Προς το περιεχόμενο

Το Samsung Galaxy S2 είναι εδώ και εντυπωσιάζει (video)


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πολυ φοβάμαι θα το αγοράζεις και δεν θα ξέρεις ποια CPU εχει μέσα.

Το περίμενα παντως αυτο, γιατί στο θέμα του CPU, τα λέγανε μπερδεμενα. 2πυρινο λέγανε, γενικά. Και όσοι επιμεναν να ρωτάνε ποιο, αλλα αντ άλλων τους λέγανε.

Και με την οθόνη υπάρχει ένα θέμα. Δεν έχουν ξεκαθαρίσει σίγουρα τι θα βάζουν. Ας κυκλοφορήσει και βλέπουμε. Το κακο ειναι ότι δεν ξέρουμε ποιο CPU ειναι καλύτερο. Ναι το exynos φαίνεται χειρότερο στα bench, αλλα δεν ειναι καθόλου βέβαιο ότι ειναι σωστά τα νούμερα. Μέχρι να βελτιστοποιηθουν οι drivers.. Αν και κάτι μου λέει ότι θα ειναι ελαφρος ποιο αργος, αλλα πολυ λιγότερο ενεργοβορος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πολυ φοβάμαι θα το αγοράζεις και δεν θα ξέρεις ποια CPU εχει μέσα.

Το περίμενα παντως αυτο, γιατί στο θέμα του CPU, τα λέγανε μπερδεμενα. 2πυρινο λέγανε, γενικά. Και όσοι επιμεναν να ρωτάνε ποιο, αλλα αντ άλλων τους λέγανε.

Το κακο ειναι ότι δεν ξέρουμε ποιο CPU ειναι καλύτερο. Ναι το exynos φαίνεται χειρότερο στα bench, αλλα δεν ειναι καθόλου βέβαιο ότι ειναι σωστά τα νούμερα. Μέχρι να βελτιστοποιηθουν οι drivers.. Αν και κάτι μου λέει ότι θα ειναι ελαφρος ποιο αργος, αλλα πολυ λιγότερο ενεργοβορος.

 

ειναι πολυ χειροτερη η GPU του exynos

 

35414.png

35412.png

 

http://www.anandtech.com/show/4177/samsungs-galaxy-s-ii-preliminary-performance-mali400-benchmarked

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πολυ χειροτερη η GPU του exynos

 

35414.png

35412.png

 

http://www.anandtech.com/show/4177/samsungs-galaxy-s-ii-preliminary-performance-mali400-benchmarked

Ναι ξέρω. Τα έχω δει και εγω τα νούμερα. Στο παραπάνω site, όμως, γράφει και ότι λόγω τις διαφορετικής αρχιτεκτονικής του soc, υπάρχει περίπτωση τα παραπάνω μετροπρογραμματα να μη βγάζουν πραγματικά αποτελέσματα. Δεν λέω ότι ειναι έτσι. Μπορει να ειναι και σωστά. Απλά πρέπει να περιμένουμε για να συγουρευτουμε. Αν ειναι έτσι, πολυ πατάτα το βλέπω το soc της samsung. Καθόλου απίθανο γιατί η nvidia , εχει μεγάλη τεχνογνωσία λόγω καρτών γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ξέρω. Τα έχω δει και εγω τα νούμερα. Στο παραπάνω site, όμως, γράφει και ότι λόγω τις διαφορετικής αρχιτεκτονικής του soc, υπάρχει περίπτωση τα παραπάνω μετροπρογραμματα να μη βγάζουν πραγματικά αποτελέσματα. Δεν λέω ότι ειναι έτσι. Μπορει να ειναι και σωστά. Απλά πρέπει να περιμένουμε για να συγουρευτουμε. Αν ειναι έτσι, πολυ πατάτα το βλέπω το soc της samsung. Καθόλου απίθανο γιατί η nvidia , εχει μεγάλη τεχνογνωσία λόγω καρτών γραφικών.

καλα πατατα δεν ειναι, δες και τα υπολοιπα bench

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ειναι και με την 2.3.....κατσε να παρει και το optimus 2X 2.3 :devil:

 

καλα πατατα δεν ειναι, δες και τα υπολοιπα bench

 

για την gpu λεμε καλε :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεπτό αλλα παλι πανακριβο και κοστιζει οσο 2 φορητοι υπολογιστες χαμηλου κοστους οπως καταλαβαινουμε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη θα βγει μονο με exynos η αυτο που θα κυκλοφορησει στην Ελλαδα θα κυκλοφορει με exynos?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που θα κυκλοφορησει στην Ελλαδα θα κυκλοφορει με exynos

τι μ@λ@κιες ειναι αυτες ρε γμτ??? :mad:

αν εχει και μικροτερη τιμη σε σχεση με το αυτο με το tegra να παει στο διαολο, αλλα @@ θα εχει

δεν μπορω να καταλαβω για ποιον λογο γινεται κατι τετοιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί εχω την εντύπωση ότι αν πχ στην Ελλαδα και λοιπές τριτοκοσμικές χώρες κυκλοφορούσε με nvidia, ενω στις υπόλοιπες με exynos θα διάβαζα τα ίδια αρνητικά σχόλια;

Μη ξεχνάτε ότι δεν ξέρουμε ακόμα αν το exynos ειναι λιγότερο ενεργοβορο. Προσωπικα θα το προτιμούσα τότε για ελαφρος χειρότερες επιδόσεις.

Σε κάθε περίπτωση οι διάφορες επιδόσεων ειναι μικρες, και κατα 99% αδύνατον να τις καταλάβει ο τελικός χρήστης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί εχω την εντύπωση ότι αν πχ στην Ελλαδα και λοιπές τριτοκοσμικές χώρες κυκλοφορούσε με nvidia, ενω στις υπόλοιπες με exynos θα διάβαζα τα ίδια αρνητικά σχόλια;

Μη ξεχνάτε ότι δεν ξέρουμε ακόμα αν το exynos ειναι λιγότερο ενεργοβορο. Προσωπικα θα το προτιμούσα τότε για ελαφρος χειρότερες επιδόσεις.

Σε κάθε περίπτωση οι διάφορες επιδόσεων ειναι μικρες, και κατα 99% αδύνατον να τις καταλάβει ο τελικός χρήστης.

σωστα το εγραψες, εχεις την εντυπωση, γιατι δεν νομιζω να γινοταν κατι τετοιο...

με δεδομενο οτι ο tegra ειναι καλυτερος με τα στοιχεια που εχουμε μεχρι στιγμης εστω και για 1% αν και στα benches προηγουμενως ειδαμε οτι η διαφορα ειναι μεγαλυτερη, οταν μια συσκευη κοστιζει 650 ευρω+ απαιτεις να εχεις το καλυτερο που κυκλοφορει και ειδικα οταν ξερεις οτι ο αμερικανος κατοχος ο οποιος θα εχει δωσει τα ιδια και λιγοτερα χρηματα θα εχει την εκδοση με τον tegra ειναι ακομη πιο αδικο

διαφορες ο τελικος χρηστης ισως να μην καταλαβει και απο τον hummingbird στον exynos, αυτο δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει διαφορα

οι επιδσεις ειναι αυτες που πουλανε, οχι η αυτονομια, αν και αυτη ακομη και με τον exynos πραγματικα ποσο καλη θα μπορουσε να ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...