Προς το περιεχόμενο

MACBOOK PRO -> SSD in - Superdrive Out


panos2000gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα.παρακολουθω το θεμα και θα σας πω τι εκανα εγω.εχω ενα macbook pro late 2008 intel core 2 duo 2.4 8gb ram.εβγαλα τον κανονικο του σκληρο και εβαλα αυτον.ssd OCZ vertex 2 180gb.εβγαλα το dvd recorder και εβαλα 2ο σκληρο στη θεση του εναν western digital 640gb.με το προγραμματακι smc fan control παρατηρησα οτι εχει ανεβει ελαχιστα η θερμοκρασια και η διαρκεια μπαταριας εχει μειωθει αρκετα.κατα τα αλλα δουλευουν ολα ρολοι και εχω boot time 17sec περιπου.τωρα αν ειναι συμβατοι η δισκοι με το mac γιατι οντως εχουν παραξενιες δεν το γνωριζω οπως και το πως θα ηταν καλυτερα να ταξινομηθουν μεσα οι δισκοι.μια ερωτηση.τι κανουμε ακριβως με το trim enabler και δευτερον πως θα δω αν ο ssd ειναι 100% συμβατος και δεν θα εχω κανενα προβλημα στη πορεια.ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
  • Απαντ. 402
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

εχει δοκιμασει κανεις raid 0 να μας πει τις εντυπωσεις του;

αξιζει γενικα; χανεις το trim?

Δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις το find my mac και οτι σχετικο με την υπηρεσια .

 

Επισης αναλογα ποιο μοντελο εχεις παιζει να εχεις θεματα με τον δευτερο δισκο και να χρησιμοποιειται με ταχυτητες sata 1 (νομιζω καπου στα 2009 macbook pros ) .

 

Για +300Mb/s δεν θεωρω πλεον πως αξιζει . Καλυτερα για μενα ενας μηχανικος 2TB .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις το find my mac και οτι σχετικο με την υπηρεσια .

 

Επισης αναλογα ποιο μοντελο εχεις παιζει να εχεις θεματα με τον δευτερο δισκο και να χρησιμοποιειται με ταχυτητες sata 1 (νομιζω καπου στα 2009 macbook pros ) .

 

Για +300Mb/s δεν θεωρω πλεον πως αξιζει . Καλυτερα για μενα ενας μηχανικος 2TB .

thanx δεν τα ειχα υποψιν αυτα που λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, πήγαινε About This Mac -> More Info -> System Report και πες μου το SATA/SATA Express τι Negotiated Link Speed σου αναφέρει.

 

Το SATA II είναι 300ΜΒ/s και είναι ικανοποιητικότατα γρήγορο. Το SATA I είναι 150ΜΒ/s που και πάλι είναι γρηγορότερο από μηχανικό δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν κανω λαθος ειμαι sata 3 (early 2011) στην θεση του σκληρου, αλλα δεν θυμαμαι στη θεση του dvd. θα το δω αποψε μηπως ομως κανω εντελως λαθος. εχω ηδη εναν ssd kingson hyper x 240 gb και σκεφτομουν μηπως παρω και 2ο που τον εχει το αμαζον 90 λιρες, ομως να αξιζει τον κοπο. απο οτι φαινεται ισως και να μην αξιζει τελικα, απο οτι διαβαζω γενικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν κανω λαθος ειμαι sata 3 (early 2011) στην θεση του σκληρου, αλλα δεν θυμαμαι στη θεση του dvd. θα το δω αποψε μηπως ομως κανω εντελως λαθος. εχω ηδη εναν ssd kingson hyper x 240 gb και σκεφτομουν μηπως παρω και 2ο που τον εχει το αμαζον 90 λιρες, ομως να αξιζει τον κοπο. απο οτι φαινεται ισως και να μην αξιζει τελικα, απο οτι διαβαζω γενικα.

 

Οι διαφορές που θα δεις είναι περισσότερο ψυχολογικές και λιγότερο ουσιαστικές. Μην φαντάζεσαι δηλαδή ότι θα μπουτάρει το μηχάνημα στο μισό χρόνο από πριν ή κάτι περισσότερο. Θεωρώ την προσθήκη ενός 2.5" HDD περισσότερο χρήσιμη και πρακτική.

 

Αν πάλι δεν σε ενδιαφέρει ο αποθηκευτικός χώρος πειραματίζεσαι ελεύθερα. Στην χειρότερη θα κερδίσεις 240GB extra ssd και το μηχάνημα σου θα παραμείνει παντελώς αθόρυβο (σ.σ. ο 2.5" hdd παράγει ένα μικρό-ελάχιστο θόρυβο λόγω περιστροφής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν κανω λαθος ειμαι sata 3 (early 2011) στην θεση του σκληρου, αλλα δεν θυμαμαι στη θεση του dvd. θα το δω αποψε μηπως ομως κανω εντελως λαθος. εχω ηδη εναν ssd kingson hyper x 240 gb και σκεφτομουν μηπως παρω και 2ο που τον εχει το αμαζον 90 λιρες, ομως να αξιζει τον κοπο. απο οτι φαινεται ισως και να μην αξιζει τελικα, απο οτι διαβαζω γενικα.

Γνωριζεις οτι με raid0 εχεις διπλασιες πιθανοτητες αστοχιας υλικου και ως εκ τουτου απωλειας δεδομενων,ετσι;

 

Και ολα αυτα για λιγο μεγαλυτερο throughput που πιθανως να μην το καταλαβεις στην πραξη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχετε δικιο, μαλλον δεν αξιζει αν ειναι ετσι. εχω ηδη 2 dισκο, εναν σκληρο, απλα σκεφτομουν τις επιδοσεις και να εχω "1 δισκο" (γιατι μου την δινει λιγο που εχω 2 με το timemachine). αλλα αν δεν εχει ουσια ολο αυτο τσαμπα τα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα καταλάβει τη διαφορά από το μηχανικό σκληρό στον SSD; Σοβαρά τώρα; Η διαφορά είναι τεράστια, όχι μόνο σε boot time αλλά και στην απόκριση των εφαρμογών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε θα καταλάβει τη διαφορά από το μηχανικό σκληρό στον SSD; Σοβαρά τώρα; Η διαφορά είναι τεράστια, όχι μόνο σε boot time αλλά και στην απόκριση των εφαρμογών.

οχι λεμε για την διαφορα απο 1 ssd σε raid 0 ssd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχετε δικιο, μαλλον δεν αξιζει αν ειναι ετσι. εχω ηδη 2 dισκο, εναν σκληρο, απλα σκεφτομουν τις επιδοσεις και να εχω "1 δισκο" (γιατι μου την δινει λιγο που εχω 2 με το timemachine). αλλα αν δεν εχει ουσια ολο αυτο τσαμπα τα λεφτα.

Γιατι δεν σκεφτεσαι να παρεις εναν 500gb και να πουλησεις τον τωρινο σου 240?

Λιγοτερα χρηματα θα σου κοστισει η αλλαγη(λογικα θα μπορεσεις να πουλησει τον τωρινο σου γυρω στα 90-100€), θα εχεις ποιοτικοτερο και πιο καινουριο ssd με μηδεν καταπονηση, πιο γρηγορο , με περισσοτερα IOPS, μικροτερη καταναλωση, 1 σκληρο αντι για 2, θα παραμεινει ελευθερη μια θεση για hdd/dvd κλπ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι δεν σκεφτεσαι να παρεις εναν 500gb και να πουλησεις τον τωρινο σου 240?

Λιγοτερα χρηματα θα σου κοστισει η αλλαγη(λογικα θα μπορεσεις να πουλησει τον τωρινο σου γυρω στα 90-100€), θα εχεις ποιοτικοτερο και πιο καινουριο ssd με μηδεν καταπονηση, πιο γρηγορο , με περισσοτερα IOPS, μικροτερη καταναλωση, 1 σκληρο αντι για 2, θα παραμεινει ελευθερη μια θεση για hdd/dvd κλπ..

εχεις δικιο, ειναι το πιο ενδεδειγμενο αυτο, θα το σκεφτω! θενξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Καλησπερα παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση....εχω ενα  macbook pro (unibody) mid2009 προσφατα περασα ενα  ssd στην θεση του παλιου hd.....εχωντας χαλασμενο το optical drive εδω και καιρο αποφασισα να το βγαλω και να περιμενω μεχρι να μου ερθει το optical bay  απο τν στιγμη αυτη κ μετα αντιμετοπιζω προβλημα με το   bootcamp ενω πριν το βγαλω ολα λειτουργουσαν μια χαρα (boot time yosemite 17 sec kai windows 24) πλεον δεν μου αναγνωριζει το bootcamp εκανα restore k προσπαθησα να το ξαναπερασω απο την αρχη αλλα ματαια γιατι κολαει στο ρεσταρτ κ δεν μπορω να περασω τα windows..... (me ekswteriko cd οπως εκανα κ πριν).....γνωριζει καποιος να μου δωσει μια απαντηση.....Σας ευχαριστω.

 

 

 

Vendor: NVidia

  Product: MCP79 AHCI

  Link Speed: 3 Gigabit

  Negotiated Link Speed: 3 Gigabit

  Physical Interconnect: SATA

  Description: AHCI Version 1.20 Supported

 

 

  Model: Samsung SSD 840 EVO 250GB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση....εχω ενα macbook pro (unibody) mid2009 προσφατα περασα ενα ssd στην θεση του παλιου hd.....εχωντας χαλασμενο το optical drive εδω και καιρο αποφασισα να το βγαλω και να περιμενω μεχρι να μου ερθει το optical bay απο τν στιγμη αυτη κ μετα αντιμετοπιζω προβλημα με το bootcamp ενω πριν το βγαλω ολα λειτουργουσαν μια χαρα (boot time yosemite 17 sec kai windows 24) πλεον δεν μου αναγνωριζει το bootcamp εκανα restore k προσπαθησα να το ξαναπερασω απο την αρχη αλλα ματαια γιατι κολαει στο ρεσταρτ κ δεν μπορω να περασω τα windows..... (me ekswteriko cd οπως εκανα κ πριν).....γνωριζει καποιος να μου δωσει μια απαντηση.....Σας ευχαριστω.

 

 

 

Vendor: NVidia

Product: MCP79 AHCI

Link Speed: 3 Gigabit

Negotiated Link Speed: 3 Gigabit

Physical Interconnect: SATA

Description: AHCI Version 1.20 Supported

 

 

Model: Samsung SSD 840 EVO 250GB

Δυστυχώς ο μόνος τρόπος να περάσεις το windows σε boot camp στο συγκεκριμένο μοντέλο,ειναι να ξαναβάλεις το dvd στη θέση του και να κανεις εγκατάσταση του windows στο partition του boot camp. Για καποιο λόγο στα συγκεκριμένα μοντέλα δεν γίνεται αλλιώς η εγκατάσταση windows ακομα και αν φτιάξεις bootable usb.

Η μόνη δοκιμαςμενη λύση που ξέρω,ειναι να βρεις ενα optical drive που να δουλεύει και να το βάλεις στη θέση του παλιού να κανεις την εγκατάσταση του windows στον σκληρό ή σε partition του (boot camp ή οχι δεν έχει σημασία). Μετα να κλωνοποιησεις με καποιο προγράμμα το windows και να το κανεις restore στο partition του bootcamp που θα κανεις.

Δηλαδή χρειάζεται για να γίνει η εγκατάσταση του windows το dvd drive. Δεν ειναι απαραίτητο να ειναι το δικό του, αρκεί να συνδεθεί στη θέση του παλιού dvd drive ώστε να γίνει η εγκατάσταση στον σκληρό (τον εσωτερικό)

Μετα την εγκατάσταση το αφαιρείς το dvd drive και κλωνοποιεις το windows τα οποία φυλάς για μελλοντικές εγκαταστάσεις στο μηχάνημα αυτο, μέσω restore.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...