Προς το περιεχόμενο

MACBOOK PRO -> SSD in - Superdrive Out


panos2000gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι αυτό που έγραψα δεν εννοούσα ασυμβατότητα με αποτέλεσμα να μην δουλέψει στον υπολογιστή σου. Το όλο πρόβλημα ήταν γενικότερα στην υποστήριξη SATA. Ασχέτως δλδ αν πάρεις SATA III, αν το mbp είναι κλειδωμένο σε SATA 1,5 τότε θα δεις αντίστοιχες ταχύτητες. Απ'όλα τα forum που διάβασα, οι περισσότεροι που είχαν πρόβλημα αναγνώρισης του SSD είτε δεν έκαναν format και δεν μπορούσε να αναγνωριστεί από τον υπολογιστή, είτε τον έβαζαν με το data doubler στην θέση του optical drive που δεν υποστήριζε SATA (σε κάποια μοντέλα συνέβαινε κι αυτό). Γενικότερα δεν έχω διαβάσει ασυμβατότητες πλην εξαιρέσεων. Οπότε πάρε κάτι φθηνό, καλό και αξιόπιστο ;)

Καλέ μας αγορές :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 402
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όχι αυτό που έγραψα δεν εννοούσα ασυμβατότητα με αποτέλεσμα να μην δουλέψει στον υπολογιστή σου. Το όλο πρόβλημα ήταν γενικότερα στην υποστήριξη SATA. Ασχέτως δλδ αν πάρεις SATA III, αν το mbp είναι κλειδωμένο σε SATA 1,5 τότε θα δεις αντίστοιχες ταχύτητες. Απ'όλα τα forum που διάβασα, οι περισσότεροι που είχαν πρόβλημα αναγνώρισης του SSD είτε δεν έκαναν format και δεν μπορούσε να αναγνωριστεί από τον υπολογιστή, είτε τον έβαζαν με το data doubler στην θέση του optical drive που δεν υποστήριζε SATA (σε κάποια μοντέλα συνέβαινε κι αυτό). Γενικότερα δεν έχω διαβάσει ασυμβατότητες πλην εξαιρέσεων. Οπότε πάρε κάτι φθηνό, καλό και αξιόπιστο ;)

Καλέ μας αγορές :)

Ασυμβατότητα εννοώ να μου τον αναγνωρίζει αντί για SATA 2 που δέχεται το Mac μου να τον διαβάζει σε Sata 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασυμβατότητα εννοώ να μου τον αναγνωρίζει αντί για SATA 2 που δέχεται το Mac μου να τον διαβάζει σε Sata 1.

Ε αφού είπαμε τι ισχύει στα 2009 με nvidia chipset...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε αφού είπαμε τι ισχύει στα 2009 με nvidia chipset...

Πάντως το chip και του δίσκου και του optical drive είναι το NVidia MCP79 AHCI. Επίσης τον δίσκο που έχω τώρα μέσα τον διαβάζει κανονικά σαν Sata 2. Επομένως με σωστό firmware του SSD λογικά δεν θα έχω θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού πάρω το βραβείο "χρυσό φτυάρι" για το 2013 που ξέθαψα το topic (ευχαριστώ - ευχαριστώ)

Μπαίνω και εγώ στο θέμα...

 

Macbook Pro mid 2009 - 15άρι

 

Θέλω να βγάλω το superdrive - cd ( πως το λένε) και να βάλω 2ο σκληρό (SSD) επίσης λέω να βγάλω τον παλιό hdd 5400 rpm και να βάλω έναν πιο γΛήγορο στις 7200 και να κρατήσω τον 5400 για back up κλπ.

 

Τι προτείνετε για όσα μέρη χρειάζονται αλλαγή;

SSD?

HDD7200?

Θήκη για SSD? 

 

Το google ήδη δουλεύει αλλά εμπιστεύομαι πιο πολύ το forum και τις προσωπικές εμπειρίες γι αυτό και ρωτάω.

 

Ευχαριστώ!

 

Αν ενεργήσεις γρήγορα SSD samsung 840 evo (120 gb) 75 euro στο πλαισιο.

Μνήμες απο site της crucial προτείνω.

(Έβαλα και τα 2 πριν 4 μέρες στο δικό μου και δεν μπορείς να φανταστείς διαφορά)

 

Τον SSD θα τον βάλεις στη θέση του ήδη υπάρχοντα σκληρού και ο σκληρός θα μπει στο optibay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω το θέμα για τον απλό εξής λόγο...

 

Έβαλα τελικά τον Samsung 840 evo 250Gb στο macbook pro late 08 που έχω (5.1). Το Negotiated link speed είναι στα 3Gigabit τελικά κι όχι στο 1.5. Το optical drive παραμένει στο 1.5 όμως. ΠΙθανολογώ πως ο δίσκος είναι 'τριμαρισμένος' από μόνος του στην ταχύτητα αυτή και ξεπερνάει τον περιορισμό της Apple και του nvidia chipset. 

 

Παραπέρα, το boot στο mountain lion (10.8.5) είναι μόλις 40sec ενώ στα Windows απλά δεν προλαβαίνει να τρέξει η κλεψύδρα καν (bootcamp). Το σημαντικότερο είναι πως κατευθείαν μετά την είσοδο ο υπολογιστής είναι έτοιμος για 'σκληροπυρηνική' χρήση.

 

Για όσους ενδιαφέρονται ή μας διαβάσουν στο μέλλον, δεν έκανα clone τον δίσκο αλλά κατευθείαν τοποθέτηση και time machine. Για τα δε Windows, φρόντισα απλά να κάνω ένα image με το πρόγραμμα 'winclone' (όχι την τελευταία έκδοση, την παλαιότερη) του partition που είχα. Όταν λοιπόν πέρασαν τα mac, απλά έφτιαξα ένα partition από το disc utility (ms dos fat format) και στη συνέχεια με το winclone και πάλι επανέφερα το image των Windows. 

 

Για τα mac χρειάστηκε περίπου 1.5 ώρα ενώ για τα Windows (60Gb partition) περίπου 20min. Τα πάντα είναι όπως τα είχα αφήσει, μέχρι και τα εικονίδια στην ίδια θέση.

 

Αν κάποιος θέλει περαιτέρω πληροφορίες, εδώ είμαστε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω το θέμα για τον απλό εξής λόγο...

 

Έβαλα τελικά τον Samsung 840 evo 250Gb στο macbook pro late 08 που έχω (5.1). Το Negotiated link speed είναι στα 3Gigabit τελικά κι όχι στο 1.5. Το optical drive παραμένει στο 1.5 όμως. ΠΙθανολογώ πως ο δίσκος είναι 'τριμαρισμένος' από μόνος του στην ταχύτητα αυτή και ξεπερνάει τον περιορισμό της Apple και του nvidia chipset. 

 

Παραπέρα, το boot στο mountain lion (10.8.5) είναι μόλις 40sec ενώ στα Windows απλά δεν προλαβαίνει να τρέξει η κλεψύδρα καν (bootcamp). Το σημαντικότερο είναι πως κατευθείαν μετά την είσοδο ο υπολογιστής είναι έτοιμος για 'σκληροπυρηνική' χρήση.

 

Για όσους ενδιαφέρονται ή μας διαβάσουν στο μέλλον, δεν έκανα clone τον δίσκο αλλά κατευθείαν τοποθέτηση και time machine. Για τα δε Windows, φρόντισα απλά να κάνω ένα image με το πρόγραμμα 'winclone' (όχι την τελευταία έκδοση, την παλαιότερη) του partition που είχα. Όταν λοιπόν πέρασαν τα mac, απλά έφτιαξα ένα partition από το disc utility (ms dos fat format) και στη συνέχεια με το winclone και πάλι επανέφερα το image των Windows. 

 

Για τα mac χρειάστηκε περίπου 1.5 ώρα ενώ για τα Windows (60Gb partition) περίπου 20min. Τα πάντα είναι όπως τα είχα αφήσει, μέχρι και τα εικονίδια στην ίδια θέση.

 

Αν κάποιος θέλει περαιτέρω πληροφορίες, εδώ είμαστε :)

 

Με γειες,με γειες!! :)

 

Οπότε δουλεύει σε SATA2 ταχύτητα ο SSD, μια χαρά..!!

 

Με ανησυχεί το 40Sec που λες γιατί είναι πάρα πολύς χρόνος για SSD Boot... (για HDD απ την άλλη όχι). Πιθανόν να φταίει που το επανέφερες μεσω Time Machine γιατί ουσιαστικά Cloning κάνει.. οπότε κάποια στιγμή αν θές να πέσεις στα 10Sec απ την ώρα που πατάς το κουμπί κάντο Clean Install και εγκατασταση προγραμμάτων εκ νέου ή μέσω του Migration Assistant για να μη χάσεις Applications/Settings (Users,Mailboxes,κτλ)

 

Τέλος κατέβασε αυτό για να ενεργοποιήσεις το TRIM στο λειτουργικό http://www.groths.org/software/trimenabler/

(Αν πας τώρα στον δίσκο σου απ το System Information->SATA->Samsung 840 θα δεις πως ειναι απενεργοποιημένο εξ ορισμού απ το λειτουργικό)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά!

 

Τώρα το θέμα του boot. Στα Windows 7 booτάρει σε 15. Αυτό είναι το περίεργο. Στα mac, όσο το έχω ψάξει στο ίντερνετ οι χρόνοι boot ποικίλουν. Είναι και αυτοί με τα 15-20 αλλά είναι κι αυτοί με τα 40άρια. Για παράδειγμα, όταν μπήκαν τα mac έκανε boot σε 1:10. Ναι τραγικό. Στη συνέχεια παρατήρησα πως με κρατημένο στην αρχή το 'option' για να βρει άλλο λειτουργικό πήγε σφαίρα. Όταν λοιπόν μπήκαν και τα windows και είδε το partition, μετά έστρωσε το μηχάνημα. 

 

Υποθέτω πως ναι μεν τα 40sec ακούγονται πολλά για ssd, από την άλλη όμως είναι κι ένα μηχάνημα του 2008 ουσιαστικά. Δεν ξέρω πόσο είναι δυνατό να πέσει στα 15-20 με το mountain lion που είναι τραγικά βαρύ λειτουργικό. 

 

Το σημαντικό για μένα (εκτός του boot) είναι όπως προείπα οι απίστευτα γρήγορες και αθόρυβες αντιδράσεις του υπολογιστή. Φορτώνει τα πάντα χωρίς να κολλάει, smoothly που λένε και στο χωριό μου :)

 

@Darklordvader77 

Ευχαριστώ για το link. Ναι ευτυχώς δουλεύει σε SATA II, οπότε θα δοκιμάσω και το link και θα επανέλθω.

(Ναι το Trim support είναι στο no ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι συχνο φαινομενο το υψηλο boot time οταν εχεις κανει clone/time machine. Δεν ξερεις καν αν ειναι aligned o ssd.

 

Εγω στη θεση σου θα εκανα clean install το λειτουργικο και θα περναγα με time machine τις εφαρμογες και τα αρχεια.

Το ιδανικο θα ηταν να περναγες μονο τα αρχεια και αν ειχες χρονο να εβαζες απο την αρχη τις εφαρμογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με το trim enabler ίδιο χρόνο κάνει τελικά. Αλλά το ενεργοποίησα ;) 

 

@haHa

Τώρα με σκοτώνεις με το clean install....

Εντάξει δεν είναι και τίποτα βέβαια. Τη στιγμή που τα έχω σε όλα σε time machine. Ωραία, θα το κάνω μέσα στο ΣΚ δεν έχω να χάσω τίποτα και θα επανέλθω. Πριν αγοράσω τον SSD είχα φάει όλα τα ξένα forums με τυχόν προβλήματα. Τώρα που το λες, σα να το θυμάμαι κι εγώ αυτό με το clean install...

 

Ευχαριστώ και πάλι παιδιά. Μιλάμε πάλι  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι συχνο φαινομενο το υψηλο boot time οταν εχεις κανει clone/time machine. Δεν ξερεις καν αν ειναι aligned o ssd.

 

Εγω στη θεση σου θα εκανα clean install το λειτουργικο και θα περναγα με time machine τις εφαρμογες και τα αρχεια.

Το ιδανικο θα ηταν να περναγες μονο τα αρχεια και αν ειχες χρονο να εβαζες απο την αρχη τις εφαρμογες.

 

Μπορώ να περάσω με time machine backup τα email στο mail app καθώς και τις φωτό + itunes library σε clean install και να είναι όλα καλά;

Ρωτάω γιατί και εγώ ετοιμάζομαι σιγά σιγά για την αλλαγή σε ssd (περιμένω να έρθει η θήκη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να περάσω με time machine backup τα email στο mail app καθώς και τις φωτό + itunes library σε clean install και να είναι όλα καλά;

Ρωτάω γιατί και εγώ ετοιμάζομαι σιγά σιγά για την αλλαγή σε ssd (περιμένω να έρθει η θήκη)

Για το mail app δεν γνωριζω, μιας κ δεν το χρησιμοποιω.(αν και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα γινεται)

Αλλα για φωτο + itunes library μια χαρα μπορεις, ακομα κ με απλο copy - paste χωρις time machine γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι περνάει και mails, τα πάντα. Μετά το time machine ο υπολογιστής είναι όπως πριν. Από e-mails, μουσικές και όπως έγραψα παραπάνω, μέχρι και τα desktop shortcuts στην ίδια θέση είναι. Φρόντισε μόνο στο time machine preferences μην έχεις κάτι τίποτα exclude και δεν στο περάσει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...