Προς το περιεχόμενο

MACBOOK PRO -> SSD in - Superdrive Out


panos2000gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 402
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@BlackScorpionX

Για τις απορίες σχετικά με το backup νομίζω ότι το timemachine παίρνει τα πάντα backup (αν δεν του έχεις αλλάξει ρυθμίσεις) οπότε όταν επαναφέρεις το σύστημα είναι όλα όπως τα άφησες. Το έχω κάνει 1-2 φορές και δεν παρατήρησα να έχω χάσει κάτι αλλά δεν παίρνω και όρκο.

 

Μα άμα το κάνω αυτό, δε θα περάσουν μέσα και όλες οι "ατέλειες" που έχουν αφήσει οι αναβαθμίσεις από την εποχή του leopard?

Είχα την εντύπωση ότι όταν κάνουμε clean install περνάμε τα πάντα από την αρχή, δεν τα επαναφέρουμε με time machine.

 

Σε κάθε περίπτωση, κρατάω time machine back up οπότε και από εκεί καλυμμένος είμαι.

 

(ευχαριστώ για τις απαντήσεις γενικώς  :P  ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα άμα το κάνω αυτό, δε θα περάσουν μέσα και όλες οι "ατέλειες" που έχουν αφήσει οι αναβαθμίσεις από την εποχή του leopard?

Είχα την εντύπωση ότι όταν κάνουμε clean install περνάμε τα πάντα από την αρχή, δεν τα επαναφέρουμε με time machine.

 

Σε κάθε περίπτωση, κρατάω time machine back up οπότε και από εκεί καλυμμένος είμαι.

 

(ευχαριστώ για τις απαντήσεις γενικώς  :P  )

 

Από το time machine backup θα πάρεις μόνο όσα στοιχεία χρειάζεσαι , με το migration assistant. To λειτουργικό θα είναι φρέσκο. Από την στην στιγμή που κανείς clean install δεν κανείς επαναφορά συστήματος, αλλά στοιχείων του συστήματος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την γνώμη μου, στην περίπτωση του φίλου BlackScorpionX, που θέλει ένα καθαρό σύστημα σον καινούριο του SSD, η σωστή διαδικασία είναι αυτή που προτάθηκε εδώ.

 

Ρίξε μια ματιά στο άρθρο. :)

 

Εμπλέκοντας όμως τον Migration Assistant, τα αποτέλεσμα δεν μπορεί πλέον να είναι το αναμενόμενο. Κι αυτό διότι δεν είναι εφικτή η επιλεκτική μεταφορά data, με άλλα λόγια θα μεταφερθούν και τα προβληματικά στοιχεία.

 

10958835673_6ef68171b4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ρε συ. Εννοώ ότι και πριν ενεργοποιήσω το TRIM είχα SATA II (negotiated link speed 3 gigabit) καθώς και μετά την ενεργοποίηση. Με άλλα λόγια δεν έπαιξε κανένα ρόλο ούτε σε αυτό αλλά ούτε και στο boot time ;)

Το TRIM δεν επηρεάζει το Link speed. Το θέλουμε ενεργοποιημένο γιατί χωρίς αυτό οι επιδόσεις του SSD μειώνονται με την πάροδο του χρόνου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Έκανα και γω την αναβάθμιση αλλά παρατηρώ αυξημένη θερμοκρασία και ακούω τους ανεμιστήρες να δουλεύουν έντονα. Μπορεί να εχω κάνει κάτι λάθος; ή να μην είναι καλό το 2nd caddy? O δίσκος είναι ο Samsung 840 evo, το μοντέλο μου είναι το 2010(mid) mbp 13, και το caddy το πήρα από ebay από τύπο που είχε πουλήσει πάνω από 1500 τέτοια. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σβήνω τα προηγούμενα που είχα γράψει γιατί ενδεχομένως να πρέπει να διαβάσεις την ακόλουθη περίπτωση

 

http://forums.appleinsider.com/t/113945/fan-running-at-max-all-the-time-after-installing-optibay

Επεξ/σία από mistr4l
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σβήνω τα προηγούμενα που είχα γράψει γιατί ενδεχομένως να πρέπει να διαβάσεις την ακόλουθη περίπτωση

 

http://forums.appleinsider.com/t/113945/fan-running-at-max-all-the-time-after-installing-optibay

Καλησπέρα και πάλι. Έχεις εσύ θέμα με την θερμοκρασία όπως αναφέρει ο "markxcsd7" με τον SSD που έβαλες με αποτέλεσμα να δουλεύουν οι ανεμιστήρες σε μεγάλες στροφές? Επίσης στη θέση του Optical Drive έβαλες μηχανικό δίσκο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kdiamant sorry για την καθυστερημένη απάντηση,

 

Δεν έχω βάλει ακόμα το opibay. Περίμενα λίγο να δω πώς δουλεύει ο SSD. Γενικότερα όμως στην κανονική θέση του HDD έχω βάλει τον SSD. Απανεντίας είναι απόλυτα αθόρυβο το σύστημα, κρύος εντελώς ο SSD και χαμηλές στροφές (2000rpm). Επειδή όμως τη βδομάδα αυτή θα παραγγείλω το optibay, εκεί θα τοποθετήσω τον HDD. Παραπέρα, μιας και ο HDD ζεσταίνεται πολύ περισσότερο σίγουρα θα τον έχω αποκλειστικά για backup. Όσο έχω ψάξει στα ξένα forum κανείς δεν έχει θέμα με θερμότητα. Με ανησυχεί βέβαια το γεγονός πως η ίδια η APPLE δεν έχει προβλέψει δεύτερο σκληρό στη θέση του optical drive με ό,τι αυτό σημαίνει για την διάταξη των ανεμιστήρων και συνεπώς την αύξηση της θερμοκρασίας. Με άλλα λόγια δεν θα ρίσκαρα έναν HDD με δεύτερο λειτουργικό (άρα και συνεχή λειτουργία) ή γενικότερα εργασίες που συμβάλουν στην αύξηση θερμοκρασίας του σκληρού. Μπορεί να είμαι λάθος, αλλά έτσι το σκέφτομαι ενώ παραπέρα με τα 250Gb SSD πραγματικά δεν υπάρχει λόγος ο HDD να κάνει κάτι διαοφετικό πέρα από απλά backup.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kdiamant sorry για την καθυστερημένη απάντηση,

 

Δεν έχω βάλει ακόμα το opibay. Περίμενα λίγο να δω πώς δουλεύει ο SSD. Γενικότερα όμως στην κανονική θέση του HDD έχω βάλει τον SSD. Απανεντίας είναι απόλυτα αθόρυβο το σύστημα, κρύος εντελώς ο SSD και χαμηλές στροφές (2000rpm). Επειδή όμως τη βδομάδα αυτή θα παραγγείλω το optibay, εκεί θα τοποθετήσω τον HDD. Παραπέρα, μιας και ο HDD ζεσταίνεται πολύ περισσότερο σίγουρα θα τον έχω αποκλειστικά για backup. Όσο έχω ψάξει στα ξένα forum κανείς δεν έχει θέμα με θερμότητα. Με ανησυχεί βέβαια το γεγονός πως η ίδια η APPLE δεν έχει προβλέψει δεύτερο σκληρό στη θέση του optical drive με ό,τι αυτό σημαίνει για την διάταξη των ανεμιστήρων και συνεπώς την αύξηση της θερμοκρασίας. Με άλλα λόγια δεν θα ρίσκαρα έναν HDD με δεύτερο λειτουργικό (άρα και συνεχή λειτουργία) ή γενικότερα εργασίες που συμβάλουν στην αύξηση θερμοκρασίας του σκληρού. Μπορεί να είμαι λάθος, αλλά έτσι το σκέφτομαι ενώ παραπέρα με τα 250Gb SSD πραγματικά δεν υπάρχει λόγος ο HDD να κάνει κάτι διαοφετικό πέρα από απλά backup.    

Thanks για την απάντηση. Καθυστέρηση? Μην το συζητάς καν  :-)  Περιμένω και εγώ απο το ebay το optibay όπου όταν θα μου έρθει θα αγοράσω τον SSD. Εγώ στο SSD όπου θα πάρει την τωρινή θέση του σκληρού θα έχω τα λειτουτργικά (Mac, WIndows)  και τον δίσκο που έχω τώρα θα τον βάλω στο optibay όπου θα έχω τα Data μου. Σαν backup μέσω Τimemachine τα data μου τα έχω και σε εξωτερικό δίσκο. Ελπίζω να πάνε όλα καλά. Θα ενημερώσω πάντως όταν είναι...

 

Υ.Γ.: Ελπίζω τώρα με το Black Friday να βρώ στο Amazon τον SSD Samsung EVO 250GB σε τιμή κοντά στα 110€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος φίλε μου, μακάρι να τον πετύχεις στα 110Ε. Αλλιώς τσέκαρε το e-shop. Τον έχει στα 159 (1Ε ρέστα λέμε :P ) αλλά για Ελλάδα είναι καλά. Έτσι τον έχω κι εγώ τώρα πάντως (mac και windows με bootcamp). Αύριο-μεθαύριο θα παραγγείλω και το optibay οπότε ξαναλέμε εντυπώσεις (3rd update)... :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος φίλε μου, μακάρι να τον πετύχεις στα 110Ε. Αλλιώς τσέκαρε το e-shop. Τον έχει στα 159 (1Ε ρέστα λέμε :P ) αλλά για Ελλάδα είναι καλά. Έτσι τον έχω κι εγώ τώρα πάντως (mac και windows με bootcamp). Αύριο-μεθαύριο θα παραγγείλω και το optibay οπότε ξαναλέμε εντυπώσεις (3rd update)... :)

Εδώ είμαι και πάλι αυτή τη φορά με νέα!!!

 

Λοιπόν χθές τέλειωσα το setup του SSD (Samsung 840 EVO 250GB) σε MacBook Pro 17" Early 2009 με Sata Chipset: Nvidia MCP79 AHCI. Επίσης έβαλα τον δίσκο (Hybrid Seagate Momentus XTστη θέση του Optical Drive. Το "άγχος" μου για όποιους τους ενδιαφέρει να κάνουν το ίδιο setup ήταν αν θα αναγνώριζε τον SSD κανονικά σαν Sata 2 όσο δηλαδή υποστηρίζει το Mac μου. Αν διαβάσετε το post θα καταλάβετε γιατί.

 

Αποτελέσματα και στους 2 δίσκους:

Link Speed: 3 Gigabit 

Negotiated Link Speed: 3 Gigabit

 

Επίσης στον SSD:

TRIM Support: Yes (χρησιμοποιόντας το πρόγραμμα Trim Enabler v.:3.1.3)

 

Επιδόσεις SSD:

Τα πάντα πολύ πολύ ποιο γρήγορα (που να είχα και Sata 3...).

 

Προβλήματα μέχρι τώρα:

Κανένα.

 

Παρατηρήσεις:

Το iStat Pro στη θερμοκρασία του SSD δείχνει 0º C. Ενώ στο πρόγραμμα που ενεργοποίησα για την ενεργοποιήση του Trim δείχνει κανονικά θερμοκρασία. Επίσης οι ανεμιστήρες δουλεύουν κανονικά.

 

Υ.Γ.: "mistr4l" όντως η επιλογή του συγκεκριμένου SSD είναι απροβλημάτιστη. Σε ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια μα και όλα τα παιδιά που βοήθησαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kdiamant καλορίζικος ο SSD λοιπόν! Πολύ ευχάριστο που δουλεύει και σε σένα σε SATA II (δεν είχα αμφιβολία αλλά ποτέ δεν ξέρεις ;) ). Ειδικά με τον hybrid στο optical bay που δουλεύει κι αυτός σε SATA II είσαι άρχοντας τώρα! Υπέρ-μηχάνημα έφτιαξες :)

Η αλήθεια είναι πως βλέποντας κι εγώ με τη σειρά μου την τεράστια διαφορά που έχει ο SSD έχοντας μεταμορφώσει κυριολεκτικά το μηχάνημα, πραγματικά πιστεύω πως δεν υπάρχει λόγος για αγορά καινούριου για τα επόμενα χρόνια (εκτός απροόπου που χτυπάμε ξύλο φυσικά). Με 4Gb RAM φορτώνω photoshop, movie maker, lightroom για πλάκα. Περιμένω να δω πώς θα τα πάμε και με το Logic από βδομάδα. 

 

kdiamant επειδή έχω αμελήσει την αγορά του data doubler/optibay, ενημέρωσέ μας αν θες από πού έκανες την αγορά, πόσο κόστισε και πόσο πήρε για να σου έρθει. Αν θεωρείται διαφήμιση στείλε μου ένα pm ;) :)

 

Καλορίζικα και πάλι και να τα χαρείς! ;) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kdiamant καλορίζικος ο SSD λοιπόν! Πολύ ευχάριστο που δουλεύει και σε σένα σε SATA II (δεν είχα αμφιβολία αλλά ποτέ δεν ξέρεις ;) ). Ειδικά με τον hybrid στο optical bay που δουλεύει κι αυτός σε SATA II είσαι άρχοντας τώρα! Υπέρ-μηχάνημα έφτιαξες :)

Η αλήθεια είναι πως βλέποντας κι εγώ με τη σειρά μου την τεράστια διαφορά που έχει ο SSD έχοντας μεταμορφώσει κυριολεκτικά το μηχάνημα, πραγματικά πιστεύω πως δεν υπάρχει λόγος για αγορά καινούριου για τα επόμενα χρόνια (εκτός απροόπου που χτυπάμε ξύλο φυσικά). Με 4Gb RAM φορτώνω photoshop, movie maker, lightroom για πλάκα. Περιμένω να δω πώς θα τα πάμε και με το Logic από βδομάδα. 

 

kdiamant επειδή έχω αμελήσει την αγορά του data doubler/optibay, ενημέρωσέ μας αν θες από πού έκανες την αγορά, πόσο κόστισε και πόσο πήρε για να σου έρθει. Αν θεωρείται διαφήμιση στείλε μου ένα pm ;) :)

 

Καλορίζικα και πάλι και να τα χαρείς! ;) :)

Εγώ για να βάλω τον σκληρό στη θέση του Optical Drive αγόρασα αυτό: http://www.ebay.ca/itm/9-5mm-SATA-Hard-Drive-HDD-caddy-For-MacBook-Pro13-15-17-2nd-HDD-CADDY-/350846074259?ssPageName=ADME:L:OC:US:3160 Έκανε να μου έρθει 1 μήνα σχεδόν, αλλά παίζει μια χαρά.

Θήκη για το CD/DVD δεν έχω πάρει ακόμα.

 

Ερώτηση: Έχεις περάσει το τελευταίο firmware update στον SSD? Τι άλλαξε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω ρε φίλε το παράκανες εσύ...Έχω αντιμετωπίσει κάτι ίδια στο amazon.co.uk με 10λίρες + 3-4Ε μεταφορικά. Να έρθουν και γρήγορα ;)

Όχι δεν έχω περάσει τελευταίο firmware. Άσε kdiamant φοβάμαι μην γίνει τίποτα και χάσω το SATA II  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...