δύναμη; Σχετικα με το flash πάντως δεν ευθύνεται η επεξεργαστική ισχύ αλλά η τρισάθλια κακοτεχνία του flash (γιαυτο και σιγά σιγά αντικαθίσταται)...

Η αλήθεια ειναι ότι δεν υπάρχει εφαρμογη σήμερα που να θέλει 2πυρινο. Επισης το γεγονός ότι οντως οι περισσότερες εφαρμογές μια χαρα με ένα πύρινα, ελπίζω να μην κάνει τα 2πυρινα ένα κόλπο μάρκετινγκ.. Τι ενοω; Πιθανόν οι developer να μην κάτσουν να παιδευτουν να μετατρέψουν τον κώδικα για 2 πυρήνες αφου και με ένα δουλεύει καλα. Αν αυτο επαληθευτεί οντως τα 2πυρινα θα καταλήξουν μάρκετινγκ. Παρόλα αυτα δύσκολα θα έπαιρνα android κινητο σήμερα με ένα πύρινα. Τουλαχιστον ξέρεις ότι απο hardware εισαι καλυμενος για 3-5 χρόνια, τόσο για λειτουργικά οσο και εφαρμογές. Αρκεί να υπάρχει η απαιτούμενη μη επίσημη υποστήριξη. Κάτι που για τη συγκεκριμένη συσκευη και με τις πωλήσεις που θα κάνει το βλέπω εξαιρετικά πιθανό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα η qualcomm ανακοινωσε τους quad core...για μενα οποιος εχει δυνατο μονοπυρηνο (galaxy s,nexus s,htc desire hd) δεν αξιζει να βιαστει να χτυπησει dual core.

http://www.pestaola.gr/qualcomm-snapdragon-apq8064-quad-core-cpu-gpu/

http://www.qualcomm.com/news/releases/2011/02/14/qualcomm-announces-quad-core-snapdragon-next-generation-tablets-and

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το GalaxyS γιατί επιμένουν και το εκθειάζουν όλοι; Το έχω και είναι μάπα, όσες custom firmwares κι αν δοκίμασα να περάσω και όσα tweaks και να έκανα. Υπάρχουν κινητά στην αγορά, στη μισή τιμή του galaxys, που με stock firmware δε κολλάνε όσο κολλάει το S με tweaks κτλ. Σίγουρα έχει μεγάλο ατού την καταπληκτική οθόνη και κάποια ακόμα πραγματάκια, αλλά λειτουργικά ένα HTC (π.χ.) αποδίδει πολύ καλύτερα. Δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να το συγκρίνω με το iPhone4.

 

Σχεδιαστικά στις συγκεκριμένες φωτό δεν φαίνεται αρκετά καλά, αλλά ακολουθεί το ίδιο μοτίβο με το iPhone4. Είναι αρκετά πιο τετραγωνισμένο σε σχέση με το S.

 

*Οι διπύρηνοι βοηθάνε και στην αντοχή της μπαταρίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το GalaxyS γιατί επιμένουν και το εκθειάζουν όλοι; Το έχω και είναι μάπα, όσες custom firmwares κι αν δοκίμασα να περάσω και όσα tweaks και να έκανα. Υπάρχουν κινητά στην αγορά, στη μισή τιμή του galaxys, που με stock firmware δε κολλάνε όσο κολλάει το S με tweaks κτλ. Σίγουρα έχει μεγάλο ατού την καταπληκτική οθόνη και κάποια ακόμα πραγματάκια, αλλά λειτουργικά ένα HTC (π.χ.) αποδίδει πολύ καλύτερα. Δεν μπαίνω καν στη διαδικασία να το συγκρίνω με το iPhone4.

 

Σχεδιαστικά στις συγκεκριμένες φωτό δεν φαίνεται αρκετά καλά, αλλά ακολουθεί το ίδιο μοτίβο με το iPhone4. Είναι αρκετά πιο τετραγωνισμένο σε σχέση με το S.

 

*Οι διπύρηνοι βοηθάνε και στην αντοχή της μπαταρίας.

 

Και γιατί δεν το πουλας να πάρεις htc με τα μισά λεφτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλα αυτα δύσκολα θα έπαιρνα android κινητο σήμερα με ένα πύρινα. Τουλαχιστον ξέρεις ότι απο hardware εισαι καλυμενος για 3-5 χρόνια, τόσο για λειτουργικά οσο και εφαρμογές. Αρκεί να υπάρχει η απαιτούμενη μη επίσημη υποστήριξη. Κάτι που για τη συγκεκριμένη συσκευη και με τις πωλήσεις που θα κάνει το βλέπω εξαιρετικά πιθανό.

 

Φαντάζομαι ότι θα αστειεύεσαι, έτσι; Εκτός και αν έχεις χρήματα για "πέταμα" μη βαυκαλίζεις τον εαυτό σου ότι αξίζει να τα σκάσεις τρελά για να πάρεις τη σούπερ ντούπερ συσκευή που θα σου κρατήσει 5 χρόνια... Σε 2 χρόνια το πολύ θα είναι αρχαιολογία, τόσο από πλευράς δυνατοτήτων όσο και από την έκδοση του λειτουργικού. Θα βλέπεις τις καινούριες συσκευές να βγάζουν 3D φωτογραφίες ή βίντεο, να ψήνουν καφέ και να σκουπίζουν το σπίτι που λέει ο λόγος και εσύ θα είσαι με το ίδιο; Άσε που νομοτελειακά, μία συσκευή που τη χρησιμοποιείες συνέχεια, κάθε μέρα, θα τη βαρεθείς, ακόμα και αν καλύπτει τις ανάγκες σου, και θα θέλεις να την αλλάξεις. Προσωπικά δεν αλλάζω συχνά συσκευές, συνήθως κάθε 2.5 χρόνια, αλλά κάπου εκεί χρειάζομαι μία αλλαγή...

Για το συγκεκριμένο θέμα νομίζω ότι αξίζει κανείς να αγοράσει σε 1 μήνα το galaxy s (1η γενιά). Η τιμή του θα πέσει κατακόρυφα μόλις βγει ο αντικαταστάτης και μπορείς κάλιστα να κάνεις τη δουλειά σου για τα επόμενα 1-2 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι θα αστειεύεσαι, έτσι; Εκτός και αν έχεις χρήματα για "πέταμα" μη βαυκαλίζεις τον εαυτό σου ότι αξίζει να τα σκάσεις τρελά για να πάρεις τη σούπερ ντούπερ συσκευή που θα σου κρατήσει 5 χρόνια... Σε 2 χρόνια το πολύ θα είναι αρχαιολογία, τόσο από πλευράς δυνατοτήτων όσο και από την έκδοση του λειτουργικού. Θα βλέπεις τις καινούριες συσκευές να βγάζουν 3D φωτογραφίες ή βίντεο, να ψήνουν καφέ και να σκουπίζουν το σπίτι που λέει ο λόγος και εσύ θα είσαι με το ίδιο; Άσε που νομοτελειακά, μία συσκευή που τη χρησιμοποιείες συνέχεια, κάθε μέρα, θα τη βαρεθείς, ακόμα και αν καλύπτει τις ανάγκες σου, και θα θέλεις να την αλλάξεις. Προσωπικά δεν αλλάζω συχνά συσκευές, συνήθως κάθε 2.5 χρόνια, αλλά κάπου εκεί χρειάζομαι μία αλλαγή...

Για το συγκεκριμένο θέμα νομίζω ότι αξίζει κανείς να αγοράσει σε 1 μήνα το galaxy s (1η γενιά). Η τιμή του θα πέσει κατακόρυφα μόλις βγει ο αντικαταστάτης και μπορείς κάλιστα να κάνεις τη δουλειά σου για τα επόμενα 1-2 χρόνια.

Τα πάντα σχετικά ειναι. Αυτα που γράφεις συνηθως έτσι ειναι. Με μια βασική διάφορα όμως. Ναι , καλύτερες , ισχυρότερες, γρηγοροτερες συσκευές πάντα θα βγαίνουν και πάντα θα σε βάζουν σε πειρασμό. Αλλα απο ένα σημείο και μετα αυτός ο πειρασμός όλο και θα μικραίνει. Κάποτε αλλαζα υπολογιστές κάθε 6-8 μήνες. Για πολλα χρόνια. Υπήρξα μεγάλος fun υπολογιστών. Εδω και χρόνια εχω 'ξεμηνει' με ένα πτωχο και ταπεινό q6600 overclocked 3.3 giga, και δεν έχω κανένα πειρασμό να αλλάξω pc για τον χ y 8πυρινο κλπ. Απλά ΔΕΝ χρειάζομαι κατι καλύτερο, και με καλύπτει μια χαρα (και με το παραπάνω) το υπάρχον παλαιο pc μου. Το ίδιο ισχύει και στα κινητά. Ένα κινητο με το hardware του galaxy 2 ειναι αντικειμενικά πολυ ισχυρό και θα ειναι πάντα έτσι. Ναι θα βγει 4πυρινο, κάμερες 12mp , 3d κλπ. Προσωπικα σε πολυ μικρο πειρασμό θα με βάλουν αυτα. ΔΕΝ τα χρειάζομαι. Στο μόνο που έχεις δίκιο ειναι ότι βαριέσαι μια συσκευη και θές μια νέα. Έτσι και αλιως, οποίος πάρει μια καινουρια (όχι μεταχειρισμένη) συσκευη κορυφαίου επιπέδου, δε θα την πάρει πολυ φθηνότερα απ τα δυπιρινα. Πχ htc desire hd. Καλυτερα να παει σε δυπιρινα τότε. Αν βολεύεται με φθηνές λύσεις τύπου blade, αλλάζει το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό από που προκύπτει;

 

http://blog.gsmarena.com/here-is-what-nvidia-tegra-2-can-do-for-you/

gsmarena_004.jpg

Και γιατί δεν το πουλας να πάρεις htc με τα μισά λεφτά;

 

Γιατί όταν το πήρα αρχές Νοεμβρίου είχε 500€ και τώρα δε μπορώ να το πουλήσω ούτε με 350€.

Είμαι τόσο κάθετος απέναντι στη συσκευή, γιατί ο λόγος που κι εγώ το πήρα, ήταν επειδή έβλεπα να το εκθειάζουν σε όλα τα φόρα. Η συσκευή δεν αξίζει τα λεφτά της. Ακόμα και έναν υποψήφιο πελάτη να κάνω να το μελετήσει καλά πριν το αγοράσει, πιστεύω πάλι κέρδος θα είναι, από το να είμαι άλλος ένας που το εκθειάζει ανευ λόγου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω ρε φίλε.Να το μελετήσει να τον κάνεις.Το μάπα που λες όμως δεν ισχύει.Πάρε κανένα άλλο φθηνότερο που λες και έλα πες μου για μάπα μετά.Εντάξει τον πρώτο καιρό μέχρι να το σετάρω και εμένα μου έβγαλε την παναγία αλλά πλέον είναι τα πάντα στην πένα.Τώρα τι πρόβλημα έχεις εσύ;Γιατί δεν προσπαθείς να το διορθώσεις και κράζεις έτσι αφού δεν θέλεις να το αλλάξεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://blog.gsmarena.com/here-is-what-nvidia-tegra-2-can-do-for-you/

gsmarena_004.jpg

 

 

Γιατί όταν το πήρα αρχές Νοεμβρίου είχε 500€ και τώρα δε μπορώ να το πουλήσω ούτε με 350€.

Είμαι τόσο κάθετος απέναντι στη συσκευή, γιατί ο λόγος που κι εγώ το πήρα, ήταν επειδή έβλεπα να το εκθειάζουν σε όλα τα φόρα. Η συσκευή δεν αξίζει τα λεφτά της. Ακόμα και έναν υποψήφιο πελάτη να κάνω να το μελετήσει καλά πριν το αγοράσει, πιστεύω πάλι κέρδος θα είναι, από το να είμαι άλλος ένας που το εκθειάζει ανευ λόγου.

Πολοι είχαν την ίδια γνώμη με εσένα για το galaxy. Όχι απαραίτητα λανθασμένα. Είχε προβλήματα. Lag κλπ. Πάντως με custom rom του darky, αν το γράφω σωστά, είδα μεγάλη διάφορα, και εχει γίνει απο τα καλυτερα android, αν όχι το καλύτερο. Δηλαδή το htc desire 2 σε τι το βλέπεις τόσο καλύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

650 λιρες το pre-order απο το expansys.....holy shit. :shock:

http://pocketnow.com/android/galaxy-s-ii-xperia-neo-given-price-release-dates-by-expansys

Αν βγει τόσο ακριβά τι να πω.. Πόλοι θα προτιμήσουν το lg oprimusx2 τότε. Που θα ειναι πολυ φθηνότερο και θα έρθει και νωρίτερα. Το galaxy2 περίπου στα ίδια επίπεδα ειναι. Μόνο στην οθόνη υπερέχει πολυ. Και αυτο επειδή δεν του έβαλε την καλή οθόνη η lg. Αυτη που βάζει στο black.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...