Προς το περιεχόμενο

MACBOOK PRO -> SSD in - Superdrive Out


panos2000gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και κάποιες μέρες, μου καρφώθηκε στο μυαλό η ιδέα της αφαίρεσης του Superdrive από το MACBOOK PRO και της τοποθέτησης ενός γρήγορου SSD στην θέση του. Ο λόγος προφανής...ο ssd θα χρησιμοποιείτε καθημερινά και θα απογειώσει σε ταχύτητα το σύστημα, ενώ το supedrive απλά υπάρχει για να υπάρχει. Φήμες αναφέρουν μάλιστα ότι η Apple σκέφτεται να το αφαιρέσει ούτως ή άλλως από το καινούργιο Macbook που θα κυκλοφορήσει, καθώς το dvd/cd ως μέσο οδεύει προς αργό "θάνατο".

 

Με την αλλαγή αυτή τώρα, θα έχω έναν γρήγορο ssd για MACOS+Bootcamp, ενω ο "παλιός" 750αρης της WD θα παραμείνει μέσα στο μηχάνημα ως data disk. Φυσικά και το supedrive δεν θα πάει χαμένο καθώς θα μπει σε μια usb θηκούλα και θα μετατραπεί σε external dvdrw.

 

Το συνολικό κόστος για την μετατροπή είναι πολύ μικρό (20-25 ευρώ) και ήδη έχω παραγγείλει αυτά:

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=280545617717&ssPageName=ADME:L:OU:US:1123

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=250760201619

 

Περνάμε στις ερωτήσεις τώρα:

Ερώτηση 1η (...και σημαντικότερη):

Το έχει επιχειρήσει κανείς? Αν και η διαδικασία φαίνεται εξαιρετικά απλή (βλ.video), με προβληματίζουν οι ιδιοτροπίες των Mac και φοβάμαι μήπως αντιμετωπίσω το οποιοδήποτε πρόβλημα.

Ερώτηση 2η:

Από ssd έχω έναν vertex agility 60gb (fw 1.6) αλλά μάλλον είναι αρκετά παλιός και οριακός σε χωρητικότητα για να χωρέσει MACOS+Bootcamp. Έχετε να προτείνετε κάποιον από τους καινούργιους ssd που κυκλοφορούν, ο οποίος να δουλεύει σωστά στο MACOS (ελλείψει trim) ή ισχύουν οι κλασσικές επιλογές (vertex 2 & intel)? Επίσης είδα κάποιους OCZ που αναφέρουν ότι είναι MAC Edition. Διαφέρουν σε τίποτα από τους υπόλοιπους vertex ή πρόκειται για άλλη μια εφεύρεση του marketing?

http://www.youtube.com/watch?v=KbsHZuSQLgM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 402
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

για mac os φτανει χαλαρα αφου τα entry mba ερχονται με 64GB... τωρα για το bootcamp δεν εχεις παρα να δοκιμασεις και να μας πεις μιας και εχεις ηδη τον ssd αλλα και να θες να αλλαξεις τωρα βγαινουν οι καινουριες σειρες OCZ και Intel διαβαζεις τα διαφορα reviews περι συμβατοτητας και βλεπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 13αρι macbook του αδερφου μου, εβαλα εναν ocz vertex 2 120giga και δουλευει μια χαρα.

Αλλα ψαξε το καλα πρωτου αγορασεις καποιον γιατι ειναι παραξενα τα mac..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κάνει αυτό που θέλεις να κάνεις σε (3 Macbook pro 15") και δεν αντιμετωπισα κανένα πρόβλημα με την μόνη διαφορά οτι στην θέση του superdrive έβαλα τον παλιό δίσκο και στην θέση του παλιού έβαλα ocz vertex 2 120GB και Intel.

Τα μηχανάκια δουλεύουν άψογα ειδικά στο ένα το έκανα πριν ένα χρόνο εκεί έβαλα τον intel 80GB.

 

Εχω την εντύπωση οτι η θήκη του DVD που παράγγειλες δεν κάνει για το DVD του Macbook..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι επελεξες αυτη τη διαταξη ?

Κερδιζεις κατι βαζωντας στη θεση του παλιου τον ssd και στη θεση του dvd τον παλιο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι επελεξες αυτη τη διαταξη ?

Κερδιζεις κατι βαζωντας στη θεση του παλιου τον ssd και στη θεση του dvd τον παλιο ?

 

ετσι κιαλλιως θα πρεπει να βαλει αρχικα τον ssd στη θεση του παλιου να κανει την εγκατασταση του osx και μετα να βγαλει το dvd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντύπωση οτι η θήκη του DVD που παράγγειλες δεν κάνει για το DVD του Macbook..

Αν εννοείς το καπάκι του ανοίγματος δεν θα το βάλω καθόλου καθώς το supedrive είναι slot. Δυστυχώς όσο και αν έψαξα, δεν βρήκα να υπάρχει κάποιο case για slot drives. Εσύ πήρες κάτι διαφορετικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι , αλλα ειδες τιμη ?

Και εγώ πιστεύω ότι δεν συμφέρει ιδιαίτερα...είναι 3-4 φορές ακριβότερο και δεν ξέρω αν στην τιμή συμπεριλαμβάνονται και τυχόν έξοδα αποστολής. Το optibay είναι ακριβώς το ίδιο με αυτό που παρήγγειλα, ενώ για το δωρεάν εξωτερικό case του superdrive μόνο μια computerized photo υπάρχει που με βάζει σε μικρές υποψίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UPDATE:

Τελικά την Παρασκευή και ύστερα από αναμονή μιας και μόνο βδομάδας (σ.σ.: τα ταχυδρομεία στα βάθη της ανατολής έχουν βελτιώσει εκπληκτικά τους χρόνους παράδοσης) είχα στα χέρια μου όλα τα υλικά για την εν λόγω "εγχείριση".

 

Ακολούθησα τις αναλυτικότατες οδηγίες από το video που παρέθεσα παραπάνω (βλ.#1) και η όλη διαδικασία μου φάνηκε αρκετά εύκολη και απλή. Νομίζω ότι δεν θα απαιτηθούν περισσότερα από 20-25 λεπτά εργασίας, αλλά να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί με τα καλώδια τριγύρω από το superdrive.

 

Στην περίπτωση μου στο MACBOOK PRO τοποθετήθηκε ένας Intel SSD X25-G2 160GB και ένας WD 750GB Scorpio Blue (WD7500BPVT). Επειδή ο συμβατικός δίσκος θα χρησιμοποιείται κατά βάση ως DATA DISK, καλό θα είναι να έχει μεγάλη χωρητικότητα (500GB και άνω), χαμηλή ενεργειακή κατανάλωση και αν μας απασχολεί ο θόρυβος θα ήταν προτιμότερο να αποφύγουμε τους δίσκους στις 7200rpm. Νομίζω ότι η σειρά Scorpio Blue της Western Digital θα μας καλύψει απόλυτα σε όλους αυτούς τους τομείς.

Επίσης για όσους έχουν bootcamp στο μηχάνημα τους θα συνιστούσα το format του συμβατικού δίσκου να γίνει σε NTFS προκειμένου να είναι πλήρως αξιοποιήσιμος και στα 2 λειτουργικά. (απαραίτητη βέβαια προϋπόθεση να έχουμε εγκατεστημένο το paragon ntfs ή αντίστοιχο πρόγραμμα στο MACOS).

 

Ο SSD και ο συμβατικός δίσκος μπορούν να τοποθετηθούν σε όποια διάταξη εμείς επιθυμούμε καθώς και οι 2 υποδοχές SATA που διαθέτει το MAC είναι bootable. Παρόλο αυτά θα πρότεινα ο συμβατικός δίσκος να τοποθετηθεί στην παραδοσιακή του θέση και ο SSD στην θέση του Superdrive, όπως φαίνεται και στην παρακάτω φωτό που βρήκα στο lifehacker:

http://img832.imageshack.us/i/ssdphoto.jpg/

Η προτίμηση μου αυτή βασίζεται σε 2 λόγους. Ο πρώτος είναι ότι ο συμβατικός δίσκος έχει μεγαλύτερη ανάγκη από το SMS (sudden motion sensor) του MAC. Ο άλλος είναι ότι ο θόρυβος διαχέεται περισσότερο από το optibay που βρίσκεται στην θέση του supedrive (πιθανόν λόγω ότι είναι πολύ κοντά στην σχισμή για το DVD/CD), οπότε είναι προτιμότερο να τοποθετήσουμε εκεί τον πιο ήσυχο δίσκο μας....τον απόλυτα αθόρυβο SSD δηλαδή.

 

Οι εντυπώσεις μου τώρα από την αναβάθμιση είναι πάρα πολύ καλές. Τα πάντα λειτουργούν άψογα, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα και το MACBOOK πραγματικά πετάει με τον Intel SSD (ενδεικτικά αναφέρω boot time 17 δευτερόλεπτα internet ready).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προτίμηση μου αυτή βασίζεται σε 2 λόγους. Ο πρώτος είναι ότι ο συμβατικός δίσκος έχει μεγαλύτερη ανάγκη από το SMS (sudden motion sensor) του MAC. Ο άλλος είναι ότι ο θόρυβος διαχέεται περισσότερο από το optibay που βρίσκεται στην θέση του supedrive (πιθανόν λόγω ότι είναι πολύ κοντά στην σχισμή για το DVD/CD), οπότε είναι προτιμότερο να τοποθετήσουμε εκεί τον πιο ήσυχο δίσκο μας....τον απόλυτα αθόρυβο SSD δηλαδή.

 

πολυ καλη παρατηρηση thx!! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...