Προς το περιεχόμενο

MACBOOK PRO -> SSD in - Superdrive Out


panos2000gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το λειτουργο κανονικα στα  mavericks.....καποια στιγμη εβγαλε update το οποιο διορθωνε την λειτουργια του και την υποστιριξη στα yosemite....http://www.cindori.org/software/trimenabler/

 

Δεν ισχύει φίλε μου. Δες και την δημοσίευση της Cindori Software.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 402
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τί δεν ισχύει; Δουλεύει κανονικά το trim Enabler ΑΛΛΑ αφού πρώτα απενεργοποιήσει το kext signing. Αν θεωρείς πως είσαι ΟΚ με αυτό, καθώς ενδέχεται να κάνει πιο ανασφαλές το λειτουργικό, τότε ΟΚ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! 2 ακόμα ερωτήσεις: @konko14 όταν λες δεν ήταν σταθέρα; γιατί εμένα αυτός είναι ο λόγος που με σπρώχνει στον SSD ( κολλάνε καμια φορα ). @mistr4l Άρα όλα θα δουλεύουν; Έχω μπερδευτεί αυτό το trim είναι δηλαδή σαν ένα "αξεσουάρ" και όχι κάτι βασικό; Όλα θα δουλεύουν μαι χαρά χώρις το Trim Enabler? Γιατί διάβασα πως είναι προτιμότερο να μην απενεργοποιήσει κάποιος το kext signing για λόγους ασφαλείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθεί "μπακάλικη" εξήγηση για το Trim:

 

Στους δίσκους, τα δεδομένα γράφονται και διαβάζονται σε μεγάλα μπλοκ (δηλαδή όχι ένα-ένα byte αλλά πολλά μαζί). Ένας SSD, για να προσθέσει δεδομένα σε ένα μπλοκ, πρέπει να διαβάσει ΟΛΟ το μπλοκ σε προσωρινή μνήμη, να το σβήσει από το δίσκο και μετά να το γράψει από την αρχή προσθέτοντας τα νέα δεδομένα. Αν το μπλοκ είναι άδειο, δε χρειάζεται να το διαβάσει αλλά γράφει κατευθείαν τα δεδομένα κερδίζοντας σε ταχύτητα. Όταν σβήνουμε κάποια αρχεία, το λειτουργικό δεν διαγράφει στην πραγματικότητα τα δεδομένα από το δίσκο, αλλά μόνο από τον πίνακα περιεχομένων του. Όμως ο SSD δεν ξέρει πως τα περιεχόμενα ενός μπλοκ είναι για διαγραφή και όταν πάει να γράψει κάτι κάνει όλη τη διαδικασία διάβασμα-σβήσιμο-γράψιμο και αυτό προκαλεί καθυστέρηση. Το Trim, "λέει" στον SSD πια δεδομένα είναι άχρηστα σε κάθε μπλοκ ώστε να τα σβήσει κάποια στιγμή που δεν κάνει κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! 2 ακόμα ερωτήσεις: @konko14 όταν λες δεν ήταν σταθέρα; γιατί εμένα αυτός είναι ο λόγος που με σπρώχνει στον SSD ( κολλάνε καμια φορα ). @mistr4l Άρα όλα θα δουλεύουν; Έχω μπερδευτεί αυτό το trim είναι δηλαδή σαν ένα "αξεσουάρ" και όχι κάτι βασικό; Όλα θα δουλεύουν μαι χαρά χώρις το Trim Enabler? Γιατί διάβασα πως είναι προτιμότερο να μην απενεργοποιήσει κάποιος το kext signing για λόγους ασφαλείας.

καλησπερα εμενα τουλαχιστον ειχαν θεμα με την καρτα ηχου κ μερικες φορες με το wifi.....οσο καιρο εχω τα mavericks δν εχω δει απολυτος τπτ.....αυτο κ παλι στο ξαναλεω οτι αφορα εμενα δεν ξερω αν σε καποιον αλλο λειτουργουν καλα τα yosemite...με το ssd to mbp που εχω λειτουργει αψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθεί "μπακάλικη" εξήγηση για το Trim:

 

Στους δίσκους, τα δεδομένα γράφονται και διαβάζονται σε μεγάλα μπλοκ (δηλαδή όχι ένα-ένα byte αλλά πολλά μαζί). Ένας SSD, για να προσθέσει δεδομένα σε ένα μπλοκ, πρέπει να διαβάσει ΟΛΟ το μπλοκ σε προσωρινή μνήμη, να το σβήσει από το δίσκο και μετά να το γράψει από την αρχή προσθέτοντας τα νέα δεδομένα. Αν το μπλοκ είναι άδειο, δε χρειάζεται να το διαβάσει αλλά γράφει κατευθείαν τα δεδομένα κερδίζοντας σε ταχύτητα. Όταν σβήνουμε κάποια αρχεία, το λειτουργικό δεν διαγράφει στην πραγματικότητα τα δεδομένα από το δίσκο, αλλά μόνο από τον πίνακα περιεχομένων του. Όμως ο SSD δεν ξέρει πως τα περιεχόμενα ενός μπλοκ είναι για διαγραφή και όταν πάει να γράψει κάτι κάνει όλη τη διαδικασία διάβασμα-σβήσιμο-γράψιμο και αυτό προκαλεί καθυστέρηση. Το Trim, "λέει" στον SSD πια δεδομένα είναι άχρηστα σε κάθε μπλοκ ώστε να τα σβήσει κάποια στιγμή που δεν κάνει κάτι άλλο.

Καπου διαβασα οτι το 840 EVO δεν χρειαζεται το TRIM (επειδη εχει καποιο δικο του τροπο; ) και συνεπως οτι δεν χρειαζεται να απενεργοποιησω το kext signing και οτι ολα θα δουλευουν νορμαλ out of the box. Ισχυει επομενως; Δεν θα εχω προβλημα με τα διεγραμενα αρχεια η τις ταχυτητες, σωστα; Επίσης ισχύει το ίδιο και για τους Intel?

καλησπερα εμενα τουλαχιστον ειχαν θεμα με την καρτα ηχου κ μερικες φορες με το wifi.....οσο καιρο εχω τα mavericks δν εχω δει απολυτος τπτ.....αυτο κ παλι στο ξαναλεω οτι αφορα εμενα δεν ξερω αν σε καποιον αλλο λειτουργουν καλα τα yosemite...με το ssd to mbp που εχω λειτουργει αψογα.

Σε ευχαριστω πολυ! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου διαβασα οτι το 840 EVO δεν χρειαζεται το TRIM (επειδη εχει καποιο δικο του τροπο; ) 

 

ΔΕΝ ισχύει. Τον έχω. Αυτό ισχύει στην OWC αν δεν κάνω λάθος, αλλά δεν θυμάμαι μοντέλα ακριβώς να σου πω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΝ ισχύει. Τον έχω. Αυτό ισχύει στην OWC αν δεν κάνω λάθος, αλλά δεν θυμάμαι μοντέλα ακριβώς να σου πω. 

Oυτε στην OWC ισχυει, απλα αυτο ισχυριζεται η OWC για να κοροιδεψει τους αγοραστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oυτε στην OWC ισχυει, απλα αυτο ισχυριζεται η OWC για να κοροιδεψει τους αγοραστες.

 

Έχεις την καλωσύνη να τεκμηριώσεις την άποψη σου ;.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις την καλωσύνη να τεκμηριώσεις την άποψη σου ;.

Το TRIM θα φερει καλυτερες επιδοσεις οταν θα ειναι ενεργοποιημενο.

H OWC διαφημιζει οτι οι ssd της εχουν Garbage collection, κατι που ισχυει για ολους σχεδον τους συγχρονους ssd.

Το Garbage collection πραγματι βοηθαει στο να μην πεφτουν αισθητα οι επιδοσεις των ssd μετα απο λιγο καιρο, αλλα φυσικα δεν εχει την αποτελεσματικοτητα του TRIM.

Δεν ειναι αλλωστε τυχαιο οτι ακομα και οι ssd της OWC εχουν αυτοματα TRIM στα Windows. 

 

Εδω διαφορες μεταξυ Garbage collection και TRIM:

http://www.thessdreview.com/daily-news/latest-buzz/garbage-collection-and-trim-in-ssds-explained-an-ssd-primer/

 

Παντως η προπαγανδα και τα ψεμματα της OWC φαινεται να εχουν κανει δουλεια,

Εδω σαν επιχειρημα για το οτι δεν χρειαζεται TRIM φερνει τις δηλωσεις ενω τυχαιου πελατη της (επιπεδο telemarketing):

http://blog.macsales.com/11051-to-trim-or-not-to-trim-owc-has-the-answer

As OWC customer Scott Gosling recently said in an email to us,

 

“I used the trim enabler 1.1 initially, then realized that your self maintenance was far superior to using TRIM so I disabled it. It made a huge difference in terms of reliability.”

 

Μαλιστα, πιο πανω δηλωνει το εξης:

Especially note page two of this performance testing expert’s report where he feels so strongly about TRIM’s inefficiency that he calls call it “half-baked”…and that’s the kid friendly version of the phrase.

Κοινως , θεωρει οτι το TRIM που πχ εχουν οι apple, samsung, crucial,intel ssd  ειναι inefficient..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...